CHARTREUX

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Bilinen başka adı yok.


Yaşam Süresi: 12 ile 15 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 3-5 kg, dişi 3-5 kg aralığında.


Fiyat: Veri girişi yok. (sebep)


Chartreux Hakkında


Chartreux kedisinin Fransa kökenli olduğu kabul edilse de, ortaya çıkışı ile ilgili iki farklı düşünce vardır.


Bir söylenti, Chartreux kedilerinin Ortadoğu (özellikle Suriye) bölgesinden vahşi dağ kedilerinden geldiğine inanıyor. 13. Yüzyılda haçlılar tarafından Fransa’ya geldiği söylenir. Bu haçlılar dinlerini Grande Chartreuse adı verilen bir manastırdan aldıkları için, kedinin isimi için ise bu manastırdan esinlenildi.


Bir başka söylenti ise, Carthusian rahiplerinin bu kedi cinsini geliştirdiği yönündedir. Onlar ise meşhur bir alkollü içki isminden (Chartreuse) esinlenerek bu kediyi isimlendirdiler. Ancak manastırın hiçbir belgelerinde bu kedinin yer almayışı, bu inanışın şüpheli kalmasına sebep oldu.


Yüzyılda Avrupa’ya doğru varlığı yayılan bu kedinin 1558 yılında yazılmış bir şiirde adı geçer. Daha sonra 1747 yılında bir resimde görüldü. 18. Yüzyıla gelindiğinde ise bir doğa yazarı da Chartreux’dan bahsetmiştir.


Chartreux kürkünün güzelliği ile avcıların hedefi haline gelmiş kedi türlerinden biridir. Bu sayılarının epeyce azalmasına neden olmuşken, I. Dünya savaşı sırasında yetiştiriciler bu kediyi üretmeye ve geliştirmeye başladılar. 1931 yılında ilk kez Fransa’da sergilenen Chartreux kedisi, bir süre sonra yetiştiricilerin üretimi durdurması ile yok olmanın eşiğine geldi. Üreticiler daha sonra yok olma tehlikesinde ki bu kedileri Russian Blue, British Shorthair ve İran Kedisi gibi cinsler kullanılarak tekrar üretti ve geliştirdiler.


Chartreux ırkının günümüzde ki durumu ise, 1987 yılında CFA tarafından bir cins olarak kabul edilmesine rağmen, GCCF yönetimi (Cat Fancy) tarafından henüz ayrı ırk olarak tanınmamıştır. Bunun sebebi ise bu kedinin görünüş ve birçok açıdan British Shorthair ile aynı olmasıdır.


Chartreux Özellikleri


Olumlu Özellikler


Sakin ve sessiz bir mizaca sahip kedilerdir.


Çok sağlıklı bir kedidir ve kalıtsal sağlık sorunları rastlanmaz.


Çok zeki kedilerdir ve bazı cihazları ve düğmeleri kullanmayı bile becerebilir.


Yalnız kalmaya tahammül edebilir (ancak bu çok uzun süre değil).


İnsanlar, çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinirler.


Olumsuz Özellikler


Sayıca az olmaları haricinde herhangi bir olumsuz özelliği bulunmamaktadır.


Ayrıca kedisi ile aktif bir şekilde oyun meraklısı olanlar, bu kedide ki aşırı sessizlik ve sakinliği olumsuz olarak görebilir.Görünüş


Görünüş olarak geliştirilmesinde rol oynayan Russian Blue kedisi ile benzerlik gösterirken, yine geliştirilmesinde katkısı olan British Shorthair ile ortak yönleri vardır. Buna rağmen görünüş olarak her iki cinsten de farklı ayırt edici özellikleri de yok değildir. Russian Blue ile benzer şekilde mavi renk tüyleri ve diğer kedilerden ayırt edici bir şekilde farklı olan gülümseyen bir ifadesi vardır. Bu görünüşü “gülümseyen kedi” lakabının yakıştırılması için gayet uygundur.


Örneğin British kedisi kesin, kısa ve çok yoğun bir kürke sahip iken, Chartreux kürkünde bu keskin doku yoktur. Ayrıca göz renkleri yalnızca bakır ve altın tonunda görülürken, benzetildiği İngiliz kedisinde gözler yeşil, mavi gibi renklerde olabilir. Chartreux daha tombul bir yanaklara sahiptir.


Orta uzunlukta kuyruğu, uç kısımlara doğru incelir. İngiliz kedisi British Shorthair kedisinden daha ince bacak kemiklerine sahip olsa da, kemikleri onun kadar güçlüdür. Orta büyüklükte ve yuvarlak pençeli bir kedi için hassas bir görüntüsü vardır. Bu görünüşü onu diğer kedilerden daha sevimli kılar.


