Gürkan Kaymaz
Kedi / Üremekategorisi.

Kedilerin çiftleşme ayı ?

Bir kedi beslemeyi düşünüyorum ve bu yüzden sahiplenmeden önce bol bol araştırmalar yapıyorum. Ne kadar bilgili bir şekilde kedi beslersem o kadar iyi. Sonuçta bir can benim bilgilerime emanet olacak!

İnternette bir sitede, "Mart kedilerin en özel ayı değilmiş" isimli bir başlık gördüm.

Soru : Eğer mart değil ise, bu kedilerin çiftleşme ayı tam olarak hangisi?

Yada yılın bir çok ayında yavrulama, kızgınlığa girme gibi dönemlerimi yaşayacağım.

    2 CEVAP
    387 GÖRÜNTÜLENME
İlk cevap için teşekkürler, Said Çetinkaya
Bu soruya cevap yazabilmek için oturum açmalısınız.
CEVAPLAR
Administrator

Kedilerin çifleşme ve üreme ayları hakkında, tecrübeler en doğru yanıt olacaktır. Bu yüzden Said bey'in tecrübelerinin dikkate değer olduğuna inanıyoruz.

Said Çetinkaya

Merhabalar Gürcan Bey,

Dişi kediler ergenliğe girdikten sonra (takribi 8 aylık olduktan sonra) her ay kızgınlığa girer. Bu kızgınlık 3-10 gün arası sürebilir.

Dişi kedi hamile kaldıktan sonra doğum yapana kadar kızgınlığa girmeyecektir. Doğum sonrası düşük ihtimalde olsa 1 ay içinde tekrar kızgınlığa girebilir. Genelde doğumdan 2 ay sonra kızgınlığa tekrar girerler. Kendi dişi kedim doğumdan 5-6 ay sonra kızgınlığa girdi.

Erkek kediler ise ergenliğe girdikten sonra (8 aylıkken) kızgınlığa girerler. Kısırlaştırılmazlarsa sürekli olarak kızgınlıkta olacaklardır. Bu yüzden erkek kediler dişilerin aksine her an çiftleşmeye hazırdır.

Erkeklerin kızgınlık döneminde yaşanacak problemleri kendi kedim üzerinden açıklayacağım. Verdiğim örnekler bütün erkek kediler için geçerli değildir.

Erkek kedim 8 aylık olduktan sonra boğazının derininden sesler çıkarmaya başladı. Bunun ne anlama geldiğini 3-4 ay kadar anlayamadım. Dişi kedi arayışındaymış .

Dişi kedi aradığı için çiftleştirmeye başladık ama pek bir faydası olmadı. Her çiftleşmeden döndükten sonra çıkardığı sesler aynı şekilde devam etti.

22 aylık olduktan sonra 2.kattaki evimizin balkonundan atlayarak dışarı kaçtı. Bulup tekrar evimize getirdikten sonra koku bırakmaya başladı. Evin muhtelif yerlerine gün içinde 3-4 kere koku bıraktı.

29 aylık olunca koku bırakması ve ses çıkarmasından dolayı kısırlaştırmaya karar verdik. Kısırlaştırma ameliyatından bir gün sonra evimizdeki dişi kızgınlığa girdi ve dişi kedimizle çiftleşti.

Dişi kedimiz hamile kalmadı ama erkek kedimiz hala evde koku bırakır gibi hareketler yapıyor. Evin muhtelif noktalarına küçük miktarda idrar bırakıyor. Ama kısırlaştırma ameliyatından önceki gibi bir koku yayılmıyor bu sefer.