MAİNE COON

Irk Bilgileri / Kedi

Diğer Adı: Coon Cat, Maine Cat, Maine Shag, Snowshoe Cat, American Longhair

Yaşam Süresi: 12 ile 13 yıl arasında yaşarlar.

Kilo: Erkek 6-8,5 kg, dişi 3,5-6 kg aralığında.

Fiyat: 15.000 TL ile 30.000 TL arasında. (detay)

Maine Coon Hakkında

Maine Coon doğal bir ırktır. Amerika’nın yerel büyük ırk kediler grubunda yer alır. Erkekler bazen 10 kg ağırlığa ulaşabilirken, dişilerin 7-8 kg olduğu görülmüştür.  Ancak buna rağmen ortalamada erkekler 8 kg, dişiler ise 6 kg olarak söz edilebilir.

Kökeni tam olarak kesinleşmemiştir. Amerikalı denizciler tarafından uzun tüylü kediler ile Amerika’da bulunan yerel kısa tüylü kediler ile çiftleşmesi sonucunda ırkın geliştiği düşünülmektedir.

İlk yetiştiricileri 1970 yıllarının başında ortaya çıkmıştır ve şuan tanıdığımız Maine Coon kedisinin gelişmesine sebep olmuşlardır. Avcılığı ile ünlü bu kediler ilk başlarda çiftlik ve bahçelerde kemirgenleri avlaması amacıyla yetiştirilmiş ve sonrasında evler içerisinde kendine bir yer bulmuştur. 1970’li yıllarda Avrupa ile tüm dünyaya tanıtılmıştır.

Türkiye’de çok fiyatlarından dolayı hak ettiği popülariteye ve sayıya sahip değillerdir.

Maine Coon Özellikleri

Olumlu Özellikler

 • Hem açık, hem kapalı alanda beslenebilir.
 • Size sürekli bağımlı olmamaları evde yalnız kalabileceği anlamına gelir. Tabi siz yokken oyalanacağı oyuncakları olduğu sürece. Aksi halde sıkılacaklardır.
 • Su ile oynamayı ve banyo yapmayı severler.
 • Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinirler.

Olumsuz Özellikler

 • Temin etmekte zorlanmak haricinde, herhangi bir olumsuz özelliği bulunmamaktadır.

Maine Coon Bakımı

Maine Coon suyu seven bu kediler, su ile oyun oynarlar. Bu yüzden suların etrafa sıçramaması için daha yaratıcı su kapları kullanmalı veya onun için küçük bir çeşme, suluk gibi fikirler düşünebilirsiniz.

Dolgun ve uzun tüylü olmaları haftada birkaç kez taranma veya fırçalanmalarını gerektirir. Ölü tüylerinden arınması ve sağa sola tüy dökmemesi için bu gereklidir. Tüylerinin parlak görüntüsüne aldanmadan bakım aksatılmamalıdır. Aksi durumda ölü tüyleri yutacak ve midesinde tüy topakları oluşacaktır.

Kulaklar haftada bir kontrol edilip gerek görülür ise temizlenmeli.

Tırnakları haftalık olarak kontrol edilip gerek görülür ise kesilmelidir.

Kaliteli kuru mamalar ile beslenmelidir.

Maine Coon Karakteri

Ailesini seven ve sadık kedilerdir. İnsan ile iyi anlaşabilen kediler olmasına rağmen Maine Coon, yaşamını insana bağımlı olarak sürdüren bir kedi değildir. Evin içerisinde sizin olduğunuz odada olmayı severler fakat İlgi göstermeniz için gözlerinizin içine bakan bir karaktere sahip değiller. Ancak bu sizi yanıltmasın, çünkü insanlar, çocuklar ve diğer hayvanlar ile iyi anlaşmayı her zaman bilir. Size kendini sevdirme veya ilgi görme çabasına girer ise onu ihmal etmemeli ve yaptığı şovların karşılığını vermelisiniz.

Mizaç olarak ömürleri boyunca yavru kedi gibidirler. Çok fazla miyavlayan ve ses çıkaran bir kedi değildir. Çok nadir olarak büyük görüntüsünün aksine çok ince bir ses tonu ile size seslenebilir. Onu çok farklı cıvıltı ve hırıltılar ile duymanız mümkündür.

Açık ve kapalı alanlarda yaşayabileceği gibi avcı karaktere sahiptirler. Evinizde veya evinizin dışında bir haşere ve kemirgen yakalamak onun için çok keyifli bir iştir. Ağaçlara tırmanmak hobileri arasındadır.

Özgürlüğüne oldukça düşkün bu kediler, sert, güçlü ve dayanıklıdır.

Arkadaş canlısı ve sevecen bu kediler, her kedide olduğu gibi meraklıdır.

Maine Coon Görünüşü

Yavaş gelişen Maine Coon kedileri, 3-5 yaşlarına kadar tam erişkinliğe anca ulaşırlar. Atletik ve uzun bir görünüme sahip bu kediler büyük ırk kediler arasında yer alır. Yumuşak ve orta uzunlukta tüyler, dolgun ve düzenli görünür. Postu suya karşı çok dirençli olduğu kadar soğuk hava şartların bu kediyi sıcak tutacak şekilde iki katmanlıdır.

