Yeni ürünümüz PETCİL'i keşfettiniz mi?

RAGDOLL

Irk Bilgileri / Kedi

Diğer Adı: Amerikan Ragdoll

Yaşam Süresi: 12 ile 17 yıl aralığında yaşarlar.

Kilo: Erkek 10 kg, dişi 4,5-7 kg aralığında.

Fiyat: 2.800 TL ile 4.000 TL arasında. (detay)

Ragdoll Kedisi Hakkında

Amerika kökenli Ragdoll kedisi ilk kez California da 1960’lı yıllarda Ann Baker tarafından bulundu. Baker’ın vakfı aracılığıyla tüm ülkeye duyulan Ragdoll güzel görünüşüyle ve şahane kürküyle çok kısa sürede her yere yayıldı. İlk keşfinde beyaz renkli İran kedisi olduğu düşünülse de, yapılan araştırmalar neticesinde farklı bir kedi ırkı olduğu ortaya çıktı. Aynı üretici, bu kedi türü ile benzerlik gösteren Ragamuffin ırkının buluşunda yer alan başrol oyuncudur.

Ragdoll kedilerinin üzerinde pek çok deney yapıldığı söylenir. Özellikle Ann Baker tarafından ortaya atılan bir iddiaya göre CIA (Central Intellıgence Agency)  tarafından kediye insan geni aktarıldığı öne sürülmektedir. Bunlarla ilgili kesin kanıt mevcut değildir. Ragdoll kedileri ilk kez 1993 yılında tanındı. 2000 yılında ise tüm dünyaya yayıldı.

Genel olarak nadir bulunan bir kedi ırkı olduğundan, Türkiye’de de durumun aynı olduğu ve çok fazla evde bulunduğu söylenemez.

Ragdoll Kedisi Özellikleri

Olumlu Özellikler

 • İnsanlar ile arası en iyi kedilerden biridir.  Aynı şekilde diğer hayvanlar ve çocuklarla çok iyi geçindikleri gibi, köpekli aileler içinde en uygun tercihtir. İnsanlara alışkanlığı onu kalabalık, geniş aileler için uygun bir kedi cinsi yapıyor.
 • Zekidirler ve her şeyi çok çabuk öğrenirler.  
 • Eve geldiğinizde sizi kapıda bekliyor olacaklardır ve bundan keyif duyarlar.
 • Tembel bir kedi değildir, sahibiyle oyun oynamayı severler ve oyun esnasında eğitime yüksek oranda meyillidir. Eğer doğru eğitim sağlanabilirse, çok ilginç oyunları ve komutları öğrenebildiğini göreceksiniz.
 • O bir kucak kedisidir, kucakta durmak onları rahatsız etmez.

Olumsuz Özellikler

 • Evde yalnız kalamazlar, kaldıklarında bir süre sonra sıkılır ve sizi özlemeye başlarlar.
 • Nadir bulunan bir ırktır ve bulmakta zorlanabilirsiniz ancak imkânsız değil!

Ragdoll Kedisi Bakımı

Ragdoll uzun ve sıkı tüylere sahip olduğu için haftada en az 4-5 kez taranmaya ihtiyaç duyarlar. Tüyler günlük fırçalanırsa en iyi bakım sağlanmış olacaktır. Genel olarak çok fazla tüy dökmeyen bu tür evde rahatlıkla beslenebilir ve günlük fırçalama ölü tüylerden arınmasını sağlar, tüy dökümünü çok çok azaltır.

Diş hastalıklarına yakalanmaması için düzenli ağız bakımı yapılmalıdır. Tırnakları en fazla iki haftada bir kere kesilmesi gerekir.

Tırnaklar en fazla iki haftada bir kesilmelidir.

Göz çevresinde oluşabilecek akıntılar, nemli bir bez yardımı ile silinebilir. Ancak her iki göz içinde bezin farklı temiz tarafı veya farklı bez kullanılması ihmal edilmemelidir. Bir gözünde oluşabilecek rahatsızlığın, diğer gözüne bulaşmaması için bu her kedi cinsi için önemlidir.

Ragdoll Kedisi Karakteri

İnsanlar ile en iyi geçinen kedi cinsi olduğu söylenebilir. Diğer evcil hayvanlara karşıda oldukça iyi niyette bir yaklaşımı vardır ve iyi geçinebilir.

Kucağa alındığında kendini tamamen serbest bırakır. Bu yüzden bu türe bebek muamelesi yapılması gerekiyor. Ragdoll kelimesi “oyuncak bebek” anlamına gelir ve kucağınızda bu benzetmeyi hak eder derecede sessiz ve hareketsiz kalacaktır.

Eve geliş-gidiş saatlerini öğrenerek sahiplerini kapıda karşılamayı çok severler. Belli seslere ve durumlara çabuk alışır. Oyun oynarken yanlarında sahiplerinin olmasına bayılırlar. Sahipleriyle vakit geçirmeyi çok önemseyen bu tür, köpeklere benzeyen karakteri sayesinde uzağa bir oyuncak atıldığında geri getirebiliyor.

