KORAT

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Si-Sawat Cat


Yaşam Süresi: 10 ile 15 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 3-5 kg, dişi 3-4 kg aralığında.


Fiyat: Veri girişi yok. (sebep)


Korat Hakkında


Mistik bir geçmişe sahip olan Korat cinsi kediler Tayland’da keşfedilmiştir. Tayland’da Si-Sawat olarak adlandırılan bu kedinin ismi “paranın rengi” anlamına gelmektedir. Bu cins, ülkesinde yeni evlilere ve yeni çiftçilere şans, para ve refah getirmesi amacıyla hediye edilirdi. Bu nedenle Tayland’da Korat kedisi değerli bir varlık olarak kabul edilir.


Korat cinsi ilk kez 1956 yılında Amerika’da tanıtıldı. Nara ve Darra isimli iki Korat kedisi Taylandlı bir yetiştirici tarafından, Tayland’da bir hizmet için bulunan Amerikalı Jean Johnson isimli kişiye hediye edildi. İlk olarak bu şekilde Amerika’ya gelen Korat’lar, sonraları ithal edilmeye başlandı. Amerika’da “Tayland pasaportlu gümüş-mavi kedi” olarak adlandırılan bu kedilerin, kürklerinde mavi tonu bulunmayan yavrular Korat olarak kabul edilmedi.


1965 yılında Korat’ların üretimlerini bir standart içerisinde yapabilmek için ilk ırk kulübü kuruldu. 1966 yılında ABD’de ilk kez şampiyonluk statüsü kazandılar. Cins daha sonra CFA dahil olmak üzere diğer kedi birlikleri tarafından da tanındı. Korat cinsi İngiltere’de ilk kez 1972 yılında görüldü ve 1984 yılında GCCF’nin bir başka şampiyonluk statüsüne layık görüldü.


Bu çarpıcı görünüme sahip gümüş-mavi renklere sahip kediler popülerlik kazanmış olsalar da, günümüzde ev sahibi olan Tayland’da bile nadir görülürler. Irk standartları oturtulduktan sonra “doğal mavi kediler” olarak tanındılar.


Korat Özellikleri


Olumlu Özellikler


Tayland’da yeni evli ve çiftçilere şans getirdiğine inanılır. Eğer batıl inançlara inanan biriyseniz bu kediye sahip olmayı düşünmek bile size ilk getirdiği şanstır.


Sahibine düşkün ve uyum içerisinde yaşamayı seven bir kedidir. Hatta sizin ile birlikte dışarı çıkmak ve alışverişlerinize katılmak bile isteyecektir.


Olumsuz Özellikler


Mevsim geçişlerinde tüy değişimi yaşarlar, bu durum onları tüy sorunu yaratan kedi ırkları arasına sokar.


İnsanlara düşkünlükleri ile bilinirler, bu yüzden yalnız kalmak onların hiç istemediği bir şeydir.


Günümüzde az sayıda bulunmaları nedeni ile sahiplenmeniz zordur. Dünya üzerinde geniş hayran kitlesine sahip olduğu ve bu türe sahip olmak isteyenlerin üreticilere isim yazdırarak sıra beklediği söylenir.Görünüş


Asil, zarif ve dik duran bu kediler küçük bir aslanı andırırlar. Geniş ve kaslı bir vücuda sahip Korat kedileri göründüğünden daha ağırdır. Orta boy kedi ırkları arasında yer alırlar ve erkek Korat kedisi 3-5 kg arasında ağırlığa sahip olurken, dişiler daha zariftir ve 3-4 kg ağırlığa erişebilirler. Olgunlaşma süreleri uzundur ve 4 yaşına kadar büyüme gözlemlenebilir. Aynı şekilde 4 yaşına kadar yavru kedi huylarını barındırabilir. Oturur pozisyonda ki bir Korat kedisinin göğsünde ki kaslar kalp deseni şeklinde görülür.


Etkileyici görünüş özelliklerinden bir tanesi de gözlerinde ki yeşilin tonudur. Yavru veya erişkin Korat kedilerinin göz renkleri sarı veya kehribar ila sarı - yeşil göz rengine sahiptir. Gözlerini tam açtığında yuvarlak bir görünüme sahiptir. Koyu mavi veya lavanta renkli dudakları vardır.


