PETERBALD

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Bilinen başka adı yok.


Yaşam Süresi: 12 ile 15 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 4,5 kg, dişi 3-4 kg aralığında.


Fiyat: Veri girişi yok. (sebep)


Peterbald Hakkında


Rus kökenli Peterbald, 1993 yılında Rusya’da ortaya çıkmış bir kedi türüdür. İsminin Rusya’da doğduğu şehir olan St. Petersburg ile ilgisi vardır. Günümüzde dünyada bulunan sayılı tüysüz kedi ırklarından biridir.


Peterbald kedileri, Siyam, Donskoy kedisi ve Oriental Shorthair kedilerinin melezlenmesi ile ortaya çıktığı biliniyor. Rusya’da doğan tüysüz bir yavru, bu ırklar ile geliştirilmiştir. Daha fazla sayıda insan bu kedileri geliştirdiğinde ortaya yeni bir kan çizgisi çıkmıştır. Peterbald cinsi, tüysüz görünümünü atalarından biri olan Donskoy kedisinden, zarafetlerini ise Oriental Shorthair kedisinden almıştır.


1995 yılında Rusya Seleksiyon Federasyonu (SFF) tarafından yeni bir ırk olarak kabul edildi. 2003 yılında Dünya Kedi Federasyonu (WCF) bu ırkı tanıdı. Takip eden yıllarda Peterbald TICA tarafından da tanındı.


Günümüzde ki Peterbald kedisi, Donskoy kedisinden daha çok Oriental Shorthair özelliklerine sahip.


Peterbald Özellikleri


Olumlu Özellikler


Tüy dökmezler.


Sahibine köpek kadar sadık ve sevgi doludur.


Evcil hayvanlarınız ve çocuklar ile iyi anlaşır.


İlk kez kedi sahibi olacaklar için uygundur.


Olumsuz Özellikler


Güneşe ve soğuk havaya karşı hassastırlar.


Rusya harici herhangi bir ülkede temin etmek şimdilik kolay görünmüyor.Görünüş


Genel tüysüz görünümü Sfenks veya Donskoy kedisini andırsa da, kulaklar daha çok Oriental Shorthair cinsi kedi ile benzerlik gösteriyor. Peterbald yavruları ilk doğduklarında tüylü olabilirler. Ancak tüy dökümüne sebep olan genleri, yaşları ilerledikçe tüylerinin dökülmesine ve yaşamlarının geri kalanını tüysüz olarak sürdürmelerine sebep olur. Bazıları ultra tüysüz olarak kabul edilir ve doğduklarında ise de kürkten yoksun doğarlar.


Deri görünümleri buruşuktur ancak yumuşak ve pürüzsüz bir dokunuş hissi yaratırlar. Deri renkleri birçok desenden oluşabilir, her hangi bir standart desen ve renkleri yoktur.


Peterbald ırkı üyeleri ince fakat kaslı görünümlü kedilerdir. Vücutları uzun ve kuyrukları bir kamçıyı andırır. İnce, dar ve uzun bir kafa yapısı, uzun ve ayrık kulaklara sahiptirler. Gözleri badem şeklindedir ve diğer kedi ırklarına kıyasla daha büyük görünür.


Perdeli ayakları Peterbald kedisine nesneleri kavrama kabiliyeti kazandırır. Ortalama vücut sıcaklıkları diğer kedilere oranla daha yüksektir.


Karakter


Peterbald, bir köpek gibi şefkat ve sadakati ile ünlüdür. Genel olarak sessiz kediler olarak bilinse de, çok heyecanlandıklarında veya mutlu olduklarında mırıldanmalarını eksik etmezler. Enerji dolu ve meraklı karakteri ile attığınız her adımı takip etmekten daha fazlasına hazır olacaktır.


Sosyal karakterinin yanı sıra diğer evcil hayvanlar ve çocuklar ile iyi geçinebilen bir kedidir. Peterbald bu yüzden ilk kez kedi sahibi olacaklar ve çocuklu aileler içinde uygun kedilerdir.


Çok zeki canlılardır. Öyle ki bir kapı topuzunu açmayı öğrenebilirler. Bu sebep ile onu mutlu edebilmek ancak fiziksel ve zihinsel olarak uyarabilmekle mümkündür.


Sağlık


Genel olarak sağlıklı bir kedi ırkı olduğu söylenebilir. Yaşamları 12 ile 16 yıl arasında sürebilmektedir. Yeni bir kedi türü olduğu için genetik sorunları olup olmadığı henüz bilinmiyor.


Peterbald, doğrudan güneş ışığına karşı hassas kedilerdir. Her hangi bir koruyucu sürmeden direkt güneşe çıkarmak iyi bir fikir değil. Ortam ısısı değişimlerini daha fazla hissederler. Soğuk veya serin havalarda bir şeyler giydirilerek sıcak kalması sağlığı açısından önemlidir.


Bakım


Tüysüz kediler soğuğa karşı dayanıklı değillerdir. Bu sebep ile sıcak ortamlar Peterbald kedisi içinde daha uygun olacaktır. Peterbald vücut yağ ve terlerini emebilecek bir kürke sahip olmadığından tüylü kedilere kıyasla daha sık (haftalık) banyo ihtiyacı duyar. Tüysüz olmaları, derilerinin daha fazla kir tutacakları anlamına gelir.


Derilerinin çok fazla kuru olması hiç iyi değildir. Bu sebep ile bakım yağları ve losyonlar ile nemlendirilmeli ve bakım yapılmalıdır. Derinin yeterince yağı emdiğine inandığınızda banyo yaptırarak fazla yağ veya losyondan arındırılmalıdır.


Tuvaletlerinin temiz olmasına özen gösterilmelidir. Diş bakımı mümkün ise günlük olarak fırçalama işlemi ile yapılmalı, eğer mümkün değilse en geç haftada bir kez fırçalanmalıdır. Tırnakları iki haftada bir kesmek iyi olur. Kulak içleri kontrol edilmeli ve ihtiyaç duyulduğunda temizlenmelidir.


Peterbald kedisinin doğru oranda mama ile beslenmesi, kedinizin yaşına, ağırlığı ve aktivite yapabilme seviyesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ancak yemekleri her öğün için en az, %25 protein ve %5 karbonhidrat içermelidir.


Fiyatları


Yeni bir ırk olması ve kendi ülkesinde bile (Rusya) az sayıda üretici olduğundan dolayı fiyatları henüz kesinleşemiyor. Türkiye’de neredeyse hiç yoklar. Ancak Rusya ülkesinde ki ortalama fiyat bilgisinin, 750 euro olduğunu bilmelisiniz.Puanlama


Peterbald kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 1


Zekâ: 9


Çocuklarla Arası: 7


Hareketlilik: 7


Bakım İhtiyacı: 5


Oyunculuk: 6


Eğitilebilirlik: 7

Peterbald Resimleri

Peterbald
Peterbald için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
Peterbald hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.