TEKİR

Irk Bilgileri / Kedi

Yaşam Süresi: 12 ile 18 yıl arasında yaşarlar.

Kilo: Erkek 4-7 kg, dişi 3-6 kg aralığında.

Tekir Kedisi Hakkında

Tekir ismi ile ilgili iki farklı fikir karmaşaya sebep olmaktadır. Bazı kişiler Tekir ismin bir ırk değil, bir desen olduğunu savunurken, bazıları ise ayrı bir ırk olduğunu düşünür.

Bu karmaşaya şu şekilde açıklık getirebiliriz. Tekir gerçekten bir desen ismidir ve bu desene sahip her kedi için renklerinden bahsederken tekir desenli olduğu söylenebilir. Bir cins kedinin ırkı hakkında konuşurken Tekir sözcüğünden bahsedilemeyecektir. Bu durumda “tekir” için bir desen olduğu tezi kazanır. Ancak sokaklarda görebileceğimiz her hangi bir Tekir desenli kedinin, hangi ırklar ile melezlenmiş olduğunun bilinmesi mümkün olmadığından, desen olarak ise tekir desenli olduğundan kısaca “tekir” olarak adlandırılmaktadır.

Tekir kedilerin geçmişi Afrika Vahşi Kedisi ile Avrupa’nın Vahşi Mahalli kedilerine dayanır. Bu iki ırkın çiftleşmesi ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. Sokaklarda görülen kedilerinin birçoğu bu melez ırka aittir. İşte bu yazımız da, tekir desenli kediler değil, tam olarak bu kedilerden bahsediyor olacağız.

Türkçede geçen Tekir sözcüğü Latincede “tigris” sözcüğünden gelir ve bu sözcük Latincede “kaplan” anlamına gelmektedir.

Tekir Kedisi Özellikleri

Olumlu Özellikler

 • Hiçbir ücret ödemeden tekir kedisine sahip olabilmek mümkündür.
 • İç ve dış mekânlarda bakım için uygundur.
 • Gün içerisinde uzun süre evde yalnız kalabilir.
 • Enerji topu gibi kedilerdir, size bu enerjiyi yansıtacaklardır.

Olumsuz Özellikler

 • Kucakta durmaktan keyif almazlar.
 • Oyun esnasında tırmalama eğilimi göstermeleri, küçük çocuklu aileler için uygun olmaması anlamına gelir.
 • Küçük alanlarda bakılması uygun değildir.

Tekir Kedisi Bakımı

Aktif olmayı seven bu kediler için uygun bir egzersiz alanı iyi olur. Hem kedinizin canı sıkılmayacak hem de hareketliliğini kaybetmeyecektir. Bir egzersiz alanı olmaması ve küçük alanlarda yetiştirilmesi, kilo almasını sağlayacağı gibi, kedinizi tembelleştirecektir.

Genelde Tekirler fazla bakım gerektirmezler. Tüyleri uzun veya kısa olabileceği için, uzun tüylü bir Tekir kedisine sahipseniz, tüylerinin düğümlenmesini önlemek ve güzel görünmesini sürdürebilmek için daha sık tarama ihtiyacı doğarken, kısa tüylü Tekir kedinizde daha az sayıda tarama işlemi yeterli olur. Kısacası burada söz konusu olan şey, Tekir kedinizin, tüy uzunluğu, kalınlığı, tüy katman sayısı gibi şeyler değişkenlik gösterecek ve tüy bakım ihtiyacı da bu doğrultuda farklılık gösterecektir.

Tekir kedilerin diş bakımları her kedi için yapılan düzeyde yapılabilir. Normal şartlarda her kedinin dişleri günlük olarak bakım gerektirir. Ancak bu sizin için çok zor bir işlem ise ya da kediniz buna müsaade etmiyorsa, haftada bir kez fırçalamanız yine de yeterli olacaktır.

Göz akıntıları olduğunda düzenli bir şekilde silinmelidir. İki farklı göz ayrı ayrı bezler ile silinerek, bir gözden diğerine enfeksiyon bulaşma riski en aza indirilir.

Tırnak kesimleri iki haftada bir kez olmak üzere yapılabilir.

Kulak bakımları için asla kulak pamuğu (kulak çöpü) kullanılmadan, elma sirkesi ve su karışımı ve bez yardımı ile kulağında ki kirler ihtiyaç duyulduğunda temizlenmelidir. Bunun için yine süre iki hafta da bir kez olabilir.

Tekir Kedisi Karakteri

Yazımızın başında ki Tekir kediler hakkında paylaştığımız bilgileri okuduysanız, bu yazıda Tekir desenli kedilerden söz etmediğimizi, sokakta veya evlerde rastlayabileceğiniz Tekir kedilerden söz edeceğimizi biliyorsunuzdur. Karakter olarak yine onlardan bahsedeceğiz.

