MANKS KEDİSİ

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Manx Cat, Cymric


Yaşam Süresi: 8 ile 14 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 4-6 kg, dişi 4-5,5 kg aralığında.


Fiyat: Veri girişi yok. (sebep)


Manks Kedisi Hakkında


İsimlerini İngiltere ve İrlanda’nın arasındaki Man Adasından alırlar. Hakkında birçok hikâye bulunmaktadır.


İlk olarak Manks kedilerinin bir gemide fare avlamaları için tutulduğu fakat gemi batınca oradan bir şekilde kurtulup Man adasına gittiği ve yüzyıllarca orada yaşadığı söylenmektedir.


Bir başka hikâyede ise Fenikeli tüccarların bu kedi türünü Japonya dan Man adasına götürdüğü hakkında.


Başka bir anlatıma göre Manks kedisinin adaya Vikingler tarafından geldiği söylenmekte.


Manks Kedisi Özellikleri


Olumlu Özellikler


Suyla oynamayı severler.


Arkadaş canlısıdırlar.


Hayvan ve insanlarla çok iyi anlaşırlar.


Bakımları kolaydır.


Olumsuz Özellikler


Çabuk olgunlaşmazlar.


Birçok kalıtsal hastalığa sahip olabilirler.Görünüş


Manks kedilerinin kuyrukları var ile yok arasındadır. Bunun sebebi ile ilgili birçok hikâye anlatılmaktadır. İlki ise Manks kedi türünün tavşan ve kedi türlerinden biri ile çiftleştiği söylenmekte. Başka bir hikâyeye göre İrlandalı askerlerin başlarına tüy takmak için Manks kedilerinin kuyruklarından yararlandıkları söylenir. Bir başkasına göre Manks kedilerinin Nuhun gemisinde olduğu fakat son bindiği için Kapı kuyruğunun üstüne kapandığı için böyle kuyruklara sahip oldukları söylenir. Manks kedileri kuyruk şekillerine göre dörde ayrılır. Rumpy Manks kedilerinde hiç kuyruk yoktur kuyruklarının olduğu yerde gamzeye benzer bir çıkıntı bulunur. Rumpy -Riser kuyruğun şekli tavşan kuyruğuna benzer. Stumpy çok kısa kuyruklu Manks kedileridir. Longies Manks kedileri arasında en az popüler olanıdır ve normal bir kuyruğu vardır.


Manks kedileri tüylerinin boyuna göre ikiye ayrılır. Kısa tüylü Manks kedilerine Shorthair, uzun tüylü Manks kedilerine ise Longhair denilmektedir. Uzun tüylü Manks kedileri Cymric olarak da bilinir.


Birçok renkte olan bu türün en dikkat çeken özelliği ise normal bir kedi gibi değil de bir tavşan gibi zıplayarak yürümesidir.  Ada kedileri oldukları için suyla araları çok iyidir. Yüzmeyi severler.


Çok çabuk olgunlaşan bir kedi türü değildir tam olarak olgunlaşmaları 5 yılı bulabilir.


Karakter


Oyuncu kedilerdir. Siz yoruluncaya kadar sizinle oynamaya devam ederler. Bulunduğu ortama çok çabuk ayak uydurabilirler. Çevresindeki diğer hayvanlarla çok iyi geçinirler. Tam bir fare avcısıdır. Kucağınızda uyumayı çok severler. Tırmanmayı ve evin en üst noktasından aşağıda olup biten her şeyi seyretmeyi severler.


Onu mutlu etmek için ona bir kedi evi alabilirsiniz. Kedi evi sayesinde günü büyük çoğunluğunu kedi evinin en üstünden sizi veya olup biteni izlemekle geçirecektir.


Suyla oynamayı ve yüzmeyi çok seven bir kedi türüdür.


Sağlık


Manks kedilerinde ortalama yaşam süreleri 8 ile 14 yıl arasında değişmektedir. Eğer evinizi bu kedi türü ile paylaşmayı düşünüyorsanız, kalıtsal bazı sağlık sorunlarından haberdar olmalısınız. 


Kuyruk kemiklerinde Artrit adı verilen iltihabik bir durumdur.


Korneada oluşan kalıtsal bir hastalık olan Kornea Distrofi görme azlığına sebep olabilir. Yavru kedilerde yaklaşık 4 aylık olduğunda kornea şeffaflığını kaybeder ve lekelenmelere yol açar.


Manks sendromu: Bu hastalıkta doğuştan gelen hastalıklara verilen bir isimdir bunu içinde omurga kısalığı, idrar yolları enfeksiyonu, sindirim sistemi ile ilgili problemler vardır. Manks kedilerinin yüzde 20 si bu rahatsızlığa yakalanırlar. Bu hastalığa en çok yakalanan Manks kedi türü kısa kuyruklu olarak bilinen Rampy Manks’dır. Bu hastalık etkilerini yavru 4 aylık olana kadar yavaş yavaş göstermeye başlar. Bu sebepten kedi yetiştiricileri üreme programında her zaman doğru kedileri seçmeye özen göstermelidir.


Kıvrımlı kısa kuyruklar: Kuyruğun tam olarak gelişmemesinden kaynaklı nadir rastlanan bir durum.


Ayrıca Sacrococcygeal Dysgenesis, Megacolon, Rump fold intertrigo, Corneal dystrophy, Arthritis benzeri rahatsızlıklara bu kedilerde rastlanabilir.


Sorumlu üreticiler her zaman yavruların iki kalitesiz kediden üremediklerinden emin olmalıdır. Çünkü çoğu zaman bu dişi kedilerin hamilelik süresinde düşüğe neden olur. Bir diğer sorun ise, iki kuyruklu Manks kedisi ürememesi için dikkatli olunmalıdır.


Bakım


Tüyleri kısa olduğu için taranması ve bakımı kolaydır haftada bir kere taranması yeterlidir.


Günlük olarak dişlerinin fırçalanması gerekir eğer küçüklükten alıştırırsanız diş fırçalamakta zorluk çekmezsiniz.


Tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Gözleri için akıntı ya da çapak gözlemlenirse nemli bir bezle silebilirsiniz.


Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz eğer içi kirli görünüyorsa pamuk yardımıyla bastırmadan silebilirsiniz ama sakın kulak pamuğu kullanmayınız kalıcı hasarlara neden olabilir.


Fiyatları


Manks kedileri Türkiye’de yaygın olarak tanınan ve popüler bir kedi türü değildir. Bu sebep ile aktif bir şekilde satışları bulunmuyor.Puanlama


Manks Kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 2


Zekâ: 7


Çocuklarla Arası: 7


Hareketlilik: 8


Bakım İhtiyacı: 4


Oyunculuk: 7


Eğitilebilirlik: 6

Manks Kedisi Resimleri

Manks Kedisi
Manks Kedisi için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
Manks Kedisi hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.