CHİNCHİLLA

Irk Bilgileri / Kedi

Diğer Adı: Silver Lambkin, Çinçilla Kedisi

Yaşam Süresi: 14 ile 16 yıl arasında yaşarlar.

Kilo: Erkek 3,6-6,8 kg, dişi 3,2-4,5 kg aralığında.

Fiyat: 1.000 TL ile 3.000 TL arasında. (detay)

Chinchilla Hakkında

İlk olarak İngiltere’de üretilmiş olan Chinchilla kedisinin kökenleri, İran kedilerine dayanır. Bu ismi almasının sebebi kürkünün benzer olduğu Güney Amerika’nın kemirgeni olan Chinchilla’dan gelir. Bu ırkın atası Chinnie ve Silver Lambkin kedileridir ve bu kediler dünya da insanlar tarafından üretilen ilk ırklardan birisidir. Chinchilla kedi yavrusu da bir Chinnie kedi yavrusudur.

İran kedisi ile Ankara kedisi çiftleşmesinden doğan melez bir ırk olduğu düşünülür. 1988 yılında İngiltere’de ünlü bir yarışmada birden fazla ödül kazanarak tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. Türkiye’de Chinchilla kedisi olarak tanınsa da, halen bazı ülkelerde “Gölgeli İran Kedisi” olarak adlandırılıyor.

Bu kediler Uluslararası kuruluşlar tarafından tek başına bir ırk olarak kabul edilmiyor ve İran kedisinin farklı renkte ki varyasyonları olarak nitelendiriliyor. Yüz olarak İran kedisinden çok farklı görünüşü, onun ayrı bir ırk olduğuna kanıt olarak görülebilir. Ancak Chinchilla kedisinin tek başına bir ırk olarak kabul edilmesi için, uluslararası hayvan kuruluşları tarafından çalışmalar devam etmektedir.

Chinchilla kedisi, bir İngiliz kedi cinsi olan Sterling ırkının atasıdır. Bu yüzden TICA (The International Cat Association) ile ICE (Uluslararası Kedi Sergileri Birliği) tarafından ayrı bir ırk olarak kabul görmüş İngiliz Sterling kedisi ile karıştırılabiliyor.

Türkiye’de kedi sahipleri ve yetiştiriciler tarafından bilinen ve aranan kedi cinsleri arasında yer alır.

Chinchilla Kedisi Özellikleri

Olumlu Özellikler

 • Sevgisini belli eden, sadık bir kedi cinsidir.
 • Kucakta durmayı severler.
 • İran kedisine çok benzer ancak ondan ki bakım ihtiyaçlarından daha azına ihtiyaç duyarlar. Çene yapıları da çok fazla basık olmadığından, özel mama ile beslenme gerektirmez.

Olumsuz Özellikler

 • Çalışanlar veya evde fazla vakit geçiremeyenler için uygun değildir. Evde tek başına sıkıldığı için evde yalnız bırakılmaz.
 • Düzgün beslenmezse böbrek hastalıkları gözükebiliyor, bu sebeple yediği şeylere dikkat edilmesi gerekir.
 • Tüyleri her gün düzenli bakım ve tarama ister, aksi halde düğümlenir ve istenmeyen bazı sonuçlar doğabilir.
 • Yaz aylarına girişte çok fazla tüy dökerler.

Chinchilla Kedisi Bakımı

Günlük olarak tüylerinin en az 15 dakika fırçalanması gerekiyor. Eğer düzgün taranmazsa tüy yutma, tüy dolaşması ve kusma gibi şeylere yol açabiliyor. Eğer düzgün taranmazlarsa tüyleri dolaştığı ve düğümlendiği için tüylerinin tamamen tıraş gerektiği için kedinin genel anesteziye sokulması gerekir.  Bakım sırasında vücudunun bazı bölgelerine (kol altı, kuyruk altı, göbek) daha fazla özen gösterilmelidir. Düzgün taransalar dahi tüy döküm mevsiminde tüylerin her yere dağılması söz konusudur. Tüy dökümünü en aza indirmek, yalnızca sık sık taramak ile mümkündür.

