SCOTTİSH STRAİGHT

Irk Bilgileri / Kedi

Diğer Adı: British Straight

Yaşam Süresi: 14 ile 16 yıl arasında yaşarlar.

Kilo: Erkek 6-8 kg, dişi 5-6 kg aralığında.

Fiyat: 1.000 TL ile 3.000 TL arasında. (detay)

Scottish Straight Hakkında

Scottish Straight iki farklı cins (Scottish Fold ve British Shorthair) kedinin melezlemesi ile elde edilen kedidir ve resmi kayıtlarda ayrı bir ırk olarak kabul görmez. British Straight olarak da adlandırılır.

Bu iki cinsi çiftleştirmede ki asıl sebep, sağlıklı Scottish Fold cinsi kediler elde etmektir. Scottish Fold cinsi kedilerin kendi ırkları ile çiftleştirilmesi sonucunda yavruların sakat doğma ihtimali yüksektir, bu yüzden British Shorthair ile çiftleştirilirler.

İki farklı ırkı çiftleştirme sonrasında doğan yavruların kırık kulaklı olanları Scottish Fold, dik kulaklı olanları ise Scottish Straight olarak belirlenir. Her hangi bir ırk kedi yavrusunun, safkan olarak o ırka ait olabilmesi için, atası, anne ve babasının aynı ırktan geliyor olması gerekmektedir. Bu sebep ile dik kulaklı dahi olsa doğan yavruların British Shorthair ırkı olarak doğma ihtimali yoktur.

Dik kulaklı yavruların Scottish Fold ırkına ait kırık kulak özelliğini taşımadığı için, yavrular bu ırkta da yer edinemez.

Böylelikle bu iki farklı türün çiftleşmesinden doğan dik kulaklı kediler Scottish Straight olarak yeniden adlandırılır. Ancak bazı art niyetli üreticiler, Scottish Straight kedisini, British Shorthair diye satmakta veya sahiplendirmektedir. Bu gibi durumlar kedilerin gen havuzlarının çok saçma bir hal almasına sebep olur. Çünkü daha önce söylediğimiz gibi, British Shorthair kedisinin geninde asla başka bir ırka ait iz bulunmamalıdır.

Scottish Straight Özellikleri

Olumlu Özellikler

 • Sahibi ile vakit geçirmeyi sever. Tüm gün size eşlik edebilir, sizinle yatıp sizin ile kalkabilir.
 • Çocuklar ile iyi anlaşır. Bu oyuncu karakterden aksi bir durumda beklenemezdi.
 • Evcil hayvanlarınız ile gayet iyi anlaşabilir. Yeter ki onlar da Scottish Straight kedinize karşı aynı yaklaşımda olsun.

Olumsuz Özellikler

 • Yabancılar ile arası iyi olduğu söylenemez.
 • İlgi isteyen bu kediler, ilgisizlik halinde nadiren strese girebilir.
 • Bu enerji topu kediler için, kucak kedisi olduğunu söyleyemeyiz.
 • Bir Ankara kedisi kadar uygun fiyatlı olduğunu söyleyemeyiz.

Scottish Straight Bakımı

Bu kedilerin kedi kumu her zaman temiz tutulmalıdır. Kirli bir tuvalete yaklaşmaktansa, tuvalet dışında ihtiyaçlarını görmeyi tercih edebilirler.

Kısa tüylü olan Scottish Straight kedilerin, tüy bakımı için haftada 2-3 kez fırçalanması veya taranması yeterli olurken, uzun tüylü olanlara daha sağlıklı görünebilmeleri ve ölü tüylerden arınabilmeleri için 4-5 kez fırçalama yapılabilir. Bu düzenli tüy bakımı, kedinizin tüy dökümünü de en aza indirecektir.

Diş fırçalama her kedide olduğu gibi önemlidir ve mümkün olduğunda günlük, eğer mümkün değilse en geç haftada bir olmak üzere dişleri fırçalanmalıdır.

Tırnak bakımları ile yine her kedide olduğu gibi iki haftada bir kez bakıma ihtiyaç duyar.

Scottish Straight Karakteri

Scottish Straight uysal, sevimli ve oyuncu karakteri ile sizi hiç yalnız bırakmayacak bir kedidir. Sahibine çok iyi bir şekilde bağlanır ve ev içerisinde siz uyumadığınız sürece, kendisi yorgunluktan enerjisi tükenene dek size eşlik edecektir. Nereye giderseniz gidin peşinizden gelecektir.

Oyun oynarken arada sırada kendini kaptırıp sizi ısırabilir fakat acıtmaz. Size karşı ısırma eyleminde bir oyuncağa davrandığı gibi sert davranmaması, ekstra bir dikkat gösterdiğinin kanıtıdır.

Akıllı ve söz dinler kedilerdir. Vereceğiniz komutları bazı zamanlar anlayamaması durumunda, yüksek sesle iki kez tekrarlamanız onun daha iyi anlamasını sağlayacak ve komutlarınıza uyacaktır.

Çocuklar ve diğer evcil hayvanlarınız ile iyi geçinebilir. Ancak bazılarında misafirlere karşı tutum söz konusu olmayabilir. Scottish Straight yabancılara karşı çekingen durabilir.

Kucağınıza almanız bazen hiç hoşuna gitmese de, size yanınızda uyuyabilecek kadar yakın dururlar.

