SCOTTİSH FOLD

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Scot,Fold veya ikisi birlikte kullanılır.


Yaşam Süresi: 12 ile 16 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 5-6 kg, dişi 3-5 kg aralığında.


Fiyat: 2.000 TL ile 4.000 TL arasında. (detay)


Scottish Fold Hakkında


Kökeni İskoçya’dır. William Ross tarafından İskoçya’da bulunan Scottish Fold, annesi düz kulaklı ve babası bilinmeyen bir kedi ırkıdır. Kulak kıkırdağında bir mutasyon sebebi ile öne ve aşağı doğru kırılma (eğilme) mevcuttur. Bu kedinin babasının bilinmemesi, kökeni konusunda tüm araştırmaların net olarak sonuçlanmamasına sebep olmuştur. Bu sebep ile belli bir şecereye dahil değildir. Ancak diğer ırklardan çok farklı kulak yapısına sahip olduğundan, 1966 yılında GCCF (Governing Council of the Cat Fancy) tarafından resmi ilk kaydı tamamlanmıştır. 1970 yıllında henüz tanımlama aşamaları devam ederken, ırkın kulak enfeksiyonlarının genetik bir bozukluk olduğu ve kulak hastalıklarına yatkınlığı olduğundan resmi tanımlama ve kabulü işlemi durduruldu. Sonrasında Amerika'ya götürülerek işlemlere tekrar devam edilmiştir. Carnivor genetik araştırmacısı olan Dr. Nail Todd, 3 farklı Scottish Fold yavrusunu değişik yetiştiricilere vererek üremelerini sağlamıştır. Pensilvanya'lı bir yetiştirici olan Salle Wolfe Peters ırkın gelişimine büyük katkıda bulunmuştur. 1973 yılında CFA (Cat Fanciers Association) tarafından zaten tanınan Scottish Fold ırkı 1978 yılında şampiyonluk statüsüne alınmıştır.


British Shorthair cinsi ile görünüş benzerlik gösterir ve genelde bu kedi cinsi ile çiftleştirilirler.


Kıvrık kulakları ile meşhur bu kedi, Amerika’da popüler ilk on kedi cinsi arasında yer alır.


Scottish Fold Özellikleri


Olumlu Özellikler


Kolay öğrenir ve kurallara uyarlar.


Diğer kediler gibi sağa sola zıplayıp, oraya buraya tırmanıp, kırıp dökmezler. Yaramazlık peşinde olmamaları sahipleri için bir avantaj. Çok çabuk yorulduklarından, günlük egzersiz ihtiyaçları çok kolay bir şekilde karşılanır ve enerjilerini çabuk atarlar. Top getirme oyunundan büyük keyif alır.


Sessiz ve tam anlamı ile evcimen olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar ve diğer evcil hayvanlarınız ile çok iyi geçinir ve kolay bir şekilde arkadaşlık kurar.


Görünüş olarak çok sevimlidir ve herkesin gönlünü okşar. Kendilerine özgür oturuşları, görenleri gülümsetir.


Ortam ayırt etmez, ev içeride veya bahçede bakılabilir.


İran Kedisi ve British Shorthair gibi, popüler kedi cinsleri arasında ülkemizde ilk sıralarda yer alır.


Olumsuz Özellikler


Yüksek fiyatlara sahip olması bir olumsuzluk olarak görülebilir.


Genel olarak bir kişiyi sahip olarak benimser. Ancak yine de hevesinizi kırmak istemeyiz. Çünkü benimsediği kişi haricinde ki diğer insanlar ile arası oldukça iyidir.


Obezite yatkınlığı vardır ve zayıflatmak çok zor olabilir.


Kendi cinsi ile asla çiftleştirilmemelidir.Görünüş


Scottish Fold cinsi kedilerin en dikkat çeken ve belirgin özellikleri oldukça küçük ve içe (öne) doğru kıvrık kulaklardır. Kulağın kıvrık olmasının sebebi, kulağın kıkırdak yapısından kaynaklanır ve genetiktir. İlk doğduklarında kulakları normaldir. Ancak Scottish Fold yavruları 3. aylarını tamamladıktan sonra yavaş yavaş aşağı doğru kıvrılmaya başlar. Bazılarında bu süre çok daha erken olabilir.


Kulakları çeşitli olaylar karşısında aşağı yukarı hareket edebilir. Kulaklarının olaylara karşı hareket etmesi onların ne kadar dikkatli kediler olduğu gerçeğini doğrulamaktadır. Ağız yapıları hafif uzun ve öne doğru çıkıntılı olur. Kıvrımlı duran ağız yapısı, Scottish Fold kedisine gülen bir yüz ifadesi kazandırır. Geniş ve yuvarlak bir kafa yapısı ile sağlıklı dişleri ve güçlü bir çenesi vardır.