Günlük tüy bakımı haricinde, diş bakımı, banyo, tırnak bakımı gibi diğer bakım ihtiyaçları diğer kedilerde olduğu kadardır.

Diş bakımı ve fırçalama günlük yapılması önerilir ancak haftada bir fırçalamanız bile hiç fırçalamamaktan daha iyidir.

Tırnak bakımı ihtiyaca göre değişse de, iki haftada bir yapılması doğru olur.

Chinchilla Kedisi Karakteri

Epeyce sessiz ve nazik bir yapıya sahip olan Chinchilla kedisi sahiplerine sadıktırlar. Zeki, sakin, yumuşak başlı bir kedi olup çok sevecen ve arkadaş canlısıdır. Evde tek başına kalmaktan hoşlanmazlar. Hareketli, ancak sabırlı ve oyuncu kedilerdir. Bu yüzden çocuklarla ve diğer hayvanlarla da iyi geçinirler.

Sahibinin kucağında saatlerce taranmaktan hiç rahatsız olmazlar. Kucakta durmaktan hoşlanan Chinchilla kedisi yavrularına karşıda oldukça merhametlidir. Melodik ve yumuşak bir ses tonları vardır. Kırılgan ve naif görünseler de son derece sağlıklı ve dayanıklılardır.

Oldukça zeki bir ırk olan Chinchilla zekâ kullanılan oyunları oldukça severler. Diğer tüm özellikleri İran kedilerine benzese de, sessiz ve sakin olmaları nedeniyle çocuklu ailelere oldukça kolaylık sağlıyor. Çocuklu aileler için ideal bir ev hayvanı olan bu tür, zeki, oyuncu ve sakin olması ve saldırgan olmaması nedeniyle çocuklarla çok iyi geçinebilir. Diğer hayvanlarla da iyi anlaşabilirler.

Zeki bir ırk olduklarından tuvalet eğitimi de kolay verilebilir. Ayrıca ağaçlara tırmanmayı çok sevdiklerini de bilmelisiniz.

Chinchilla Kedisi Görünüşü

İki uzun tüylü kedi ırkı olan İran kedisi ve Ankara kedisi çiftleştirilerek ortaya çıkarılan bir ırk olduğu düşünülse de, İran kedisine ait olumsuz özellikleri taşımaz. Burun ve yüz orta uzunluktadır ve bunun avantajı olarak, solunum güçlüğü çekmez, göz akıntı problemleri İran kedisi gibi çok yaşanmaz.

Göz renkleri genelde zümrüt yeşili ya da mavi-yeşildir. Göz çevresinde kalem ile çizilmiş gibi siyah bir çizgi bulunur. Asil bir duruş ve bakışa sahiptirler. Kırmızı burunlarının ortasında siyah çizgi bulunur. Vücut yapısı olarak basık yüzlü, basık ancak orta uzunlukta bir buruna sahiptirler.

Uzun tüylü bir cinstir. Tüyleri genellikle beyaz ve açık krem-sarı renkleri ırkın temsilcisi olarak görülür ve tercih edilir. Göz renkleri genellikle sarı, kahve ve yeşil tonlarındadır. Tüyleri tek katmanlı olmadığı için her gün düzenli bakıma ihtiyaç duyar.

Chinchilla Kedisi Sağlık

Chinchilla oldukça sağlıklı bir ırk olsa da düzgün beslenmezse böbrek hastalıklarına sebep olabiliyor. Benzer oldukları İran kedileri gibi göz akıntısı problemi sık olmaz.

