TONKİNESE

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Tonk Kedisi


Yaşam Süresi: 10 ile 16 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 4-5 kg, dişi 3-5 kg aralığında.


Fiyat: Veri girişi yok. (sebep)


Tonkinese Hakkında


Tonkinese kedisi 1950’li yıllarda Amerika’da görülmüş bir kedidir. 1800’lü yıllarda Tayland (o yıllarda Siam) ülkesinden ABD’ye getirildiği düşünülür. Birman ve Siyam kedisi melezlenmesi ile üretilen bu ırkın ismi Vietnam’ın Tonkin Körfezinden esinlenilmiş ancak bu türün söz konusu ülke ile hiçbir ilgisi bulunmaz.


1930 yılında Joseph Thompson tarafından Avrupa’ya ithal edilen Tonkinese, henüz kabul görmeden önce “Çikolata Siyam” olarak adlandırılıyordu. Ancak İngiltere’de ki üreticiler tarafından ilgi gören bu ırk, doğal mutasyonlar sonucunda koyu renklerini kaybetti.


Uzun yıllar süren tartışmalar ve emekler sonucunda, sonra ki yıllarda uluslararası ırk örgütleri bu türü tanımaya başladı.


İlk olarak 1971 yılında Kanada’da ayrı bir ırk olarak kabul gördü. 1984 yılında CFA (Cat Fanciers’ Association) tarafından şampiyonluk statüsü verildi. 2001 yılına gelindiğinde ise resmen ayrı bir cins olarak kayıtlara geçti.


Tonkinese Özellikleri


Olumlu Özellikler


Kedi ırkları arasında en cana yakın ve seveceni olanlarından bilinir.


Zeki ve eğitime açık kedilerdir.


Kucakta durmak ve sarılmaktan hoşlanırlar.


Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile arası iyidir.


Olumsuz Özellikler


Evde yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.


Canı sıkıldığında yaramazlık yapmak onun için eğlencedir.


Ülkemizde yaygın üretilmez, temin etmek zor olabilir.Görünüş


Birman ve Siyam kedisi arasında görünüş olarak bir geçiş sayılabilir. Her iki cinsinde ana özelliklerine sahiptir. Tonkinese kediler arasında orta boyutlarda, göründüğünden daha ağır olan kaslı ve iri bir vücuda sahiptir. Erkek ve dişi Tonkinese kedileri 5 kg ağırlığa erişebilir.


İklim sıcaklığına bağlı tüy renklerine sahiptirler. Sıcak iklimlerde üretilen Tonkinese kedileri daha açık renklerde bir kürke sahip iken, soğuk iklimlerde renklerde koyulaşma daha fazla görülür.


Parlak gözler, atletik ve kaslı bir vücut ile ilgi çekici ve zarif görünürler. Bir diğer özelliği ise yandan bakıldığından Tonkinese kedisinin çenesi ile burunları aynı hizadadır. Yüz görünümleri atası olan siyam kedisinden miras kalmıştır ve büyük oranda benzerlik gösterir. Su renginde etkileyici gözlere sahiptir.


Arka bacakları, ön bacaklarından daha uzun ve oval pençeleri vardır. Kuyruğu ılımlı bir şekilde vücudu ile orantılı uzunlukta bir kedidir. İpeksi tüy yapısı yumuşak, parlak ve kısadır. Bu onun görünüşüne güzel bir parıltı katar. Vücudunun her yerinde açık renk tonları hakim iken, kulaklar, kuyruk ve ayaklarda koyu tüyler ile kaplı noktalar bulunur.


Tonkinese kedisi doğduktan sonra renklerinin tam olarak olgunlaşması 16 ay sürebilmektedir. Yaşlandıkça renkleri daha çok koyulabilir. Yaşları ilerledikçe bulundukları iklim kürklerinin koyulaşmasında büyük rol oynar. Daha düşük sıcaklıklar, kürkün koyulaşmasını sağlayan enzim üretimini tetikler.


