Diğer Adı: Mops, Mopshond, Doguillo, Chinese Pug, Dutch Bulldog, Mini Mastiff, Mopsi, Dutch Mastiff

Yaşam Süresi: 12 ile 15 yıl arasında yaşarlar.

Boy: Erkek 30-36 cm, dişi 25-30 cm boylarında.

Kilo: Erkek 6-9 kg, dişi 6-8 kg aralığında.

Fiyat: 900 $ ile 1.750 $ arasında orjinal ırk (detay)

Pug Özellikleri

Olumlu Özellikler

 • Pug cinsi köpekler kucak köpeği olarak bilinirler. Bu sebep ile onu doya doya sevebilir veya sarılabilirsiniz. Onunla yakın temas için ömrü boyunca çok vaktiniz olacak.
 • Türkiye’de oldukça bilindik ve beğeni toplayan popüler bir köpek olması, herkes tarafından dikkatleri üzerinize toplar. Bir Pug sayesinde olduğunuzdan daha fark edilebilir ve sempatik görünebilirsiniz.
 • Sessiz ve sakin karakteri ile sizi çok fazla yorma ve çevreyi rahatsız etmez. Bir apartman hayatı için en uygun köpeklerden biridir.
 • Egzersiz ihtiyacı düşük köpeklerdir. Bir Pug köpeğini günlük en az 30 – 45 dakika arası yürüyüşe çıkarmanız bile yeterli olacaktır. Bu onu dışarıda uzun süre vakit geçiremeyenler için uygun köpekler yapar.
 • Yumuşak ve sabırlı köpeklerdir. Pug’lar bu yüzden çocuklu bir aile veya yaşlılar için harika evcil hayvanlardır. Diğer evcil hayvanlarınız ile uyum sağlama konusunda da tam puan alabilirler.
 • Türkiye’de çok sayıda bulunurlar ve ücreti karşılığında temin etmek çok kolaydır.

Olumsuz Özellikler

 • Fazla tüy döken köpek ırklarından bir tanesidir. Bu sebep ile günlük tüy bakımı veya taranmaya ihtiyacı olacaktır. Aksi halde onu her kucakladığınızda tüy yumağına dönebilirsiniz.
 • Sağlık yönü ile bazı problemlere sık rastlanır. Bu daha sık sağlık kontrolü ihtiyacı ve daha özenli bir bakım gerektiren bir durumdur.
 • İlgi odağı olmayı gerektirirler, çok fazla ihmal etmek onların hiç hoşuna gitmez ve mutsuz olurlar. İyi yetiştirilmiş köpekler olabilmeleri için çok fazla zihinsel uyarıma ihtiyaç duyarlar.
 • Sıcak ve soğuğa karşı dayanıksız olmaları, onların dış ortamlarda bakılamayacağı anlamına gelir. Bu sebep ile, balkon veya bahçeniz için bir Pug asla düşünmeyin.
 • Bir Pug köpeğini ücretsiz olarak bulmanız neredeyse imkânsızdır.

Bakım

Pug cinsi köpeğinin bakımı her yerde “az bakım gerektireceği” yönünde olsa da, hemen akabinde birçok dikkat edilecek noktalar sıralanır. Tüy bakımı ile ilgili titizlik, sağlık ile ilgili önemli bakımlar ve egzersiz yönü ile özen gösterilmesi gereken bir köpek için az bakım gerektirdiğini söyleyemeyiz. Buda onları ciddi bir düzende bakım gerektiren köpekler listemize sokar.

Pug köpeklerinde tüy dökme problemi vardır. Bu sebep ile günlük olarak fırçalanması veya tüy toplayan eldivenler ile bakım yapılması önerilir. Bu vücudunda ki ölü tüylerden kurtulması, bakımlı görünüşü ve etrafa dökülecek tüylerin önlenmesi için tavsiye edilir. Yılın her dönemi tüy dökme görülür. Bununla birlikte özellikle 1-1,5 yaşların üzerine geldiklerinde veya bahar aylarında tüy dökümü artacaktır. Ayrıca kısırlaştırılmış dişi bir Pug, belirli zamanlarda yaşanan hormonel dalgalanmalar sebebi ile daha sık ve yoğun şekilde tüy dökebilir.  Banyo yaptırmak tüy dökümünü hızlandırır ve böylelikle azaltan faktörlerden biridir.

Vücudunda ki kırışıklıkların temiz ve bakımının özensiz yapılması durumunda bazı cilt sorunları meydana gelebilir. Bu sorunlardan bazıları enfeksiyon ve pis kokulardır. Bu sebep ile derisinde yer alan kırışıklıkların bakımını yaparak kuru ve temiz olmasını sağlayın.

Dış parazitlere karşı aşı ile koruduğunuz bir Pug köpeğine sahip olsanız da, kürkünü sık sık kontrol etmenizi öneririz. Kulak ve tırnak bakımlarına özen göstermelisiniz. Pug köpeklerinde kulakların aşağı doğru inik oluşu, kirlenen kulak içlerini görmediğinizden sık olarak ihmal sebebi olmaktadır.

Köpek sahipleri tarafından özen gösterilmeyen ağız ve diş temizliğini ihmal etmemelisiniz. Dişlerin haftada 2 veya 3 kez fırçalamasını yapın.  Ayrıca dişlerde tartar oluşumunu önlemek amacıyla çiğneme kemikleri veya oyuncakları ile vakit geçirmesine izin verin.

