AMERİCAN WİREHAİR

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Bilinen başka adı yok.


Yaşam Süresi: 14 ile 18 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 5-7 kg, dişi 4-5 kg aralığında.


Fiyat: Veri girişi yok. (sebep)


American Wirehair Hakkında


Amerika kökenli olan American Wirehair, ilk olarak New York’ta bir çiftlikte doğal mutasyonlar sonucunda doğmuş olarak bulundu. Bulunan 6 adet yavru kedinin ebeveynleri bir araya getirildiğinde fiziksel görünümlerinin ebeveynlerinden çok farklı olduğu görüldü. Bu yavru kedilerin bir çakal saldırısı tarafından 4 tanesi öldürülse de, bir erkek ve bir dişi olmak üzere 2 yavru kedi hayatta kalmayı başardı.


Bir kedi üreticisi olan Joan O’Shea, bu yavruların renklerine ve görünüşlerine ilgi duydu. Çiftlik sahibinden bu yavru kedileri satın alarak kendi geliştirme programına dahil etti. Bu türe ilgi duyan başka üreticilerde vardı ve sonrasında melez türler alanında bir çığır açtılar. Aynı kalitede kediler dünyaya getirmek için, her iki ebeveyninde sert desen ve renk kaplamasına sahip olması gerekiyordu. O sırada American Shorthair, geliştirilmeye çalışılan American Wirehair kedisine en yakın tipti ve bu yüzden bu cinste geliştirme aşamasında kullanıldı.


Sadık ve kararlı yetiştiricilerin sıkı çalışması ile American Wirehair geliştirme programı başarılı oldu. Nüfusları arttıkça Kanada ve özellikle popüler oldukları Almanya’ya ihraç edildiler. American Wirehair 1967 yılında CFA tarafından tanınan bir kedi haline geldi ve 1978 yılında şampiyonluk yarışması için kabul edildi.


American Wirehair Özellikleri


Olumlu Özellikler


Çocuklar ve tüm insanlar ile iyi anlaşabilirler.


Kısa sürede olsa kucaklaşmaları severler.


Tüy bakımı çok gerektirmez.


Zorlu olmayan rahat ve sosyal bir kedi.


Olumsuz Özellikler


Avcı içgüdüsü vardır, küçük evciller ile birlikte bakılmamalıdır.


Kilo almaya yatkınlıkları vardır.Görünüş


Orta ve büyük kedi ırkları arasında yer alan American Wirehair cinsi, 4 ile 7 kg arasında değişen ağırlığa sahip olabilir. Erkek kedilerin dişilerden daha ağır ve kaslı görüldüğü cinslerden biridir. Bu kedi türü çeşitli renk ve desenlere sahip olabilse de, onu diğer cinslerden ayırt eden belirgin desenler ve tüy yapısına sahiptir.


Tüyleri herhangi bir renkte olabilir ancak değişmeyen tek şey tüy yapısıdır. Ülkemizde American Wirehair renkleri ile ilgili yanlış bir kanı mevcuttur. İnsanlar genelde bu kedilerin beyaz, siyah ve kızıl renk tonlarının dahil olduğu 3 renge sahip olması gerektiğini düşünür. Ancak American Wirehair kedisi 1 renk tonunda veya 2 renkten oluşan desenlerde de görülebilir. Örneğin yalnızca beyaz renkli olarak görmek mümkündür. Onun cinsini ele veren kıvırcık tüyler ve kıvrımlı bıyıklar gibi diğer ayırt edici özelliklere bakılmalıdır. Ayrıca yuvarlak uçlu kulaklarının içlerinde kıvrımlı tüylere sahip olmasına bakılabilir.


Kıvrımlı bıyıklar ile kalın telli kıvırcık tüylere sahip American Wirehair kedisi olgunlaştıkça, tüyler daha kıvırcık veya düz olabilir.


Karakter


Bu sosyal kediler, standart bir evcil hayvana sahip olmak isteyen her kitleyi tatmin edecektir. American Wirehair dikkatini çeken her türlü etkinliğe sizin ile birlikte katılmaktan keyif duyar. Bekârlardan yaşlılara kadar herkes için uygun bir kedidir. Kucaklanmayı sever ve çocuklar dahil tüm insanlar ile ilişkileri çok iyidir.


