DEVON REX

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Bilinen başka adı yok.


Yaşam Süresi: 9 ile 15 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 3-5 kg, dişi 3-5 kg aralığında.


Fiyat: Veri girişi yok. (sebep)


Devon Rex Hakkında


1950’li yıllarda ortaya çıkan Devon Rex, İngiltere kökenli bir kedi cinsidir. İsmini İngiltere’nin Devon adında bir ilçesinden alır. İsminde ki Rex kısmını ise, kıvırcık tüylerinin benzerlik gösterdiği “Rex” cinsi tavşanlardan alır. Yıllar önce ortaya çıkan Cornish Rex cinsi kedilerin Devon ile aynı genlere sahip olduğu düşünülüyordu. Bunun ile birlikte bu iki tür 1984 yılına kadar aynı sınıfta yer aldı. Daha sonra Devon ayrı bir kedi cinsi olarak kabul gördü.


Daha sonrasında Sfenks cinsi kedilerin üretilmesi ve geliştirilmesinde kullanıldığı bilinir.


Devon Rex Özellikleri


Olumlu Özellikler


Aktif ve enerji dolu çocuklu aileler için uygundur.


Sağlıklı bir kedi cinsidir.


Çok tüy dökmez ve tüy bakımı çok fazla gerektirmez.


Oyuncu, zeki, eğlenceli ve eğitime açık kedilerdir.


Olumsuz Özellikler


Uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmaz.


Yaramazlık peşinde koşabilecek fazla hareketli bir kedi olduğunu bilmelisiniz


Isıya duyarlıdır, uzun süre dışarıda (güneş altında) durmaları cilt problemleri yaratır.Görünüş


3 ile 5 kilo arasında değişebilen ağırlığa erişebilen Devon Rex kedisi, kilosuna göre küçük ve orta boyutlarda kedi ırkları grubuna dahil edilebilir. Kaslı görünen vücutları, Devon Rex, kaniş (poodle) köpeği gibi kısa ve kıvırcık tüyler ile kaplıdır.


Uzun ve narin bacakları, geniş göğsü ve yuvarlak gözleri belirgin görünüş özelliklerindendir. Uzun kuyruk, uzun kulaklar ve arka ayakları vardır. Bu onun bir elf gibi görünmesini sağlar.


En belirgin özelliği olan kıvırcık tüy yapısına gelince, kısa yoğundur ancak buna rağmen dokunuş hissi yumuşaktır. Bunun sebebi ise koruyucu ikinci katman kıllara sahip olmamasıdır.


Görünüşte Devon Rex kedisi için özel ayırt edici bir desen veya renk belirtemeyiz. Tüyleri her renk veya desende görülebilir.


Karakter


Devon Rex, zeki ve enerji dolu bir kedidir. Özellikle ilk uyandığı vakitlerde fazla oyuncu olabilir, biriken enerjileri ile yaramazlık peşinde bile koşabilirler. Sahiplerinin dikkatini çekmeyi severler ve bazen sahiplerine karşı talepkar olabilirler. Sahipleri haricinde de genel olarak tüm insanlar ile iyi anlaşan bu cins, ailenin tüm faaliyetlerine karışmayı ve bu faaliyetlerde yer almayı sever. Aniden omzunuza atlayarak ne yaptığınızı yakından inceleme isteği duyabilecek kadar meraklıdır.


Sahipleri ile güçlü bağlar kuran Devon Rex, yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve sizinle aynı masaya oturup yemek yemeyi isteyecektir. Geceleri uyanık kalmayı ve sahipleri ile kucaklaşmayı severler.  İlginç bir şekilde omuz ve baş hizasında durmaktan hoşlanırlar. Bu yüzden sahibinin omzunda uyuyabilir veya tepesinde dolaşabilir.


Cornish Rex cinsi gibi konuşkan kediler değillerdir. Konuştuğunda ise sakin bir ses tonu ile miyavlar. Çocuklar ve evcil hayvanlar ile iyi geçinebilen bir cinstir. Kendisine zarar verilmediği sürece herkesin ilgisinden hoşnut olurlar.  