Uçlara doğru sivrilen büyük kulakları ve kulak uçlarında uzun tüyler göze çarpar ve bize vaşak kedisini hatırlatır. Bol tüylü uzun kuyruğu ile kendini sarıp ısınması içinde ona yardımcı olur. Karın kısmı ve boyunlarının altlarında ki tüyler vücudunun diğer bölgelerinden daha uzun ve dolgundur.

Tüy renkleri çeşitli gölge ve desenler ile bezenmiştir. Maine Coon kedilerinin 35 farklı renk içerebilen, 75 farklı renk kombinasyonu vardır.

Maine Coon Sağlık

Maine Coon kedileri kalıtsal olarak korkulacak bir hastalığa sahip değiller. Nadiren bir kalp hastalığı olan Hipertrofik kardiyomiyopati, kalça displazisi ve spinal müsküler atrofi görülebilir.

Fiyatları

Maine Coon kedileri Türkiye’de çok fazla sayıda bulunmaz. Bu yüzden her kedi sahibinin evininde denk gelebileceğiniz bir kedi değildir. Nadir bulunan bir ırk olmaları fiyatlarına da yansımıştır.

15.000 TL ile 30.000 TL arasında değişen bir fiyatlar söz konusudur.

Yavru Maine Coon kedileri daha uygun fiyatlıyken, yetişkinler ve hatta yarışma düzeyinde ki bakımlı şov kalitesindekiler daha yüksek fiyatlıdır.

Verilerin yalnızca piyasa ortalaması olduğunu ve belirtilen rakamların altında veya üzerinde tutarlar ile de karşılaşmanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz.

Puanlama

Maine Coon kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:

 • Türkiye için Popülarite: 5
 • Zekâ: 8
 • Çocuklarla Arası: 7
 • Hareketlilik: 7
 • Bakım İhtiyacı: 5
 • Oyunculuk: 6
 • Eğitilebilirlik: 6
Maine Coon hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
MAİNE COON YORUMLAR
Alper Ünver
Alper Ünver

Yavrular için takip edin

Maine Coon Mco Cattery
Maine Coon Mco Cattery

Lo şecereli genetik testleri yapılmış tüm aşıları tamamlanmış çipli pasaportlu yavrular.

Ayse Arık
Ayse Arık

En geniş renk aralığına sahip muhteşem kan hatlı yavru ve yetişkinlerimiz mevcut fazla övmeye gerek yok
Big claw cattery

Sibel Altuntepe
Sibel Altuntepe

maine coon ayrıcalıklı bir türdür eğitilebilen duygusal kuyumculardır koca gövdelerinin altında minik nazik bir kelebek saklı

Sibel Altuntepe
Sibel Altuntepe

ankara safkan black smoke blue smoke erkek dişi odd eyes white dişi black tortie dişi mevcut

Güven Cülcüloğlu

1,5 aylık maincoon yavrularımız var..ilgilenenler profile gelebilir

Gıant Majesty’s
Gıant Majesty’s

Maine coon safkan yavrularımız mevcut,istanbul

Derya Canim
Derya Canim

Full şecereli garantili safkan Maine coon yavrular

Aykut Toplu

Merhaba arkadaşlar ben main coon veya scottish veya daha da çok istediğim norwec orman kedisi ücretsiz sahiplendirme isteyenler temasa geçsinler yavru olması gerekiyor

Maine Coon Mco Cattery
Maine Coon Mco Cattery

Lo şecereli tüm aşıları tamamlanmış ''' üç ay anne sütüyle beslenmiş ''' sağlıklı beş aylık yavrular...

Mainecooncats
Mainecooncats

Big Clawed Royals Caterry nin minik devlerine sahip olmak isterseniz iletişim numarasından gerekli tüm bilgileri alabilirsiniz.

Maine Coon Mco Cattery
Maine Coon Mco Cattery

Lo şecereli kuduz aşıları tamamlanmış sağlıklı ev ortamında büyütülmüş dört aylık yavrular

Selçuk Cesur

YAVRULARIMIZ MEVCUTTUR

Selçuk Cesur

Scrli yavrularımız mevcut. her ile gönderim sağlıyoruz

Gıant Majesty’s
Gıant Majesty’s

2 aydan sonra yeni batın maine coon yavrular rezerve açılıyor. @mainecoon_muhtesem instagram sayfamız. Takip edebilirsiniz,herkese iyi günler ❤️

Mehmet Demirci

İzmir de mevcut mu acaba?

Vehip Özkoyuncu

Bende bu kedi cinsinden bi yavru almak istiyorum Antalya da olup elinde yavru kedi olan var mı acaba maine coon

Bea Bea
Bea Bea

İstanbulda bir dişim kaldı

Selçuk Cesur

536 226 52 81 ulasabilirsiniz maine coon yavrularımız mevcut

İlker Bozkuş

Bursa icinde satılık main coon arıyorum .. yardımcı olabilecek biri var mı ??