MUNCHKİN

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Bilinen başka adı yok.


Yaşam Süresi: 11 ile 15 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 3-4 kg, dişi 3-4 kg aralığında.


Fiyat: Veri girişi yok. (sebep)


Munchkin Hakkında


Dünya üzerinde sayılarının az olduğu bilinen Munchkin kedisi, dünyamızda hep vardı ancak II Dünya savaşı zamanında ortadan kayboldular. Onlarca yıl sonra 1956 yılında Rusya’da, 1970’lerde Amerika'da yeniden ortaya çıktılar. Sadece kedi meraklıları bu cinsi aktif olarak tekrar üretim programına aldılar. Günümüzde ki Munchkin kedisinin atası Blackberry adında başıboş, kısa bacaklı hamile bir kedidir. Bu hamile kedi 1983 yılında Sandra Hockenedel tarafından sokaktan alındı ve kendi gibi kısa bacaklı yavrular doğurdu. Sahibi erkek yavrulardan bir tanesini arkadaşı Kay LaFrance'e hediye etti.


İki arkadaş arasında fenomen haline gelen bu kediler, onları sahiplerini yeni bir cins olarak geliştirme düşüncesine yönlendirdi. Munchkin 1991 yılında televizyonda yayınlanan bir kedi gösterinde yer almayı başardı ve halk bu sayede yeni cinsi tanımaya başladı.


1994 yılında TICA tarafından kontrol altına alınan ve incelenen cinste genetik çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar Munchkin kedisinde ki kısa bacakların genetik bir mutasyon sonucu olduğunu ortaya çıkardı. Aslında şaşırtıcı olan, bu kısa bacaklara sebep olan mutasyona uğramış genin Basset Hound , Dachshund ve Welsh Corgi cins köpeklerde kısa bacağa sebep olan genler ile aynı olmasıydı.


2003 yılına gelindiğinde Munchkin kedisi, TICA tarafından şampiyonluk statüsüne layık görüldü. Ancak henüz GCCF (Governing Council of the Cat Fancy) tarafından yeni bir ırk olarak tanınmamıştır.


Bu kedinin ismi, Oz Büyücüsü (The Wizard of Oz.) isimli filmde yer alan küçük ve kısa boylu karakterlerden sonra verilmiştir.


Munchkin Özellikleri


Olumlu Özellikler


İnsanlar, hayvanlar ve çocuklar ile güçlü iletişim kurarlar.


Aktif, çevik ve eğlenceli kedilerdir.


Kısa bacakları onları diğer kedilerden çok farklı bir görünüme kavuşturur.


Kucakta durmaktan keyif alırlar.


Bakımları kolay olan kedi ırklarından biridir.


Sağlıklı bir kedi cinsidir ve kalıtsal sağlık problemleri görülmez.


Olumsuz Özellikler


Bu kediler kendi cinsleri ile çiftleştirildiğinde, sağlık sorunu olan yavrular doğma olasılığı yüksektir.


Dünyada nadir olarak bulunan kedilerdir.


İş vaktinde evi boş kalanlar için uygun bir cins olamaz. Çünkü evde yalnız bırakılmak istemezler.Görünüş


Her Munchkin kedisi resmini karşımıza aldığımızda farklı uzunluklarda bacaklara sahip olduklarını görebiliyoruz. Bunun sebebi, kedinin çiftleştirildiği ebeveynlerinin bacak uzunluğu ile ana kedi türünden etkilenmeleridir. Kalın ve sağlam görünen boyun bölgesine sahiptirler ve vücutları boyundan kuyruğa doğru yükselir. Bu arka ayakların, ön ayaklardan daha uzun olduğunun göstergesidir. Aynı zamanda bu görüntüsü ona “Kanguru Kedisi” lakabını kazandırmıştır. Kısa bacaklı köpekler için söylenen “Sosis” benzetmesini de hak ettiği düşünülerek “Sosis Kedisi” lakabını da yakıştıranlar vardır.


Bu cins kediler kürk olarak iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Biri uzun, diğeri ise kısa kürklü Munchkin kedileridir. Uzun tüylü kürke sahip olanlarında, kulak uçları Vaşak benzeri uzun kıllar ve renklendirme ile kendini gösterir.


