HİMALAYAN

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Himmie, Himalaya Kedisi


Yaşam Süresi: 11 ile 15 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 5-6 kg, dişi 3-5 kg aralığında.


Fiyat: 750 TL ile 1.500 TL arasında. (detay)


Himalayan Hakkında


Asya kökenli Himalayan kedileri, 1920 yıllarında İran kedisi ile Siyam kedisi ırkından meydana getirilen bir melezdir. Günümüzde halen güzel kalitede ki İran kedileri ile Himalayan’lar çiftleştirilerek ırk kalitesi artırılmaktadır. Bu kedi cinsini İngilizler 1955 yılında, Amerikalılar ise 1957 yılında tanıyıp ayrı bir ırk olarak kabul etmişlerdir. Himalaya dağları ile hiçbir ilgisi olmayan bu kedinin ismi, yalnızca Himalaya tavşanına benzerliğinden gelmektedir.


Himalayan Özellikleri


Olumlu Özellikler


Kucakta durmayı sever ve kendini sevdirir.


Sahibine oldukça fazla bağlanan ve sadık bir kedidir.


Uysal, sakin bir tavırdadır ve hiç yaramazlık yapmayacaktır.


Evde fazla vakit geçirmeyenler için uygundur. Evde yalnız kalabilirler.


Olumsuz Özellikler


Tüy bakımı ihtiyacı günlük yapılmalı ve aksatılmamalıdır.


Bağışıklık sistemi zayıftır, yalnızca kapalı alanlarda yetiştirmek uygundur.


Sayıları oldukça azdır. Temin etmekte güçlük çekebilirsiniz.


Basık bir çene yapısına sahip olduklarından her kuru mamayı kolayca yiyemeyeceklerdir. Bu yüzden mamanın şekli ve boyutları önemlidir. Bu tür kediler için özel olarak hazırlanmış kaliteli mamalar tercih edilmelidir.


Hareket ve gürültü dolu ortamlar onun için uygun değildir.Görünüş


Himalayan kedisinin yuvarlak bir kafa yapısı vardır. Göz rengini Siyam kedilerinden alan bu ırkın gözleri mavidir. Kalın yapılı kısa bacaklara sahiptir. Beden büyüklüğüne göre uygun fakat diğer kedilere göre daha kısa bir kuyruğa sahiptir. Hafif kambur görünüşlü omuzlara sahiptir ve kuyruğunu kıvırmadan düz bir şekilde tutar.


Himalayan tüyleri yoğun, uzun, ince ve parlak görünür. Boyun bölgesinden bacaklarının arasına doğru yele gibi tüyler iner. Kuyrukları da aynı bir fırça gibi uzun tüylüdür. Kafası, patileri ve kuyruğu koyu renktedir. Çoğunlukla çikolata, leylak, mavi, siyah, krem, kırmızı, gümüş, tarçın ve kahverengi tüy renklerinde olurlar.


Dolgun görünen bir vücuda sahip Himalayan kedileri orta boyutlarda kabul edilebilir. Tüylerinin uzunluğundan dolayı, olduğundan daha büyük ve kilolu bir görüntüye sahiptir. Kalın, güçlü kemiklere sahiptirler.


Tombul ve pofuduk görünüşleri, bu kediye olan ilgiyi artırmaktadır.


Karakter


Biraz umursamaz ve kendinden emin bir haldedir. Ailede ki her bireyi kabul etseler bile, yalnızca bir kişiyi sahiplenmeleri ve onlar tarafından ilgi beklemeleri ön plana çıkar. Himalayan kedilerinin çok oyuncu bir kedi cinsi olduğu söylenemez. Çok nadir olarak aşırı oyun ihtiyacı gözlemlenebilir.


