SCOTTİSH FOLD

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Scot,Fold veya ikisi birlikte kullanılır.

Yaşam Süresi: 12 ile 16 yıl arasında yaşarlar.

Kilo: Erkek 5-6 kg, dişi 3-5 kg aralığında.

Fiyat: 370 $ orjinal ırkın başlangıç fiyatı (detay)

Scottish Fold Hakkında

Kökeni İskoçya’dır. William Ross tarafından İskoçya’da bulunan Scottish Fold, annesi düz kulaklı ve babası bilinmeyen bir kedi ırkıdır. Kulak kıkırdağında bir mutasyon sebebi ile öne ve aşağı doğru kırılma (eğilme) mevcuttur. Bu kedinin babasının bilinmemesi, kökeni konusunda tüm araştırmaların net olarak sonuçlanmamasına sebep olmuştur. Bu sebep ile belli bir şecereye dahil değildir. Ancak diğer ırklardan çok farklı kulak yapısına sahip olduğundan, 1966 yılında GCCF (Governing Council of the Cat Fancy) tarafından resmi ilk kaydı tamamlanmıştır. 1970 yıllında henüz tanımlama aşamaları devam ederken, ırkın kulak enfeksiyonlarının genetik bir bozukluk olduğu ve kulak hastalıklarına yatkınlığı olduğundan resmi tanımlama ve kabulü işlemi durduruldu. Sonrasında Amerika'ya götürülerek işlemlere tekrar devam edilmiştir. Carnivor genetik araştırmacısı olan Dr. Nail Todd, 3 farklı Scottish Fold yavrusunu değişik yetiştiricilere vererek üremelerini sağlamıştır. Pensilvanya'lı bir yetiştirici olan Salle Wolfe Peters ırkın gelişimine büyük katkıda bulunmuştur. 1973 yılında CFA (Cat Fanciers Association) tarafından zaten tanınan Scottish Fold ırkı 1978 yılında şampiyonluk statüsüne alınmıştır.

British Shorthair cinsi ile görünüş benzerlik gösterir ve genelde bu kedi cinsi ile çiftleştirilirler.

Kıvrık kulakları ile meşhur bu kedi, Amerika’da popüler ilk on kedi cinsi arasında yer alır.

Scottish Fold Özellikleri

Olumlu Özellikler

 • Kolay öğrenir ve kurallara uyarlar.
 • Diğer kediler gibi sağa sola zıplayıp, oraya buraya tırmanıp, kırıp dökmezler. Yaramazlık peşinde olmamaları sahipleri için bir avantaj. Çok çabuk yorulduklarından, günlük egzersiz ihtiyaçları çok kolay bir şekilde karşılanır ve enerjilerini çabuk atarlar. Top getirme oyunundan büyük keyif alır.
 • Sessiz ve tam anlamı ile evcimen olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar ve diğer evcil hayvanlarınız ile çok iyi geçinir ve kolay bir şekilde arkadaşlık kurar.
 • Görünüş olarak çok sevimlidir ve herkesin gönlünü okşar. Kendilerine özgür oturuşları, görenleri gülümsetir.
 • Ortam ayırt etmez, ev içeride veya bahçede bakılabilir.
 • İran Kedisi ve British Shorthair gibi, popüler kedi cinsleri arasında ülkemizde ilk sıralarda yer alır.

Olumsuz Özellikler

 • Yüksek fiyatlara sahip olması bir olumsuzluk olarak görülebilir.
 • Genel olarak bir kişiyi sahip olarak benimser. Ancak yine de hevesinizi kırmak istemeyiz. Çünkü benimsediği kişi haricinde ki diğer insanlar ile arası oldukça iyidir.
 • Obezite yatkınlığı vardır ve zayıflatmak çok zor olabilir.
 • Kendi cinsi ile asla çiftleştirilmemelidir.

Scottish Fold Bakımı

Kulaklar mutlaka her hafta temizlenmeli ve temizlerken kulakların kaldırılmasından korkmamalıdır. Bu işlem onlara hiçbir zarar vermeyecektir.

Tüy bakımı ise Scottish Fold’un türüne göre iki şekilde yapılır. Kısa tüylü (Shorthair) olanların bakımı daha kolaydır. Kısa tüylü olanları haftada bir kez bakıma ihtiyaç duyarken, uzun tüylü (Longhair) olanlar en az iki kez taranma ihtiyacı duyar. Düzenli bir şekilde tüy bakımı, tüy dökümünü azaltacaktır.

