MAİNE COON

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Coon Cat, Maine Cat, Maine Shag, Snowshoe Cat, American Longhair


Yaşam Süresi: 12 ile 13 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 6-8,5 kg, dişi 3,5-6 kg aralığında.


Fiyat: 1.500 TL ile 4.000 TL arasında. (detay)


Maine Coon Hakkında


Maine Coon doğal bir ırktır. Amerika’nın yerel büyük ırk kediler grubunda yer alır. Erkekler bazen 10 kg ağırlığa ulaşabilirken, dişilerin 7-8 kg olduğu görülmüştür.  Ancak buna rağmen ortalamada erkekler 8 kg, dişiler ise 6 kg olarak söz edilebilir.


Kökeni tam olarak kesinleşmemiştir. Amerikalı denizciler tarafından uzun tüylü kediler ile Amerika’da bulunan yerel kısa tüylü kediler ile çiftleşmesi sonucunda ırkın geliştiği düşünülmektedir.


İlk yetiştiricileri 1970 yıllarının başında ortaya çıkmıştır ve şuan tanıdığımız Maine Coon kedisinin gelişmesine sebep olmuşlardır. Avcılığı ile ünlü bu kediler ilk başlarda çiftlik ve bahçelerde kemirgenleri avlaması amacıyla yetiştirilmiş ve sonrasında evler içerisinde kendine bir yer bulmuştur. 1970’li yıllarda Avrupa ile tüm dünyaya tanıtılmıştır.


Türkiye’de çok fiyatlarından dolayı hak ettiği popülariteye ve sayıya sahip değillerdir.


Maine Coon Özellikleri


Olumlu Özellikler


Hem açık, hem kapalı alanda beslenebilir.


Size sürekli bağımlı olmamaları evde yalnız kalabileceği anlamına gelir. Tabi siz yokken oyalanacağı oyuncakları olduğu sürece. Aksi halde sıkılacaklardır.


Su ile oynamayı ve banyo yapmayı severler.


Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinirler.


Olumsuz Özellikler


Temin etmekte zorlanmak haricinde, herhangi bir olumsuz özelliği bulunmamaktadır.Görünüş


Yavaş gelişen Maine Coon kedileri, 3-5 yaşlarına kadar tam erişkinliğe anca ulaşırlar. Atletik ve uzun bir görünüme sahip bu kediler büyük ırk kediler arasında yer alır. Yumuşak ve orta uzunlukta tüyler, dolgun ve düzenli görünür. Postu suya karşı çok dirençli olduğu kadar soğuk hava şartların bu kediyi sıcak tutacak şekilde iki katmanlıdır.


Uçlara doğru sivrilen büyük kulakları ve kulak uçlarında uzun tüyler göze çarpar ve bize vaşak kedisini hatırlatır. Bol tüylü uzun kuyruğu ile kendini sarıp ısınması içinde ona yardımcı olur. Karın kısmı ve boyunlarının altlarında ki tüyler vücudunun diğer bölgelerinden daha uzun ve dolgundur.


Tüy renkleri çeşitli gölge ve desenler ile bezenmiştir. Maine Coon kedilerinin 35 farklı renk içerebilen, 75 farklı renk kombinasyonu vardır.


Karakter


Ailesini seven ve sadık kedilerdir. İnsan ile iyi anlaşabilen kediler olmasına rağmen Maine Coon, yaşamını insana bağımlı olarak sürdüren bir kedi değildir. Evin içerisinde sizin olduğunuz odada olmayı severler fakat İlgi göstermeniz için gözlerinizin içine bakan bir karaktere sahip değiller. Ancak bu sizi yanıltmasın, çünkü insanlar, çocuklar ve diğer hayvanlar ile iyi anlaşmayı her zaman bilir. Size kendini sevdirme veya ilgi görme çabasına girer ise onu ihmal etmemeli ve yaptığı şovların karşılığını vermelisiniz.


Mizaç olarak ömürleri boyunca yavru kedi gibidirler. Çok fazla miyavlayan ve ses çıkaran bir kedi değildir. Çok nadir olarak büyük görüntüsünün aksine çok ince bir ses tonu ile size seslenebilir. Onu çok farklı cıvıltı ve hırıltılar ile duymanız mümkündür.


Açık ve kapalı alanlarda yaşayabileceği gibi avcı karaktere sahiptirler. Evinizde veya evinizin dışında bir haşere ve kemirgen yakalamak onun için çok keyifli bir iştir. Ağaçlara tırmanmak hobileri arasındadır.


Özgürlüğüne oldukça düşkün bu kediler, sert, güçlü ve dayanıklıdır.


Arkadaş canlısı ve sevecen bu kediler, her kedide olduğu gibi meraklıdır.


Sağlık


Maine Coon kedileri kalıtsal olarak korkulacak bir hastalığa sahip değiller. Nadiren bir kalp hastalığı olan Hipertrofik kardiyomiyopati, kalça displazisi ve spinal müsküler atrofi görülebilir.


Bakım


Maine Coon suyu seven bu kediler, su ile oyun oynarlar. Bu yüzden suların etrafa sıçramaması için daha yaratıcı su kapları kullanmalı veya onun için küçük bir çeşme, suluk gibi fikirler düşünebilirsiniz.


Dolgun ve uzun tüylü olmaları haftada birkaç kez taranma veya fırçalanmalarını gerektirir. Ölü tüylerinden arınması ve sağa sola tüy dökmemesi için bu gereklidir. Tüylerinin parlak görüntüsüne aldanmadan bakım aksatılmamalıdır. Aksi durumda ölü tüyleri yutacak ve midesinde tüy topakları oluşacaktır.


Kulaklar haftada bir kontrol edilip gerek görülür ise temizlenmeli.


Tırnakları haftalık olarak kontrol edilip gerek görülür ise kesilmelidir.


Kaliteli kuru mamalar ile beslenmelidir.


Fiyatları


Maine Coon kedileri Türkiye’de çok fazla sayıda bulunmaz. Bu yüzden her kedi sahibinin evininde denk gelebileceğiniz bir kedi değildir. Nadir bulunan bir ırk olmaları fiyatlarına da yansımıştır.


1.500 TL ile 4.000 TL arasında değişen bir fiyatlar söz konusudur.


Yavru Maine Coon kedileri daha uygun fiyatlıyken, yetişkinler ve hatta yarışma düzeyinde ki bakımlı şov kalitesindekiler daha yüksek fiyatlıdır.


Not: Verilerin yalnızca piyasa ortalaması olduğunu ve belirtilen rakamların altında veya üzerinde tutarlar ile de karşılaşmanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz.Puanlama


Maine Coon kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 5


Zekâ: 8


Çocuklarla Arası: 7


Hareketlilik: 7


Bakım İhtiyacı: 5


Oyunculuk: 6


Eğitilebilirlik: 6

Maine Coon Resimleri

Maine Coon Maine CoonMaine CoonMaine CoonMaine Coon
Maine Coon için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
Maine Coon hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.