Fiyatları

Chinchilla kedisi, Türkiye’de genel olarak 1.000 TL ile 3.000 TL arasında değişen fiyatlara sahiptir. Bu fiyatların değişkenliği, kedinin yaşı, bakımlılığı, ırk standartlarına yakınlığı, yetiştirici tarafından yapılan (aşı, belge, veterinerlik) masraflara bağlıdır.

Verilerin yalnızca piyasa ortalaması olduğunu ve belirtilen rakamların altında veya üzerinde tutarlar ile de karşılaşmanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz.

Puanlama

Bu kedinin tüm özellikleri göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:

 • Türkiye için Popülarite: 6
 • Zekâ: 7
 • Çocuklarla Arası: 8
 • Hareketlilik: 4
 • Bakım İhtiyacı: 7
 • Oyunculuk: 6
 • Eğitilebilirlik: 6
Chinchilla hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
CHİNCHİLLA YORUMLAR
Ceylan Cabadak

Kedi sahiplenmek istiyorum Cizre Şırnak çevresinde yardımcı olacaklar ulaşabilirler mi baba

Murat Murat
Murat Murat

Yavru sahiplenmek istiyorum yardımcı olacak var mı

Rukiye Yılmaz

3 aylık chinchilla sarı kedim var çok tatlıı tuvalet eğitimi var Ankara’da yaşayanlar için mama karşılığı ile sahiplendirilir

Büşra Parlakcı

6 aylık dişi Chinchilla bütün doz aşıları yapıldı çipi ve karnesi var babası safkan ve şecerelidir. Bembeyaz sevecen ve oyuncu yavrumuzu ücretli bir şekilde sahiplendireceğiz İstanbul Avrupa

Serap Kurt

2.5 yaşında 2 tane dişi 1 tane erkek yavru ücretli sahiplendirilicektir.

Mehmet Kışla
Mehmet Kışla

4 yaşındaki chinchilla oğlumuza eş adayı arıyoruz. (Kızgınlıkta)

Gülfem Toprak

1 yaşında erkek chinchilla ücretli sahiplendirilecektir

Mehmet Akın

6 aylık chinchilla Oğlumuza İzmir içi eş arıyoruz.

Mesut Ustun

Ücretsiz sahiplendirilecek chinchilla

Fatih Yavuz

Chinechilla kısırlaştırılmış kedi ücretsiz sahiplendireceğiz Afyonkarahisar

Cigdem Kirac

Rezerve açık chinchilla dollface point 3 kedim var sütten düşünce teslime hazırlar.Kendi kızımın yavruları

Ennise Akşen

1,5 yaş beyaz chinchilla dişi kedimizi ücretli sahiplendireceğiz kısır değildir bir kez anne oldu tecrübelidir çalışmak zorundayım ilgilenemiyorum

Mihriban Temizkan

Sahiplenmek istiyorum

Erkan Direk

Kar beyaz ı dişi chinchilla kedimizi eleştirmek için ya chinchilla yada iran cinsi arıyoruz

Serhat Koyuncu

2 aylık, 2 sarı 1 beyaz, 3 erkek yavrularımıza yeni aile arıyoruz. Yer Tunceli(çevre illere götürebilirim.)
Ücretlidir.

Mehmet Bektaş

Dişi Chinchilla kedimi çiftleştirmek için Erkek İran veya Chinchilla kedi bakınıyorum.

Ennise Akşen

2 aylık gri chinchilla yavrumuzu ücretli sahiplendireceğim istanbul (asya)

Turan Onur Kaya

3.5 aylık dişi chinchilla kedimi ücretli sahiplendirmek istiyorum. İç ve dış parazit uygulandı.

Pelin Pelin

Ücretsiz sahiplendirmeyi düşünler var ise isterim

Arzu Balkan

2 erkek bir dişi yavrumuz vardır erkekler beyaz dişi duman rengi ankara içi elden teslim edilir bayramda izmirdeyiz eğer anlaştığımız kişi olursa getirebiliriz izmire de geleni fazla üzmeyeceğiz fiyat konusunda bilginize