CORNİSH REX

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Bilinen başka adı yok.


Yaşam Süresi: 11 ile 15 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 3-5 kg, dişi 3-5 kg aralığında.


Fiyat: Veri girişi yok. (sebep)


Cornish Rex Hakkında


Oriental cinsi kedileri andırıyor olsa da, aralarında hiçbir bağ yoktur ve kedi dünyasında ayrı bir ırktır. İngiltere kökenli Cornish Rex kedisi, 1950 yıllarında ortaya çıkmaya başladı. Cornwall’da doğan 3 yavru kedinin bir tanesi diğerlerinden çok farklıydı. Bu yavru turuncu, beyaz ve en önemlisi kıvırcık tüyler ile kaplıydı. Gün geçtikçe yetişen yavru, büyük kulakları ve vücut yapısıyla adeta Greyhound cinsi köpeği andırıyordu.


Sahipleri bu kıvırcık tüylü kedi üzerinde üretimi yoğunlaştırarak, daha kıvırcık tüylü yavrular almayı başardılar. Bu yeni cins, ismini kıvırcık tüylü Rex tavşanlarının ve kökenlerinin yerinden almıştır.


Daha sonra bilim adamları tarafından keşfedilen bu kedi de, kıvırcık tüylerin bir genin resesif mutasyonu ile oluştuğu belirlendi. Bu yüzden Cornish Rex kedileri, ancak kendileri ile çok yakından ilişkili olan bu iki tür çiftleştirildiğinde yavrular kıvırcık tüylü doğar.


1960 yıllarının sonunda Cat Fancy'nin (GCCF) yönetim kurulu tarafından kabul edildi. O yıllardan beri kedi üzerinde ki geliştirmeler Russian Blue, Siyam ve Birman kedileri ile devam etti.


Cornish Rex Özellikleri


Olumlu Özellikler


Kısa tüyleri sayesinde bakımı kolaydır ve fazla tüy dökmezler.


Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile iyi anlaşabilir.


Sınırsız enerji ve oyunculukları, çocuklar için bu kediyi sevmeleri için bir sebeptir.


Akıllı kedilerdir ve eğitime açıktırlar.


Olumsuz Özellikler


Yüksek yerlere tırmanmayı severler.


Kucağa alınmaktan çok hoşlanmazlar. (Soğuk günler hariç)


Dikkat çekmeyi seven bu kediler uzun süre yalnız kalamazlar.


Koruyucu katman tüyleri bulunmaz, bu yüzden soğuk ve sıcaktan korumak gereklidir.


Yağı emen tüyleri bulunmaz, yağlanan ciltleri banyo ihtiyacı doğurur.Görünüş


Cornish Rex kedilerinin en belirgin özellikleri, Devon Rex kedisi gibi kürklerinin kıvırcık tüyler ile kaplı olmasıdır. Sadece bununla sınırlı değil, bıyıkları da dalgalıdır. Kıvırcık tüyleri ile öne çıkan bu kediler Oregon, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde bazı farklılıklar gösterebilir. Örneğin Almanya’da ki geliştiriciler Cornish Rex kedisi ırkını tavşana benzetme yönünde çabalamışlardır. Orada mutasyona uğrayan bu cinsin tüyleri daha sıkı ve sert olmaktadır.


Kediler arasında en hızlısı olmasa da, tazı kedi olarak adlandırılabilir. Zarif ve şık görünümlerinin yanı sıra, koşarken dörtnala koşma görüntüsü, bu ismin nasıl yakıştırıldığını açıklıyor.


Küçük ile orta boy kedi ırkları arasında yer alan Cornish Rex kedisinin ağırlığı erkek ve dişi fark etmeksizin 3 kg - 5 kg arasında değişebiliyor. Arka tarafı kemerli, karnı sıkışmış ve küçük bir bele sahip olması ile, görünüşü tazı köpeği ile kıyaslanıyor.


Yüzünün genişliğine oranla 3 kaç daha fazla bir kafa büyüklüğüne sahip ve yarasaya benzer uzun kulakları vardır. Oval şekilde, hafif eğik gözleri egzotik görünümlerine katkıda bulunur.


