RUSSİAN BLUE

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Mavi Rus Kedisi, Rus Kedisi, Russian White, Russian Black


Yaşam Süresi: 12 ile 17 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 4,5-6 kg, dişi 3,5-5 kg aralığında.


Fiyat: 500 TL ile 1.500 TL arasında. (detay)


Russian Blue Hakkında


Russian Blue kökeni Rusya olan bir kedi ırkıdır. 1860’lı yıllarda ilk kez Kuzey Avrupa’da görülen bu kedinin doğal bir ırk olduğuna inanılır. II. Dünya Savaşı sonrası İskandinavya ve İngiltere ülkelerine götürülmüş, sonra oradan Amerika’ya kadar gelmiştir. Russian Blue kedisinin ilk kez kayıt altına alınması Rusya dışında, 1875 yılında Londra’da gerçekleşmiştir. Bu kedi şovunda tanıtımı Rusya’nın Arkhangelsk bölgesinden geldiğine inanılan bir Archangel  (Baş Melek) kedi olarak tanıtılması ile asıl ününe kavuştu. Bazı yerlerde İspanyol Kedisi olarak da bilindikleri görülmüştür.


Bu Rus kedilerinin orijinal renkleri mavidir. Ancak sonradan bazı ülkelerde beyaz ve siyah renkli olanları da geliştirilmiştir. Farklı iki rengi daha geliştirilmiş olsa da, halen FIFE, TICA, CFA gibi federasyon üyesi kediciler bu ırk için yalnızca orijinal mavi rengi kabul etmektedirler.


Russian Blue Özellikleri


Olumlu Özellikler


Kucakta durmayı seven bu kedilere doya doya sarılabilirsiniz.


Sahibi ile iletişimi çok güçlüdür ancak diğer aile bireyleri ve evcil hayvanlara karşıda iyi davranır.


Benzer diğer ırklara göre çok fazla tüy dökmezler.


Olumsuz Özellikler


Çevre düzenlerinin değişmesinden hoşlanmazlar, her zaman aynı saatlerde maması verilmelidir.


Su, yemek ve tuvalet konusunda çok titizdir.Görünüş


Russian Blue güçlü ve kaslı bir yapıya sahiptir.


Russian Blue kedileri kalın bir kürk ve kısa tüylere sahip olsa da, pelüş benzeri bir tüy görünümüne sahiptirler. Bu kedilerin orijinalinde tüy renkleri mavidir. Ancak farklı renk varyasyonları da üretildiğinden siyah ve beyaz renklisine denk gelmenizde mümkündür.


Doğduğunda göz renkleri sarıdır ve 4 aydan sonra yeşile döner. Kedinin yaşı ilerledikçe yeşilin tonu da daha belirgin, parlak ve canlı görülmektedir. Yeşil gözleri ile sevimli bakışları, uzun bir yüz ve yüzü ile orantılı uzunlukta (uzun sayılabilen) kulakları vardır. Uzun vücutlu ve büyüklük olarak orta boyutlarda bir ırktır. Kesinliği bilinmiyor olsa da, eski dönemlerde bu kedilerin güzel kürkleri, kürk yapımında kullanıldığına dair söylentiler vardır.


En belirgin özelliği yüz ifadesinde ki gülümsemedir. Ayrıca bu güzel ve lüks görünümü ile Kraliçe Victoria’nın kedisi olmayı da başardığını bilmeniz gerek. 


Karakter


En öne çıkan karakteristik özelliği, çevresinin ve mama düzenlerinin değişmesinden hiç hoşlanmazlar. Kendilerini var olan çevre düzeninde daha güvende hisseder ve huzurlu olur. Her zaman aynı zamanda yemek yemeyi isterler.


Russian Blue, içine kapanık ve sessiz bir kedidir. Her türlü aile ortamına ayak uyduran bu Rus kedileri, genellikle aileden bir kişiyi benimser ve daima onun yanında dolanır, onu takip eder.  


