Yeni ürünümüz PETCİL'i keşfettiniz mi?

BRİTİSH SHORTHAİR

Irk Bilgileri / Kedi

Diğer Adı: İngiliz Kısa Tüylü

Yaşam Süresi: 14 ile 20 yıl arasında yaşarlar.

Kilo: Erkek 6-10 kg, dişi 5-7 kg aralığında.

Fiyat: 370 $ orjinal ırkın başlangıç fiyatı (detay)

British Shorthair Hakkında

Kökeni Büyük Britanya olan British Shorthair, yaklaşık 1800 yıl önce Mısır işkâl edilirken Romalı askerler tarafından Roma’ya götürüldüğünde yarı evcilleştirilmiştir. Daha sonra göçmenler tarafından İngiltere’ye götürülmüştür. Bu yüzden bu ismi alan kedi 19.yy’da Harrison Weir tarafından bir kedi yarışmasına katılarak bütün dünyaya tanıtılmış ve çok popüler bir cins haline gelmiştir. 

1914 ile 1918 yılları arasında başka bir kedi cinsi olan, Fars Kedisi (İran Kedisi) ile çaprazlanarak uzun tüylere sahip British Longhair isminde bir versiyon üretilmiştir.

20.yy’da, İran Kedisi'nin keşfinden sonra popülerliği sona erdiği düşünülse de, hala çok aranan popüler bir kedi cinsidir. 

British Shorthair Özellikleri

Olumlu Özellikler

 • Görünüşü ile herkesin beğenisini kazanan, asil görünüşlü ve lider ruhlu bir kedidir. Zekidir, uysaldır, evde yalnız kalabilirler ve bu yalnızlık sürecinde yaramazlık huyları yoktur. Evin diğer bireyleri ve çocuklar ile arasının çok iyi olması tercih sebebidir. Evinizde şirin bir yavruya sahip olmak istiyorsanız, geç olgunluğa ulaşması sizi mutlu eder.
 • Sakin olduğu için tembel bir kedi gibi görünse de, oyuncudur ve sahibi ile uyum sağlar.
 • Tüyleri tek katmanlı olduğundan çok fazla kırıklar oluşmaz. Bu yüzden tüy bakımı ihtiyacı daha seyrek bir şekilde yapılabilir.
 • Diğer hayvanlar ile iyi geçinirler.

Olumsuz Özellikler

 • Fiyatları için uygun diyemeyeceğimiz bir kedi cinsi. Diş eti iltihabına yatkın oldukları için, dişlere daha fazla özen gösterilmelidir.
 • Nadiren ilgisizlikten strese girebilirler.
 • Olgunlaşma süreleri uzundur, 3-5 yıl kadar uzun sürebilir. Eğer üretim amaçlı sahip olmayacaksanız, bu olumsuz yönü sizin için bir avantaj olabilir.
 • Eve gelen yabancılardan ve sıcaktan hiç haz etmezler.
 • Kucağa alınmak ve kucakta taşınmaktan kesinlikle hoşlanmazlar.

British Shorthair Bakımı

Tüylerinin haftada bir fırçalanması yeterlidir. Banyo nadiren gerekebilir. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için her gün dişleri fırçalanmalıdır. Tırnaklarının haftalık kesilmesi,  göz ve kulaklarının bir bezle temizlenmesi bakım açısından yeterli olacaktır. Kedi kumunun daima temiz olması gereklidir. Çok fazla dışarıya çıkmaması onu saldırılardan ve hastalıklardan koruyacaktır.

Yeni British Shorthair alacaklar için tavsiyeler

British Shorthair Karakteri

British Shorthair kompleksiz, sabırlı ve sessiz bir kedi. Güler yüzlü bir yapıya sahip olan bu kedi oldukça sevimli bir surata sahiptir. Bağımsız ve lider ruhludur. Sıcaktan pek hoşlanmayan bir türdür ve bu yüzden klimalı ortamları çok severler.  Yaz aylarında bunalıma girdikleri daha sık görülür.