Tüy renkleri olarak genelde gri ve beyaz renklerinin tüyleri ile kaplıdır. Ancak farklı renklerde görülebileceği gibi, bu renklerden oluşan desenler birçok farklı şekilde görülebilir. Herhangi bir sabit desen tipi söz konusu değildir.


Karakter


Munchkin kısa boyu ve zemine yakın görünüşü ile sizi aldatmasın, gayet aktif ve hızlı hareket edebilen kedilerdir. Bu enerji dolu sevimli kedinin uslu ve dengeli bir evcil hayvanı olabilmesi için enerjisini tüketecek faaliyetlerde bulunabilirsiniz. At ve getir oyunlarını öğrenebilecek kadar akıllıdırlar. Ayrıca güvenli olduğu sürece, dış mekân keşfinden de keyif alırlar.


Munchkin için hız ve çeviklik testleriZeminde ilerlerken bir gelincik gibi görünebilir, fakat her kedi gibi yüksek yerlere kolayca tırmanma yetisine sahiptir.


Oldukça aktif ve sevimli görünüşleri olan Munchkin kedisi çocuklu aileler içinde uygundur. İnsanlar ve diğer hayvanlar ile vakit geçirmeyi severler. Sahipleri ile sıkı bir bağ kurarlar ve kaybetme korkusu yaşaması muhtemeldir. Bu nedenle uzun süre sahipsiz olarak evde yalnız bırakmak Munchkin kedisini üzebilir ve bırakılmamalıdır.


Meraklı tavırları ile çevrelerinde ne olup bittiğinden haberdar olmak isterler. Bu meraklı tavırlarını, sürekli sahiplerinin peşinden dolaşarak da apaçık belli ederler. Ayrıca sevilmek ve kucakta durmak Munchkin kedisinin keyif duyduğu şeyler arasındadır.


Sağlık


Munchkin, 11 ile 15 yıl arasında bir ömre sahiptir. Genel olarak sağlıklı kedilerdir ve bir çok kalıtsal sağlık sorunlarından etkilenmezler. Ancak “Lordosis” sağlık sorunu gelişebilir.


Munchkin kedisini üretmeyi düşünenler dikkatli olmalıdır. Bu kedilerin benzer ırklar ile (kısa bacaklı) çiftleşmesinden doğacak yavruların ¼ oranında ölüm ile sonuçlandığı bilinir. Bu sebep ile bir yavru alma programına dahil edilecek damızlık Munchkin kedileri, mutlaka uzun bacaklı kediler ile çiftleştirilmelidir.


Bu benzer durum Scottish Fold kedisinde de yaşanır (kendi cinsi ile çiftleştirmek sağlık sorunlu yavrular doğurur).


Bakım


Munchkin kedisinin bakımı kolaydır. Ancak uzun tüylerle kaplı olanlar daha fazla tımar gerektirebilir. Kısa tüylü Munchkin için haftada 1-2 kez taramak yeterli olurken, uzun tüylü olanlarda düğümlenme olmaması için daha sık tarama ihtiyacı duyabilirsiniz.


Beslenmesi en az %25 protein ve en çok %5 karbonhidrat içermelidir. Beslenmede kullanılan mama her zaman aynı olmalıdır. Mamada bir değiştirme söz konusu olduğunda ufak porsiyonlar halinde yavaş yavaş geçiş yapılmalıdır.


Kulak bakımı, tırnak ve göz akıntılarının temizliği Munchkin kedisi için değişmez, her kedide olduğu düzen ve sıklıkta yapılabilir.


Fiyatları


Dünyada az sayıda bulunan kedi ırkları arasındadır ve Türkiye için herhangi bir satışı söz konusu değildir. Bu sebep ile ortalama bir fiyat verisi bulunmuyor. Eğer Munchkin kedisinin fiyatları hakkında bilgi sahibiysen, fiyat bilgisini yorum olarak bizlerle paylaşmanızı diliyoruz.Puanlama


Munchkin kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 4


Zekâ: 6


Çocuklarla Arası: 7


Hareketlilik: 7


Bakım İhtiyacı: 5


Oyunculuk: 6


Eğitilebilirlik: 6


Munchkin ile eğlenceli bir yaşam örneği


Munchkin Resimleri

Munchkin
Munchkin için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
Munchkin hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.