BENGAL KEDİSİ

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Bilinen başka adı yok.


Yaşam Süresi: 12 ile 16 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 5-7 kg, dişi 3-6 kg aralığında.


Fiyat: Veri girişi yok. (sebep)


Bengal Kedisi Hakkında


Bengal kedisi 1960’lı yıllarda Asya Leopar kedisi ile evcil başka kedilerin çiftleştirilmesi ile ortaya çıkan bir kedi türüdür. California’da yaşayan Jean Mill tarafından üretilmeye çalışılan başka bir ırk çalışmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu çiftleştirme çalışmalarının 20 yıl kadar sürdüğü, Habeş Kedisi (Abyssinian) ve British Shorthair kedisi kullanıldığı söyleniyor. Üniversiteler ile ortak çalışmalar neticesinde uluslararası topluluklar 1991 yılında, Bengal kedilerini farklı bir tür olarak kabul etti.


Her ne kadar desenleri vahşi bir kedi olduğu izlenimi veriyor olsa da, gayet evcil bir kedidir. Çünkü üretiminde asıl payı olan Asya Leopar kedileri de orta boyutta ve evcil kedilerdir.


Diğer kedi türlerine göre egzotik türler arasındadır.


Bengal Kedisi Özellikleri


Olumlu Özellikler


Kedilere karşı alerjisi olanlar, Bengal kedisinde daha az reaksiyon görüldüğünü söyler.


Vahşi bir görünüme sahip olsa da0 çok cana yakın evcil kedilerdir.


Oyun oynamak için çok uygundur, çocuklar ile arkadaşlık kurmak ve oyun oynamaktan hiç yorulmazlar.


Evinize geldiğinizde sizi kapıda karşılayacaktır.


Olumsuz Özellikler


Yalnızlığı ve ilgisizliği sevmeyen bir karaktere sahipler. Bu sebepten evde çok fazla vakit geçiremeyenler veya evcil hayvanı için fazla oyun vakti bulamayanlar için uygun değildir.


Kucakta durmaktan hiç hoşlanmazlar, daha çok uzaktan sevilmek için yaratılmış.


Avcılık içgüdüleri küçük ev hayvanları ile etkileşime girmeye izin vermez.Görünüş


Bengal Kedisi boyut olarak diğer büyük evcil kedi türlerine göre orta boy olarak kabul edilir. Desenleri bir leopar deseninden farksızdır. Uzun bir gövde ve adaleli bir görünüşe sahiptir. İri ve dayanıklı kedilerdir. Kafaları vücut boyutlarına göre daha küçük görünür. Bir birinden ayrık badem görünüşlü gözler, kısa ve uçları yuvarlak kulakları vardır. Görünüşünde geniş bir burun yapısı ve gelişmiş kasları dikkat çeker.


Orta uzunlukta tüyleri ile diğer kedi türlerine göre çok güzel bir posta sahiptirler. Düzgün, kaygan ve düzenli tüyleri ile farklı bir dokunuş hissi yaşarsınız.


Karakter


Meraklı ve çevik bir kedidir. Vahşi görünümünün tam aksine tatlı ve sevgi dolu kedilerdir. Ailesine karşı bağlılık duygusunu hisseder. Koşmak, oynamak ve zıplamak onun için vazgeçilmezdir. Mizaç olarak yabani bir görünüşe sahip olsa da, uysallığı ile evinize huzur getirecektir. Her an oyuna hazır aktif kedilerdir. Top veya diğer nesneleri atarak, size geri getirme eğitimi verebileceğiniz bir kedidir. Tasma takmayı kabul eder.


Bazen yaramaz ve gürültücü olabilirler. İnsanlar ile hareket etmeye ve uyum sağlamaya istekli kedilerdir. Çocuklar, yetişkinler ve su ile oynamaya bayılırlar. Bengal Kedisi insanlara çok yakın ve sadık, dost kedilerdir. Evinize geldiğinizde, köpekler ile benzerlik gösteren karakteri ile sizi kapıda karşılar. Her zaman ele avuca gelmeye sevmese de, sahibine karşı uysal yönlerini daima sergilemekten hoşlanır ve ilgiyi çok sever.


Çok zekidirler ve daima bir şeyler ile uğraşmaktan büyük keyif alır. Sizi sürekli izler ve tetikte olarak her şeyden oyun oynama fırsatı yaratacaktır. Hafıza ve öğrenme yetileri çok iyidir. Sahiplerinden sürekli ilgi bekleyen kediler olduğundan, onun ile ilgilendiğiniz her şeyi aklında tutar ve ilgi beklediğinde bunu size hissettirebilir.


Köpek ve diğer evcil hayvanlardan korkmayan ve iyi anlaşan bu kediler, onlara karşı üstünlük ve yöneticilik rolünde olabilir. Diğer hayvanlar ile arası her ne kadar iyi olsa da güçlü bir avcı kedidir. Kuş veya bir kemirgen türü besliyorsanız dikkatli olmanızda fayda vardır.


Tırmanmayı ve yüksek yerlerde durmayı severler. Bu yüzden onu dolapların üzerinde veya perdelerinize tırmanırken görebilirsiniz.


Sağlık


Bengal Kedisi oldukça sağlıklı ve dinç kedilerdir. Buna rağmen, Düz göğüslü kitten sendromu, patellar lüks, kalça displazisi, piruvat kinaz eksikliği gibi bazı sağlık sorunları görülebilir.


Çeşitli kalp sorunlarına ve böbrek rahatsızlıklarına yatkınlıkları bilinir.


Obezite ’ye karşı dikkatli olmalısınız.


Bakım


Diğer kedilerin aksine sudan hoşlanırlar. Bu kedilerde banyo ihtiyacı pek olmasa da, birkaç günde bir (3-4 gün) tüylerini fırçalamak faydalı olacaktır. Herhangi bir sebepten dolayı banyo ihtiyacı doğar ise, tüylerinin diğer kedilere göre daha geç kuruduğunu bilmelisiniz. Bu yüzden hızlı bir şekilde kurumasında yardımcı olmanız iyi olur.


Düzenli diş fırçalamanız, diş eti sorunlarının önüne geçmenizi sağlar.


Hareketli bir kedi türü olduğundan, tırmanma alanları ve egzersiz ihtiyaçlarını karşılayabileceği oyun alanı yaratmanız onun için eğlenceli ve yararlı olacaktır.


Fiyatları


Bengal Kedisi ülkemizde çok fazla bulunmasa da pet shop veya yurt dışından getirenler sayesinde sahip olunabilir. Türkiye’de az sayıda bulunduğundan temin etmek için belirli bir fiyat aralığı bulunmuyor.Puanlama


Bengal Kedisi için tüm özelliklerine göre (10 üzerinden) bir puanlama tablosu.


Türkiye İçin Popülarite: 5


Zekâ: 10


Çocuklar İle Arası: 8


Hareketlilik: 8


Bakım İhtiyacı: 4


Oyunculuk: 8


Eğitilebilirlik: 6

Bengal Kedisi Resimleri

Bengal Kedisi Bengal KedisiBengal KedisiBengal KedisiBengal Kedisi
Bengal Kedisi için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
Bengal Kedisi hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.