Hafif kavisli kısa bir burun ile, çıkıntılı yanaklara sahiptir. Gözleri geniş, ayrık ve yuvarlaktır. Göz renkleri genelde altın veya bakır renkte olur. Fakat tüy renklerine uyumlu olarak değişebilmektedir. Bazen gözlerinde iki renk birden görmeniz mümkün. Kaslı bir vücut yapısı ile, geniş göğüsler, gelişmiş omuzlara sahiptir. Diğer kedilere oranla orta boyutlarda ve yuvarlak vücut hatlarına sahip bir cinstir. Bacakları vücuduna göre güçlü ve kısa, patileri ise yuvarlaktır.


Tüyleri, dokunulduğunda kadife hissi uyandıran genellikle kısa, sık ve yumuşaktır. Ancak uzun tüyleri olanı da vardır. Uzun tüylü (Longhair) ve kısa tüylü (Shorthair) olarak iki farklı türdedir. Ancak Longhair ayrı bir tür olarak kabul görmemiştir.


Genelde tüyleri gri renkte olurlar. Ancak mavi (Blues), kızıl, beyaz, siyah, krem, dumanlı veya gölgeli, gümüş, tekir, altın ve bu renklerin benzerleri görülebilir.


Karakter


Sadık ve evine bağlı bir kedidir. Ancak yeni ortamlara ve insanlara kolay adapte olabilirler. Diğer kedi ırkları gibi yabancılara karşı bölgeci ve saldırgan değiller. Sahibini kendi seçer. Sahibinin yanında olmaktan mutlu olur ancak kucakta durmayı hiç sevmez. Tüm aileye kendini sevdirse de ev halkından genellikle oyun oynamayı sevdiği bir kişi olur ve onunla oynamayı daha çok sever. Atılan bir oyuncağı getirecektir ve bundan keyif duyar.


Yumuşak sesli, akıllı ve sakin ruhludur. Diğer hayvanlar ve yabancı insanlarla iyi anlaşır. Konforu her ne kadar çok sevse de, gerektiğinde güzel fare avcısıdır.


İç veya dış ortamda beslenebilir ama yalnız kalmayı sevmezler.


Sağlık


Sağırlık görülebilir ve bu durum beyaz tüy genleri ile ilgilidir. Kulaklarının kıvrık olması işitmesine engel veya sağırlık sebebi değildir.  Hava çok sıcak veya bir hastalık durumunda kulak kıvrıklığı azalabilir. Kulak salgıları diğer kedilere oranla daha fazladır. Fakat bu her hangi bir hastalık yada enfeksiyon için belirti değildir.


Obezite (fazla kilo) ve kalp hastalıklarına yatkın bir kedidir. Karın bölgesi yağlanmaya başladığında, sakin bir kedi olduğundan zayıflaması zor olacaktır.


Bakım


Kulaklar mutlaka her hafta temizlenmeli ve temizlerken kulakların kaldırılmasından korkmamalıdır. Bu işlem onlara hiçbir zarar vermeyecektir.


Tüy bakımı ise Scottish Fold’un türüne göre iki şekilde yapılır. Kısa tüylü (Shorthair) olanların bakımı daha kolaydır. Kısa tüylü olanları haftada bir kez bakıma ihtiyaç duyarken, uzun tüylü (Longhair) olanlar en az iki kez taranma ihtiyacı duyar. Düzenli bir şekilde tüy bakımı, tüy dökümünü azaltacaktır.


Tırnak bakımlarına yavruyken başlamalısınız. Yavru olmaları bakıma alışmaları için güzel bir fırsattır. Tırnak bakım süreleri değişebilir. İhtiyaç olduğuna kanaat getirmek için, tırnakların uzunluğu ve sivriliğini kontrol edebilirsiniz.


Yeni Scottish Fold alacaklar için tavsiyelerÜreme


Asla kendi cinsi ile çiftleştirilmemelidir. Kendi cinsi ile çiftleştirilmesi durumda yavrular, kıkırdak dokusu bozuk, özürlü veya hastalıklı (osteochondrodysplasia) olur. Kıvrık kulaklar gendeki bir sorundan kaynaklandığı için, hem anne hem de babada aynı sorun bulunması halinde yavruların iskeletinde bozukluk meydana gelir. Bu yavruların genel olarak kuyrukları kısa, küt ve esnek değildir. Sırtta kamburluk ve ayaklarda anormal kemik büyümeleri görülür.


Bu tür sorunların önüne geçebilmek için, bazı ülkelerde aynı tür ile çiftleştirilmesi yasaklanmıştır.


Geç ergenliğe erişen bir kedi cinsidir. Genel olarak dişiler sekiz aylık veya üzeri bir yaşta iken çiftleştirilir. Çiftleştirilen kedi cinsi olarak British Shorthair tercih edilir. Bu çiftleşme sonucunda yavrular British, Scottish Fold veya Scottish Straight (dik kulaklı Scottish’lere verilen isim) olarak doğabilir.


