AMERİCAN BOBTAİL

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Amerikan Bobteyli


Yaşam Süresi: 12 ile 15 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 4-6 kg, dişi 3,5-5 kg aralığında.


Fiyat: Veri girişi yok. (sebep)


American Bobtail Hakkında


ABD kökenli bu kedi için yerel efsaneler, American Bobtail’ in yerli tekir kedi ile vahşi bir bobcat arasındaki çapraz üreme sonucu olduğunu söylüyor. Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan yuvarlak ve kısa kuyruklu bu kedi 1960’lı yıllarda Arizona’da keşfedilmiştir. Kısa kuyruklu, kahverengi, Tekir bir erkek olan Yodie adında bir kedi ile Sander adındaki türü tam belli olmayan (Siyam kedisi olduğu tahmin edilen) bir kediyle çiftleştirilmesinden ortaya çıktığı bilinmektedir.


Melez bir tür olan American Bobtail, 1989 yılında TICA (Uluslararası Kedi Derneği) tarafından araştırılmaya başlandı. 2002 yılında yeni bir tür olarak literatürlere eklendi.  Almanya’da bulunan WCF (Dünya Kedi Federasyonu) tarafından American Bobtail Shorthair ve Longhair olmak üzere iki farklı varyasyonda kabul edildi.


American Bobtail Özellikleri


Olumlu Özellikler


Uzun seyahatlere çıkan kişiler için uygun bir kedi türüdür.


Eğitilebilir bir kedi türüdür.


Fazla bir bakıma ihtiyaç duymayan kedi türleridir.


Olumsuz Özellikler


Gelişimleri yavaştır.


Ülkemizde fazla bilindik ve yaygın değillerdir.Görünüş


Kısa kuyruklu, püsküllü kulaklı ve güçlü bir vücuda sahiptirler. Kendine has vahşi bir görünüm sergilemektedir. Kişilik olarak evcil ortama çok uygun bir kedidir.  Gelişimi yavaştır küçük boydan büyük boya ortalama üç yıl içerisinde tamamlar. Atletik bir vücuda sahip bir kedi türüdür.


Oldukça fazla tüylü bir kürk’e sahiptir. Tüyleri bakımı düzgün yapılınca yumuşak, parlak ve kusursuz bir görüntü sergilemektedir. Genellikle siyah, kahverengi, tarçın, leylak, mavi, krem ve açık kahve tüy renklerine sahip olacağı gibi farklı desenlerde de görülebilmektedir.


American Bobtail kedisi uzun ve kısa tüylere sahip olabilir. Tüy uzunluklarına göre, Shorthair (kısa tüylü) ve Longhair (uzun tüylü) olarak adlandırılır.


Karakter


Oldukça sevgi isteyen ve adeta Golden Retriever köpeğinin karakter özelliklerini taşımakta. Fazlasıyla enerji doludur, her daim sahibin yanında olmak ve ilgi görmek isterler. Etrafındaki her insanı takip eder ve sürekli onlarla olmak isterler. Ayrıca evinize gelen misafirlere karşı da aynı sevgiyi yansıtırlar.


Uzun yolculukları sever ve kolay alışabilen bir yapıya sahiptirler. Yani sık sık seyahat etmek zorunda olan insanlar için çok uygun bir kedi türüdür.


American Bobtail oldukça zeki, oyun oynamayı seven yeni şeyler öğrenmekten mutluluk duyan etrafında ne olursa olsun vakit geçirebilen bir özelliğe sahiptir.


Sağlık


Genetik bir hastalığa sahip değildirler. Genellikle 15 yaşına kadar sağlıklı bir yaşam sürerler.


Kaliteli bir kedi maması ile düzenli öğünlerde beslenmesi durumunda sağlıklı kalmayı başarabilirler. Her daim su kabının dolu olmasına özen gösterilmesi gerekir.


Olabilecek her türlü rahatsızlıktan dolayı doktor ve aşı işlemlerinin düzenli yapılmasına dikkat edilmelidir.


Bakım


Tarandığı süre boyunca tüylerinin kısaltılmasına gerek duyulmaz. Haftada birkaç kez taramanız yeterli olacaktır. İlkbahar ve Sonbahar aylarında daha fazla tüy dökerler. Bu dönemde daha fazla taranmaya ihtiyaç duyarlar.


Temiz bir kedidir bu yüzden nadiren banyo gerektiriyor. Tırnaklarını birkaç haftada bir kesmeniz yeterli olacaktır.


Kum kutusunun düzenli olarak temiz tutulması gerekli. American Bobtail titiz bir kedi olduğu için kirli kum kutusuna tuvaletini yapmak istemeyecektir. Tuvaletini günlük olarak temizlemeyi ihmal etmeyin!


Fiyatları


American Bobtail kedisi nüfus olarak az sayıda bulunan kedi ırkları arasındadır. Bu sebep ile ülkemizde yaygın bulunmadığı, satışı ise olmadığından fiyat verisi net olarak bilinmiyor.Puanlama


American Bobtail kedisinin tüm özellikleri göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir.


Türkiye İçin Popülarite: 3


Zekâ:  6


Çocuklar İle Arası: 6


Hareketlilik: 7


Bakım İhtiyacı: 6


Oyunculuk: 6


Eğitilebilirlik: 7

American Bobtail Resimleri

American Bobtail American Bobtail
American Bobtail için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
American Bobtail hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.