Yüzyıllar önce kürkü için avcıların hedefi olan bu kedinin kürkü yoğun, kısa ve oldukça yumuşak tüyler ile kaplıdır. Bu kürkünde ki bu yoğun çift kat tüyler onu neredeyse su geçirmez kılar.


Chartreux kedi üreticileri yarışmasında (2018)  Karakter


Aileler için harika bir dost ve hayat arkadaşı olabilecek bir karaktere sahip Chartreux kedisi, sadık, sevgi dolu ve akıllı bir evcil hayvandır. İnsanlar ile iyi geçinmeyi bildiği gibi, diğer evcil hayvanlar ve çocuklarla aynı şekilde iyi geçinir ancak bağımsız bir çizgisi vardır ve onu korur. Tüm aileye karşı bağlılık duygusunu hisseder ancak ihtiyacını en fazla karşılayan aile bireyine daha fazla düşkünlük ve bağlı olmak eğilimindedir.


Şefkat dolu bir kedicik olmasına rağmen her şeye karşı çizgisini belirli bir mesafede korumayı bilerek, olayları bir mesafeden takip eder. Bu neden ile yalnız kalmaya tahammül edebilir. Evde siz olmadan tek başına da durabilir. Ev içi olaylara bile hemen müdahil olmadan bir süre düşünür. Keskin gözlemciliği ile çok zekidir. Bir alarm saatini çaldığı esnada kapatmayı ve düğmelerini kullanabilecek kadar akıllıdır. Öğeleri alıp getirmek içinde eğitilebilir. Hareketli nesneler ve hareketli oyuncakları takip etmeyi sever.


Chartreux sessiz kediler arasındadır ve nadiren ses çıkartır. Uzun bir süre miyavlamasını duymadığınız günlerde olacaktır. Sahibinin dikkatini çekmek istediğinde bile ondan sadece ufak mırıldanmalar duyacaksınız. Bazı Chartreux kedilerinin ise dilsiz (hiç ses çıkarmadığı) olduğu bilinir.


Enerji dolu bir ev kedisi değildir. Sakin bir mizaca sahiptir ancak meşgul olmayı sever. Arada sırada oyunculuk konusunda atak ve patlamalar yaşasa da bu kısa sürer ve eski sakin haline geri döner.


Sağlık


Chartreux ortalama ömrü 12-15 yıl arasında değişkenlik gösterir. Kedilerden sık rastlanan birçok kalıtsal sağlık sorunundan Chartreux kedisinin etkilenmediği bilinir. Dolayısıyla sağlıklı kedi cinsleri arasında yer alıyor. Bunula birlikte aşağıda ki sağlık sorunlarının yer aldığı biliniyor.


- Patellar luxation


- İdrar yolundaki taşlar


- Polikistik böbrek hastalığı


Bakım


Chartreux her zaman tüylerinin fırçalanmasından hiç keyif almayan bir kedi olmuştur. Kürkünün yoğun ve koruyucu katmanlı  (çift kat) tüyler ile kaplı olması onun fırçalanma süresini biraz uzatabilir. Ancak süre uzun olsa da, kısa tüylü olmasından dolayı haftalık 1 veya 2 kez taranmak Chartreux tüy bakımı için yeterli olur.


Beslenmesinde kullanılan mamanın en az %25 protein ve en çok %5 karbonhidrat bulunmalıdır. Düzenli olarak aynı mama verilmeli ve eğer bir değişiklik söz konusu olacak ise, yeni mamaya geçiş çok yavaş şekilde yapılmalıdır.


Chartreux kedisinin sakin ve yavaş tavırlarını göz önünde bulundurursak, kilo almaya meyilli kediler olduğunu kestirmek güç değil. Bu yüzden beslenme sıklığı olmasa da, miktarında dikkatli olmanızda yarar var.


Kedilerde düzenli yapılan tırnak, göz ve kulak bakımı Chartreux için özel değildir. Her kedide yapıldığı sıklık ve aynı şekilde uygulama yapılabilir.


Fiyatları


Chartreux kedisinin fiyatları, Türkiye’de satışının aktif olarak yapılmaması ve nadir bulunan ırklar arasında kabul edildiğinden belirlenemiyor. Ancak dünya genelinde fiyatlarının British Shorthair kedisi ile yakın veya aynı olduğunu tahmin ediyoruz. Chartreux fiyat bilgisi hakkında bir düşünceye sahipsen, lütfen bunu yorum yaparak bizimle paylaş.Puanlama


Chartreux kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 6


Zekâ: 10


Çocuklarla Arası: 8


Hareketlilik: 3


Bakım İhtiyacı: 4


Oyunculuk: 3


Eğitilebilirlik: 9

Chartreux Resimleri

Chartreux
Chartreux hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
CHARTREUX YORUMLAR
Resim yok
Derin Çelebi

bilgi alabilir miyim

Resim yok
Ali Özsayin

05324909393 ltfn bn istiyrm