Tekir kedilerin belirli bir karakteristik özelliklere sahip olduğu söylenemez. Yaşadıkları bölge ve anne ile babasının evcillik durumu aynı ölçüde yavruyu etkiler. Evcil bir Tekir kedisinin yavruları, insanlar ile çok yakın ilişkiler kurduğundan, gayet güzel davranışlar ve karakter özelliklerine sahip olurken, insanlar ile yakın ilişki kurmayan sokak kedisi olarak tabir edilen Tekir kediler yabani davranışlar sergileyebilir.

Bir karmaşıklığa sebebiyet vermemek için, yazımızın geri kalanında “Evcil Tekir Kedileri” ele alarak, yalnızca onlardan söz edeceğimizi belirtmek isteriz.

Evcil Tekir zeki ve oldukça duygusal kedilerdir. İnsanlar ile yakın olmayı ve etraflarında dolaşmayı sevseler de kucakta durmaktan keyif almazlar. Her ne kadar evcilleştirilse de avcılık içgüdüleri ağır basan ve avcı karakterde kedilerdir. Evinizde bir kemirgen, kuş veya benzeri küçük canlılar var ise iyi anlaşacaklarını söyleyemeyiz. Öyle ki evinizde bir lamba etrafında uçan bir böceği saatlerde oturduğu yerden takip edebilir ve yere konar konmaz üzerine atlayacaktır.

Oyuncu bir karaktere sahip bu kediler, çocuklar ile iyi anlaşırlar. Ancak oyun esnasında bazen tırnaklarını çıkarmaktan kendini alı koyamaz ve istemeden tırnaklayarak zarar verebilir. Bu yüzden çok küçük çocuklu aileler için Tekir tercih edilmemesi daha doğru olur. Diğer evcil hayvanlar ile karşılaşması yavruluk döneminde başlar ise iyi olabilir.

Sosyal, hareketli ve aktiftir. Keşif yapma arzuları vardır ve yeni bir şeyler keşfetmek onlar için keyif vericidir. Ancak küçük bir alan içerisinde yaşayan her kedide olduğu gibi, kilo ve tembelleşme eğilimi gösterebilir. Bu yüzden geniş alanlar onun sağlığı açısından daha olumlu sonuçlar doğurur.

Sokaktaki akrabalarının aksine sahiplerinden ilgi beklerler ve ilgilenilmek hoşlarına gider. Ev içerisinde etrafınızda dolaşır ve kuyruklarını sürekli size sürtebilir.

Çalışan ve gün içerisinde evde uzun süre bulunmayanlar için uygun kedilerdir. Yeter ki sizin evde olmadığınız durumlarda oyalanabileceği bir alan ya da oyuncaklara sahip olsun.

Tekir Kedisi Görünüşü

Bir kaplanı andıran vücut desenleri ile başlarının ortalarında belirgin bir şekilde bulunan M harfi deseni ile diğer kedilerden ayırt edilebilirler. Kürkleri her zaman çizgili ve belirgin renklere sahiptir. Tüy renkleri genelde sarı, beyaz, kahverengi ve gri renklerinin tonlarından oluşur. Ancak diğer renklere sahip olanlarını da görmek mümkündür. Renk ve desenlerine göre Tekir kedisine sınıf ve isimler verilebilmektedir.

Boyutları her hangi bir gruba dahil edilemez, çeşitli boyutlarda görmek mümkündür.

Tekir Kedisi Sağlık

Kesin olarak kalıtsal herhangi bir sağlık sorunu bulunmamaktadır. Tekir kedinizin melezlendiği herhangi bir ırka ait olan kalıtsal sağlık sorunlarını taşıyabilir.

Tekir kediler yemek yemeyi severler ve fazla aktivitede bulunmaz ise kilo almaya yatkın hale gelir. Bu yüzden yeme programları ve hareketlilik durumuna göre uygulanabilir.

Puanlama

Tekir kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:

 • Türkiye için Popülarite: 8
 • Zekâ: 9
 • Çocuklarla Arası: 6
 • Hareketlilik: 7
 • Bakım İhtiyacı: 5
 • Oyunculuk: 7
 • Eğitilebilirlik:7
Tekir hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
TEKİR YORUMLAR
Ahmet Tokgoz
Ahmet Tokgoz

3 yavru kedimiz var . Evimizde doğdular . Şuan 2 aylık olmak üzereler.
Uysallar, oyuncular ve çok sevimliler. Kedilerimize yuva olacak bir ev arıyoruz.

Aliye Melikoğlu

4 aylık erkek kedim mevcut evde fazla olduğu için bakamıyorum. Tuvalet eğitimi var var çok tatlı ve sevimlidir ücretsiz sahiplendirecem

Seydi Özdemir

3 ayını yeni bitirdi.tatlı kedimize yuva arıyoruz acil..