Karakter


Tonkinese, kedi ırkları arasında en cana yakın ve şefkatli olanlarından biridir. Aktif ve hareketli bir kedi olmasına rağmen, insan kucağını ve sarılmayı çok sever. İnsanları takip etmeyi ve yeni insanlar ile tanışmayı severler. Sahibine ve diğer insanlara bu kadar düşkün olmaları, evde uzun süre yalnız kalamama gibi bir dezavantaj doğurmaktadır.


Akıllı ve aktif Tonkinese, yüksek yerlere atlamayı ve interaktif oyunlar oynamayı seviyor. Konuşkanlık ve yaramazlık yapmakta onlar için bir eğlence sayılabilir. Özellikle yüksek yerden gözlem yapmayı severler. Yaramazlık ise genelde sıkıldıkları zaman başvurdukları bir durumdur.


Meraklı yapılarını Siyam ailesinden alıyor olsa da, birçok karakter özelliği Birman kedisinden kalıtsaldır. Enerji dolu, sosyal ve şovmen yapısı ile eğlenceli bir evcil hayvandır. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile araları oldukça iyidir.


Tonkinese evde sizinle birlikte her aktiviteye katılmaktan keyif alırlar. Zeki bir kedi olduklarından, oyun araçları ve oyun formatlarında zihinlerini zorlayacak oyunlar keşfetmeniz onun için çok daha iyi olacaktır. Bu özellikleri bize Havana kedisini hatırlatır. Eğitime de gayet uygundur, ona bazı numaralar öğretebilir veya atacağınız bir nesneyi getirme eğitimini kolayca verebilirsiniz.


Sağlık


Tonkinese kedisinin yaşam süresi 10-16 yıl arasında olsa da, ortalama 12-15 yıl arasında bir süre beklenilmektedir.  Güçlü genlerinden dolayı sağlıklı bir kedi cinsi olarak bilinirler. Bunun ile birlikte bir diş hastalığı olan gingivitis gerçek bir risktir.


Sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için bakımları aksatılmamalı ve beslenmesine özen gösterilmelidir. Aktifliklerini yitirmeleri sonucunda kilo almaya yatkın olabilirler. Bunun için sürekli ev içerisinde bulunan bu kediler için, dış ortamı taklit edecek egzersiz ortamları yaratmanız çok iyi olacaktır.


Beslenme sıklığı ve miktarında kedinizin yaşı, aktivite seviyesi ve kilosu göz önünde bulundurularak porsiyon büyüklüğü hesaplanmalıdır.


Bakım


Özellikle diş eti hastalığına yatkın olmaları, her hafta mutlaka en az 1 kez dişlerini fırçalama gereksinimi doğurur.


Tonkinese görünüş olarak parlak ve kısa tüylere sahip olduğundan genelde bakımlı görünürler. Bu sebep ile tüy bakımları çok kolay olacaktır. Haftada 2-3 kez tüylerini taramanız veya fırçalamanız, güzel görünüşlerini korumak için yeterli olacaktır. Aynı zamanda ölü tüyler fırçalama sırasında alındığından ev içerisinde tüy dökme derdi bakım ile aynı oranda azalma gösterecektir. Ancak bu gözünüzü korkutmasın, çünkü Tonkinese fazla tüy dökme sorunu yaşayan bir kedi değildir.


Kulak temizliği ve tırnak bakımlarını haftalık düzenli olarak yapmanı z yararlıdır.


Fiyatları


Tonkinese ülkemizde aktif ve yaygın olarak satışı gerçekleştirilen ve üretilen bir kedi cinsi değildir. Bu sebep ile Tonkinese kedisinin fiyatlarına ait herhangi bir kesin veri bulunmamaktadır.Puanlama


Tonkinese kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 5


Zekâ: 9


Çocuklarla Arası: 8


Hareketlilik: 8


Bakım İhtiyacı: 5


Oyunculuk: 7


Eğitilebilirlik: 8

Tonkinese Resimleri

Tonkinese Tonkinese
Tonkinese için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
Tonkinese hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.