Çocuklu aileler için sorun teşkil etmeyen bu tür çocuklara karşı asla saldırgan değillerdir. Sevilmek istediği zaman yanınıza gelir ve yalnız kalmak istediğinde sessiz bir şekilde köşeye çekilir.

Eve gelen yabancıları, kucakta durmayı ve kucakta taşınmayı hiç sevmezler.

British Shorthair Görünüşü

Güçlü ve heybetli bir kedidir. Yanakları tombuldur. Yuvarlak kemik yapılı ve kaslı bir vücuda sahiptir. Orta boyludur. Kulaklarının arkasındaki tepe bölgesi düzdür. Kulakları orta büyüklükte ve geniştir kulak uçları yuvarlaktır. Bakır, kehribar yeşil ve mavi göz renklerine sahiptir.

Kısa ve kalın tüylere sahip olan British Shorthair kedisinin, tüyleri yumuşak ve renkleri genel olarak mavi (gri) olsa da, kedilere ait bilinen birçok (koyu gri, açık gri, beyaz, siyah) renk ve desende görülebilir.  Tüyleri tek katmanlıdır ve bu yüzden sık bir şekilde bakıma ihtiyaç duymaz. Ancak mavi rengin çok fazla tercih edilmesi, kedinin British Blue ismi ile de anılmasına sebep olmuştur.

Kedi cinsleri arasında olgunluğa geç erişen bir kedidir. Bu olgunluk süresi 3-5 yıl arasında değişebilir.

Ayrıca dünya üzerinde görünüş olarak Chartreux isimli çok benzer bir kedinin daha olduğunu bilmenizi isteriz.

British Shorthair Sağlık

Kalıtsal olarak bir sağlık sorunları yoktur. Bu cinste diş eti iltihabı ve hipertrofik  kardiyomiyopati rahatsızlıkları ile sık sık karşılaşılmaktadır. Göz akıntısı gibi problemler ile karşılaşılır ve göz hastalıklarına sık yakalanabilirler. Bağırsak hastalıklarına yatkınlıkları da vardır.

British Shorthair Üreme

Bir doğumda 3-4 yavru dünyaya getirirler.

Dişi British Shorthair kediler çok iyi ve ilgili bir annedir.  Yavruları ile oyun oynamaktan zevk alan, dikkatli ve çok şefkatli bir anne olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yüzden onu çiftleştirmeyi düşünüyorsanız yavruları ile sevgi dolu anlara bolca şahit olabilirsiniz.

British Shorthair yavruları aynı şekilde annelerine düşkün, enerji dolu ve oynamayı severler.  Annelerinden ayrıldıktan sonra, yeni ailelerine sıkı sıkıya bağlanırlar ve eğitmek için müsaittir.

Scottish Fold kedisinin kendi cinsi ile çiftleştirilmesi sakıncalı olduğu için, genel olarak Scottish'lerin çiftleştirilmesinde eş olarak British'ler tercih edilir.

Fiyatları

Türkiye'de British Shorthair ile Scottish Fold fiyatları benzerlik gösterir.

British Shorthair değişik renk kombinasyonlarına sahip bir ırk olup, genelde düz gri (duman gri, blue) rengi ile bilinmektedir. Bu renk için ödemeniz gereken ücret dönemsel olarak değişkenlik gösterebilir ortalama 370 $ - 800 $ aralığında olacaktır.

Diğer en çok tercih edilen rengi blue point (beyaz, mavi gözlü, kuyruk, patiler, kulaklar ve burunda gri lekeleri olan) genelde duman gri rengi ile benzer aralıklarda bazen 65 $ - 185 $ arası daha pahalı olabilmektedir.

Özel renklerde (golden shaded yani ny11 gibi) fiyatlar 1.850 dolardan başlayabilir, tercih edeceğiniz kedinin şeceresine, bulunduğu ülke ve ailesindeki şampiyonluklara göre 4.800 $'a kadar çıkabilmektedir.