Sıcaktan pek hoşlanmaz ve serin yerlerde mutluluklarına diyecek yok.

Scottish Straight Görünüşü

Scottish Straight cinsi kediler, görünüş olarak British Shorthair ile neredeyse bire bir aynıdır. Kalın tüy yapısına sahiptir ancak uzun veya kısa tüylü olabilirler. British ve Scottish cinsine ait renklerin herhangi birini (koyu gri, açık gri, beyaz, siyah vs.) taşıyor olabilir. Genel olarak kedilere ait her renk ve desende görülebilir.

Boyut olarak, orta boy bir kedi olarak kabul edilebilir.

Scottish Straight Sağlık

Scottish Fold cinsinde bulunan beyaz tüy genlerine ait bir problemden sağırlık durumu olabilir. Obezite ve kilo almaya müsaittir, bu yüzden tedbirli beslenmeli.

Gözleri diğer kedilere oranla daha fazla sulanabilir. Bağırsak veya göz hastalıklarına yatkınlıkları vardır.

Fiyatları

Scottish Straight, 1.000 TL ile 3.000 TL arasında değişen fiyatlara sahiptir. Kedinin yaşı, üreticinin yaptığı masraflar, renkleri, görünüşü ve kaliteli duruşu fiyatlar üstünde değişkenliğe sebeptir.

Verilerin yalnızca piyasa ortalaması olduğunu ve belirtilen rakamların altında veya üzerinde tutarlar ile de karşılaşmanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz.

Puanlama

Scottish Straight kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:

 • Türkiye için Popülarite: 8
 • Zekâ: 10
 • Çocuklarla Arası: 6
 • Hareketlilik: 8
 • Bakım İhtiyacı: 4
 • Oyunculuk: 7
 • Eğitilebilirlik: 6

Scottish Straight Resimleri

Scottish Straight Scottish StraightScottish StraightScottish StraightScottish Straight
Scottish Straight hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
SCOTTİSH STRAİGHT YORUMLAR
Feyza Yalçın
Feyza Yalçın

Bir dişi bir erkek 2 aylık scottish straight yavrularımız var ilanını koydum, İzmir Bornova'dayız. İyi sıcak ailelere uyguna verebiliriz.

Talha Gemici
Talha Gemici

1 Temmuz doğumlu 2 adet scottish straight dişi yavrumuz var. Güzel ailelere uygun fiyatla sahiplendirilecektir. İlanlarıma bakabilirsiniz.

Ali İhsan Dilekli
Ali İhsan Dilekli

3.5 aylık gri Scottish straight oğlumuz var güzel bakacak ailele arıyoruz

Seda İ

Scottish straight erkek iki aylık tuvalet terbiyeli iç /dış paraziti yapılmıştır

Murat Ekinci

15 şubat doğumlu aşıları tam dişi scottish straight var. Eşimin alerji durumu olduğundan sahiplendirmek isteriz.

Rumeysa Şimşek
Rumeysa Şimşek

20 Nisan doğumlu 2 adet Scottish straight yavrum var erkek
Uygun sahiplen dirilecektir

Mehmet Ergin

2 adet scottish straight kedimiz var 27 mayıs doğumlu ağustos başı teslim edilecektir ilgilenen yazabilir

Merve Yalçıner

Scottish fold sahiplenmek istiyoruz kızım çok istiyor uygun fiyatlı yardım olabilecek biri varsa bana ulaşsın lütfen. Yer Adana

Emine Onat
Emine Onat

yavru sahiplenmek isteyen arkadaşlar bize ulaşabilir

Ali Demir

Scottish straight silver 2 mart doğumlu dişi kedimiz mevcut uygundur

Özlem Şahin

Yunus Dny . Sahiplenmek istiyoruz

Yunus Dny

Bende var 2 adet şuan 45 günlükler bayramdan sonra sahiplendireceğim scottish fold diğeri scottish straight

Kerim Aydoğan

Merhabalar 5 adet scottish straight yavrumuz var 3ünü ücretli sahiplendirdik 2 adet kaldı henüz bugün 1 aylık oldular iletişim kurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Erkam Say

sağlıkçıyız bu stresli günlerde negatif enerjimizi attıracak bir scotish yavru bakıyoruz uygun fiyatla yardımcı olacak olursa [email protected] yardımcı olun nolur eşim çok istiyor :)

Bayram Şenkaya
Bayram Şenkaya

Scottish british sahiplenmek istiyorum gri kısa tüylü olandan makul fiyatta yardımcı olursanız sevinirim.kızım çok istiyor bizde istiyoruz fiyatları sahiplenmeme engel oluyor yardımci.olan varsa lutfen mail atsın. [email protected]

İbrahim Yontar

Merhabalar,

Scottich Straight cinsi makul fiyatlı yavru arıyorum. Oğlum gri renk istediği için tercihen bu renk bakıyorum. iletişime geçerseniz sevinirim. Mail : [email protected]

Dilara Demirtaş

Scottish fold sahiplenmek istiyorum makul fiyatli [email protected] ulasabilirsiniz

Melike Çelik

fiyat en son ne olur

Huriye Çınar

fatih kocabey yavru kedinizi sahiplendirdiniz mi?

Hira Özer

Fatih bey kedinin fotoğrafı varmı