Yasin Kaan Tekeli

3 aylık evcil tekir kedisi malzemeleriyle birlikte sahiplendirmek istiyorum.Cok tatlı ve yavru.Evde yalnız kaldığı için sahiplendirmek istiyorum.

Gülnihal Tunca

Yedi-sekiz aylık siyah tekir kedimi yemi ile kumu ile sahiplendirmek istiyorum.. Evde küçük çocuğum var kediye zarar verdiği için çok sevmemize rağmen bakamayacağım. Çok akıllı çok terbiyeli bir kedidir aşıları tamamdır. İki ay önce sokakta buldum ev ortamına çabucak alıştı hiç bir sorun yaşamadık

Svitlana Shapovalova

Bize bir kedi geldi sonra baktık hamile ve 2 ay sonra 5 yavru doğuşu.Simdi onlar çok tatlı ve zeki olmuş 1.5 ay..isteyen alabilir.kum alıştılar kuru mama da alıştılar.

Nergiz Zöhre

Siyah tekir kedimi acil sahiplendirmek istiyorum sokakta yaşayamaz sahiplenilmezse sokağa bırakmak zorunda kalıcaz lütfen çok acil yuva arıyoruz eşyaları maması herşeyi verilecek yeter ki iyi bakılsın çok acil!!!

Lamia Crngiz

Trabzon dan taşınıyoruz onun için kedimi sahiplendirmem gerekiyor kedim çok uysal oyuncu ve sevilmeyi çok seven Bir kedidir

Yasemin Kaya

Merhaba şans kızı araba kaputundan kurtardık. Evimize aldık. Tüm aşılarını, karnesini ve kısırlaştırmasını yaptık. Şuan 8 aylık güzel bir kız oldu. Onu sevecek onunla oyun oynayacak bir aileye takip şartı ile sahiplendirmek istiyorum. Antalya Güzeloba da. Yatağını ve tırmalamasını Şans kız ile birlikte vereceğim. İlgilenenler lütfen mesaj yolu ile ulaşsın.

Yıldız Gündoğdu

Biraz uzun olacak ama okursanız sevinirim ben Balıkesir'in Edremit ilçesinde ikamet ediyorum bundan 9 ay önce 20 yaşındaki Kızım tüm karşı çıkmalarımıza rağmen bir sokak kedisini arada eve almaya başladı kediyi çok seviyordu ben ve babası pandemide dönemi üzülmesin diye ses çıkarmıyorduk fakat kısırlaştırmak aklımıza gelmedi olan oldu 6 tane yavrumuz oldu daha sonra bende kıyamadım havalar soğuktu aman hamile aman emziriyor yavrular 3 aylık oldu 3 tanesini sahiplenmiştik fakat burası küçük yer olduğu için 3 tanesi bizimle kızım birçok yere ilaç açtı veterinerlere söyledik ama kimse yok inanın evde 3 kedi manen ve madden çok zor sokağa da bırakamayız son şansımız burada biri okursa sahiplendirmek istiyorum ücret falan talep etmiyoruz zaten karşıyım aşılarını yaptırdık tuvalet eğitimleri tam ilgilenen olursa..

Gülşah Yıldırım

Yedi aylık tekir kedimi tüm malzemeleri ile ücretsiz sahiplendirmek istiyorum

Ebru Ünsal
Ebru Ünsal

Şevval hanım ben sahiplenmek istiyorum ama öncelikle nerede yaşıyorsunuz ve fiyatı nedir

Okan K

1 aylık 4 tane tekir var, anneleri terketmiş. Ankara ETLİK'te. sahiplendirmek istiyorum. 0544 206 63 87

Şevval Emektar

9 aylık tekir kedimi ücretsiz sahiplendirmek istiyorum mecburiyetten ulaşmak isteyen iletişime geçebilir.

Doğukan Fak

Nil hanım 05428962927 bana ulaşın size yardımcı oluca.

Abdülkadir Deniz

Geröekten bakabilecekler iletişime geçebilir ücret talep etmiyorum mamaları dahil herşeyini ücretsiz vericem iyi bakmanız yeterli 541 605 2761

Abdülkadir Deniz

7 aylık kızımı ücretsiz sahiplendirmek istiyorum malzemelerin hepsini ücretsiz vereceğim mecbur olduğum için veriyorum sarman karma aşıları yapıldı ev kedisi

Mehmet Şerif Bulut

Merhaba . Tekir kedimi sahiplendirmek istiyorum. Gebe ve 1 yasinda. Iateyenler acil iletisime gecebilir.

Gülçin Celayer

Merhaba, tekir kedimi sahiplendirmek istiyorum. gulcincelayer kullanıcı ismi ile bir ilan açtım. Detaylar ilanda bulunuyor. Teşekkürler.

Nil Toktamış

Tekir sahiplenmek istiyorum lütfen iletişime geçin