AMERİCAN CURL

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Kıvırma Kedisi, Amerikan Kıvırma


Yaşam Süresi: 3 ile 5 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 7-10 kg, dişi 6-8 kg aralığında.


Fiyat: Veri girişi yok. (sebep)


American Curl Hakkında


California’ da yaşayan Joe ve Ruga çifti evlerinin yakınlarında buldukları Shulamit cinsi kedi ve dört yavrusundan iki tanesinin kulaklarının geriye doğru olduğu, kıvrık, düz ve uzun tüylü olmasını fark etmesiyle bu tür ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda baskın bir genden ortaya çıktığı bilinmektedir.


Bu tür 1986 da CFA (Cat Federal Assocesetion) tarafından saf bir ırk olarak kabul edilmiştir. 1987 yılında TICA( Uluslararası Kedi Örgütü) yeni bir kedi ırkı olarak kabul edilmiştir. 1993 yılında iki farklı tüy uzunluğuna sahip olan ilk ve tek kedi ırkı olarak kabul edilmiştir.


American Curl Özellikleri


Olumlu Özellikler


Genellikle sessiz bir yapıya sahiptirler.


Zeki, meraklı ve her daim keşfetmeye açık olan bir türdür.


Çok çabuk eğitilebilen bir cinstir.


Fazla hastalığa yakalanmazlar, sağlıklı bir kedi türüdür.


Olumsuz Özellikler


Kulak yapısı kıvrımlı olduğu için fazla sevilmede kırılmalar meydana gelebilir.Görünüş


Görünümü dolayısıyla diğerlerinden oldukça farklıdır. Bu sıra dışı ayırt edici özelliği de kulaklarının kıvrık olmasıdır. Oldukça sevimli bir suratı onu her daim şaşkın bir mizaha sürüklemektedir. Bu tür doğduğunda düz kulaklı olarak doğarlar. 1 hafta içerisinde yavaş yavaş kıvrılmaya başlar ve 4 aylık olduğunda kulakları 90 derecelik açı ile kalıcılığa ulaşır.


Genellikler 7 ile 10 kg aralığında değişiklik gösterir. Orantılı bir vücut yapısına göre oldukça sağlıklı bir görünüme sahiptir.


American Curl doğuştan gelen renk çeşitliliğine göre duman, siyah, çikolata ve desenli olup yumuşak ve ipeksi bir tüy yumuşaklığına sahiptir.


American Curl gözleri geniş ve yuvarlak yapısı ile genellikle tüy desenleri ve tonlamalarına uygun renge sahiptir. Tüy ile çevrili kuyruğu vücudu ile orantılı uzunluğa sahiptir.


Karakter


İnsanları seven, nazik karakterli, Arkadaşlık kurmayı fazla severler. Eğer yakınlarda vakit geçirecek bir kedi arkadaşı yoksa çocukları tercih ederler. Bu kediler uyurken bile insanlara yakın olmak istemektedirler.


Ortalamanın üzerinde bir aktivite yeteneğine sahiptirler. Oldukça meraklı bir kedi türüdür. Sürekli yeni şeyler öğrenmek isterler. Genellikle insanların ne yaptığını izlemeye bayılan bir kedi türüdür. Sahibinin her hareketini takip eden bu tür aynı zamanda çok çabuk öğrenme yeteneğine sahiptirler.


Acıktıkları zaman herhangi bir ses çıkarmazlar, yemek için sabırlı bir şekilde bekler ve acıktığını hiç belli etmezler.  Bu yüzden ona her daim ilgi göstermelisiniz.


Zıplamayı çok seven bir tür, sürekli koltuklar arasında zıplar. Onları zıplarken izlemek çok keyifli olabiliyor. Zıplama özelliği sayesinde kapı kollarını açmayı çok çabuk öğrenebilirler. Ev içerisinde özgürlüğüne oldukça düşkün bir türdür. Ayrıca kucakta uyumayı çok severler.


Hem çocuklarla hem de diğer hayvanlarla oldukça iyi anlaşıyor. Canının yanması sonucunda oldukça temkinli davranır ve saldırganlık özelliği nadir görünür. Diğer ev hayvanlarıyla tanıştırılırken yavaş ve dikkatli olunması faydalı olacaktır.


Sağlık


Genetik bir hastalığa sahip değildir. Kulakları kıvrık olduğu için kulak enfeksiyonlarına çok çabuk yakalanabilirler. Bu gibi durumlarda veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi daha iyi olacaktır.


Kaliteli bir mama ve uygun çevre koşullarının sağlanması durumunda sağlıklı ve mutlu bir yaşama sahip olacaktır. Bir kedi cinsinde rastlanan hastalıklarının olmaması için gerekli aşı ve doktor kontrolüne girmelidir.


Bakım


Bakımı oldukça kolay bir türdür. Tüylerinin haftalık olarak taranması yeterli olacaktır. Bunun haricinde tüy kısaltılması fazla gerekli olmasa da eğer kediye rahatsızlık veriyorsa yılda bir kez traş ettirebilirsiniz.  Diş eti hastalıklarına karşı dişlerini günlük fırçalamak en iyisidir.


Sıcak mevsimlerde normalden daha fazla tüy dökerler. Ve bu dönemde daha fazla taranmaya ihtiyaç duyarlar. Banyoya çok nadir ihtiyaç duyan bu türün sadece tüylerini taramanız yeterli olacaktır.


Kum kutusu konusunda oldukça hassas bir türdür. Kirli tuvalete asla gitmiyorlar. Bu yüzden kum kutusunu sürekli temiz tutmanız çok önemli.


Bu tür evde yaşamaya uygundur. Bu yüzden dışarıya koyarsanız hastalığa yakalanabilirler ve çok çekici bir kedi türü olduğu için çalınma ihtimalleri oldukça yüksektir.


Fiyatları


American Curl, Türkiye’de yaygın olarak satışı yapılan bir kedi türü olmadığından fiyat verisi bulunmuyor.Puanlama


American Curl kedisinin tüm özellikleri göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir.


Türkiye İçin Popülarite: 2


Zekâ: 7


Çocuklar İle Arası: 7


Hareketlilik: 6


Bakım İhtiyacı: 7


Oyunculuk: 7


Eğitilebilirlik: 6

American Curl Resimleri

American Curl
American Curl için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
American Curl hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.