ORİENTAL

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Oriental Shorthair, Oriental Longhair


Yaşam Süresi: 12 ile 15 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 4-5 kg, dişi 3,5-4,5 kg aralığında.


Fiyat: Veri girişi yok. (sebep)


Oriental Kedisi Hakkında


Oriental cinsi kedilerin varlığı 1950’li yılara dayanıyor. Oriental melez bir ırktır ve dönemin popüler kedisi olan Siyam kedisine benzer ancak daha fazla renk ve desene sahip bir kedi yaratabilmek amacında olan üreticiler tarafından oluşturulmuştur. Asıl atası Siyam kedisi olsa da, kökeni Tayland değildir.


Bu melezleme işlemi tamamen kasıtlıydı. 1950 yıllarında İngilizler tarafından Russian Blue ve yerli kısa tüylü kediler ile çiftleştirildi. 1960’lı yıllarda ise Amerikalı üreticiler bu İngiliz Oriental kedisinden etkilenip çalışmayı sürdürmeyi devam ettiler. Amerikalılar Siyam, yerli kısa tüylüler ve Habeş kedisi (Abyssinian) ile çaprazlama eşlemeler yaparak devam ettiler.


Oriental’ler çok hızlı bir şekilde popüler hale geldi. 1972 yılında CFA bu kediyi ayrı bir ırk olarak değerlendirmeye aldı ve kayıtlara geçirdi. 1977 yılında ise tam olarak ayrı bir ırk olarak kabul gördü. 1985 yılında ise TICA tarafından tanındı ve resmi olarak kabul edildi.


Günümüzde Oriental Shorthair (Kısa tüylü) ve Oriental Longhair (Uzun tüylü) olmak üzere iki farklı varyasyonda Oriental mevcuttur.


Oriental Kedisi Özellikleri


Olumlu Özellikler


Konuşkan, aktif, sadık, sosyal ve eğlenceli kedilerdir.


İç ve dış ortamlarda bakılabilirler.


Kedilere karşı alerjisi olanlarda daha az reaksiyona rastlanır.


Olumsuz Özellikler


Evde yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.


Yalnızca bir kişiyi sahip olarak benimsemeye yatkınlıkları vardır.


Türkiye'de temin etmekte zorlanabilirsiniz.Görünüş


Oriental’ler diğer kedilere göre ilgi çekici ve enteresan bir görüntüye sahiptirler. İnce kemikler ve kaslı görünüm ile Oriental kedisi orta boyutlarda bir büyüklüğe sahiptir. Uzun vücutlu bu kediler dikkat çekici belirgin görünümleri vardır. Büyük kulakları, sivri kafası, uzun ve ince boyunları ile çok kolay bir şekilde ayırt edilebilirler.


Tüyleri genel olarak kısadır. Oriental cinsinin uzun tüylü olanları dahi diğer uzun tüylü kedilere göre daha kısa tüylerle kaplıdır.


CFA tarafından bilinen yaklaşık 300 den fazla desen ve renk kombinasyon da görülebilirler. Tüyleri genelde kısa ve ipeksidir.


Oriental Shorthair: Kısa tüylerde kaplı vücudu, ince kıllar, saten görünümlü ve parlak tüyler ile kaplıdır.


Oriental Longhair: Orta uzunlukta ince ve ipeksi tüyleri vardır. Kuyruklarında ki tüyler vücutlarının geri kalanına göre daha uzundur.


Karakter


Oriental kedi cinsi aktif ve sosyal karakterde kedilerdir. Sahibi ile yakın ilişki içerisinde olmayı sever. Konuşkan kedi cinsleri arasında yer alırlar ve sürekli mırıldanmaları ile size varlıklarını hissettireceklerdir. Etkileşimli oyunlar oynamak ve izin verildiği taktirde dış ortamda gezinmekten hoşlanırlar. Bazen talepkar olabilirler ve ilgi bekledikleri görülür. Evin içerisinde sizi sürekli takip eden ve yaptığınız işler ile yakından ilgilenen bir kediniz olacaktır.


Evde yalnız kalmaktan çok hoşlandıkları söylenemez. Diğer evcil hayvanlar ile zaten iyi geçinen bu ırkı, başka evcil hayvanlar ile birlikte beslemek tavsiye edilir.


Çocuklar ve insanlar ile arası gayet iyidir. Konuşkanlıkları ile sizinle iletişim kurmaktan hoşlanırlar. Yüksek enerjiye sahip ve sevecen kedi oldukları kadar sadık evcil hayvanlardır. Bazen yalnızca bir kişiyi sahip olarak benimseme eğilimi gösterebilir.


Oriental kedileri zekidir ve eğitilmeye yatkınlıkları ile bilinirler. Karakter özelliklerinin atası olan Siyam kedisi ile benzerlik gösterdiğini belirtmek isteriz.


Sağlık


Oriental kedisi oldukça sağlıklı bir kedi ırkı olarak görünse de, melezlendiği kedi türlerinden devir aldığı kalıtsal sağlık sorunları görülebiliyor. Bu sağlık sorunlarından bazıları düz göğüs sendromu, karaciğer amiloidozu, progresif retinal atrofi bozukluğu, pika hastalıklarıdır.


Bir Oriental sahibi iseniz, kalıtsal hastalıklara karşın yıllık düzenli veteriner kontrolünden geçmeniz ve çiftleştirilecek damızlıkların özenle seçilmesi gereklidir.


Ayrıca aşırı kısa tüyleri olması sebebiyle, kedilere karşı alerjisi bulunanlarda daha az reaksiyon gösterdiği bilinmektedir.


Bakım


Oriental kedilerin bakımı için, tüylerinin düzenli bir şekilde fırçalanması ölü tüylerden kurtulması için önemlidir. Tüylerinin çok uzun olmaması bakım işinizi oldukça kolaylaştırır. Haftada 2 – 3 kez fırçalamanız yeterli olacaktır.


Kulaklarının temizliği için haftada bir kez nemli bir bez yardımı ile silmek yeterli olur. Bu nemli bez, elma sirkesi ve su karışımı ile sağlanması tavsiye edilir.


Tırnaklarının kırılmaması ve insanlara istemeden de olsa bir zarar vermemesi için düzenli olarak kesilmesi gerekir. İki haftada bir tırnak bakımı yeterli olacaktır.


Fiyatları


Oriental kedisi ülkemizde çok fazla tanınmaz ve yaygın olarak görülmez. Türkiye’de pazarında bilinen ve satışı gerçekleştirilen kedi ırkları arasında yer almadığından fiyat verisi kesin olarak bilinmiyor.Puanlama


Oriental kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 2


Zekâ: 8


Çocuklarla Arası: 6


Hareketlilik: 7


Bakım İhtiyacı: 7


Oyunculuk: 6


Eğitilebilirlik: 6

Oriental Resimleri

Oriental Oriental
Oriental için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
Oriental hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.