Tırnak bakımlarına yavruyken başlamalısınız. Yavru olmaları bakıma alışmaları için güzel bir fırsattır. Tırnak bakım süreleri değişebilir. İhtiyaç olduğuna kanaat getirmek için, tırnakların uzunluğu ve sivriliğini kontrol edebilirsiniz.

Yeni Scottish Fold alacaklar için tavsiyeler

Scottish Fold Karakteri

Sadık ve evine bağlı bir kedidir. Ancak yeni ortamlara ve insanlara kolay adapte olabilirler. Diğer kedi ırkları gibi yabancılara karşı bölgeci ve saldırgan değiller. Sahibini kendi seçer. Sahibinin yanında olmaktan mutlu olur ancak kucakta durmayı hiç sevmez. Tüm aileye kendini sevdirse de ev halkından genellikle oyun oynamayı sevdiği bir kişi olur ve onunla oynamayı daha çok sever. Atılan bir oyuncağı getirecektir ve bundan keyif duyar.

Yumuşak sesli, akıllı ve sakin ruhludur. Diğer hayvanlar ve yabancı insanlarla iyi anlaşır. Konforu her ne kadar çok sevse de, gerektiğinde güzel fare avcısıdır.

İç veya dış ortamda beslenebilir ama yalnız kalmayı sevmezler.

Scottish Fold Görünüşü

Scottish Fold cinsi kedilerin en dikkat çeken ve belirgin özellikleri oldukça küçük ve içe (öne) doğru kıvrık kulaklardır. Kulağın kıvrık olmasının sebebi, kulağın kıkırdak yapısından kaynaklanır ve genetiktir. İlk doğduklarında kulakları normaldir. Ancak Scottish Fold yavruları 3. aylarını tamamladıktan sonra yavaş yavaş aşağı doğru kıvrılmaya başlar. Bazılarında bu süre çok daha erken olabilir.

Kulakları çeşitli olaylar karşısında aşağı yukarı hareket edebilir. Kulaklarının olaylara karşı hareket etmesi onların ne kadar dikkatli kediler olduğu gerçeğini doğrulamaktadır. Ağız yapıları hafif uzun ve öne doğru çıkıntılı olur. Kıvrımlı duran ağız yapısı, Scottish Fold kedisine gülen bir yüz ifadesi kazandırır. Geniş ve yuvarlak bir kafa yapısı ile sağlıklı dişleri ve güçlü bir çenesi vardır.

Hafif kavisli kısa bir burun ile, çıkıntılı yanaklara sahiptir. Gözleri geniş, ayrık ve yuvarlaktır. Göz renkleri genelde altın veya bakır renkte olur. Fakat tüy renklerine uyumlu olarak değişebilmektedir. Bazen gözlerinde iki renk birden görmeniz mümkün. Kaslı bir vücut yapısı ile, geniş göğüsler, gelişmiş omuzlara sahiptir. Diğer kedilere oranla orta boyutlarda ve yuvarlak vücut hatlarına sahip bir cinstir. Bacakları vücuduna göre güçlü ve kısa, patileri ise yuvarlaktır.

Tüyleri, dokunulduğunda kadife hissi uyandıran genellikle kısa, sık ve yumuşaktır. Ancak uzun tüyleri olanı da vardır. Uzun tüylü (Longhair) ve kısa tüylü (Shorthair) olarak iki farklı türdedir. Ancak Longhair ayrı bir tür olarak kabul görmemiştir.

Genelde tüyleri gri renkte olurlar. Ancak mavi (Blues), kızıl, beyaz, siyah, krem, dumanlı veya gölgeli, gümüş, tekir, altın ve bu renklerin benzerleri görülebilir.

Scottish Fold Sağlık

Sağırlık görülebilir ve bu durum beyaz tüy genleri ile ilgilidir. Kulaklarının kıvrık olması işitmesine engel veya sağırlık sebebi değildir.  Hava çok sıcak veya bir hastalık durumunda kulak kıvrıklığı azalabilir. Kulak salgıları diğer kedilere oranla daha fazladır. Fakat bu her hangi bir hastalık yada enfeksiyon için belirti değildir.