Yetişkin veya yavru british shorthair fiyatları bir miktar da değişkenlik gösterebilir. Bunun sebebi kedinin yaşı ilerledikçe anatomi ile görünüşün kalıcı olarak netleşmesidir.

Tüm kedilerin renk, kürk kalitesi, göz rengi, kulak yapısı, kuyruk anatomisi, vücut tipi, kafa şekli ve görünüşü, bakım şartları, düzenli veterinerlik hizmetleri ebeveyn ırk kalitesine göre fiyatları değişkenlik gösterir.

Daha uygun fiyatlı kediler bulmak elbette mümkündür ancak bu takdir de aşağıda sıralanacak riskler konusunda sizleri uyarmak isteriz.

 • Viral hastalıktan kaynaklanan yoğun bakım ya da ölüm
 • Irkı ile alakalı karışım.
 • Yavruyu görmeden, muayene ettirmeden ödenmiş ücretlerde dolandırılma ihtimali.
 • Kırma yavrularda eğitim sorunları (eve adaptasyon, saldırganlık hali gibi).
 • Alerjik reaksiyonlar yaşama, sağlık durumunu olumsuz etkileyecek sorunlar.

İthal kedi fiyatlarında dolara göre değişkenlik söz konusu olduğundan, bu yazıda sizlere daha doğru bilgi sunabilmek için fiyatlandırmalar dolar üzerinden yazılmıştır. Ayrıca fiyatlandırmalar konusunda safkan, ırkı kusursuz yansıtan ve belgeleri ile birlikte tamamen eksiksiz ithal kedi ırkları baz alınmıştır.

Güncel british shorthair fiyatlarını takip edin: https://www.petcil.com/ilan/british-shorthair

Puanlama

 • Bu kedinin tüm özellikleri göz önünde bulundurularak, bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:
 • Türkiye İçin Popülarite: 8
 • Zekâ: 10
 • Çocuklar İle Arası: 5
 • Hareketlilik: 8
 • Bakım İhtiyacı: 3
 • Oyunculuk: 8
 • Eğitilebilirlik: 6
British Shorthair hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
BRİTİSH SHORTHAİR YORUMLAR
Ilayda Savtekin

Merhabalar, 29.09.2022 doğumlu, 29 Kasım'da 2 aylık olacak iki erkek British long hair ve shorthair yavrum var, kuma alıştılar ve anne sütü yanında mamada yemeye alıştılar.
Antalya da yaşıyorum, onlara iyi bakabilecek birine vermek istiyorum. Makul bir fiyata verilecektir, ilgilenenlerle iletişime geçmek isterim. Evde iki kedim daha var bir de iki tane küçük çocuğum var mecburen yavruları vermek zorundayım.

Sibel Ece

8 ağustos doğumlu british kedim bskamadigimizdan dolayı iyi.bi aileye teslim edilecektir tüm malzemeleriyle birlikte verilecektir ilgilenenler iletişime geçebilir.

Betül Aydoğdu

Merve Akman hanım size nasıl ulaşabiliriz

Merve Akman

blue point 3 tane yavrumuzu uygun fiyata vereceğim 2 aylık oldukların da safkandır

Lavinya Gökçe

3 tane beyaz mavi gözlü kuru mama ve tuvalet eğitimleri tam üst segmen mamalarla beslenmiş ev ortamında büyümüş henüz 1 aylık olan yavrularımı 1 ay sonra yanı 2 aylık olduklarında sahiplendireceğim. Eskişehirdeyim ankara gibi çevre iller de mesaj atabilirsiniz

Murat Öz

SAYIN ESRA KAYA, BEN KEDINIZE TALİBİM BANA adresinden ulaşabilir misiniz

E Boylu

Çanakkale tarafında oğlumuza arkadaşlık etmesi için ücretsiz british shorthair yavru sahiplenebiliriz