Genel olarak sakin, saygılı ve şefkat dolu bir halde evinizde hareket ederler. Yavaş ve oldukça düşünceli bir halleri vardır. Himalayan için sağa sola zıplayan, tırmanan, oyuncu, aktif bir kedi hayal ediyorsanız yanılırsınız. İzin verildiği taktirde, evin bir köşesinde saatlerce uzanarak keyif yapabilir.


Oldukça nazik ve anlayışlı Himalayan kedimiz, yeni insanlar tanımaktan mutluluk duyar. Diğer evcil hayvanlar yavruluk döneminden beri yetişirse iyi anlaştığı kesindir. Ancak durum böyle değil ise, diğer kedi ve köpekler ile bir araya getirildiklerinde temkinli davranılmasında fayda olacağı söylenir. Çocuklar içinde aynı durum geçerlidir.


Himalayan kedileri çevik ve kavgacı bir yapıda olmadığından, gürültülü ve hareket dolu ortamlar onun için uygun değildir ve onu rahatsız eder. Bu yüzden çocuklu aileler içinde pek uygun olacağı söylenemez. Fakat çok sakin bir yapıda çocuğunuz var ise, ondan hiç rahatsız olmayacaktır.


Sahibinin kucağında olmaktan keyif alır ve kısık bir sesle mırıldanmaları ile yaşadığı keyfi size anlatacaklardır. Evcin içerisinde sürekli birinin peşine takılarak dolanabilirler. Aslında bu onlar için bir avantajdır çünkü kedi sahipleri de hep bunu ister. Hiçbir kedi sahibi kendisinden kaçan bir kediyi hayal etmez.


Sağlık


Himalayan kedisinin bağışıklık sistemi zayıftır.


Çene ve diş yapılarında bozukluklar görülebilir.


Polistik böbrek hastalığı, Solunum yolu problemleri, Hassas cilt sorunları Himalayan kedilerinin kalıtsal hastalıkları arasındadır.


Bakım


Birçok uzun tüylü kedi ırklarında olduğu gibi günlük tüy bakımı gerekir. Bu parlak tüylerin bakımı ihmal edildiğinde, dolaşmalar ve düğümlenmeler olabilir.


Göz akıntıları bu kedilerde sık görülebilir. Akıntıları nemli bir bez yardımı ile temizlemeniz iyi olacaktır.


Kedi kumu bakımı ve temizliği önemlidir. Çünkü Himalayan kedilerinin tüyleri uzun olduğundan kakaları tüylerine yapışabilir. Bu yüzden kirli bir kedi kumuna yaklaşmaktansa, ondan kolayca vazgeçebilirler.


Himalayan’lar banyo için uygun ısıda ortam sağlanırsa, banyo yapmalarında bir sakınca yoktur. Ayrıca yoğun bir tüy yapısına sahip olduklarından çok sıcak havalarda serinlemesi amacıyla da yıkanabilirler.


Tüy dökümü birçok uzun tüylü kedilerde olduğu gibi bazı dönemlerde fazla görülebilir.


Balkon ve bahçe gibi alanlarda yetiştirmek onlar için uygun değildir. Ev içerisinde bakılması daha doğru olacaktır.


Fiyatları


Himalayan kedisine ait fiyatlar 750 TL ile 1.500 TL arasında değişkenlik gösterir. Yavru veya yetişkin olması, üreticinin yapmış olduğu masraflar, kedinin kalitesi, sağlık ve bakım durumu gibi bir çok etken fiyatları değiştirebilmektedir.


Not: Verilerin yalnızca piyasa ortalaması olduğunu ve belirtilen rakamların altında veya üzerinde tutarlar ile de karşılaşmanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz.Puanlama


Himalayan kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 6


Zekâ: 4


Çocuklarla Arası: 6


Hareketlilik: 2


Bakım İhtiyacı: 7


Oyunculuk: 4


Eğitilebilirlik: 4

Himalayan Resimleri

Himalayan HimalayanHimalayanHimalayanHimalayan
Himalayan için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
Himalayan hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.