Obezite (fazla kilo) ve kalp hastalıklarına yatkın bir kedidir. Karın bölgesi yağlanmaya başladığında, sakin bir kedi olduğundan zayıflaması zor olacaktır.

Scottish Fold Üreme

Asla kendi cinsi ile çiftleştirilmemelidir. Kendi cinsi ile çiftleştirilmesi durumda yavrular, kıkırdak dokusu bozuk, özürlü veya hastalıklı (osteochondrodysplasia) olur. Kıvrık kulaklar gendeki bir sorundan kaynaklandığı için, hem anne hem de babada aynı sorun bulunması halinde yavruların iskeletinde bozukluk meydana gelir. Bu yavruların genel olarak kuyrukları kısa, küt ve esnek değildir. Sırtta kamburluk ve ayaklarda anormal kemik büyümeleri görülür.

Bu tür sorunların önüne geçebilmek için, bazı ülkelerde aynı tür ile çiftleştirilmesi yasaklanmıştır.

Geç ergenliğe erişen bir kedi cinsidir. Genel olarak dişiler sekiz aylık veya üzeri bir yaşta iken çiftleştirilir. Çiftleştirilen kedi cinsi olarak British Shorthair tercih edilir. Bu çiftleşme sonucunda yavrular British, Scottish Fold veya Scottish Straight (dik kulaklı Scottish’lere verilen isim) olarak doğabilir.

Scottish Straight, dışarıdan bakıldığında net olarak British’e benzerler ve %99 onun genetik yapısına sahiptirler. Bir yavrunun Scottish Fold olarak adlandırılabilmesi için sadece kulak yapısının kırık olması yeterli değildir. Vücut, göz rengi, tüy rengi gibi özellikleri ile, tam olarak ırka ait özelliklere sahip olduğundan emin olunmalıdır.

Yavruların kısa veya uzun tüylü olması, anne babanın genlerine bağlıdır.

Fiyatları

Türkiye'de Scottish Fold ile British Shorthair fiyatları benzerlik gösterir.

Scottish Fold kedileri de değişik renk kombinasyonlarına sahip bir ırk olup, genelde düz gri (duman gri, blue) rengi ile bilinmektedir. Bu renk için ödemeniz gereken ücret dönemsel olarak değişkenlik gösterebilir ortalama 370 $ - 800 $ aralığında olacaktır.

Diğer en çok tercih edilen rengi blue point (beyaz, mavi gözlü, kuyruk, patiler, kulaklar ve burunda gri lekeleri olan) genelde duman gri rengi ile benzer aralıklarda bazen 65 $ - 185 $ arası daha pahalı olabilmektedir.

Özel renklerde (golden shaded yani ny11 gibi) fiyatlar 1.850 dolardan başlayabilir, tercih edeceğiniz kedinin şeceresine, bulunduğu ülke ve ailesindeki şampiyonluklara göre 4.800 $'a kadar çıkabilmektedir.

Yetişkin veya yavru Scottish Fold fiyatları bir miktar da değişkenlik gösterebilir. Bunun sebebi kedinin yaşı ilerledikçe anatomi ile görünüşün kalıcı olarak netleşmesidir.

Tüm kedilerin renk, kürk kalitesi, göz rengi, kulak yapısı, kuyruk anatomisi, vücut tipi, kafa şekli ve görünüşü, bakım şartları, düzenli veterinerlik hizmetleri ebeveyn ırk kalitesine göre fiyatları değişkenlik gösterir.

Daha uygun fiyatlı kediler bulmak elbette mümkündür ancak bu takdir de aşağıda sıralanacak riskler konusunda sizleri uyarmak isteriz.

 • Viral hastalıktan kaynaklanan yoğun bakım ya da ölüm
 • Irkı ile alakalı karışım.
 • Yavruyu görmeden, muayene ettirmeden ödenmiş ücretlerde dolandırılma ihtimali.
 • Kırma yavrularda eğitim sorunları (eve adaptasyon, saldırganlık hali gibi).
 • Alerjik reaksiyonlar yaşama, sağlık durumunu olumsuz etkileyecek sorunlar.

