BURMİLLA

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Silver Burmese


Yaşam Süresi: 10 ile 15 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 6-7 kg, dişi 5-6 kg aralığında.


Fiyat: Veri girişi yok. (sebep)


Burmilla Hakkında


İlk kez 1981 yılında ortaya çıkan bu kedi ırkı İran kedisi ve Burmese kedi türlerinin çiftleşmesi sonucu kazara ortaya çıkmıştır. Bir süre Burmese kedilerinin bir türü olarak kabul edilse de üzerinde yapılan araştırmalar çoğalınca Burmilla kedilerinin tamamen farklı bir tür olduğu kabul edildi.


Burmilla kedilerinin Burmese kedilerine benzeyen yapıları olsa da tüyleri farklıdır. Bu özelliği ile dikkat çeken Burmilla kedi türü 2011 yılından itibaren tamamen yeni bir ırk olarak literatürlere kaydedildi.


Burmilla Özellikleri


Olumlu Özellikler


Sahiplerine bağlıdırlar.


Çocuklar ve hayvanlar ile anlaşabilirler.


Bakımı kolay kedileridir.


Olumsuz Özellikler


Yaramaz kedimiz bir şeyler kırmayı sever.


Uzun süre evde tek bırakamazsınız.


Polikistik böbrek hastalığına eğilimlidir.Görünüş


Orta boylardadır. Gözleri sanki kalem çekilmiş gibi duran yeşil gözlere sahiptir. Kulaklarının ucu hafif yuvarlanmış bir şekilde olup orta veya büyük tür.


Burmilla kedisinin en büyük ana çekiciliği ise yoğun gümüş tüy rengidir. Alt astarı ise siyah, mavi, çikolata, leylak, kırmızı, karamel, kayısı, krem, siyah tortie, mavi tortie, çikolata tortie, lila tortie, veya karamel tortie renklerine sahiptir.


Karakter


Çok cana yakın bir kedi ırkı olup İran ve Burmese kedileri ile çok ortak özellikleri vardır. Gürültücü bir kedi değildir isteklerini sessiz bir şekilde ifade eder.


Oyun oynamayı çok seven bu ırk aynı zamanda etraftaki eşyalarla ilginç deneyler yapmayı çok seviyorlar. Vazo ve saksılarla oynamaya bayılırlar. Evde tek başına bırakılırsa bir şeyler kıracağı kesindir bu yüzden çalışıyorsanız ya bu kedi türünü almayacaksınız ya da evde kırılacak bir şey bırakmayacaksınız.


Çocuklu aileler ile ve diğer hayvanlarla oldukça iyi anlaşırlar. Küçük çocuklara dikkat edilmesi gerekir onu kucağına alıp zarar verecek bir hareket yaparlarsa her kedi gibi o da saldıracaktır.


Bu tür beslenirken yanında oyuncak olması gerekmektedir. Sürekli olarak bir şeylerle uğraşmak isteyen bir kedi türüdür. Eğer evde oynayacak bir şey bulamazlarsa evdeki şeyleri karıştırmaya başlayacaklardır.


Hep oyun oynamak isteseler de yoruldukları zaman sahiplerinin kucağına gelip uyumak isteyecektir.


Sağlık


Oldukça sağlıklı bir kedidir. Genetik bir hastalığa sahip değildir. Fakat böbreklerde kist oluşumu yani Polikistik böbrek hastalığına eğimli bir yapıya sahiptir.


Veteriner kontrolü, aşının ihmal edilmemesi, kaliteli ve sağlıklı mama onu hastalıklardan koruyacaktır.


Bakım


Haftalık fırçalama ölü tüylerden arınmaya yetecektir. Banyo nadiren gereklidir. Haftada iki veya üç kez tüylerinin taranması gerekmektedir.


Periodontal diş hastalığını önlemek için dişlerini fırçalayın. Günlük diş temizliği en iyisidir. Herhangi bir göz hastalığını engellemek için göz kenarlarını nemli bir bezle temizleyin. Her göz için ayrı bir bez alanı kullanın. Böylece bir gözdeki enfeksiyon diğer göze yayılmaz.


Kulaklarını haftada bir kontrol edin. Eğer kirli görünüyorlarsa elma sirkesi ve suyla yapılmış karışımı bir beze veya pamuklu bir topa dökün ve bastırmadan silin. Bastırmamaya özen gösteriniz eğer fazla bastırırsanız kulağa kalıcı hasarlar verebilirsiniz. Pamuklu çubuk kullanmayınız.


Banyo yaparken hijyenik ve temiz bir yerde banyo yaptırın. Tuvalet kabını günlük temizlemeyi ihmal etmeyin.


Kedinizi diğer hayvanların yaydığı hastalıklardan, araba kazalarından, saldırılardan, çalınmalardan dolayı fazla dışarıya çıkarmamalısınız.


Fiyatları


Burmilla kedisi ülkemizde yaygın olarak bulunmadığından aktif olarak satışı yapılan kediler değildir. Bu sebep ile kesin bir fiyat verisi bilinmiyor. 


Veri hakkında herhangi bir bilgiye sahipseniz, bu bilgiyi yorum olarak veya "iletişim" sayfamızdan bize yazabilirsiniz.Puanlama


Burmilla kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite:  3


Zekâ: 8


Çocuklarla Arası: 7


Hareketlilik: 7


Bakım İhtiyacı: 4


Oyunculuk: 7


Eğitilebilirlik: 6

Burmilla Resimleri

Burmilla
Burmilla için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
Burmilla hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.