SFENKS

Irk Bilgileri / Kedi

Diğer Adı: Sphynx, Tüysüz Sfenks

Yaşam Süresi: 10 ile 14 yıl arasında yaşarlar.

Kilo: Erkek 4-6 kg, dişi 3-5 kg aralığında.

Fiyat: 3.000 TL ile 6.000 TL arasında. (detay)

Sfenks Kedisi Hakkında

Kökeni Kanada olan Sfenks kedisi, dünyada az çeşitte bulunan tüysüz kedilerden yalnızca biridir. Tüm dünyada yoğun bir şekilde dağılım göstermese de, Kanada’da birçok evde Sfenks kedisine rastlanabilir.

1960’lı yıllarda Kanada’da tüylü ve siyah evcil bir kediden doğduğu bilinir. Doğduğu anne veya baba kedinin genetiğinde tüysüz kedilere dair hiçbir iz bulunmasa da Sfenks’in ilk ortaya çıkışı bu şekildedir. Sonrasında bu yavruda daha fazla tüysüz kedi elde etme çalışmaları başlamış ve bir nebze başarılı olmuştur.

Bu çalışmalarda yine Kanada Toronto’da vücudunda az tüy bulunan kedi ırkı Devon Rex kedisi kullanılarak, Sfenks ırkının temelleri oluşturulmuştur. Sfenks kedisi daha sonra Avrupa’ya götürülerek burada da ırk geliştirme çalışmaları devam etmiş ve varlığı günümüze kadar gelmiştir.

Sfenks Kedisi Özellikleri

Olumlu Özellikler

 • Sfenks kedisinin hiç tüy dökmemesi, onu diğer kedi ırklarından avantajlı bir duruma getiren en olumlu özelliğidir.
 • Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile güçlü iletişim kurar. Oyun oynama, atletik hareketler gibi sosyal davranışlar, evinizde yeni bir çocuğunu var hissini uyandırır.

Olumsuz Özellikler

 • Postunun tüysüz olması, Sfenks kedisini soğuğa karşı dayanıksız kılar. Yalnızca sıcak ortamlar için uygundurlar.
 • Derileri düzenli olarak yağ ve losyonlar ile bakım gerektirir.
 • Evde yalnız kalmak Sfenks kedisini mutsuz eder ve strese sokar. Sahibinden ilgi bekleyen bir kedi olduğundan, gün içinde uzun süre evde olmayanlar için uygun değildir.

Sfenks Kedisi Bakımı

Tüysüz olmaları diğer kedilere göre daha az bakıma muhtaç olacağı anlamına gelmez. Aksine diğer kedi türleri kadar özenli ve düzenli bir bakım isterler. Tüy bakımı Sfenks kedisi için gerekli olmasa da, derilerinin çok fazla bakıma ihtiyacı vardır. Bakımsız bir Sfenks kedisi, cilt ve deri hastalıklarına karşı savunmasızdır.

Düzenli olarak derileri yağ ve losyonlar ile bakım yapılmalı, derisi nemli tutulmalıdır. Yoksa savunmasız derileri kuruyabilir. Derisine uyguladığınız yağların evin her bir köşesine bulaşmaması içinde düzenli banyo yaptırılmalıdır.

Tüyleri olmayan Sfenks kedilerinin en büyük dezavantajı soğuğa karşı dirençsiz olmasıdır. Bu yüzden bulundukları ortam sıcak olmalı ve sıcaklığı dengeleyebilmek için kıyafetler giydirilebilir.

Banyo onlar için çok önemlidir, düzenli olarak banyo yaptırılmalıdır.

Diş eti hastalıklarına yatkındırlar. Bu yüzden dişler her gün düzenli olarak fırçalanamasa bile, en az haftada bir kez fırçalanmalıdır.

Göz akıntıları sorunu olduğunda, göz çevresi nemli bir bez ile silinerek temiz tutulabilir.

