SİYAM

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Bilinen başka adı yok.


Yaşam Süresi: 15 ile 20 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 4-8 kg, dişi 3-5 kg aralığında.


Fiyat: 500 TL ile 1.000 TL arasında. (detay)


Siyam Kedisi Hakkında


Kökeni Tayland olan Siyam kedisi tüm dünyaya bu Güneydoğu Asya ülkesinden yayılmıştır. Tayland’da (eski adı ile Siyam’da) kutsal tapınaklarda beslenen bir kedi ırkıdır. Uzun bir süre boyunca “Saray Kedisi” olarak adlandırılmış ve Tayland kralının himayesi altında yaşamıştır. Siyam kedileri çok uzun yıllarca hiç ülke dışına çıkmamıştır. 1884 yılında Siyam (yeni adı ile Tayland) kralının, o dönemde görevli İngiltere başkonsolosu Owen Gould’a kediyi hediye etmesi ile bu kural ihlal edilmiş oldu.


Bir çift siyam kedisinin İngiltere’ye gidişinden sonra batı ülkeleri bu kediyi tanımış oldu. Sonrasında 11 adet daha Siyam kedisi daha İngiltere’ye getirildi ve şuan dünyaya yayılmış olan siyam kedilerinin atası bu kediler olduğu düşünülüyor.


Genetik yapılarında bir değişiklik bulunmamış, doğal bir kedi ırkı olduğu biliniyor. Köklü ırk geçmişine sahip bu kediler, bir çok yeni kedi ırkının doğmasında rol oynamıştır.


Oriental Shorthair, Himalayan, Tonkinese, Havana ve Balinese kedileri varlıklarını Siyam kedisine borçludur.


Ayrıca bu kedi ırkının 1970 yılında 19 yavru doğurarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdiği ve rekorun hala başka bir kedi ırkı tarafından kırılmadığı biliniyor.


Siyam Kedisi Özellikleri


Olumlu Özellikler


Çok fazla tüy dökmezler ve bakım gerektirmezler.


Açık ve kapalı alanlarda beslenebilir.


Sahiplenicidir ve koruma içgüdüsü size sevgisini hissettirecektir.


Sevdiklerine zarar vermemek için özel çaba sarf ederler.


Diğer evcil hayvanlara alerjisi olanlar için uygun olabilir. Alerjisi olan kişilerde daha az reaksiyona rastlandığı söylenir.


Olumsuz Özellikler


Çok konuşması haricinde herhangi bir olumsuz özelliği olduğunu söyleyemeyiz.Görünüş


Geleneksel ve modern olmak üzere iki farklı görünüşte Siyam kedisi vardır.


Modern diye adlandırılan Siyam’lar, kafa yapıları daha üçgen (ağız daha sivri), eklemleri daha uzun olur. Görünüş olarak ince ve narin görünürler. Modern görünüşlü olanlar daha sevimli görünür ve bu yüzden en çok tercih edilen türüdür.


Geleneksel Siyam kedileri ise daha oval hatlar ve yuvarlak kafa yapısına sahiptirler. Daha kaslı ve iri görünürler. Modern türleri daha zayıf yapıda görünür.


Siyam kedileri yavruyken beyaz veya krem renklerine sahiptirler. Vücudunun belirli yerleri büyüdükçe siyahlaşacaktır. Henüz ilk aylarda vücutlarının çeşitli yerlerinde gelişen benekler belirir. Birinci aylarını tamamladıklarında bu noktalar net bir şekilde görülebilir. Siyam kedisinin kürk rengi, bulunduğu ülkenin sıcaklığına göre koyu veya açık renk olarak değişkenlik gösterebilir. Soğuk iklimlerde yetişen bir siyam kedisinin renkleri daha koyu olacaktır.


Yüzünde maskeyi andıran siyaha yakın koyu renkli tüyleri ve parlak mavi göz renkleri kolayca ayırt edilir. Ağız, burun, kulaklar, kuyruk ve patilerde aynı şekilde koyu renkler görülür.


Farklı renklere sahip Siyam kedisi üretmek için bazı çalışmalar yapılmış ve red point, cream point, blue point, lila point gibi isimler verilen varyasyonlar türetilmiştir. Ancak bu renk varyasyonlarında Siyam kedisinin çok özel desen ve renk dağılımı genel olarak değişmez ve onun Siyam kedisi olduğunu hemen anlayabilirsiniz.


Vücudunun çoğu açık renkli parlak tüylerle kaplı siyam kedisi, kısa ve ipeksi tüylere sahiptir. Uzun tüylü olanları gördüğünüzde değişik ırklarla melezlenmiş olduğunu bilmelisiniz.


Karakter


Avcı bir kedi ve mükemmel özgüvene sahiptirler. Sahiplerini ve yavrularını çok benimserler ve her an onları korumak isterler bu nedenle Güney Doğu bölgelerinde ve Tayland da Siyam Kralı olarak adlandırılır ve tapınaklara gözetmen ve koruyucu olması için konulur.


İlgi aşığı Siyam kedileri akıllı ve insanlar ile ilişkisi güçlü bir kedidir. Sevdikleri insanlar ile diğer insanlara göre ayırt edilecek şekilde farklı bir ses tonu ile miyavlayarak iletişim kurar. Bilinen bir diğer özelliği ise çok konuşkan bir kedi olmasıdır ve mırıldanmalarını sürekli duyabilirsiniz. Belki de tek kötü yanları sürekli homurdanmaları diyebiliriz. Ses tonları diğer kedilere göre daha kalın bir tondadır.


