NORVEÇ ORMAN KEDİSİ

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Norwegian Forest, Skogkatt, Norsk skogkatt, , Norsk granskogskatte


Yaşam Süresi: 14 ile 16 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 4-9 kg, dişi 3-7 kg aralığında.


Fiyat: 800 TL ile 1.500 TL arasında. (detay)


Norveç Orman Kedisi Hakkında


Norveç kökenli bir kedi cinsidir. Vikingler için değerli ve gemilerde fare avcısı olarak kullanılan önemli bir kedi olduğu gibi Nors mitolojisinde Tanrıça Freya’nın arabasını gökyüzüne çektiğine inanılır. Ayrıca diğer kedilerin tırmanamayacağı kaya yüzeylerine bile tırmanabilen (kedi perisi) olarak kendi efsanesine sahiptir.


Binlerce yıllık (4000+) geçmişe sahip olan Norveç Orman Kedisi ismini, çiftçiler tarafından ormanlar ve çiftliklerde çok uzun yıllarca fare avlaması amacıyla kullanılmasından alır. Norveç’te birçok isimde bilinse de Skogkatt ismi daha çok tercih edilendir.


Norveç’te tanınan bir kedi ırkı olsa da, tüm dünyada resmen tanınmaları 1930’lu yıllarında olmuştur. Dünya kedi kongresinin 9 üyesinden biri olan FIFe (Fédération Internationale Féline) tarafından 1977 yılında ayrı bir cins olarak tanınmıştır. Tam 10 yıl sonra CFA (Cat Fanciers' Association) bu cinsi resmen tanıdı.


Türkiye’de yaygın olarak görülen bir kedi ırkı olmasa da, günümüzde Avrupa’da çok popüler kedi cinsleri arasında yer alır.


Norveç Orman Kedisi Özellikleri


Olumlu Özellikler


Açık ve kapalı alanlarda bakım için uygundur.


Çalışanlar için uygun, gün içerisinde evde yalnız kalabilirler.


Çok fazla ilgi istemez, ilk defa kedi besleyenler için uygun.


Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinir.


Olumsuz Özellikler


Kucakta durmayı seven kediler değillerdir.


Soğuk iklim kedisi olduğundan, ülkemizde ki hava şartlarında çok tüy dökecektir.Görünüş


Norveç Orman Kedisi, boyutlar, kürk ve yetenekleri ile diğer kedi cinslerinden kolayca ayırt edilebilir. Büyük kedi ırkları arasında yer alırlar ve 3 ile 9 kg arasında ağırlığa ulaşabilirler. Kalın, uzun, su geçirmez ve yoğun tüyler ile kaplı kürkleri genelde koyu renklerdedir. Boyunlarında ki tüyleri, vücudunun geri kalanından daha uzun tüylüdür ve bir yeleyi andırır. İri cüssesi ile dikkat çekici bir görünüşe sahiptirler.


Norveç’in soğuk hava şartlarına bile dayanıklı bu kediler, sırf bu özellikleri ve avcılık yetenekleri ile ön plana çıkar.


Karakter


Norveç Orman Kedisi olgunluğa geç erişen kedilerdir. Yavrular büyüdüklerinde birkaç yıl boyunca hala yavru bir kedi davranışı içerisinde olabilirler. Bu durumda birkaç yıl boyunca yavru kedi gibi çok oyuncu bir kediye sahip olmanız güzel olacaktır. Kedilerde geç olgunlaşma durumu British Shorthair ve Ragamuffin kedisinde de gözlemlenir.


İnsanlar ile iyi geçinebilmelerinin yanı sıra, diğer ev kedileri gibi fazla ilgi istemez ve yalnız kaldıklarında kendilerini oyalayabilecek bir şey bulurlar. Açık ve kapalı alanlarda bakılmaları mümkündür ancak bahçe gibi bir alana çıkarıldığı taktirde, bu bahçenin etrafının kapalı olması gerekir. Biraz bağımsız karaktere sahip olduğundan evden uzaklaşabilme ve ağaçlara tırmanma gibi huylar edinebilir. Ağaçlara tırmanmayı sevdiklerini de bilmeniz gerekir.


Avcı bir karakteri olan bu kediler, kemirgen ve havuzunuzda ki balıkları avlamaktan çekinmezler. Bu sebep ile akvaryum veya içerisinde balıklar bulunan bir havuza dalmaktan çekinmeyecektir.


