BRAMBLE

Hayvanlar / Kedi

Diğer Adı: Bilinen başka adı yok.


Yaşam Süresi: 9 ile 15 yıl arasında yaşarlar.


Kilo: Erkek 3-5 kg, dişi 3-5 kg aralığında.


Fiyat: Veri girişi yok. (sebep)


Bramble Hakkında


Amerika kökenli olan Bramble, nadir kedi türleri arasında yer alır. 2007 yılında bir ABD’li kedi üreticisi olan Gary Bramlett tarafından Bengal kedisi ile yarasaya benzer kulakları ile ünlü Rusya kökenli Peterbald cinsi kedileri melezlenerek Bramble cinsi ortaya çıkarılmıştır. Damızlık seçimlerinde oldukça dikkatli davranan Bramlett, herkes tarafından arzu edilen güzel mizaçlı, egzotik bir kedi türü yaratmayı başarmıştır.


Bramble sadece nadir ve egzotik kedi kayıtlarında tescilli olduğundan henüz yenidir. Ancak TICA başta olmak üzere, diğer kedi kayıt şirketlerinde de kaydının tamamlanması ve bu şirketler tarafından yeni bir ırk olarak kabul görmesi için çalışmalar sürmektedir.


Bramble Özellikleri


Olumlu Özellikler


Tüm hane halkı ile iyi anlaşabilecek sosyal bir kedi.


Diğer evcil hayvanlar ile uyum sağlayabiliyor.


Açık ve kapalı alanlarda bakım için uygundur.


Olumsuz Özellikler


Küçük hayvanlar bu kediden uzak tutulmalıdır.


Sadece kendi ihtiyaçlarına cevap verebilen bir kişiyi sahip benimseme eğilimi vardır.


Yeni bir cins olduğu için bulmak oldukça zor ve maliyetli olabilir.Görünüş


Bramble büyük ve çok kaslı bir görünüme sahiptir. Boyut olarak bilindik kedi türlerine göre oldukça büyüktür. Orta uzunlukta bir kuyruğa sahip olan bu kediler, Oriental Shorthair’den daha ağırdır. Başının yan tarafına yayılabilen kulaklar ile çok sağlam bir çeneye sahiptir.


Postu, kedinin kendi dünyasına özgü özelliği olan Wire Haired Fox Terrier köpeğine benzer.


Tüy renklerinde hiçbir sınır yoktur. Kedilere özgü her renk ve desende görülebilir.  Ancak üzerinde ki çizgileri Bengal kedisinden miras almıştır. Sık bir tüy yapısına sahip değillerdir.


Karakter


Şefkatli ve sevgi dolu karakteri ile Bramble kedisi, diğer evcil hayvanlar ve çocuklar ile çok iyi anlaşır. Karakter olarak Bengal kedisinin ıslah edilmiş hali gibidir. Ancak Bengal kedisinden devir aldığı bazı karakter özellikleri vardır. Vahşi içgüdülere sahiptir fakat daha hassas kişiliktedir. Aktif kedilerdir ve oyun oynamayı severler. Çok iyi bir avcıdır ve oyun oynamak bile onun için av heyecanı yaratır. Evde avcılık içgüdüsünü yaşayabileceği oyunlar oynamanız onun için harika olacaktır.


Bramble atalarının çevikliğini, atletizmi ve avlanma sevgisini koruyor.


Sahibinden fazla ilgi bekleyen veya ilgi göstermesi için gözünün içine bakan bir kedi değildir. Bu sebep ile evde yalnız bırakılmaya uygundur. Yürüyüş esnasında tasma ile yanınızda dolaştırmak için eğitilmeye uygun bir kedidir.


Agresif bir karaktere sahip değildir. İnsanlar ile ilişkileri güçlüdür ve ailenin bir parçası olmak için daima hazırlardır. Evde bir kişiyi sahip olarak benimseme eğilimi vardır. Bu yine de dışa dönük bir karaktere sahip kedi için, yabancılar ile kötü anlaşacağı anlamına gelmez. Bramble yabancılar ile de gayet dosttur.


Korkusuz ve yıldırım hızında hareket edebileceği bilinmektedir. Hareketleri sizi şaşırtabilecek derecede hızlı olabilir.


Sağlık


Bramble kedisi yeni bir cins olduğundan henüz kalıtsal bir sağlık problemi olup olmadığı bilinmiyor. Sağlıklı bir kedi olduğu düşünülüyor. Ancak fazla kilo alımını önlemek amacıyla beslenmede ki miktar, kedinin ağırlığı, yaşı ve boyutu gözeterek hesaplanmalıdır.


Ayrıca bu kedinin sağlığını koruyabilmek için fazla egzersize ihtiyaç duyulduğunu unutmamalısınız.


Bakım


Beslenmesinde %25 protein ve %5 karbonhidrat içerikli mamalar olması önemlidir. Her hangi bir besin değiştirileceğinde, sindirim problemlerini önlemek için bu yavaş yavaş ölçekler ile yapılmalıdır.


Bramble kedisi diğer kedilere oranla Bramble daha az tüy bakımı gerektirir. Tüylerini haftada bir veya iki kez fırçalamak ya da taramak yeterli olur.


Diş, kulak ve tırnak bakımları diğer kedilerde olduğu ölçüde seyredebilir. Bu bakımlar ne kadar rutin bir düzende sürerse o kadar iyi olacaktır.


Kulakları (kulak çöpü hariç) her hangi bir nemli bez yardımı ile temizlenebilir.


Göz akıntısı çok fazla yaşamaz, ancak olur ise yine iki göz için ayrı bez kullanarak akıntılar temizlenebilir.


Tırnak bakımı iki haftada bir sivri uçlar kesilerek yapılmalıdır.


Diş temizlikleri veya fırçalama olabildiğince günlük veya en geç haftada bir kez olmak üzere yapılmalıdır.


Egzersiz ihtiyacı olan bir kedidir. Bu sebep ile geniş alanlarda bakılması önerilir. Yeterince oyun oynayıp koşturabileceği, tırmanıp atlayabileceği yerler olması sağlığı açısından faydalı olacaktır.


Fiyatları


Nadir ve egzotik bir kedi türü olduğundan henüz dünyada pazarı bulunmuyor. Bu sebep ile her hangi bir fiyat belirtmek yanlış olacaktır.Puanlama


Bramble kedisinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:


Türkiye için Popülarite: 1


Zekâ: 8


Çocuklarla Arası: 6


Hareketlilik: 8


Bakım İhtiyacı: 5


Oyunculuk: 7


Eğitilebilirlik: 6

Bramble Resimleri

Bramble
Bramble için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz.
Bramble hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.