ANKARA KEDİSİ

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Angora Kedisi


Yaşam Süresi: 12 ile 18 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 2-4 kg, dişi 2-3 kg aralığında.


Fiyat: 200 TL ile 400 TL arasında. (detay)


Ankara Kedisi Hakkında


Ankara kedisi tüm dünyada ün salmış bir kedi olup ana vatanı Anadolu dur. Uzun tüylü kedilerin atası olarak görülür. 18. Yüzyılda Avrupa da saraylarda yaşamıştır. Bu dönemde İran kedisinin ünlenmesiyle gözden düşen Ankara kedisi;  1950’li yıllarda Amerika’daki kedi yetiştiriciler tarafından Anadolu’dan getirdiği bir kediyi üretmeye başlamasıyla yine aynı popülerliğini kazanmıştır.


Beyaz renkli olanları bu kedi türünün asıl temsilcileri olarak görülür. Türkiye için ulusal bir hazine olarak görülmenin yanı sıra, saf ve doğal bir kedi ırkıdır. Ancak buna rağmen Türkiye’de çok fazla tercih edilen ve çok fazla kişi tarafından aranan bir ırk olduğunu söyleyemeyiz.


Ankara kedisi günümüzde ki varlığını ve doğallığını, saf ırkların üretim ve yetiştiriciliğini yapmaya devam eden Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesine borçludur.


Ankara Kedisi Özellikleri


Olumlu Özellikler


Sahiplerine sonsuz bağlı olan bu tür; her dakikasını sahibiyle geçirmek ister. Oyunlarını sahibiyle oynar, uyumak istediğinde sahibiyle uyur.


Fazla ses çıkarmayan, rahatsızlık vermeyen sessiz bir kedidir.


Çocuklu aileler için evde beslenmeye uygundur.


Çok zekidir ve eğitilebilir. Eğer bir Ankara kedisi besliyorsanız, ona susadığında musluğu açmayı öğretebilirsiniz. Dolap kapatmayı bile öğretebilirsiniz.


Diğer uzun tüylü kedi cinslerine göre daha az tüy dökerler.


Olumsuz Özellikler


Yalnız yaşayamaya uygun bir tür değillerdir. Bol ilgi alaka ve oyun için ona zaman ayırmanıza ihtiyaç duyarlar.


Baskın bir karaktere sahip olduklarından bazen diğer hayvanlara alışmakta zorluk çekebilir, onları yanlarında istemeyebilirler. Bu yüzden Ankara kedisi ile başka hayvan beslenecek ise, diğer evcil hayvanın baskın karakterde olmayan bir tür olması işinizi kolaylaştıracaktır.


Çok aktif ve hareketli kedilerdir, bu yüzden kucakta birkaç dakikadan fazla durmazlar.Görünüş


Beyaz ve uzun ve bol tüylü bir kedi olup, tüyleri tek tabakadır ikinci bir tabaka bulundurmaz. Vücut yapısı ise uzun, atletik ve oryantaldir. Uzun bir gövde, uzun bacaklar ve uzun bir kuyruğa sahiptir. Yapı itibari ile erkekler, dişilerden büyük görünebilir. Zarif ve ince görünümlü bir kedidir. Genel olarak uzun tüylü kedi ırkları arasında yer alsa da, mevsimlere göre tüy uzunluğu değişir.  İlkbaharda tüy döküp kısa tüyler çıkarır. Tüylerinin en iyi ve görüntüsü ile oturmuş olduğu dönem üçüncü yaşıdır.


İran kedisi ve Van kedisi ile çoğu zaman karıştırılsa da, İran kedisi Ankara kedisinin mutasyona uğratılmış halidir. Ankara kedisi siyah, sarı, beyaz, tekir gibi renklere sahiptir. Gözleri badem şeklindedir ve Van kedisi ile aralarında ki fark gözlerinin şeklinden ayırt edilebilir. Göz renkleri mavi, sarı, ela, bakır ya da yeşil olabilir. Çift renkli gözede sahip olabilen Ankara kedisi mavi-yeşil, ya da mavi-sarı gibi renklere sahiptir.


Karakter


Dış görünüşü her ne kadar zarif olsa da şaşırtıcı bir atletik vücuda sahiptir. Ev ortamına çok çabuk alışırlar. Rahatlıkla kapıları açabilir çok yüksek mobilyaların üstüne zıplayabilir. Bu kedi küçüklükten yaşlılığa kadar çok oyuncu bir yapıya sahiptir. Sahiplerini şaşırtabilecek bir zekâya sahip. Onunla ilgilenmeniz için bilerek eşyalara zarar verirler. İlgiye aç bir yapısı vardır. Sahipleri yanında uyumazsa miyavlayarak ilgi çekmeye çalışırlar. Eğer evde serbest bırakıyorsanız sabah yatağınızda bulabilirsiniz. Evde sürekli sahibiyle oyun oynamaya ya da vakit geçirmeye bayılan bu tür yalnız yaşamaya pek uygun değildir. Sosyal ve çok oyuncu bir kedi olsa da yine de onun yaramaz ve hırçın akrabaları (diğer kediler) ile kıyaslarsak iyi huylu diyebiliriz.