Çok fazla konuşkan olmayan ancak ihtiyaçlarını kısık bir ses tonu ile anlatabilecek kadar akıllı kedilerdir. Kucak kedisi olmasalar da, sizinle iletişim halinde olmayı severler. Yanaklarını size sürtmeye ve başlarının okşanmasından keyif alırlar. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile çok iyi geçinebilen Norveç Orman Kedisi, kırsal kesimde bakılmaya daha müsaittir. Özellikle köpekler ile iyi geçindikleri bilinir.


İç mekânlarda bakılan Norveç Orman Kedisi, evde yüksek noktalara tırmanıp oralarda durmaktan kaçınmayacaktır. Bu sebep ile yüksek bir alanda ona özel bir yer yapmayı, ev içerisinde sıkılmaması için ona ait oyuncaklar edinmeyi düşünmelisiniz. Bu sayede tam bir ideal ev kedisi olacaktır.


Norveç Orman Kedisi eğlenceli, hareketli, zeki ve oyuncu bir mizaca sahip olduğu gibi, at ve getir oyunlarını da kolayca öğrenebilirler. Ayrıca suyu seven nadir kedi türleri arasında yer alır.


Sağlık


Norveç Orman Kedisi aşağıda ki bazı kalıtsal hastalıklara yatkın olsalar genel olarak uzun ömürlü ve sağlıklı kediler olarak bilinirler. Sağlıklı ve özenli beslendikleri zaman 14-16 yıl arasında ömürleri vardır.


- Polikistik böbrek hastalığı


- Glikojen depo hastalığı tip IV


- Kalça displazisi


- Hipertrofik kardiyomiyopati (HCM)


Bakım


Norveç Orman Kedisi diğer kediler kadar kırılgan ve çok fazla bakım gerektiren kediler değillerdir. Bu yönleri ile ilk defa kedi besleyecekler ve yoğun çalışanlar için uygun kediler olduğunu söyleyebiliriz.


Tüylerinin kalın ve su geçirmez özellikleri sayesinde çok fazla kir tutmaz, buna kendisi de izin vermez. Bu sayede daha az bakıma ihtiyaç duyarsınız. Tüylerinin düzenli ve bakımlı görünmesi için haftada 1-2 kez fırçalamanız yeterli olacağı gibi, tüy dökümünü azaltmak için fırsat buldukça daha sık bir şekilde tüy bakımı yapmanız önerilir. Bu kediler soğuk hava şartlarında yaşamaya uygun oldukları için, ülkemiz sıcaklıklarında normalden biraz daha fazla tüy dökebilirler.


Tırmanmayı ve avcılık yeteneklerini oyunlar sayesinde dışa vurmayı seven Norveç Orman Kedisi için evinizde bir tırmanma ile egzersiz alanı bulunması harika olur. Genelde yüksek bir yerde durmayı sever, bu yüzden konaklaması için yüksek yerlerde bir alan yaratmanızda hoşuna gidecektir.


Tüy bakımı kolay olduğu gibi, tırnak ve diş bakımı diğer kedilerde olduğu düzen ile sıklıkta yapılabilir.


Fiyatları


Türkiye’de çok yaygın bir şekilde bulunabilen kediler olmasa da, Norveç Orman Kedileri 800 TL ile 1.500 TL arasında fiyatlara sahiptirler. Fiyatların değişkenliğinde, kedinin yaşı, üreticinin yaptığı masraflar ve kedinin gen saflığı gibi etkenler rol oynar. Genelde yavru kediler, yetişkinlere göre daha uygun fiyatlarda bulunurlar.


Not: Verilerin yalnızca piyasa ortalaması olduğunu ve belirtilen rakamların altında veya üzerinde tutarlar ile de karşılaşmanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz.Puanlama


Norveç Orman Kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 4


Zekâ: 8


Çocuklarla Arası: 6


Hareketlilik: 6


Bakım İhtiyacı: 5


Oyunculuk: 8


Eğitilebilirlik: 6

Norveç Orman Kedisi Resimleri

Norveç Orman Kedisi Norveç Orman KedisiNorveç Orman KedisiNorveç Orman KedisiNorveç Orman Kedisi
Norveç Orman Kedisi için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
Norveç Orman Kedisi hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.