BRİTİSH SHORTHAİR

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: İngiliz Kısa Tüylü


Yaşam Süresi: 14 ile 20 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 6-10 kg, dişi 5-7 kg aralığında.


Fiyat: 1.500 TL ile 3.000 TL arasında. (detay)


British Shorthair Hakkında


Kökeni Büyük Britanya olan British Shorthair, yaklaşık 1800 yıl önce Mısır işkâl edilirken Romalı askerler tarafından Roma’ya götürüldüğünde yarı evcilleştirilmiştir. Daha sonra göçmenler tarafından İngiltere’ye götürülmüştür. Bu yüzden bu ismi alan kedi 19.yy’da Harrison Weir tarafından bir kedi yarışmasına katılarak bütün dünyaya tanıtılmış ve çok popüler bir cins haline gelmiştir. 


1914 ile 1918 yılları arasında başka bir kedi cinsi olan, Fars Kedisi (İran Kedisi) ile çaprazlanarak uzun tüylere sahip British Longhair isminde bir versiyon üretilmiştir.


20.yy’da, İran Kedisi'nin keşfinden sonra popülerliği sona erdiği düşünülse de, hala çok aranan popüler bir kedi cinsidir. 


British Shorthair Özellikleri


Olumlu Özellikler


Görünüşü ile herkesin beğenisini kazanan, asil görünüşlü ve lider ruhlu bir kedidir. Zekidir, uysaldır, evde yalnız kalabilirler ve bu yalnızlık sürecinde yaramazlık huyları yoktur. Evin diğer bireyleri ve çocuklar ile arasının çok iyi olması tercih sebebidir. Evinizde şirin bir yavruya sahip olmak istiyorsanız, geç olgunluğa ulaşması sizi mutlu eder.


Sakin olduğu için tembel bir kedi gibi görünse de, oyuncudur ve sahibi ile uyum sağlar.


Tüyleri tek katmanlı olduğundan çok fazla kırıklar oluşmaz. Bu yüzden tüy bakımı ihtiyacı daha seyrek bir şekilde yapılabilir.


Diğer hayvanlar ile iyi geçinirler.


Olumsuz Özellikler


Fiyatları için uygun diyemeyeceğimiz bir kedi cinsi. Diş eti iltihabına yatkın oldukları için, dişlere daha fazla özen gösterilmelidir.


Nadiren ilgisizlikten strese girebilirler.


Olgunlaşma süreleri uzundur, 3-5 yıl kadar uzun sürebilir. Eğer üretim amaçlı sahip olmayacaksanız, bu olumsuz yönü sizin için bir avantaj olabilir.


Eve gelen yabancılardan ve sıcaktan hiç haz etmezler.


Kucağa alınmak ve kucakta taşınmaktan kesinlikle hoşlanmazlar.Görünüş


Güçlü ve heybetli bir kedidir. Yanakları tombuldur. Yuvarlak kemik yapılı ve kaslı bir vücuda sahiptir. Orta boyludur. Kulaklarının arkasındaki tepe bölgesi düzdür. Kulakları orta büyüklükte ve geniştir kulak uçları yuvarlaktır. Bakır, kehribar yeşil ve mavi göz renklerine sahiptir.


Kısa ve kalın tüylere sahip olan British Shorthair kedisinin, tüyleri yumuşak ve renkleri genel olarak mavi (gri) olsa da, kedilere ait bilinen birçok (koyu gri, açık gri, beyaz, siyah) renk ve desende görülebilir.  Tüyleri tek katmanlıdır ve bu yüzden sık bir şekilde bakıma ihtiyaç duymaz. Ancak mavi rengin çok fazla tercih edilmesi, kedinin British Blue ismi ile de anılmasına sebep olmuştur.


Kedi cinsleri arasında olgunluğa geç erişen bir kedidir. Bu olgunluk süresi 3-5 yıl arasında değişebilir.


Ayrıca dünya üzerinde görünüş olarak Chartreux isimli çok benzer bir kedinin daha olduğunu bilmenizi isteriz.


Karakter


British Shorthair kompleksiz, sabırlı ve sessiz bir kedi. Güler yüzlü bir yapıya sahip olan bu kedi oldukça sevimli bir surata sahiptir. Bağımsız ve lider ruhludur. Sıcaktan pek hoşlanmayan bir türdür ve bu yüzden klimalı ortamları çok severler.  Yaz aylarında bunalıma girdikleri daha sık görülür.


Çocuklu aileler için sorun teşkil etmeyen bu tür çocuklara karşı asla saldırgan değillerdir. Sevilmek istediği zaman yanınıza gelir ve yalnız kalmak istediğinde sessiz bir şekilde köşeye çekilir.


Eve gelen yabancıları, kucakta durmayı ve kucakta taşınmayı hiç sevmezler.


Sağlık


Kalıtsal olarak bir sağlık sorunları yoktur. Bu cinste diş eti iltihabı ve hipertrofik  kardiyomiyopati rahatsızlıkları ile sık sık karşılaşılmaktadır. Göz akıntısı gibi problemler ile karşılaşılır ve göz hastalıklarına sık yakalanabilirler. Bağırsak hastalıklarına yatkınlıkları da vardır.


