CHİNCHİLLA

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Silver Lambkin, Çinçilla Kedisi


Yaşam Süresi: 14 ile 16 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 3,6-6,8 kg, dişi 3,2-4,5 kg aralığında.


Fiyat: 800 TL ile 2.000 TL arasında. (detay)


Chinchilla Hakkında


İlk olarak İngiltere’de üretilmiş olan Chinchilla kedisinin kökenleri, İran kedilerine dayanır. Bu ismi almasının sebebi kürkünün benzer olduğu Güney Amerika’nın kemirgeni olan Chinchilla’dan gelir. Bu ırkın atası Chinnie ve Silver Lambkin kedileridir ve bu kediler dünya da insanlar tarafından üretilen ilk ırklardan birisidir. Chinchilla kedi yavrusu da bir Chinnie kedi yavrusudur.


İran kedisi ile Ankara kedisi çiftleşmesinden doğan melez bir ırk olduğu düşünülür. 1988 yılında İngiltere’de ünlü bir yarışmada birden fazla ödül kazanarak tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. Türkiye’de Chinchilla kedisi olarak tanınsa da, halen bazı ülkelerde “Gölgeli İran Kedisi” olarak adlandırılıyor.


Bu kediler Uluslararası kuruluşlar tarafından tek başına bir ırk olarak kabul edilmiyor ve İran kedisinin farklı renkte ki varyasyonları olarak nitelendiriliyor. Yüz olarak İran kedisinden çok farklı görünüşü, onun ayrı bir ırk olduğuna kanıt olarak görülebilir. Ancak Chinchilla kedisinin tek başına bir ırk olarak kabul edilmesi için, uluslararası hayvan kuruluşları tarafından çalışmalar devam etmektedir.


Chinchilla kedisi, bir İngiliz kedi cinsi olan Sterling ırkının atasıdır. Bu yüzden TICA (The International Cat Association) ile ICE (Uluslararası Kedi Sergileri Birliği) tarafından ayrı bir ırk olarak kabul görmüş İngiliz Sterling kedisi ile karıştırılabiliyor.


Türkiye’de kedi sahipleri ve yetiştiriciler tarafından bilinen ve aranan kedi cinsleri arasında yer alır.


Chinchilla Özellikleri


Olumlu Özellikler


Sevgisini belli eden, sadık bir kedi cinsidir.


Kucakta durmayı severler.


İran kedisine çok benzer ancak ondan ki bakım ihtiyaçlarından daha azına ihtiyaç duyarlar. Çene yapıları da çok fazla basık olmadığından, özel mama ile beslenme gerektirmez.


Olumsuz Özellikler


Çalışanlar veya evde fazla vakit geçiremeyenler için uygun değildir. Evde tek başına sıkıldığı için evde yalnız bırakılmaz.


Düzgün beslenmezse böbrek hastalıkları gözükebiliyor, bu sebeple yediği şeylere dikkat edilmesi gerekir.


Tüyleri her gün düzenli bakım ve tarama ister, aksi halde düğümlenir ve istenmeyen bazı sonuçlar doğabilir.


Yaz aylarına girişte çok fazla tüy dökerler.Görünüş


İki uzun tüylü kedi ırkı olan İran kedisi ve Ankara kedisi çiftleştirilerek ortaya çıkarılan bir ırk olduğu düşünülse de, İran kedisine ait olumsuz özellikleri taşımaz. Burun ve yüz orta uzunluktadır ve bunun avantajı olarak, solunum güçlüğü çekmez, göz akıntı problemleri İran kedisi gibi çok yaşanmaz.


Göz renkleri genelde zümrüt yeşili ya da mavi-yeşildir. Göz çevresinde kalem ile çizilmiş gibi siyah bir çizgi bulunur. Asil bir duruş ve bakışa sahiptirler. Kırmızı burunlarının ortasında siyah çizgi bulunur. Vücut yapısı olarak basık yüzlü, basık ancak orta uzunlukta bir buruna sahiptirler.


Uzun tüylü bir cinstir. Tüyleri genellikle beyaz ve açık krem-sarı renkleri ırkın temsilcisi olarak görülür ve tercih edilir. Göz renkleri genellikle sarı, kahve ve yeşil tonlarındadır. Tüyleri tek katmanlı olmadığı için her gün düzenli bakıma ihtiyaç duyar.


Karakter


Epeyce sessiz ve nazik bir yapıya sahip olan Chinchilla kedisi sahiplerine sadıktırlar. Zeki, sakin, yumuşak başlı bir kedi olup çok sevecen ve arkadaş canlısıdır. Evde tek başına kalmaktan hoşlanmazlar. Hareketli, ancak sabırlı ve oyuncu kedilerdir. Bu yüzden çocuklarla ve diğer hayvanlarla da iyi geçinirler.


Sahibinin kucağında saatlerce taranmaktan hiç rahatsız olmazlar. Kucakta durmaktan hoşlanan Chinchilla kedisi yavrularına karşıda oldukça merhametlidir. Melodik ve yumuşak bir ses tonları vardır. Kırılgan ve naif görünseler de son derece sağlıklı ve dayanıklılardır.