Kürkünde koruyucu katman tüyleri bulunmaz. Bu yüzden diğer kedilere göre sıcak ve soğuğa karşı daha fazla duyarlıdırlar. Cornish Rex için herhangi bir renkte olacaklar diye bir kural yoktur.  Her renk ve desende görmek mümkündür. Ayrıca tüylerinin bir evcil hayvan için çok yumuşak bir yapıda olduğu söylenir.


Karakter


Cornish Rex, sosyal ve zeki kedilerdir. Sınırsız enerjiye sahiptirler ve sizin enerjinize aynı sınırsızlıkta karşılık verebilirler. Bu pisicikler aristokrat görünümlerine rağmen mizaç olarak köpek benzeri özellikler taşırlar. Dikkat çekmeyi seven karakterleri ile boş durmaz ve dikkatinizi çekecek bir şey arayışı içine girerler.


Çevik ve atletik olan bu kedi, her yeri yüksekten izlemeyi sever. Yüksek olasılıkla ev içerisinde yüksek yerlere tırmanacak ve rahat ettiği konum genellikle buralar olacaktır. Keskin zekâsı bu kedi için sürekli oyalanacak bir şey peşinde koşmasını sağlar.


İnsanlar ve sahibi ile sıkı bir bağ ve iletişim kurma eğilimindedir. Bu sebep ile evde uzun süre yalnız kalmaktan sıkılırlar. Üşüdüklerinde evde bir ısı kaynağı bulma peşine de düşecektir. Normal şartlarda sahibinin kucağını pek sevmez ancak soğuk havalarda sahibinin kucağında durmaya razı olacaktır.


Oyunculukları sınırsız bir enerji ile durmak bilmez. Zeki ve enerji dolu kediler eğitime yatkındır. Onun zekâsını zinde tutmak ve eğlenceli dakikalar yaşayabilmek için, yapboz oyunları ve akılda tutma oyunlarını ona öğretebilirsiniz.


Çok fazla konuşkan kediler değildir. Yine de dikkat çekmek amacı ile bazı zamanlarda size seslenirler. Çocuklar ve evcil hayvanlar ile aralarının iyi olduğunu söyleyebiliriz.


Sağlık


Cornish Rex kedisinin ortalama yaşam beklentisi 11 ile 15 yıl arasındadır. Bu narin kedilerin birkaç sağlık sorunundan etkilendiği bilinmektedir. Hipertrofik kardiyomiyopati, Fading yavru sendromu, Patellar luxation, Birmanya hipokalemi, Polikistik böbrek hastalığı bunlardan bazıları.


Bu akıllı kedilerin zihinlerini güçlendirecek ve formda tutacak oyunlar ile ruh sağlığını korumak önemlidir. Zeki kediler zihinsel olarak uyarılmaya ihtiyaç duyar ve aksi takdirde bunalıma girebilir.


Soğuk ve sıcağa karşı aşırı duyarlı oldukları için kışın soğuktan, yazın ise sıcaktan korunmaları sağlıkları açısından önemlidir. Uzun süre güneşe maruz kalmaları, ciltlerinde güneş yanığı meydana getirebilir.


Bakım


Kısa tüylerle kaplı kürkü sayesinde Cornish Rex kedisinin bakımı oldukça kolaydır. Genellikle bir fırçaya bir ihtiyaç duymaz.


Koruyucu ve yağı emen tüy katmanı bulunmadığı için derilerinde yağ birikmesi olabilir. Bu sebepten banyo ihtiyacı duyan kedilerdir. Yaşları ilerledikçe banyo ihtiyaçları daha sık hale gelebilir. Her kedide olduğu gibi, tırnak, kulak ve göz akıntı problemleri kontrol altında tutulmalı ve temizliğine önem verilmelidir.


Fiyatları


Cornish Rex kedileri Türkiye’de yaygın olarak üretilip satılmaz. Bu sebep ile kesin bir fiyat bilgisine sahip olmak zor. Her hangi bir piyasa ortalama fiyatına sahip değildir. Bu tür egzotik kedilerin fiyatları, satış yapan kişinin kendi belirlediği ücret ile satışa sunulur.Puanlama


Cornish Rex kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 4


Zekâ: 9


Çocuklarla Arası: 8


Hareketlilik: 8


Bakım İhtiyacı: 5


Oyunculuk: 8


Eğitilebilirlik: 7

Cornish Rex Resimleri

Cornish Rex
Cornish Rex için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
Cornish Rex hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.