İthal kedi fiyatlarında dolara göre değişkenlik söz konusu olduğundan, bu yazıda sizlere daha doğru bilgi sunabilmek için fiyatlandırmalar dolar üzerinden yazılmıştır. Ayrıca fiyatlandırmalar konusunda safkan, ırkı kusursuz yansıtan ve belgeleri ile birlikte tamamen eksiksiz ithal kedi ırkları baz alınmıştır.

Puanlama

 • Scottish Fold kedisinin tüm özellikleri göz önüne alındığında, bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:
 • Türkiye İçin Popülarite: 9
 • Zekâ: 7
 • Çocuklar İle Arası: 8
 • Hareketlilik: 6
 • Bakım İhtiyacı: 8
 • Oyunculuk: 9
 • Eğitilebilirlik: 6

Scottish Fold Resimleri

Scottish Fold Scottish FoldScottish FoldScottish FoldScottish Fold
Scottish Fold hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
SCOTTİSH FOLD YORUMLAR
Rahime Arda

Ev kedimizin yavruları. 50 günlükler ve Artık mama yemeye başladılar. Bebeklerimizi artık sahiplendirmek istiyoruz. Scottish fold cinsi.

Sezgin Akçakaya

ÜCRETSİZ SCOTTİSH ARIYORUM SAHİPLENDİRMEK İSTERSENİZ ULAŞIR MISINIZ

Buee Karabay

Merhabalar önceliği fiyat olmayan, kedinin yaşayacağı ortama öncelik veren arkadaşlar dönüş yapar mısınız. Uygun fiyata scottish fold sahiplenmek istiyorum.

Yüksel Sarı

Sivas da yaşıyorum yavru sahiplenmek istiyorum

Aykut Sarıca

4 aylık gri renkli, tüm aşıları yapılmış, 1 yıl aşı ihtiyacı olmayan, Chip takılmış ve tüm kedi malzemeleri olan yavrumuzu, oğlumun alerjisi çıkması sebebi ile ücretli sahiplendirmek istiyorum. Ankara.

Gülbahar Cengiz

Kedi 4 aylık erkektir çok uysal sakın ve tuvalet alışkanlığı vardır asla yaramazlık yapmaz bir şeye zarar vermez ücretli olarak veriyorum ben rahatsızım mecbur sahiplendirmek zorundayım alan kişiye tuvalet kabı sıfır taşıma kabı oyuncağı mama ve kumu da verilecektir

Esin Aslan

ücretsiz scottish fold sahiplenmek istiyorum lütfen dönüş yaparmısınız

Anil Adalar

Ücretsiz scottish fold sahiplenmek istiyorum bana dönüş yaparsanız sevinirim sağolun

Eylül Duyum

Ücretsiz scottish fold sahiplendirmek isteyen varsa yazabilir mi ?

Banu Ulupınar

2 aylık Erkek gri scottish fold yavrumuza yuva arıyoruz kum ve mama alışkanlığı edinmiştir

Ilayda Ozcan

Ücretsiz Scottish yavru kedi sahiplenmek istiyorum bana ulaşabilir misiniz

Ilayda Ozcan

Ücretsiz scottish yavru kedi sahiplenmek istiyorum bana ulaşabilir misiniz

Mehmet

3 tane dişi 1 tane erkek çok kaliteli yavrularım var dileyen whats app tan bana ulaşabilir

Emre Varlı

2 aylık Scottish fold dişi kedimi sahiplendirmek istiyorum ilgilenenlerin dikkatine

Melisa Ersöz

İzmir ücretsiz scottish fold sahiplenmek istiyorum sahiplendiren varsa mesaj atabilir

İrfan İ

ücretsiz scottish sahiplenmek istiyorum,yardımcı olmak isteyenler mesaj atabilir mi lütfen :(

İbrhm Nnt
İbrhm Nnt

Scottish Fold saf beyaz renk 2 aylık erkek kedimizin tüm bakımları aşıları yapılmıştır özel kanepe örtülerinden oyuncaklarına kadar herşey mevcuttur ücretli sahiplendirmeyi düşünüyoruz

Zeynep Yıldırım
Zeynep Yıldırım

Anne-baba adayı bir dişi scottish veya bir erkek scottish almak isteyen ulaşabilir.

Nadya Nil

Dişi golden scottish fold almak yada sahiplenmek istiyorum yardımcı olabilicekler lütfen iletişime geçiniz. [email protected]

Merve Erdogan

Ysn Vtn fiyat nedir acaba söyler misin?