Diğer kedilere göre, oyun oynarken çok nadir tırnaklarını çıkarır fakat kimseye zarar vermeyen bu tür çocuklu aileler için çok uygundur. Ragdoll’lar için aşırı hareketli oldukları söylenemez, orta sakinlikte bir kedidir.

Ödüllendirilmeyi çok seven kedilerdir. Güzel bir şey yaptığında onu ihmal etmemelisiniz.

Acıktıklarında size seslenerek yemek isteyebilirler.

Ragdoll Kedisi Görünüşü

Herkesin dikkatini çekebilecek kadar güzel ve gösterişli tüylere sahiptir. Kürkü sık ve uzun tüylerden oluşur. Mavi gözlü, kaslı ve iri bir vücuda sahiptir. Vücutlarının belirli yerlerinde daha koyu renkler bulunur. Ses tonları oldukça yumuşaktır. Acıktıkları zaman size seslenip sizden yemek isterler.

Ragdoll Kedisi Sağlık

Saf veya melez her kedi ırkında olduğu gibi Ragdoll’lar içinde yatkın oldukları sağlık sorunları vardır. Bu sevimli kediler kalp hastalıklarına yatkındır. Göz çevresi akıntısı olabilir. Kalça displazisi bu hastalık kediye fazla büyük bir problem yaşatmaz. Kedi hipertrofik kardiyomiyopati hastalığı hem gençlikte hem de yaşlılıkta ani ölümler getirebilir.

Fiyatları

Türün nadir bulunuyor olması fiyatlarını da etkiliyor. Ragdoll kedilerinin fiyatları 2.800 TL ile 4.000 TL aralığında değişebiliyor. Bu fiyatlar kedinin yavru veya yetişkin olması, üreticinin yaptığı masraflar ve bu nadir türün ırk standartlarına yakınlığı fiyatları değiştiren etkenlerdir.

Verilerin yalnızca piyasa ortalaması olduğunu ve belirtilen rakamların altında veya üzerinde tutarlar ile de karşılaşmanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz.

Puanlama

Ragdoll kedisi tüm özellikleri ile bizden alacağı (10 üzerinden ) puan tam olarak şöyledir:

 • Türkiye İçin Popülarite: 4
 • Zekâ: 9
 • Çocuklar İle Arası: 7
 • Hareketlilik: 6
 • Bakım İhtiyacı: 6
 • Oyunculuk: 7
 • Eğitilebilirlik: 9
Ragdoll hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
RAGDOLL YORUMLAR
Ece Işın

Samsun'da yaşıyorum buraya gönderebilecek ragdoll yavrusu olan varsa sahiplenicem ancak ücretsiz istiyorum

Nadya Nil

Ragdoll dişi kedi sahiplenmek veya almak istiyorum . Ankara

Neslişah Atalay

Ragdoll istiyorum yavru ve dişi fiyat öğrene bilir miyim?

Ali Behlul

İstanbul ragdoll sahiplenmek istiyroum elinde olan varsa özelden bilgi verebilir mi

Sevde Nur
Sevde Nur

Ragdoll yavrularım var Ankara İstanbul İzmir aydın ulaşım sağlıyorum ciddi alıcılar iletişim kurabiljr

Sahel Azemi

Merhaba, ragdoll kedi arıyorum, cinsiyet farketmiyor.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim. 05395091090

Bersu Kolcu

merhaba ragdoll yavru sahiplenmek istiyorum.istanbul içi olursa çok daha iyi olur lütfen benimle iletişime geçin.
nerden bulabilirim nolur yardımcı olun 05343742017

Ayla

Kizim Karsu su an 5 aylik. Kizginliga girdigi zaman ragdoll es ariyoruz. Kendisi cok sevecen ve uysal bir kedidir. Tel. nr 0543 512 9970.

Nur Bozlak
Nur Bozlak

Merhaba. Ragdoll kedi sahiplenmek istiyorum. Cinsiyet fark etmez.Sahiplendirmek isteyenler lütfen iletişime geçsin.

Hatice Nazlı Aybatılı

Merhaba ragdoll dişi yavru sahiplenmek istiyorum fakat fiyatları hakkında hiç bilgim yok yardımcı olur musunuz ?

Dılek Yücel

Merhaba ragdol kedı arıyorum cvp verırsenız sevınırım teşekkür ederim

Kevser Oymak

Ragdoll yavrularim var dişi erkek isteyenler 05071856009 iletişime gecebilir

Ekin Yalçın

Yavru ragdoll arıyorum istanbul ve bursa alabileceğim yerler

Ayşegül Salimi

Merhaba bende dişi bir ragdoll yavrusu istiyorum eğer elinde olan varda sahiplenmek isterim.

Emre Demir

Bende bir dişi bir de erkek var isterseniz

Seda Atıcı

Ben ve eşim ragdoll cinsi kedi arıyoruz. Lütfen ragdoll yavru sahiplendirmek isteyen olursa mesaj atabilir mi. Daha evvel hasta kedilere de bakıp iyileştirip sahiplendirdim kedi bakımından anlarım. Yavrunuzu güvenle teslim edebilirsiniz her bakımını ihmal etmeden yaparım. Ciddi satıcı olan iletişime geçebilir