Diğer evcil hayvanlar ile arkadaşlık ilişkileri güzel olabilir. Ancak avlanma içgüdüsü olan bir kedidir. Bu yüzden küçük evcil hayvanlar ile birlikte (kuş, hamster, tavşan vb.) gözetimsiz bir şekilde yalnız bırakılması doğru olmaz. Özellikler kuşları iyi gözlemler ve onları avlamak için uygun zamanı sabırla bekler.


Genel olarak akıllı, uyarlanabilir bir kedidir ve eğitime karşıda oldukça isteklidir. Her ne kadar insanlar ile çok iyi geçinse de, tamamen insan düşkünü değillerdir. Yani evinizde siz yokken de, oyalanacakları şeyler olduğu sürece gayet huzurlu bir şekilde vakit geçirebilirler.


Çok fazla oyun düşkünü olduğunu söyleyemeyiz ancak sahipleri ile oyun oynamaya da hayır demeyeceklerdir. Sizin gönlünüzü hoş tutacak kadar oyunlarınıza dahil olurlar. İnteraktif ve sesli oyuncakları çok severler.


American Wirehair kedisinin uysal, sessiz ve meraklı bir karakteri vardır. Yeni insanlar ile tanışmaktan mutluluk duyarlar. Evinize gelen her hangi bir misafirden kaçmak yerine onları tanımak ve kucaklarında yerini almak için bekler. Kendini sevdiren ve ev içerisinde sahibini takip eden bir kedidir.


Sağlık


Maksimum ömürleri 18 yıl olarak bilinse de, ortalama 15-16 yıl arasında yaşarlar. American Wirehair kedisinde Hipertrofik kardiyomiyopati (HCM) gibi birkaç sağlık problemleri görülebilse de, onun haricinde sağlam ve sağlıklı kediler olarak bilinir. HCM, kedilerde sık olarak görülen bir kalp rahatsızlığıdır.


American Wirehair uysal ve sakin yapısından dolayı kilo almaya yatkın bir kedi ırkıdır. Bu yüzden onun beslenme programı, beslenme porsiyon miktarları ve egzersiz ihtiyaçlarına özen göstermenizde büyük fayda var. Hareket etmeye teşvik edilmeli ve diyeti kedinizin yaşı, hareket seviyesi ve kilosu göz önünde bulundurularak uygun bir diyet ile beslenmelidir.


Güçlü avcılık içgüdülerine sahip akıllı bu kedilerin, zihinsel olarak aktif kalabilmelerini sağlamak amacıyla, onların zihinsel yeteneklerine meydan okuyacak oyuncak ve aktiviteler sağlamanızda iyi olur.


Bakım


American Wirehair kedisinin tüyleri kıvrımlıdır ancak kalın telli tüylere sahip olmalarından dolayı, düğümlenme sık olmaz ve daha az tımar gerektirirler. Hatta tüylerinin kıvrımlı olmasından dolayı, sık fırçalamak ve taramak doğal kürklerine zarar verebilir. Tüyleri sürekli olarak fırçalanmamalıdır. Tüy bakım ihtiyacı kontrol altında tutulup, yalnızca gerekli görüldüğü zamanlarda yapılabilir. Örneğin bahar aylarında (tüy dökme zamanları) tımar etmeniz daha doğru olur. Ancak tüy bakımının aksatılması durumunda “balmumu” şeklinde topaklanmalar görülebilir.


American Wirehair sahibi olanların dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta ise bu kedilerin yağlı bir cilde sahip olduğudur. Bu yüzden, ölü tüyler, yağlanma ve cilt sorunlarının önüne geçebilmek için düzenli banyo yaptırmak gerekir.


Fiyatları


American Wirehair kedisinin ülkemizde aktif olarak satışı bulunmaz. Genellikle ücretsiz olarak sahiplendirme yapılır. Bu yüzden net bir fiyat veya değer belirtmek doğru değildir.Puanlama


American Wirehair kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 6


Zekâ: 7


Çocuklarla Arası: 6


Hareketlilik: 5


Bakım İhtiyacı: 4


Oyunculuk: 4


Eğitilebilirlik: 6

American Wirehair Resimleri

American Wirehair
American Wirehair için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
American Wirehair hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.