BALİNESE

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Longhair Siamese


Yaşam Süresi: 13 ile 17 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 3-4 kg, dişi 2,5-3 kg aralığında.


Fiyat: 500 TL ile 1.100 TL arasında. (detay)


Balinese Hakkında


Amerika kökenli Balinese kedisinin tarihinden bahsedecek olursak 1800’lü yıllara kadar gitmemiz gerekir. Hikâyesi o yıllarda ABD’ye ilk ithali gerçekleştirilen Siyam kedisi ile başlamaktadır. Bazı kaynaklar Balinese kedilerinin Ankara kedisi ile Siyam kedisinden melezlendiğini iddia eder.


1950’li yılların ortalarına gelene kadar Siyam kedilerinin uzun tüylü olanları garip karşılanırdı. Ancak bu durum sonradan değişti. ABD’li iki yetiştirici, saf Siyam yavrularının arasından uzun tüylü olanları yetiştirme ve üretme programına aldılar. Yaptıkları çalışmalar 1979 yılında tamamen tanınmış ve Balinese kedileri o zamandan beri kabul edilmişlerdir.


Diğer adlar bölümünde yazdığı gibi (Longhair Siamese – Uzun Tüylü Siyam) Siyam kedisinin uzun tüylü varyasyonu olarak görülür. Ancak Cat Fanciers Assocation tarafından Siyam kedisinden ayrı bir ırk olduğu kabul edilmiştir. Balinese ismi ise, estetik açıdan Balili dansçıların gösterdikleri zariflik ve zarafet örneğinden esinlenilmiştir.


Balinese Özellikleri


Olumlu Özellikler


Kedi tüyüne alerjisi olanlar için daha uygun görülürler.


İnsanlar, çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile iyi iletişim kurarlar.


Her yaşta hareketli ve oyuncu olmaları onları farklı kılar.


Olumsuz Özellikler


Evde asla yalnız kalamazlar.


İlgisizliğe tahammül edebilen kediler değillerdir.Görünüş


İnce ve esnek bir görüntüsü olan Balinese, güçlü kaslara sahiptir. Siyam kedisi ile görünüşleri benzerlik gösterir. Aynı onda olduğu gibi, kulaklar, kuyruk ve patiler gibi, vücudun belirli bölgeleri daha koyu renktedir. Ayrıca renk tonları ile de aynı benzerliğe sahip olabilirler.


Balinese, diğer kedi ırkları ile kıyaslandığında küçük ile orta arasında boyutlarda kabul edilen büyüklüğe sahiptir. İnce tüylerle kaptı vücudu ipeksi bir posta sahiptir. Tüyleri genelde orta boyutlarda veya uzundur.


Gözleri mavinin tonlarından herhangi biri olabilir. Bu renkler soluk mavi, safir veya menekşe mavisi renklerinden bir tanesi.


Balinese yavruları beyaz veya krem olmak üzere tek renk doğar. Vücutlarında ki renklenmeler 1. Aydan sonra yavaş yavaş belirmeye başlar. Uzun bacaklar ve uzun bir kuyruğa sahiptir. Kuyrukları her zaman vücudundan oldukça daha uzun tüylüdür.


Karakter


Görünüş olarak Siyam kedisine çok benzese de, aralarında belirgin bir şekilde karakter farklılıkları vardır.


Fazlasıyla aktif olan Balinese kedisi, siz ne yapıyor olursanız olun her zaman yanınızda olacaktır. Sahiplerine karşı sevgi dolu ve sıkı sıkıya bağlıdırlar. İlgiye sürekli aç ve her yaşta oyuncu bir karaktere sahiptir. Yavruluk dönemlerinde ki oyunculuk ve enerji dolu halleri hiç bitmez. Sürekli ilgi bekleyen bir kedi olduğundan evde tek başlarına kalamazlar.


Aktiflikleri ile eğlenceli ve sevgi dolu Balinese kedisi varlığını her zaman size hissettirir. Çünkü sahiplerinin hayatına çok fazla özen ve ilgi gösterir.


Konuşkan kedi türleri içerisinde yer alır ve yüksek ses ile konuşmak onun her zamanki huyu olacaktır. Birçok kaynakta karakterleri konuşkanlıkları ile ön plana çıkar.


Yalnız kalmaktan sıkılan bir kedi türü olduğundan, genellikle çiftler halinde bakılması onun için mükemmel bir fikir sayılır. Çünkü ilgilenilmediği veya yalnız bırakıldığı zamanlarda kendini çok fazla yalnız hissedecek, canı sıkılacaktır. Kedilerde streste pek istenen bir durum olduğu söylenemez.


Sıcakkanlı ve oldukça zeki bir kedidir. Çocuklar ve diğer hayvanlar ile araları iyidir. İnsanlar ile yakın ilişkiler kuran bu kediler, sizin için bir şeyin yolunda gitmediği ve mutsuz olduğunuzu düşündüğünde size oldukça fazla ilgi ve şefkat gösterir. Ancak her aktif kedide olduğu gibi bebekli aileler için kontrollü davranılmasında fayda var. İstemeden de olsa bebeğe bir zarar verme söz konusu olmaması için eğitilmelidir.


Sağlık


Uzun tüylü kediler olmasına rağmen, kedilere alerjisi olan insanlar için daha az alerjik reaksiyona sebep olan kedilerdir. Kendi sağlık durumları için, genelde sağlıklı olduklarını ancak bazı hastalıklara karşı yatkınlıkları olduğunu söylemek gerekir.


Sık olarak rastlanmasa da, kalp hastalıkları, görme bozuklukları, karaciğer sorunları ve şaşılık görülebilir.


Bakım


Balinese, hem açık, hem de kapalı alanlarda bakım için uygundur. Ancak bu açık alan bahçeli bir ev için geçerlidir, sokak yaşamına uygun değiller. Çok fazla tüy dökmezler ve bakım ihtiyacı düşük seviyededir.


Tüylerinin dolaşıp düğümlenmemesi ve bakımlı görünmesi için haftada birkaç defa taramanız veya fırçalamanız yeterli olacaktır. Hem bu sayede ölü tüylerden kurtulacağı için, tüy dökmesi de azalacaktır.


Kulak, tırnak ve diş bakımları diğer kedi cinslerinde yapıldığı şekilde ve aynı sıklık ile yapılabilir.


Fiyatları


Balinese cinsi kediler için Türkiye’de satışları yaygın değildir. Ancak fiyatları birçok özelliğinde olduğu gibi Siyam kedisi ile benzerlik gösterir. Kedilerin yaşı, üreticinin yaptığı masraflar ve ırka olan talep fiyatların değişkenliğine sebeptir.


Bu verilere sahipseniz yorum yaparak bildirebilirsiniz.Puanlama


Balinese kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 5


Zekâ: 9


Çocuklarla Arası: 6


Hareketlilik: 9


Bakım İhtiyacı: 5


Oyunculuk: 9


Eğitilebilirlik: 6

Balinese Resimleri

Balinese
Balinese için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
Balinese hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.