Kulak ve tırnak bakım ihtiyaçları her kedide olduğu düzeyde seyir etmesinde hiçbir sakınca yoktur. Kulak içlerinde kirler biriktiğinde silinmeli ve tırnak uçlarında ki sivri bölge en geç iki haftada bir kesilmelidir.

Sfenks Kedisi Karakteri

Sfenks sahibine yakın, insanlara karşı sıcakkanlı bir kedi türüdür. Ailesi ve diğer insanlara karşı sevecen, kibar ve nazik davranışlar gösterir. Çocuklara karşı davranışları ve iletişim çok iyidir ve bu yönleri ile aileler tarafından tercih edilme sebeplerinden biridir. Eve gelen her yeni ziyaretçiyi kapıda karşılamak ister.

Bulundukları her ortamda ilgi çekmeyi zaten başarıyor olsalar da, Sfenks ilgiyi seven ve ilgi bekleyen bir cinstir. İnsanlar ile arası çok iyi, duygusal ve samimi bir kedidir. Öyle ki, bu kediler bir çocuk gibi ilgisiz kaldıkları zaman bunu size belli etmek için bazı davranışlarda bulunurlar. Yüksek yerlere zıplamak, hızlı hızlı yürümek bu davranışlarından yalnızda bazılarıdır.

Sfenks kedileri sosyal, meraklı ve enerjik kedilerdir. Evinizdeki diğer hayvanlar ile iyi geçinir, onlara karşı merhametlidir ve onlarla oyun oynamaktan büyük keyif alır. Diğer evcil hayvanınızda aynı anlayış ve saygıya sahip olduğu sürece hiçbir sorun yaşamayacaksınız.

Yalnızca kapalı alanlarda beslenebilirler. Karakter olarak dış ortama uygun olsa da, tüyleri olmadığı için fiziksel olarak uygun değillerdir.

Oyuncu ve hareketli bu kediler, her zaman ev içerisinde en sıcak yeri bulup yatacak kadar akıllıdır. Sahiplerinin battaniye veya örtüsü altında uyumaktan çok hoşlanır.

Sfenks Kedisi Görünüşü

Farklı, ilgi çekici görünüşleri ile herkesin dikkatini çeken Sfenks kedisinin postlarında tüy bulunmaz. Onu diğer kedi cinslerinden farklı kılan en belirgin özelliği de tüylerinin bulunmamasıdır. İlk doğduklarında yavruların çok az miktarda tüyleri bulunabilse de, zamanla bu tüylerde dökülecektir.

Çıplak görünüşlü bu kedilerin derileri sarkık ve kıvrımları belirgindir. Genç Sfenks’ler de bu kırışıklıklar daha belirgin olsa da, büyüdükçe daha düz bir posta sahip olurlar. Bu kedilerde tüy rengi bulunmadığından, postlarının rengi ve deseni bulunur. Vücut rengi, tekil veya çoğul her renkte görülebilir.

Boyut olarak orta boylarda bir Sfenks kedileri sert, kalın ve kaslı bir vücuda sahiptir.

İnce, uzun ve kamçı benzeri bir kuyruğu vardır.

Sfenks Kedisi Sağlık

Kalıtsal olarak bir sağlık problemi olmasa da, cilt ve deri hastalıklarına yatkınlıkları bilinir.

Tüylerinin olmaması sebebi ile soğuk havalara karşı dezavantajlıdır. Çok çabuk soğuk algınlığı yaşayabilir. Ayrıca Sfenks kedisinin cildi güneşe karşı savunmasızdır. Bu yüzden onu dış ortamda uzun süre direk güneşe maruz bırakmayın.

Fiyatları

Sfenks kedisinin Türkiye’de az sayıda bulunuyor olması onu fiyat bakımından değerli kılar. Ortalama 3.000 TL ile 6.000 TL aralığında fiyata sahiptirler. Yavru Sfenks kedilerinin fiyatları yetişkinlere göre daha uygun olur. Bunun sebebi ise üreticinin henüz daha az masraf yapmış oluşudur.

Bu masraflar, aşı, mama, kum, veterinerlik hizmetleri gibi ücretlerden kaynaklanır.

