SOMALİ KEDİSİ

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Bilinen başka adı yok.


Yaşam Süresi: 11 ile 16 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 3-4,5 kg, dişi 2,5-4 kg aralığında.


Fiyat: Veri girişi yok. (sebep)


Somali Kedisi Hakkında


Varsayımlara göre Habeş kedisinin mutasyon geçirmiş hali. Genetik araştırmalara göre 1910 yılında genetik bilimciler Habeş ırkı ile uzun tüylü bir ırkın birleşmesi sonucu ortaya çıktığını söylemektedir.


1871 yılında Crystal Palace Kedi Fuarında sıra dışı ırklar arasında ilk 3 de yer aldı.


1953 yılında İngiltere den getirilen bir Habeş kedisinin tüm Kanada ve ABD de Somali kedilerinin ırk kökeni olmuştur. 


Bazı Abyssinian ırk bilimciler bu kedi türüyle uğraşmak istememiştir, fakat Evely Mague bu türün üzerine düşüp gelişimini sağladı ve ona Somali ismini koydu. 1972 yılında Mogue Somali kedileri derneğini kurdu. 1978 yılında CFA şampiyon Statüsünü aldı.


Somali Kedisi Özellikleri


Olumlu Özellikler


Hayvanlarla iyi anlaşmaktadır.


Sahiplerine karşı naziktirler ve sahiplerine çok düşkündürler.


Atletiklerdir, sürekli hareket etmeyi çok severler.


Palyaço gibidirler, eğlenmeyi ve oyun oynamayı severler.


Konuşkan bir türdür.


Çevreye çok çabuk adapte olurlar.


Sevgi gösterisi yapmayı çok severler.


Olumsuz Özellikler


Birçok sağlık problemi vardır.


Diş hastalıkları konusunda en riskli grupta yer almaktadır.Görünüş


Somali kedisi harika tüy rengine sahip, harika bir kedi türüdür. Görünümü her ne kadar vahşi olsa da çok nazik bir kedi türüdür.  Tüyleri her yerini çevrelemektedir. Gözleri badem şeklinde, iri ve parlaktır. Göz çevresi tüy rengine göre daha soluk olduğundan maske görünümü katmaktadır.


Sert, kaslı ve kıvrımlı vücut yapısına sahiptir. Orta büyüklükte bir türdür. Kuyruk uzunluğu vücut yapısı ile orantılı büyüklüğe sahiptir.  Hem kısa hem uzun görülen tüy yapısı oldukça yoğundur. Somali kedisi çikolata, leylak, mavi, kırmızı, krem, benekli, tortie, açık kahve, gümüş, bakır ve lila tonlarındadır.


Karakter


Hayatı dopdolu yaşarlar. Çok atletik bir yapıya sahip oldukları için yükseklere tırmanmakta ve zıplamakta çok başarılıdırlar. Sonsuz bir enerjiye sahiptirler. Oldukça zekilerdir ve oyun oynamaya bayılırlar çeşitli oyuncaklarla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. İnsanlara ve çevreye çok rahat adapte olurlar.


İnsanlara sıkıca bağlanan Somali kedisi palyaço gibi eğlenebilmektedir.  İnsanların yanında olmaktan zevk alan bir türdür. Konuşkan bir yapıya sahip olduğu için asla miyavlamaktan vazgeçmezler. Evinize gelen misafirleri karşılayacaktır ve onları daha yakından tanımak isteyeceklerdir. Meraklı oluşu çevresindeki her şeye onu dâhil etmesine sebep olmaktadır. Sevgi gösterisi yapmaktan asla vazgeçmeyecektir.


Sağlık


Safkan ve melez kedilerinin her ikisi de doğada genetik olarak gözlemlenen birçok çeşit sağlık problemine sahiptirler. Diş hastalıkları konusunda en riskli gruplar arasında yer almaktadırlar.


Veteriner kontrolü yaptırmak çok önemlidir, aşıları düzenli olmalıdır.


Bakım


Tüyleri haftada 1 ya da 2 kez tarama ya da fırçalama ölü tüylerden arındırmak için yeterli olacaktır. Banyo nadiren gereklidir. Diş eti hastalıklarına neden olmamak için dişler fırçalanmaktadır.  Günlük ağız bakımı en iyisidir. Tırnakları 2 haftada bir kesilmelidir. Göz kenarları herhangi bir akıntıya karşı silinmelidir.


Kulaklar haftada bir kere kontrol edilmelidir. Eğer kirli görünüyorlarsa bir adet pamuk ya da elma sirkeli su ile temizlenebilir. Lütfen kulak çubukları kullanmayınız bu kulağa zarar verebilir. Kum kabının günlük olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir.


Kedinizi diğer hastalıklara ve diğer hayvanlara karşı korumak için kapalı alanda tutabilirsiniz.


Fiyatları


Somali kedileri ülkemizde yaygın olarak bulunmaz ve satışı yoğun gerçekleştirilmez. Bu sebep ile net bir fiyat bilgisi belirtmek doğru olmayacaktır.Puanlama


Somali kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 3


Zekâ:  8


Çocuklarla Arası: 9


Hareketlilik: 10


Bakım İhtiyacı: 7


Oyunculuk:  10


Eğitilebilirlik: 7

Somali Kedisi Resimleri

Somali Kedisi
Somali Kedisi için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
Somali Kedisi hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.