Oldukça zeki bir ırk olan Chinchilla zekâ kullanılan oyunları oldukça severler. Diğer tüm özellikleri İran kedilerine benzese de, sessiz ve sakin olmaları nedeniyle çocuklu ailelere oldukça kolaylık sağlıyor. Çocuklu aileler için ideal bir ev hayvanı olan bu tür, zeki, oyuncu ve sakin olması ve saldırgan olmaması nedeniyle çocuklarla çok iyi geçinebilir. Diğer hayvanlarla da iyi anlaşabilirler.


Zeki bir ırk olduklarından tuvalet eğitimi de kolay verilebilir. Ayrıca ağaçlara tırmanmayı çok sevdiklerini de bilmelisiniz.


Sağlık


Chinchilla oldukça sağlıklı bir ırk olsa da düzgün beslenmezse böbrek hastalıklarına sebep olabiliyor. Benzer oldukları İran kedileri gibi göz akıntısı problemi sık olmaz.


Bakım


Günlük olarak tüylerinin en az 15 dakika fırçalanması gerekiyor. Eğer düzgün taranmazsa tüy yutma, tüy dolaşması ve kusma gibi şeylere yol açabiliyor. Eğer düzgün taranmazlarsa tüyleri dolaştığı ve düğümlendiği için tüylerinin tamamen tıraş gerektiği için kedinin genel anesteziye sokulması gerekir.  Bakım sırasında vücudunun bazı bölgelerine (kol altı, kuyruk altı, göbek) daha fazla özen gösterilmelidir. Düzgün taransalar dahi tüy döküm mevsiminde tüylerin her yere dağılması söz konusudur. Tüy dökümünü en aza indirmek, yalnızca sık sık taramak ile mümkündür.


Günlük tüy bakımı haricinde, diş bakımı, banyo, tırnak bakımı gibi diğer bakım ihtiyaçları diğer kedilerde olduğu kadardır.


Diş bakımı ve fırçalama günlük yapılması önerilir ancak haftada bir fırçalamanız bile hiç fırçalamamaktan daha iyidir.


Tırnak bakımı ihtiyaca göre değişse de, iki haftada bir yapılması doğru olur.


Fiyatları


Chinchilla kedisi, Türkiye’de genel olarak 800 TL ile 2.000 TL arasında değişen fiyatlara sahiptir. Bu fiyatların değişkenliği, kedinin yaşı, bakımlılığı, ırk standartlarına yakınlığı, yetiştirici tarafından yapılan (aşı, belge, veterinerlik) masraflara bağlıdır.


Not: Verilerin yalnızca piyasa ortalaması olduğunu ve belirtilen rakamların altında veya üzerinde tutarlar ile de karşılaşmanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz.Puanlama


Bu kedinin tüm özellikleri göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 6


Zekâ: 7


Çocuklarla Arası: 8


Hareketlilik: 4


Bakım İhtiyacı: 7


Oyunculuk: 6


Eğitilebilirlik: 6

Chinchilla Resimleri

Chinchilla ChinchillaChinchillaChinchillaChinchilla
Chinchilla hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
CHİNCHİLLA YORUMLAR
Resim yok
İbrahim Ferhat

chincill la yavrusu sahiplenmek istiyorum, kendim istanbulda yaşıyorum, hediye olarak antalyada bir arkadaşım sahiplenecek
kedimiz antalya dan olursa ,oradan arkadaşım alıcak
bütçe 1000/2000 arası.
05313350156

Resim yok
Melike Baycan

0_3 aylık chincilla dişi yavru sahiplenmek istiyorum Antalya ve çevresi ücretsiz

Resim yok
Merve Yılmz

dişi chinchilla arıyorum max bütçem 1.500 mesaj yoluyla iletişime geçebilirsiniz

Resim yok
Nisa Sayan

22 haziran doğumlu safkan chinchilla erkek yavrum var ilanımdan bakabilirsiniz tekirdağ çevresi verilicektir safkan olmasına rağmen uyguna vereceğim.

Resim yok
Kadir Acer

Gri renkte 0-3 aylık olan kedisi olanlar varsa sahiplenebilirim. Daha önce baktım. Fiyat aralığım 750-1.000 TL arası
0507 388 54 34

Resim yok
Oğuzhan

Kedi sahiplenmek istiyorum 500 veya 600 TL fiyatları olur 0544 456 6867

Resim yok
Ekin Yalçın

Ücretsiz chinchilla sahiplenmek istiyorum İstanbul ve Bursa alabileceğim yerler

Resim yok
Ercan

Kedi almak istiyorum. Mesajla iletişime geçer misiniz lütfen.

Resim yok
Büşra Petcim Aslan

ankara yavru sahiplenmek istiyorum ulaşırsanız çok sevinirim

Resim yok
Nehir Boyalan

Chinchilla sahiplenmek istiyorum