Petcim
Kedi / Sağlıkkategorisi.

Scottish fold hastalıkları nelerdir ?

Her kedi için farklı hastalık türü veya belirtisi yoktur. Ancak her kedi cinsinin yatkın olduğu hastalıklar farklılık gösterebilir.

Scottish fold cinsi kedilerin yatkın olduğu hastalıklar nelerdir ?

Saygılarımızla.

    3 CEVAP
    1.253 GÖRÜNTÜLENME
İlk cevap için teşekkürler, Güllü Koç
Bu soruya cevap yazabilmek için oturum açmalısınız.
CEVAPLAR
Derya Taşkıran

Scottish fold cins kedim hiç bir hastalığı yok yanlış çiftleştirmeden olan hastalıklar var scotish le britsh çiftleşirse bir sıkıntı olmuyor

Atıf Erdoğmuş

Scottish Fold'lar için bir kaç yatkın olduğu hastalık var diyebilirim.

- Erken dönemde gebe kalması vücut gelişme açısından diğer ırklara göre az hassasiyet gösterir. Diğer ırklarda 4.5 - 5 aylıktan sonra dişi kedilerde kızgın gösterebilir. Ancak Scottish Fold kedileri 8 - 9 aylıktan önce kızgınlık, çiftleşme belirtileri göstermemeye başlar. Hormonel mekanizması düğer kedilerden farklı olduğu için kızgınlık belirtilerini baskılamak adına kullanılacak ilaçlar tümör eğilimlerini güçlendireceği için dikkatli kullanılmalı ya da bu ilaçların kullanılmaması gerekir.

- Scottish fold kedileri diğer ırklara göre kalp hastalıklarında daha hassastır.

- Deri ve tüy sağlığı açısından, üzerine herhangi bir parazit geldiği zaman kaşıntı hissi ve buna bağlı oluşacak tüy dökülmesi fazladır.

- Obezite açısından bakıldığında Scottish Fold kedileri karın bölgesinden yağlanmaya müsait ırklardır. Karın bölgesindeki yağlanma obeziteye yol açtığı zaman zayıflaması zor olacaktır. Bunun için hekim kontrolünde uygun diyetler ve mamanın seçimi doğru olur.

Güllü Koç

Bu kedilerin hasta olmasına gerek yok. Doğuştan kemik olarak problemli (hasta) olarak doğduklarını biliyorum. Yanılmıyorsan bir çok yerde, ağrılardan acı çektikleri bile söyleniyor.