Parlak tüylerinin uzunluğu kısa veya orta uzunlukta olabilir. Diğer belirgin özelliklerden biri ise kedinin kürkünde tüy köklerinde hafif gümüş renk hakim olabilir. Bu gümüş renk yaklaşık 2 yaşında daha fazla belirginleşmeye başlar.


Yakın akrabaları siyam kedisi kadar olmasa da, iletişim kurmak için konuşkan olabilirler.


Karakter


Sahibine karşı fazla düşkün Korat kedisi, sahibinin katıldığı her aktivitede yer almayı isteyecektir. Yalnız bırakılmayı kabul edemezler. Diğer kedi ve evcil hayvanlar ile arası iyi olsa da, kendi ırkı ile daha iyi geçinen bir kedidir.


Zeki kedilerdir ve zekâsı sayesinde eğitimi kolaydır. Oyuncak getirme hilesi öğrenebilir ve bulmaca içeren oyunlarda size eşlik edebilir. Genel olarak insanları seven bir kedi olduğundan etkileşimli oyunlar daha çok hoşuna gider.


Kapalı mekânlarda bakılabilir ancak rahatlaması ve oyun oynaması için bir alana ihtiyaç duyabilirler. İlgi çekici bir diğer özelliği ise, diğer kedilerden daha fazla koku alma, duyma ve görme yetisine sahiptir. Bu konuda hassaslıkları sebebi ile yüksek seslerden kesinlikle hoşlanmazlar.


Sağlık


Korat kedisinin yaşam süresi ortalama olarak 10-15 yıl arası olsa da, sağlıklı ve özenli bir şekilde bakım ile 15-18 yıl kadar ömre sahip olabilirler. Bu güzel görünüşlü kedi cinsinin üretiminde dikkatli olunmalıdır, yavrular birkaç kalıtsal sağlık sorunları ile birlikte gelebilir.


İki formlu gangliyozidoz denilen genetik bir duruma eğilimlidir:


GM1 - Bu, asit β galaktosidaz enzim eksikliğinden kaynaklanır.


GM2 - Bu, hekzosaminidaz A ve B enzimlerinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.


Korat cinsi kedinizi bir üreme programına dahil etmeden önce sağlık kontrollerinden geçmesi doğru olacaktır. Ayrıca herhangi bir kalıtsal problemi olan yavru Korat’ların 1 yaşından önce hayatlarını kaybetme ihtimalinin yüksek olduğu bilinir. Neticede doğru damızlık seçimi, yavruların kalıtsal sorunlar ile birlikte doğmasının önüne geçer.


Bakım


Korat kedisine beslenme ihtiyaçlarını tam olarak sağlayabilecek besleyici bir diyet uygulanmalıdır. Aynı beslenme planına uygun olarak sürekli aynı gıda verilmelidir. Bu besleyici diyet en az %25 protein ve sadece  %5 karbonhidrat içermelidir.


Tüyleri bazı kedi cinslerine göre daha az bakım gerektirir. Haftalık düzenli tımar etmek (fırçalamak) yeterli olur. Korat kedileri mevsimsel olarak kürk değiştirir ve tüy dökerler. Bu yüzden kışlık kürklerini giydiklerinde tüy bakımı için daha fazla taranma veya fırçalanma ihtiyacı duyabilir.


Akıllı bir cins olarak zihinsel yeteneklerine meydan okuyacak oyunlar oynamak onu mutlu eder.


Ayrıca yeterli egzersiz ihtiyacını karşılayamadığı durumlarda kilo almaya meyilli oldukları unutulmamalıdır. Bu yüzden onlar için enerjilerini atabilecek egzersiz alanları veya hareket sağlanmalıdır.


Fiyatları


Günümüzde az sayıda bulunan Korat kedisinin fiyatları yüksek olduğu bilinir. Ancak Türkiye’de aktif olarak bir satışı bulunmadığından kesin bir fiyat ortalaması belirtmek doğru olmayacaktır.Puanlama


Korat kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 5


Zekâ: 9


Çocuklarla Arası: 7


Hareketlilik: 7


Bakım İhtiyacı: 6


Oyunculuk: 7


Eğitilebilirlik: 8

Korat Resimleri

Korat
Korat hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
KORAT YORUMLAR
Resim yok
Ayfer Ören

5 aylik sevecen bakımlı egitimli