Evcil hayvan fiyatlarını PETCİL'de keşfet!

BRİTİSH SHORTHAİR

Irk Bilgileri / Kedi

Diğer Adı: İngiliz Kısa Tüylü

Yaşam Süresi: 14 ile 20 yıl arasında yaşarlar.

Kilo: Erkek 6-10 kg, dişi 5-7 kg aralığında.

Fiyat: 370 $ orjinal ırkın başlangıç fiyatı (detay)

British Shorthair Hakkında

Kökeni Büyük Britanya olan British Shorthair, yaklaşık 1800 yıl önce Mısır işkâl edilirken Romalı askerler tarafından Roma’ya götürüldüğünde yarı evcilleştirilmiştir. Daha sonra göçmenler tarafından İngiltere’ye götürülmüştür. Bu yüzden bu ismi alan kedi 19.yy’da Harrison Weir tarafından bir kedi yarışmasına katılarak bütün dünyaya tanıtılmış ve çok popüler bir cins haline gelmiştir. 

1914 ile 1918 yılları arasında başka bir kedi cinsi olan, Fars Kedisi (İran Kedisi) ile çaprazlanarak uzun tüylere sahip British Longhair isminde bir versiyon üretilmiştir.

20.yy’da, İran Kedisi'nin keşfinden sonra popülerliği sona erdiği düşünülse de, hala çok aranan popüler bir kedi cinsidir. 

British Shorthair Özellikleri

Olumlu Özellikler

 • Görünüşü ile herkesin beğenisini kazanan, asil görünüşlü ve lider ruhlu bir kedidir. Zekidir, uysaldır, evde yalnız kalabilirler ve bu yalnızlık sürecinde yaramazlık huyları yoktur. Evin diğer bireyleri ve çocuklar ile arasının çok iyi olması tercih sebebidir. Evinizde şirin bir yavruya sahip olmak istiyorsanız, geç olgunluğa ulaşması sizi mutlu eder.
 • Sakin olduğu için tembel bir kedi gibi görünse de, oyuncudur ve sahibi ile uyum sağlar.
 • Tüyleri tek katmanlı olduğundan çok fazla kırıklar oluşmaz. Bu yüzden tüy bakımı ihtiyacı daha seyrek bir şekilde yapılabilir.
 • Diğer hayvanlar ile iyi geçinirler.

Olumsuz Özellikler

 • Fiyatları için uygun diyemeyeceğimiz bir kedi cinsi. Diş eti iltihabına yatkın oldukları için, dişlere daha fazla özen gösterilmelidir.
 • Nadiren ilgisizlikten strese girebilirler.
 • Olgunlaşma süreleri uzundur, 3-5 yıl kadar uzun sürebilir. Eğer üretim amaçlı sahip olmayacaksanız, bu olumsuz yönü sizin için bir avantaj olabilir.
 • Eve gelen yabancılardan ve sıcaktan hiç haz etmezler.
 • Kucağa alınmak ve kucakta taşınmaktan kesinlikle hoşlanmazlar.

British Shorthair Bakımı

Tüylerinin haftada bir fırçalanması yeterlidir. Banyo nadiren gerekebilir. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için her gün dişleri fırçalanmalıdır. Tırnaklarının haftalık kesilmesi,  göz ve kulaklarının bir bezle temizlenmesi bakım açısından yeterli olacaktır. Kedi kumunun daima temiz olması gereklidir. Çok fazla dışarıya çıkmaması onu saldırılardan ve hastalıklardan koruyacaktır.

Yeni British Shorthair alacaklar için tavsiyeler

British Shorthair Karakteri

British Shorthair kompleksiz, sabırlı ve sessiz bir kedi. Güler yüzlü bir yapıya sahip olan bu kedi oldukça sevimli bir surata sahiptir. Bağımsız ve lider ruhludur. Sıcaktan pek hoşlanmayan bir türdür ve bu yüzden klimalı ortamları çok severler.  Yaz aylarında bunalıma girdikleri daha sık görülür.

Çocuklu aileler için sorun teşkil etmeyen bu tür çocuklara karşı asla saldırgan değillerdir. Sevilmek istediği zaman yanınıza gelir ve yalnız kalmak istediğinde sessiz bir şekilde köşeye çekilir.

Eve gelen yabancıları, kucakta durmayı ve kucakta taşınmayı hiç sevmezler.

British Shorthair Görünüşü

Güçlü ve heybetli bir kedidir. Yanakları tombuldur. Yuvarlak kemik yapılı ve kaslı bir vücuda sahiptir. Orta boyludur. Kulaklarının arkasındaki tepe bölgesi düzdür. Kulakları orta büyüklükte ve geniştir kulak uçları yuvarlaktır. Bakır, kehribar yeşil ve mavi göz renklerine sahiptir.