Ankara kedisi baskın bir tür olduğu için diğer hayvanlara alışmakta zorluk çekebilir. Evinizde başka kedi veya köpek var ise onlara alışması da mümkündür. Buna rağmen, çocuklar, yaşlılar ve hatta eve gelen misafirlerle iyi geçinebilir.  


Benzetildiği Van kedisi gibi suyu hiç seven kediler değillerdir.


Sahiplerine her ne kadar aşkla bağlı bir kedi olsa da, bazen istediklerini yaptırma yetenekleri vardır. Bu kadar güzel karakterin yanında, bazen de çok çabuk sinirlenebildiğini söylemek gerekir.


Sağlık


Göz renkleri farklı Ankara kedilerinde sağırlık yaygın bir şekilde görülebilir. Beyaz kürk ve mavi gözden sorumlu W geni bu kedilerde sağırlık durumu gösterebiliyor. Yani sağ göz mavi ise sağ kulak sağır olabilir veya ikisi de maviyse iki kulakta sağır olabiliyor.


Ayrıca Ankara kedilerinde Ataksi (ataxia) hastalığı irsî olarak görülebilir. Bu hastalık genelde 2-4 haftalık yavrularda görülebilir ve bu sağlık sorunu için henüz bilinen bir ilaç geliştirilmemiştir.


Kalıtsal olarak bilinen, Hipertrofik kardiyomiyopati (hypertrophic cardiomyopathy) görülebilir. Bu rahatsızlık için kısaca, kalp kaslarında kalınlaşma denilebilir.


Karaciğer ve deri hastalıklarına yatkındırlar.


Yukarıda ki genetik rahatsızlıkları haricinde, güçlü bir yapıya sahip kedi ırkı olduğundan çok fazla hastalıklara yakalanmaz.


Bakım


Haftalık olarak taranması yeterli de olsa bazı mevsimlerde haftada birkaç kez taranabilir. İki yaşına kadar tüyleri uzayan bu kedi ırkı taranmayı oldukça seviyor. Bunun haricinde ekstra bir tüy bakımına ihtiyaç görülmez.


Kumunu temiz tutmanız çok önemli uzun tüylü olduğu için çok çabuk kirlenir. Tüyleri uzun olsa da fazla tüy dökmezler.


Günlük diş temizliği yararlı olsa da bu her kedinin hoşuna gitmeyecektir. Eğer yavruyken bir Ankara kedisi sahiplendiyseniz alıştırmanız daha kolay olacaktır. Bunun için geç kalınmış bir durum söz konusu ise, hiç diş bakımı yapmamaktansa haftada bir bile yapmanız faydalı olacaktır.


Tırnaklar, kulak içi, gözlerde çapaklanma problemleri takip edilmeli ve ihtiyaç duyulduğunda gerekli bakım yapılmalıdır. Göz çevresine bakım yaparken, gözler arasında enfeksiyon bulaşma riskini en aza indirmek için iki göz için farklı bez veya pamuk kullanmayı ihmal etmeyin.


Fiyatları


Tüm dünyada 200 TL ile 600 TL arasındadır. Fiyatları yetişkin ve yavrularda değişiklik gösterdiği gibi veteriner kontrol düzeni, uygulanan aşılar, göz ve tüy renkleri gibi şeylerde de değişiklik gösterebilir.


Not: Verilerin yalnızca piyasa ortalaması olduğunu ve belirtilen rakamların altında veya üzerinde tutarlar ile de karşılaşmanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz.Puanlama


Ankara kedisi için tam olarak şu puanları (10 üzerinden) verebiliyoruz:


Türkiye İçin Popülarite: 5


Zekâ: 9


Çocuklar İle Arası: 7


Hareketlilik: 10


Bakım İhtiyacı: 8


Oyunculuk: 10


Eğitilebilirlik: 6

Ankara Kedisi Resimleri

Ankara Kedisi Ankara KedisiAnkara KedisiAnkara KedisiAnkara Kedisi
Ankara Kedisi hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
ANKARA KEDİSİ YORUMLAR
Resim yok
Gonca

Aksaray yakınlarında sahiplendirmek isteyen varsa sahiplenebilirim