Enerjisini bazen yaramazlıklara harcamayı seven bu türün, yaramazlık arayışı içinde olması “Kedi görünümlü maymun” benzetmesi yapılmasına sebep olur. Sahibinin ona bakmadığı sırada, açıkta bırakılan bir yiyeceği kapmaktan kendini alıkoyamaz.


Zekâları onları eğitime açık bir kedi cinsi yapar. Çok eğlenceli ve yaramaz Devon Rex kedisinin, karmaşık oyunları ve numaraları çabucak öğrenebilmesi mümkündür. Mutlu ve meşgul etmek için onu yeterince zihinsel olarak teşvik edici faaliyetlere yönlenebilirsiniz.  Mesela atma ve getirme oyunları oynamayı severler.


Oyunculukları muhteşemdir, ufak bir eşya dahil hemen hemen her şeyden bir oyun çıkarabilirler.


Sağlık


Devon Rex genel ortalama da 9-15 yıl arasında bir ömre sahip olsa da, bu sağlıklı cinsten 12-16 yıl arasında yaşam süresi beklenebilir.


Çok az bir kalıtsal sağlık sorununa sahiptir. Kalça displazisi, Diz kapaklarının kayması, Konjenital myastenik sendromu, nadir görülebilecek sağlık sorunları arasındadır.


Soğuk havalarda kolayca üşür ve soğuk algınlığı hastalıklarına yakalanabilir. Sağlığını koruyabilmesi için kış günlerinde sıcak ortamlarda bakılması ve kıyafet giydirilmesi önerilir.


Bakım


Kedilerde kısa tüyler bakım işini kolaylaştırır. Bu durum Devon Rex içinde geçerlidir. Fazla taranma veya fırçalanma ile tüy bakımı istemese de, banyo yapmaya ihtiyaç duyarlar. Diğer kedi cinslerine göre vücutları daha fazla yağlanır. Bu yağlanmaya kulak içleri de dahil olduğundan düzenli olarak haftalık kulakları temizlenmelidir.


Tüylerinin haftalık 1 kez taranması bile onlar için yeterli.


Çok aktif kediler olduğundan egzersiz alanına ihtiyaç duyarlar. Küçük veya dar alanlarda bakılması durumunda yeterince enerjilerini atamaz ve kediniz kendini mutlu hissetmez. Böyle bir durumda aktifliğini kaybeden Devon Rex, her kedi cinsinde olduğu gibi kilo almaya ve Obezite için yatkın hale gelmeye başlar.


Bu tür aktif kedilere oyun alanları ve tırmanma alanları yaratmanız kedinizin sağlığı açısından faydalı olacaktır.


Tüy yapısı sebebi ile sıcağa ve soğuk havalara karşı fazla duyarlı kedilerdir. Sıcağı severler ancak direk güneşe maruz kalmaları cilt problemleri doğurabileceği gibi, soğuk havalarda kolay hastalanabilirler. Bunun önüne geçmek için soğuk günlerde Devon Rex kedinize bir şeyler giydirmenizde yarar olacak.


Fiyatları


Devon Rex kedisinin Türkiye’de aktif olarak satışı yapılmadığından yeterince doğru sonuç verecek fiyat bilgisine erişilemiyor. Bu aynı zamanda ülkemizde bu kedi cinsinin çok fazla sayıda bulunmadığı anlamına da gelmektedir.


Devon Rex fiyatları hakkında bir bilgiye sahipsen, bu bilgiyi yorum olarak herkesle paylaşabilirsin.Puanlama


Devon Rex kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 5


Zekâ: 8


Çocuklarla Arası: 7


Hareketlilik: 8


Bakım İhtiyacı: 5


Oyunculuk: 7


Eğitilebilirlik: 7

Devon Rex Resimleri

Devon Rex
Devon Rex için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
Devon Rex hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.