Scottish Straight, dışarıdan bakıldığında net olarak British’e benzerler ve %99 onun genetik yapısına sahiptirler. Bir yavrunun Scottish Fold olarak adlandırılabilmesi için sadece kulak yapısının kırık olması yeterli değildir. Vücut, göz rengi, tüy rengi gibi özellikleri ile, tam olarak ırka ait özelliklere sahip olduğundan emin olunmalıdır.


Yavruların kısa veya uzun tüylü olması, anne babanın genlerine bağlıdır.


Fiyatları


Scottish Fold cinsi kediler için 700 TL ile 4.000 TL arasında fiyatlara rastlamak mümkündür. Ancak 700 TL’ye denk geldiğiniz bu cinsin, safkan olduğu konusunda büyük şüphe ve kaygılar duymalısınız.


Fiyatlar, renk, ırkın kalitesi, görünüş ve ölçüler gibi birçok şeye göre değişse de, sizi memnun edecek bir kalitede görüntüye sahip Scottish Fold’lar 2.000 TL ile 4.000 TL aralığındadır.


Ücretlendirme üreticinin kendi elinde olduğundan, kedinin safkan olup olmadığı konusunda bir fikir veya ipucu değildir. Fiyatlara bakılarak kedinin safkan olduğu tespiti koyulamayacağı için, aynı şekilde düşük fiyatların kırma olduğu da düşünülmemektedir.


Anne baba şeceresi, yetiştiricinin kedi için yaptığı masraflar (veteriner, aşılar,belgeler,yarışmalar,batım kayıtları yetiştirici belgesi ve dernek aidatları) fiyatları değiştiren önemli bir etkendir.


Ayrıca nadir bulunan renkler ve Scottish ırkına ait özellikleri en iyi şekilde bulunduran kediler bir miktar daha pahalıdır.


Not: Verilerin yalnızca piyasa ortalaması olduğunu ve belirtilen rakamların altında veya üzerinde tutarlar ile de karşılaşmanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz.Puanlama


Scottish Fold kedisinin tüm özellikleri göz önüne alındığında, bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye İçin Popülarite: 9


Zekâ: 7


Çocuklar İle Arası: 8


Hareketlilik: 6


Bakım İhtiyacı: 8


Oyunculuk: 9


Eğitilebilirlik: 6

Scottish Fold Resimleri

Scottish Fold Scottish FoldScottish FoldScottish FoldScottish Fold
Scottish Fold hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
SCOTTİSH FOLD YORUMLAR
Resim yok
Fatih Kocabey

Merhabalar 4 aylık altın sarısı scotish fold yavrumu sahiplendirmek istiyorum. 1300 tl olarak düşünüyorum ama fiyatta yardımcı olurum yeterki sağlıklı ve iyi bakılsın.
Pasaportu var
aşı kartı tam
Seceresi mevcut
Tuvalet eğitimi var
mobilya dekor tırmalamaz
Mama kabı vericem
Tuvalet kabı vericem
Taşıma kabı vericem
iletişim için 05558800447 arayın sadece arama ve mesaja bakıyorum whatsaap yok

Resim yok
Sıla Güler

Scotish fold sahiplenmek ıstiyorum daha önce kedi baktım (İstanbul)

Resim yok
Tolga Ece

s.a konyada yaşıyorum konya akşehir bu kediden istiyorum yaş 19 sahiplendirmek isteyen olursa bi konuşalım

Resim yok
Emir Yahya Akarçay

Merhaba kedi bakımı hakkında tecrübem ver önceden 3 kedi bakmıştım. Scootish fold yavru verebilecek varsa ömür boyu yuvamiz açık. Herşey para değil. Onemli olan kimim daha iyi bakacağı. Lüten...

Resim yok
Coşkun Şamlıoğlu

ilan numaram bir dört üç dokuz dört dokuz uygun fiyata sahiplendirilecektir. 6 aylık tüm malzemeleri ile birlikte verilecektir.

Resim yok
Sebiha Gündoğan

kedi sahiplenmek istiyorum ücretsiz çorumun ilçesinde oturuyorum ACİL

Resim yok
Ferra Uyanık

Skotiş blu point kedimizi sahiplendirmek istiyorum Sakarya’da oturuyorum 1750 TL 1 buçuk yaşında dişi kedimiz

Berzan Kaya
Berzan Kaya

S.a elimde scotish fold var siyah erkek bursada olanlara düşük bir fiyatta veriyorum orjinal ırktır kuşkunuz olmasın

Resim yok
Pejman Shahravı

ozge reyhan kediniz kac aylik ve herhangi bir rahatsizligi varmidir

Resim yok
İrem Efe

CANAN AKYOL hanım sahiplenmek istiyorum