Küçük çocuklara karşı hoş görülü yaklaşır ve uyumlu yapısı ile apartman hayatına kolaylıkla alışabilen bir kedidir.


Canları sıkıldığında ortalıktan kaybolacak ve onu pek sağda solda göremeyeceksiniz. Oyun oynarken dikkatlidir ve tırnaklarını içeri çekerler, bu yüzden zarar görmeniz çok az bir ihtimaldir.


Zeki kedilerdir ancak hepsi için kolay eğitilebilir oldukları söylenemez. Erken yaşta eğitim ve tasmaya alıştırma denemeleri yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.


Çok hareketli kedilerdir, evcil hayvanı ile bol aktivite ve etkileşim peşinde olanlar için en ideal kedidir. Açık ve kapalı alanlarda besleyebilirsiniz. Uzun süre yalnızlığa tahammül edemezler. Bu yüzden çok fazla evde durmuyorsanız size göre bir kedi değildir. Aksi halde eve döndüğünüzde yarım saat boyunca gününün nasıl geçtiğini o meşhur mırıldanmaları ile size anlatacaktır.


Kucağa gelmeyi her zaman olmasa da canları istediklerinde severler ve buna müsaade ederler. Sıcak yerler onlar için harikadır. Bir o kadar da soğuktan nefret eden bir kedidir. Bulundukları ortam ne kadar sıcak ise o kadar mutlu olduklarını söyleyebiliriz. Onu bir yatak örtüsü altında veya sıcak bir odada pencere kenarında kıvrılmış olarak hayal edebilirsiniz.


Karakteristik özellikleri Siyam kedilerini diğer kedi ırklarından farklı kılar.


Sağlık


Irka özgü bilinen kalıtsal bir sağlık problemi yoktur. Her kedi ırklarında olduğu gibi genel sağlık problemleri yaşayabilirsiniz.


Bakım


Sevgi ve ilgi dışında ek bir bakıma genel olarak ihtiyaç duymazlar. Çok fazla tüy döken bir kedi değildir. Yine de ipeksi bir eşarp veya yumuşak bir fırça ile tüylerini tarayabilir ve ölü tüylerden kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz.


Temiz ve titiz bir kedidir. Aynı titizliği yemek konusunda da gösterirler. Çok fazla yemek yemeyi sevmezler. Bu yüzden onun yemek yemediğini gördükçe telaşlanmayın.


Gergin ortamlardan kolay etkilenebilir. Stres yaşaması veya hastalanması söz konusu olabilir.


Fiyatları


Siyam kedileri 500 TL ile 1.000 TL arasında değişen fiyatlara sahip. Bu rakamlar ortalamadır ve fiyatlar kedinin bulunduğu bölge, yaşı, üretici tarafından yapılan masrafları ve daha birçok etkene bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Modern Siyam kedileri, geleneksel görünüşlü olanlara göre daha yüksek fiyatlara sahip olabilir.


Not: Verilerin yalnızca piyasa ortalaması olduğunu ve belirtilen rakamların altında veya üzerinde tutarlar ile de karşılaşmanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz.Puanlama


Siyam kedisinin tüm özellikleri göz önüne alındığında, bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye İçin Popülarite: 7


Zekâ: 9


Çocuklar İle Arası: 5


Hareketlilik: 8


Bakım İhtiyacı: 3


Oyunculuk: 8


Eğitilebilirlik: 6

Siyam Resimleri

Siyam SiyamSiyamSiyamSiyam
Siyam hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
SİYAM YORUMLAR
Sinan Suvay
Sinan Suvay

Merhabalar. Mayis 2020 dogumlu disi siyam kedim vardir. Niyetim ticaretini yapmak degildir. Evladima hayat arkadasi aranmaktadir. Ucretsiz ve gercekten sevgi dolu bir yuvada yasam surebilecegine emin olabilirsiniz. Yavrumun instg adresi henna.suvay
Saygilarimla
05396450453

Resim yok
Elif Önder

3 aylık siyam kedimi sahiplendirmek istiyorum.Ankara Eryamandayım

Resim yok
Yusufcan Tekin

@Ahmet Edikli bana Facebook’tan yazınız

Resim yok
Yusufcan Tekin

2 Aylık dişi siyam kedimi sahiplendiriyorum Yer :ADANA

Resim yok
Cisem Kocaturk

Elimde 2.5 aylik siyam var sahiplendirmek isterim erkek

Resim yok
Ahmet Edikli

dişi yavru siyam arıyorum adanadayım

Resim yok
Hatice Orhan

Merhaba yavrusiyam kedisi sahiplenmek istiyorum

Resim yok
Hacer Küçük

Yavru erkek siyam kedim var, kedi için gerekli tüm malzemeler ile sahiplendirmek isterim

Resim yok
Mehmet Ali Kızılay

Yavru siyam kedisi sahiplenmek istiyorum .Konyadayım

Resim yok
Özgür Kılınç

2 3 Aylık siyam kedisi arıyorum ?? Yer : Kocaeli Çayırova