Bakım


Tüylerinin haftada bir fırçalanması yeterlidir. Banyo nadiren gerekebilir. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için her gün dişleri fırçalanmalıdır. Tırnaklarının haftalık kesilmesi,  göz ve kulaklarının bir bezle temizlenmesi bakım açısından yeterli olacaktır. Kedi kumunun daima temiz olması gereklidir. Çok fazla dışarıya çıkmaması onu saldırılardan ve hastalıklardan koruyacaktır.


Yeni British Shorthair alacaklar için tavsiyelerÜreme


Bir doğumda 3-4 yavru dünyaya getirirler.


Dişi British Shorthair kediler çok iyi ve ilgili bir annedir.  Yavruları ile oyun oynamaktan zevk alan, dikkatli ve çok şefkatli bir anne olduğunu söyleyebiliriz.


Bu yüzden onu çiftleştirmeyi düşünüyorsanız yavruları ile sevgi dolu anlara bolca şahit olabilirsiniz.


British Shorthair yavruları aynı şekilde annelerine düşkün, enerji dolu ve oynamayı severler.  Annelerinden ayrıldıktan sonra, yeni ailelerine sıkı sıkıya bağlanırlar ve eğitmek için müsaittir.


Scottish Fold kedisinin kendi cinsi ile çiftleştirilmesi sakıncalı olduğu için, genel olarak Scottish'lerin çiftleştirilmesinde eş olarak British'ler tercih edilir.


Fiyatları


British shorthair cinsi kediler 1.500 TL - 3.000 TL aralığındadır.


Bu tür araştırmalarda yer alan fiyat bilgilerinin yalnızca ortalama bilgiler olduğunu unutmayın, kesinlik belirtmez. Çünkü satıcılar ile iletişime geçtiğinizde özel bir kediye (şampiyonlukları olan vs.) sahip ise, karşınıza 4.000 TL gibi bir fiyat çıkabilir. Onun aksine her hangi bir ev üreticisi yavrulara daha fazla masraf yapmamak adına, kedisini 900 TL ile 1.500 TL arasında bir fiyatada satabilir.


Yetişkin veya yavru british shorthair fiyatları bir miktar da değişkenlik gösterebilir. Bunun sebebi kedinin yaşı ilerledikçe netleşecek görünüşü ve yetiştiricinin yaptığı masraflardır.


Rengi, kürk kalitesi, göz rengi, kulak yapısı, kuyruk anatomisi, vücut tipi, kafa şekli ve görünüşü, bakım şartları, düzenli veterinerlik hizmetleri ebeveyn ırk kalitesine göre fiyatları etkilenmektedir.


Not: Verilerin yalnızca piyasa ortalaması olduğunu ve belirtilen rakamların altında veya üzerinde tutarlar ile de karşılaşmanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz.Puanlama


Bu kedinin tüm özellikleri göz önünde bulundurularak, bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye İçin Popülarite: 8


Zekâ: 10


Çocuklar İle Arası: 5


Hareketlilik: 8


Bakım İhtiyacı: 3


Oyunculuk: 8


Eğitilebilirlik: 6

British Shorthair Resimleri

British Shorthair British ShorthairBritish ShorthairBritish ShorthairBritish Shorthair
British Shorthair hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
BRİTİSH SHORTHAİR YORUMLAR
Resim yok
Şuranur Genç

Cins kedi sahiplenmek istiyorum ücretsiz varsa ulaşabilir misiniz Farklı şehirlerde olsakta hayvan kargosuyla alıcam iletişim: 05414651126

Resim yok
Süleyman Çakır

Merhabalar, kedim british ve siyam kırması çok özel bir kedi cinsi erkek ailem istemiyor alışırlar diye aldım ama istemiyorlar
İlgilenenler ulaşabilir yer istanbul/şişli
05443040235

Resim yok
Jsjdisjs

british kedi yavrusunu (sütten kesilince) ücretsiz bir şekilde verecek olan bir gönüllu var mı

Resim yok
Eda Filiz

British Shorthair gri 10 aylık kedimiz var. Aşıları yapıldı.sahiplendirmek istiyoruz. Kırklareli Lüleburgaz iletişim:05309113079

Resim yok
Tayfun Genc

British yavru kedi sahiplenmek istiyoruz. Konya ve çevre illerden sahiplenebiliriz. 05325662191 ulaşabilirsiniz.

Ahmet  Salgar
Ahmet Salgar

British Shorthair cinsi kedimi sahiplendirmek istiyorum iç parazit aşısı yapıldı 1 5 bucuk aylık daha,
Maması kumu sampuanı tarağı oyuncakları kabları kafesi herşeyi makul fiyatta verilecektir,
Tel 5355128373 Yer Diyarbakır

Resim yok
Samiye Kapukaya

Scottish fold kızım iki hafta içinde doğum yapacak baba British yavrular ne olcak bakalım

Resim yok
Berna Hoş

Mrh elimizde British 8 aylık bir kedimiz var kızım ilgilenir diye aldım hiç sevmedi o yüzden satmak istiyorum çok sevimli tuvalet eğitimi mevcut tertemiz bir hayvan.bakımları ve aşıları tam sıkıntısız.ilgilenen olursa yazarsınız

Ömer
Ömer

Hatay Dörtyol'dan dünya tatlısı british sholtair blue point 2-3 aylık . İletişim 05057116920

Resim yok
Bahtiyar

Merhaba british shorthair gri renkete tercihimiz sahiplenmek istiyoruz 0546 243 43 20 nolu telden whats ap tan yazarsanız sevinirim