Russian Blue kucakta durmaktan keyif alırlar ve bu yönleri onu tam bir ev kedisi yapar. Çok fazla mız mız bir karakteri yok. Diğer ev hayvanları ile geçinmeyi de iyi bilirler. Evde yalnız kalmak onu çok fazla rahatsız etmez ve eve döndüğünüzde sizinle oyun oynamak onu mutluluk verir.


Eğitilebilir bir kedidir. Tırmanmayı ve oyun oynamayı severler ve bazen oyun süresini uzatabilirler. Uzayan bu sürelere ayak uydurmamanız durumunda mutsuz görünür ve oynamaya doyana kadar bu tavırlarını devam ettirirler. Eğlenmeye ve güneşte vakit geçirmeye bayılırlar. Tek zayıf yönleri çok çabuk korkabilir ve irkilir.


Aile bireyleri, çocuklar ve bebeklere karşı çok naziktir. Ağlayan bir bebeğin susması için elinden geleni yaparak çaba sarf eder.  Ağlayan bebeklerin yanına gelip kıvrıldıkları bilinir. Sizi durgun ve mutsuz görürse, gelip patisi ile yüzünüze dokunabilir. Ailesine karşı bu kadar ilgili ve şefkatli olmalarına rağmen eve gelen yabancılara karşı çekingen davranır, uzak durmayı tercih eder.


Sağlık


Russian Blue kedileri sağlıklı ve bilinen bir kalıtsal hastalığa sahip olmayan kedilerdir.


Bakım


Bu kedilerin kendini koruma içgüdüleri tam olarak gelişmiş sayılmaz. Bu yüzden, Russian Blue yalnızca kapalı alanlarda beslenmesi uygun kedilerdir. Bahçeniz gibi dış ortamlar onun için uygun değildir. Bahçe veya balkon gibi yerlere çıkacaksa mutlaka kontrol altında olmalıdır.


İştahlarına karşı dikkatli olunmalıdır, yemek yemeyi sevdiklerinden kontrollü bir şekilde mama verilmesinde fayda var.


Gerçekten fazla titiz hayvanlardır, bu yüzden mama kabı ve suyu her zaman temiz olmalıdır.


Russian Blue tuvaletinin sürekli temiz olmasını ister. Aksi halde o tuvalet kabına girmeyi istemeyecek ve sizin için tuvaletin yanına sürprizler bırakacaktır.


Tüyleri normal zamanlarda haftada en az 2-3 kez taranmalıdır. Ancak tüy döküm zamanlarında haftalık tarama sayısının 5-6 kez olarak artırılması yararlıdır.


Diş, tırnak ve göz bakımı her kedide olduğu gibi yapılabilir.


Fiyatları


Russian Blue kedilerin fiyatları 500 TL ile 1.500 TL arasında değişir. Fiyatlarda ki aralığa, kedinin yavru veya yetişkin olması, anne baba kalitesi, üreticinin yapmış olduğu masraflar gibi bir çok etken sebep olabilir. Yavrular genelde daha uygun fiyatlıdır. Bunun sebebi ise, üreticinin yavrular için henüz daha az aşı, mama, veterinerlik hizmetleri için ücret ödemiş olmasıdır.


Not: Verilerin yalnızca piyasa ortalaması olduğunu ve belirtilen rakamların altında veya üzerinde tutarlar ile de karşılaşmanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz.Puanlama


Russian Blue kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 6


Zekâ: 8


Çocuklarla Arası: 8


Hareketlilik: 6


Bakım İhtiyacı: 5


Oyunculuk: 7


Eğitilebilirlik: 6

Russian Blue Resimleri

Russian Blue Russian BlueRussian BlueRussian BlueRussian Blue
Russian Blue hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
RUSSİAN BLUE YORUMLAR
Resim yok
İlknur Hanife

Sahiplenmek istiyorum lütfen bana ulaşın herşekilde bakarım