SCOTTİSH STRAİGHT

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: British Straight


Yaşam Süresi: 14 ile 16 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 6-8 kg, dişi 5-6 kg aralığında.


Fiyat: 1.000 TL ile 2.000 TL arasında. (detay)


Scottish Straight Hakkında


Scottish Straight iki farklı cins (Scottish Fold ve British Shorthair) kedinin melezlemesi ile elde edilen kedidir ve resmi kayıtlarda ayrı bir ırk olarak kabul görmez. British Straight olarak da adlandırılır.


Bu iki cinsi çiftleştirmede ki asıl sebep, sağlıklı Scottish Fold cinsi kediler elde etmektir. Scottish Fold cinsi kedilerin kendi ırkları ile çiftleştirilmesi sonucunda yavruların sakat doğma ihtimali yüksektir, bu yüzden British Shorthair ile çiftleştirilirler.


İki farklı ırkı çiftleştirme sonrasında doğan yavruların kırık kulaklı olanları Scottish Fold, dik kulaklı olanları ise Scottish Straight olarak belirlenir. Her hangi bir ırk kedi yavrusunun, safkan olarak o ırka ait olabilmesi için, atası, anne ve babasının aynı ırktan geliyor olması gerekmektedir. Bu sebep ile dik kulaklı dahi olsa doğan yavruların British Shorthair ırkı olarak doğma ihtimali yoktur.


Dik kulaklı yavruların Scottish Fold ırkına ait kırık kulak özelliğini taşımadığı için, yavrular bu ırkta da yer edinemez.


Böylelikle bu iki farklı türün çiftleşmesinden doğan dik kulaklı kediler Scottish Straight olarak yeniden adlandırılır. Ancak bazı art niyetli üreticiler, Scottish Straight kedisini, British Shorthair diye satmakta veya sahiplendirmektedir. Bu gibi durumlar kedilerin gen havuzlarının çok saçma bir hal almasına sebep olur. Çünkü daha önce söylediğimiz gibi, British Shorthair kedisinin geninde asla başka bir ırka ait iz bulunmamalıdır.


Scottish Straight Özellikleri


Olumlu Özellikler


Sahibi ile vakit geçirmeyi sever. Tüm gün size eşlik edebilir, sizinle yatıp sizin ile kalkabilir.


Çocuklar ile iyi anlaşır. Bu oyuncu karakterden aksi bir durumda beklenemezdi.


Evcil hayvanlarınız ile gayet iyi anlaşabilir. Yeter ki onlar da Scottish Straight kedinize karşı aynı yaklaşımda olsun.


Olumsuz Özellikler


Yabancılar ile arası iyi olduğu söylenemez.


İlgi isteyen bu kediler, ilgisizlik halinde nadiren strese girebilir.


Bu enerji topu kediler için, kucak kedisi olduğunu söyleyemeyiz.


Bir Ankara kedisi kadar uygun fiyatlı olduğunu söyleyemeyiz.Görünüş


Scottish Straight cinsi kediler, görünüş olarak British Shorthair ile neredeyse bire bir aynıdır. Kalın tüy yapısına sahiptir ancak uzun veya kısa tüylü olabilirler. British ve Scottish cinsine ait renklerin herhangi birini (koyu gri, açık gri, beyaz, siyah vs.) taşıyor olabilir. Genel olarak kedilere ait her renk ve desende görülebilir.


Boyut olarak, orta boy bir kedi olarak kabul edilebilir.


Karakter


Scottish Straight uysal, sevimli ve oyuncu karakteri ile sizi hiç yalnız bırakmayacak bir kedidir. Sahibine çok iyi bir şekilde bağlanır ve ev içerisinde siz uyumadığınız sürece, kendisi yorgunluktan enerjisi tükenene dek size eşlik edecektir. Nereye giderseniz gidin peşinizden gelecektir.


Oyun oynarken arada sırada kendini kaptırıp sizi ısırabilir fakat acıtmaz. Size karşı ısırma eyleminde bir oyuncağa davrandığı gibi sert davranmaması, ekstra bir dikkat gösterdiğinin kanıtıdır.