Verilerin yalnızca piyasa ortalaması olduğunu ve belirtilen rakamların altında veya üzerinde tutarlar ile de karşılaşmanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz.

Puanlama

Sfenks kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:

 • Türkiye için Popülarite: 7
 • Zekâ: 8
 • Çocuklarla Arası: 6
 • Hareketlilik: 8
 • Bakım İhtiyacı: 6
 • Oyunculuk: 9
 • Eğitilebilirlik: 7
Sfenks hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
SFENKS YORUMLAR
Furkan Alparslan Özdemir

Sfenks sahiplenmek istiyorum ilgilenen varsa geri dönüs yapabilir mi?

Nur Azak

Yetiştirilmek üzere sphynx sahiplenmek istiyorum erkek ve yavru olması tercihimdir.

Fatma Selçol

Sfenks kedi sahiplenmek istiyorum oğlum için erkek dişi farketmez yardımcı olursanız memnun olurum

Alper Akdoğan
Alper Akdoğan

2.5 aylık dişi sfenks sahiplendirme yapacağım İstanbul şişli dönüşleri bekliyorum

Nihat Kayacıklı
Nihat Kayacıklı

Kasım 2022 doğumlu.Dişi 10 aylık sfenks yavrumuzu sahiplendirmek istiyoruz.Tüm aşıları tamam.Veteriner takipli.çipi takılı.Diyarbakırda yaşıyoruz.

Damla Aksoy

Merhaba erkek yetişkin sfenks kedim var. Tuvalet eğitimi var. Rahatça tırnaklarını kesebilirsiniz, banyo yaptırabilirsiniz. Saldırgan değildir. Sahiplenmek isteyenler için

Okan Yılmaz

5 aylık 2 erkek yavru sfenks kum ihtiyacı yoktur tuvaleti kullanmayı öğrettik ilgilenenler yazabilir

Melih Can

british kedime arkadaş arıyorum sahiplendirmek isteyen yazabilir kocaelideyim

İzmir Sfenks

4 Ağustos doğumlu 2 dişi sfenks sahiplendirilecektir

Hasan Doğruöz

Dişi sfenks kedi arıyorum

Tunahan Altuntop

Merhabalar 2 buçuk aylık tuvalet eğitimli bir adet dişi 1 adet erkek sfenks yavrularımı sahiplendirmek istiyorum detaylar için mesaj atabilirsiniz.

Elif Karagünoğulları

16 haziran doğumlu lekesiz pembe erkek yavrumuz yeni yuvası için hazır. İzmirdeyiz gönderim yapıyorum

Deniz Işık

Merhaba Dişi Erkek Kocaeli İstanbul sahiplenmek isteyen

Gülsüm

2 aylık dişi ve erkek sfenks sahiplenmek isteyenler arayabilir
ANTALYA gönderim yapılır.

Alican Işık
Alican Işık

2 aylık sphynx yavrusu (dişi) sahiplenmek isteyenler ulaşabilir Trakya ve İstanbul elden teslim edebilirim ve eşyalarıyla birlikte sahiplendirilecektir

Murat Yalçın

Kedime erkek eş arıyorum ilgilenenler buradan ulaşabilir bursa/merkez

Dilara Yanık
Dilara Yanık

Ankara çankaya da 2 yavru sfenksim var. Biri pembe 21.11.21 doğumlu , diğer siyah 25.10.21 doğumlu. İkisi de dişi. Sahiplenmek isteyenler iletişime geçsin lütfen. Tüm aşıları tamam. Ücretli sahiplendirme

Binnur Depe

sahiplenmek istiyorum yavru erkek İstanbul ilgilenen yazabilir mi

Deniz Işık

Merhaba yeni sfenks yavrularımız yuvalarını arıyor 2 adet dişi kalmıştır bilginize

Cahide Yildirim Ak
Cahide Yildirim Ak

Sfenks yavrular 12 şubatta dünyaya geliyorlar.anne luna doğum a hazır sağlıklı konzi babanın bebekleri.....