Kısa ve kalın tüylere sahip olan British Shorthair kedisinin, tüyleri yumuşak ve renkleri genel olarak mavi (gri) olsa da, kedilere ait bilinen birçok (koyu gri, açık gri, beyaz, siyah) renk ve desende görülebilir.  Tüyleri tek katmanlıdır ve bu yüzden sık bir şekilde bakıma ihtiyaç duymaz. Ancak mavi rengin çok fazla tercih edilmesi, kedinin British Blue ismi ile de anılmasına sebep olmuştur.

Kedi cinsleri arasında olgunluğa geç erişen bir kedidir. Bu olgunluk süresi 3-5 yıl arasında değişebilir.

Ayrıca dünya üzerinde görünüş olarak Chartreux isimli çok benzer bir kedinin daha olduğunu bilmenizi isteriz.

British Shorthair Sağlık

Kalıtsal olarak bir sağlık sorunları yoktur. Bu cinste diş eti iltihabı ve hipertrofik  kardiyomiyopati rahatsızlıkları ile sık sık karşılaşılmaktadır. Göz akıntısı gibi problemler ile karşılaşılır ve göz hastalıklarına sık yakalanabilirler. Bağırsak hastalıklarına yatkınlıkları da vardır.

British Shorthair Üreme

Bir doğumda 3-4 yavru dünyaya getirirler.

Dişi British Shorthair kediler çok iyi ve ilgili bir annedir.  Yavruları ile oyun oynamaktan zevk alan, dikkatli ve çok şefkatli bir anne olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yüzden onu çiftleştirmeyi düşünüyorsanız yavruları ile sevgi dolu anlara bolca şahit olabilirsiniz.

British Shorthair yavruları aynı şekilde annelerine düşkün, enerji dolu ve oynamayı severler.  Annelerinden ayrıldıktan sonra, yeni ailelerine sıkı sıkıya bağlanırlar ve eğitmek için müsaittir.

Scottish Fold kedisinin kendi cinsi ile çiftleştirilmesi sakıncalı olduğu için, genel olarak Scottish'lerin çiftleştirilmesinde eş olarak British'ler tercih edilir.

Fiyatları

Türkiye'de British Shorthair ile Scottish Fold fiyatları benzerlik gösterir.

British Shorthair değişik renk kombinasyonlarına sahip bir ırk olup, genelde düz gri (duman gri, blue) rengi ile bilinmektedir. Bu renk için ödemeniz gereken ücret dönemsel olarak değişkenlik gösterebilir ortalama 370 $ - 800 $ aralığında olacaktır.

Diğer en çok tercih edilen rengi blue point (beyaz, mavi gözlü, kuyruk, patiler, kulaklar ve burunda gri lekeleri olan) genelde duman gri rengi ile benzer aralıklarda bazen 65 $ - 185 $ arası daha pahalı olabilmektedir.

Özel renklerde (golden shaded yani ny11 gibi) fiyatlar 1.850 dolardan başlayabilir, tercih edeceğiniz kedinin şeceresine, bulunduğu ülke ve ailesindeki şampiyonluklara göre 4.800 $'a kadar çıkabilmektedir.

Yetişkin veya yavru british shorthair fiyatları bir miktar da değişkenlik gösterebilir. Bunun sebebi kedinin yaşı ilerledikçe anatomi ile görünüşün kalıcı olarak netleşmesidir.

Tüm kedilerin renk, kürk kalitesi, göz rengi, kulak yapısı, kuyruk anatomisi, vücut tipi, kafa şekli ve görünüşü, bakım şartları, düzenli veterinerlik hizmetleri ebeveyn ırk kalitesine göre fiyatları değişkenlik gösterir.

Daha uygun fiyatlı kediler bulmak elbette mümkündür ancak bu takdir de aşağıda sıralanacak riskler konusunda sizleri uyarmak isteriz.

 • Viral hastalıktan kaynaklanan yoğun bakım ya da ölüm
 • Irkı ile alakalı karışım.
 • Yavruyu görmeden, muayene ettirmeden ödenmiş ücretlerde dolandırılma ihtimali.
 • Kırma yavrularda eğitim sorunları (eve adaptasyon, saldırganlık hali gibi).
 • Alerjik reaksiyonlar yaşama, sağlık durumunu olumsuz etkileyecek sorunlar.

İthal kedi fiyatlarında dolara göre değişkenlik söz konusu olduğundan, bu yazıda sizlere daha doğru bilgi sunabilmek için fiyatlandırmalar dolar üzerinden yazılmıştır. Ayrıca fiyatlandırmalar konusunda safkan, ırkı kusursuz yansıtan ve belgeleri ile birlikte tamamen eksiksiz ithal kedi ırkları baz alınmıştır.