Esra Kaya

Beyaz kahve renk renk karışımlı british yavrumuzu ücretsiz sahiplendiriyorum 4 aylık ve erkek oyun oynamayı çok seven akıllı bur yavrudur

Aylin Nur Çobankara

5.5 aylık british dişi kedimiz Pamuk u sahiplendireceğim (Denizli içi

Tolga Şeker
Tolga Şeker

30/06/2022 doğum lu erkek ny25 golden British yavrumu uygun sahiplendireceğim

Raha Forootan

4.5 aylık erkek British shorthair kedimi satıcam. Bütün aşılarını yaptırdım

Meliha Ozcan

2 buçuk aylık dişi british shorthair geçen hafta veterinerden aldık 3 yaşında kızım alınamadığı için yeni yuva arıyoruz.kuru mama yas mama yiyor tuvalet eğitimi var
Bütün eşyaları ile vermek istiyoruz.Göz ve kulak losyonu.tuvalet yastığı mama kapları tırmık tahtası tırnak makası tarihi her şeyi mevcuttur.kan testi yapılmıştır sağlık durumu çok iyi ilgilenenler profilinden ulaşabilir

Samet Samet

Erzurum içi 9 aylık erkek yavrumuzu bebeğimiz olacağı için acil sahiplendirmek istiyoruz bütün malzemeleri ile birlikte verilecektir aşıları kontrolleri tam yapılmıştır kimliği mevcuttur

İlkay Akdeniz

Muğla merkez 28 Temmuz doğumlu bir adet dişi yavru sahiplendireceğim.

Ali Çelik

Merhaba. İzmir de sahiplenmek için kedi arayışım mevcuttur. Ücretsiz olarak, hediye edebilecek kişi ulaşırsa çok müteşekkir olurum.

Serdinc Badur

Kasım 2021 doğumlu, tüm aşıları tamamlanmış golden British short hair sahiplendireceğiz. Kumu, tuvaleti, yatağı ve maması birlikte verilecektir.

Emine Serttaş
Emine Serttaş

Merhaba 2,5 yaşında british short hair dişi kedim var. Sahiplendirmek (ücretli) istiyorum. İki kez doğum yapmıştır.Sağlık problemi yoktur. Aşıları tamdır. İlk doğumunda üç yavru ikinci doğumunda 5 yavru olmuştur. Yavruların hepsi de sağlıklı olup yeni yuvalarına verilmiştir. Uysal bir kedidir. Kendini sevdirmek istediği zaman miyavlayarak size yaklaşır. Yaş mamaya bayılıyor hatta deliriyor diyebilirim. en sevdiği aktivite yemek yemektir.

Onun dışında 6 aylık erkek kedim vardır. Uygun fiyata veya mama ve kum karşılığında verebilirim cinsi british shorthair. 6 aylık olmasına rağmen kilosu fazladır. Uykusunda dahi yemek yiyecek. ben kilosundan ötürü ona GÜRBÜZ ama tabi adını tam olarak bilmediği için yeni ailesi değiştirebilir. Eğitimleri tamdır.

Yaren Dönmez

British shorthair 3 aylık yanında kumu maması vitaminleri tuvaleti ve yatağı mama ve su kabı yanında verilecekdir türkiye pasaportludur . Aşısı var ilgilenenler iletişime geçsin lütfen

Tahir Çalış

1.5 aylık 4 adet çok sağlıklı eğitimli mama karşılığı

Tuba Göktaş

9 aylık dişi beyaz british tüm aşıları yapıldı 1 aylıkken sahiplendik tuvalet eğitimi var asla tırmalamaz çocukları çok sever çok sakin sevecen oyun oynamayı sever oğlum severken zarar veriyor o yüzden üzülerek ayrılıyoruz
Kuru mama ve konserve yiyor tüm takipleri yapıldı.
Ben de uygun fiyata güvenilir kişilere sahiplenilmek istiyorum