Akıllı ve söz dinler kedilerdir. Vereceğiniz komutları bazı zamanlar anlayamaması durumunda, yüksek sesle iki kez tekrarlamanız onun daha iyi anlamasını sağlayacak ve komutlarınıza uyacaktır.


Çocuklar ve diğer evcil hayvanlarınız ile iyi geçinebilir. Ancak bazılarında misafirlere karşı tutum söz konusu olmayabilir. Scottish Straight yabancılara karşı çekingen durabilir.


Kucağınıza almanız bazen hiç hoşuna gitmese de, size yanınızda uyuyabilecek kadar yakın dururlar.


Sıcaktan pek hoşlanmaz ve serin yerlerde mutluluklarına diyecek yok.


Sağlık


Scottish Fold cinsinde bulunan beyaz tüy genlerine ait bir problemden sağırlık durumu olabilir. Obezite ve kilo almaya müsaittir, bu yüzden tedbirli beslenmeli.


Gözleri diğer kedilere oranla daha fazla sulanabilir. Bağırsak veya göz hastalıklarına yatkınlıkları vardır.


Bakım


Bu kedilerin kedi kumu her zaman temiz tutulmalıdır. Kirli bir tuvalete yaklaşmaktansa, tuvalet dışında ihtiyaçlarını görmeyi tercih edebilirler.


Kısa tüylü olan Scottish Straight kedilerin, tüy bakımı için haftada 2-3 kez fırçalanması veya taranması yeterli olurken, uzun tüylü olanlara daha sağlıklı görünebilmeleri ve ölü tüylerden arınabilmeleri için 4-5 kez fırçalama yapılabilir. Bu düzenli tüy bakımı, kedinizin tüy dökümünü de en aza indirecektir.


Diş fırçalama her kedide olduğu gibi önemlidir ve mümkün olduğunda günlük, eğer mümkün değilse en geç haftada bir olmak üzere dişleri fırçalanmalıdır.


Tırnak bakımları ile yine her kedide olduğu gibi iki haftada bir kez bakıma ihtiyaç duyar.


Fiyatları


Scottish Straight, 1.000 TL ile 2.000 TL arasında değişen fiyatlara sahiptir. Kedinin yaşı, üreticinin yaptığı masraflar, renkleri, görünüşü ve kaliteli duruşu fiyatlar üstünde değişkenliğe sebeptir.


Not: Verilerin yalnızca piyasa ortalaması olduğunu ve belirtilen rakamların altında veya üzerinde tutarlar ile de karşılaşmanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz.Puanlama


Scottish Straight kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 8


Zekâ: 10


Çocuklarla Arası: 6


Hareketlilik: 8


Bakım İhtiyacı: 4


Oyunculuk: 7


Eğitilebilirlik: 6

Scottish Straight Resimleri

Scottish Straight Scottish StraightScottish StraightScottish StraightScottish Straight
Scottish Straight hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
SCOTTİSH STRAİGHT YORUMLAR
Resim yok
Erdoğan Çallar

sercan bey scottşsh straight foto gönderir misin? ecallar76@gmail.com

Resim yok
Fatih Kocabey

Scotish fold yavrumu 700 liraya vermek istiyorum ilgilenenlere duyrulur.
Taşıma kabı da verilecektir.
Henüz 4 aylık olmasına rağmen cok asil ve akıllıdır
Tuvalet eğitimi var
aşıları tam
ilgilenenler için iletişim numaram 05558800447 sadece aramalara ve mesajlara bakıyorum Whatsapp kullanmıyorum

Sercan Uğurlu
Sercan Uğurlu

1000₺ye verilcektir sctsh strıghrit ve fold yavrularım mevcuttur

Eda Ertürk
Eda Ertürk

Elimizde disi straigt var 2000 aşılı kimlikli oyuncu

Resim yok
Cankahveci

Savas bey sizinle iletişime gecelim

Resim yok
Derya Döner

Savaş bey merhaba kedi fotoğraflarını görebilir miyim

Resim yok
Savaş Yalvaç

Merhaba Anıl bey;
1300 tl
Yanında taşıma çantası
Tuvalet kapı
Mama kabı
Tırmalama oyuncağı
Tırnak makası
100 tl değerinde mama yanında ücretsiz verilecek

Resim yok
Anıl Dogan

Fiyat kaç lira ögrrene bilirmiyim