Güncel british shorthair fiyatları için kaynak: 

https://www.petcil.com/ilan/british-shorthair

Puanlama

 • Bu kedinin tüm özellikleri göz önünde bulundurularak, bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:
 • Türkiye İçin Popülarite: 8
 • Zekâ: 10
 • Çocuklar İle Arası: 5
 • Hareketlilik: 8
 • Bakım İhtiyacı: 3
 • Oyunculuk: 8
 • Eğitilebilirlik: 6
British Shorthair hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
BRİTİSH SHORTHAİR YORUMLAR
İrfan Ünl

9 AYLIK BRİTİSH ERKEK KEDİMİZİ SAHİPLENDİRİYORUZ GRİ RENKTEDİR DİĞER KEDİLERİN AKSİNE TÜY DÖKÜLMESİ KESİNLİKLE OLMUYOR AŞILARI TAMDIR GAYET SAĞLIKLIDIR .BAKIM VE DİĞER TÜM MALZEMELERİ MEVCUTTUR. İSTANBUL İÇİ İLGİLENENLER ULAŞABİLİR.

Leyla Koşut

Merhabalar 8 aylık British shorthair beyaz renk mavi gözlü erkek kedim var . Hiç bir sağlık problemi yok . Uygun fiyata sahiplendireceğim. İlgilenenler ulaşabilir.

Çağla Demir

5 aylık kısır erkek çok güzel ve uysal bi kedi kızımın alerjisi olduğu için mecburi sahiplendiriyorum

Esra Şahbaz

Beyaz british 2 Aylık Dişi Kedimiz Bulunmaktadır acil sahiplendirme yapılacaktır

Murat Kökçüoğlu

Edremit de bir adet erkek bir adet dişi 2 aylık british blue point kedim var tuvalet eğitimi aldılar kuru mamaya geçtiler

Sabahat Cetin

Kedim doğum yaptı, 4 tane Scottish kedimiz var, 2 gri , bir beyaz, bir turuncu

Taha Furkan Ölmez

1 YAŞINDA BRİTİSH ERKEK KEDİMİZE TEKİRDAĞ VEYA ÇEVRESİNDE ÇİFTLEŞTİRMEK İÇİN UYGUN AYNI CİNSTEN KEDİ ARIYORUZ

Pati Gri
Pati Gri

Orjinal british shorthair oğlumuza uygun kızanda dişi eş arıyoruz yer ANKARA

Canan Tepegoz

47 günlük british shorthair iki dişi iki erkek yavrum var mama tuvalet eğitimi var

Erva Duran

Bizim kedimiz annemin ufak dikkatsizliğinden dolayı öldü ve kendini çok suçluyor acil olarak ona moral olması için british bir kedi arıyorum yavru olması bizim için önemli ve dişi istiyoruz Kocaeli İzmit'te yaşıyoruz eğer sahiplendirme isteyen olursa makul bir fiyatta veya ücretsiz bana ulaşırsa sevinirim :

Samet Güven

Merhaba Bursa da yaşıyorum iş yerinden bir büyüğüm kızı için cins bir kedi istiyor ücretsiz veya çok makul bir fiyata sahiplendirmek isteyen bana ulaşabilir çok ilgili insanlar daha önceden tecrübeleri var

Tubaoz Öznalçın

Ücretsiz kedi arıyorum kızıma kardeş olacak onunla eğlenecek oyuncu bir kedi çok iyi bakarız

Özkan Uğurlu

9 Aylık british im var çifleştirmek için dişi british veya scottish arıyorum

Merve Demirci
Merve Demirci

BEYZA ARICI HANIM MERHABA SIZE NASIL ULASABILIRIM SAHIPLENDIRDINIZ MI BEBEKLERI

Mine Durmuş
Mine Durmuş

British Shorthair
Erkek
Kısır
Beyaz
1,5 yaşında
Tüm malzemeleri mevcut
Kedimi özel nedenlerden dolayı sahiplendirmek istiyorum
Muğla/Fethiye
Detaylar görüşülür

Uğur Demir

Ankara da yaşıyorum british cinsi kedim var 1.5 aylık erkek sahiplendirmek istiyorum eğer güvenilir bir yere gitmesini istiyorum bu konu hakkında görüşmek istiyorsanız eğer bana instagramdan ulaşabilirsiniz

Zehra Sönmez

Ben öğrenciyim annem evde tek kalıyor onun için british kedi arıyorum. Ücretsiz sahiplendirmek isteyenler ulaşırsa sevinirim.
@0dramedea

Atilla Süslü

2 aylık british short blue Point dişi yavru arıyoruz

Atilla Süslü

2 aylık dişi brithish blue Point arıyorum

Derya Ayyildiz

Merhaba british dişi beyaz yavru kedim var iç dış parazit aşısı yapıldı tuvalet eğitimi tamam kuru ve yaş mama yiyo kedi ihtiyaç seti ile birlikte makul bir fiyata vereceğim Kayseri melikgazi de yaşıyorum ilgilenenler yazabilir