Çok hareketli bir köpek olmayışları onların hızlı şekilde kilo almasını sağlayabilir. Bu yüzden günlük yapmanız gereken egzersizi ihmal etmeyerek, en az 30 dakika yürüyüş yaptırın. Buna ek olarak mama vakitlerinde porsiyonların büyüklüğü ve miktarına, köpeğin kilosu, yaşı ve günlük hareket durumuna göre uyarlama sağlayın (miktarı belirleyin).

Pug köpeği göz akıntısı ve çapaklanma problemini sık yaşayabilir. Bu akıntıların temizliğine özen gösterilmeli ve her iki göz çevresi nemli bez (ayrı bezler) yardımı ile temizlenmelidir. Her iki göze ayrı bez kullanımı, bir gözde oluşabilecek bir rahatsızlığı, diğer göre bulaştırmamak açısından önemlidir.

Vücut sıcaklıklarını verimli bir şekilde kullanamayan Pug’lar, yazın sıcaktan, kalın kürküne rağmen kışın ise soğuktan korunmalıdır. Kış aylarında kolay üşüdükleri için evden dışarı çıkmayı çok sevmeyeceklerdir. Mevsim geçişlerinde (baharlar) alerjik reaksiyonlar görülebilir veya çiftleşme dönemine girebilir. Bu zamanlarda huysuz bir köpek olabilirler. Ayrıca evden kaçma eğilimi gösterebileceklerinden, dikkatli olunmalıdır.

Pug bakımı zor mu? (Tecrübe Paylaşımı)

Karakter

Pug cinsinin öne çıkan karakteristik özelliği, komik, şefkat dolu, sadık ve yaramazlıkları ile eğlenceli bir köpek olmasıdır. Şımartılmayı seven bu köpekler sahipleri ile güçlü bir bağ kurar ve sahibinin ruh hallerini yansıtabilir. İlgi odağı olmayı arzulayan Pug köpeği, uzun süre görmezden gelinir ise depresyona girebilmektedir.

Onların sesini çok duymazsınız, hemen hemen hiç havlamazlar. Bu yüzden apartman hayatı için mükemmel bir karaktere sahiptir. Tembellik yapmayı seven bu sabırlı, yavaş ve sakin köpekler, çocuklar ve yaşlı sahipler içinde uygundur. Diğer evcil hayvanlar ile uyum sağlama konusunda da fazlasıyla başarılı canlılardır. Yavru Pug köpeği, yetişkinlere göre daha enerji dolu ve yaramazdır.

Görünüşte önyargılı davranarak aptal canlılara benzetebilirsiniz ancak Pug oldukça zekidir. Tarih boyunca insana arkadaşlık edecek bir köpek olarak yetiştirildiler. Bu yüzden avlanma içgüdülerine sahip değillerdir. Bu yüzden sizinle türlü oyunlar oynayabilir ancak at-getir oyunları ile fazla ilgilenmeyeceklerdir. Yine de bu imkânsız değil, sıkı bir eğitim ile mümkündür.

Doğduğu ortam, büyüdüğü çevre ve yetiştiricisi onun karakter gelişiminde büyük rol oynar.

Pug karakterini yansıtan sevimli videolar

Pug Hakkında

Her zaman tüm dünyada popüler köpekler arasında yer almayı başaran Pug cinsi, Çin kökenli ve toy (oyuncak) süs köpekleri grubunda yer alırlar. Tarihte yeni ortaya çıkan köpekler olarak bilinmezler. M.Ö. 200-206 yılları arasında Shang hanedanı tarafından, Çinli hükümdarlar için yetiştirilmiş kucak köpeği olarak bilinirler. Ancak Çin’in ilk hükümdarı Qin Shi Huang tarafından bu köpeğe ait tüm kayıtların ve sanat eserlerinin yakılması ve yok edilmesi sebebi ile Pug’lar hakkında “Çin Öncesi” köken bilgileri bilinmemektedir.

Pug cinsinin popülerliği Tibet, Japonya ve sonrasında Avrupa’ya yayıldı. 1500’lü yıllarda Pug ‘lar, Hollandalı tüccarlar tarafından Avrupa’ya ithal edildiler. Pug burada da popüler olmayı başardı ve kraliyet hanelerinde favori köpekler arasında oldu. İnsanların kartpostallar, resimleri ve portrelerine yansıdılar. ABD’ye 19. Yüzyılda getirildi ve AKC (American Kennel Club) 1885 yılında tanımıştı. Birleşik devletlerde birçok evde kendine yer bulan Pug, köpek şovları, yarışmalar ve programlarda kendine geniş bir yer bularak şampiyonluklar kazandı. 1931 yılında “Amerikan Pug Köpek Kulübü” kuruldu ve bu kulüpte AKC tarafından aynı yıl tanındı.

Günümüzde tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de popüler köpek ırkları arasında yer almakta ve en çok aranan süs köpeği cinslerinden biri olmaktadır.

Tarihte Pug cinsi köpeklere sahip olan önemli kişiler arasında William of Orange, Napolyon Bonapart, Kraliçe Victoria ve William Hogarth yer almaktadır. Pug köpeğinin ev sahibi olan Çin’de Chiang-Sze ismiyle bilinen bu köpek, dünyanın dört bir yanında tanındıkça birçok farklı isimler ile adlandırıldılar.

Dünyaya yayılması ve tanınmasında büyük rol oynayan Hollanda'da Mopshond, İspanya'da Doguillo, Almanya'da Mops ve Fransa'da Carlin olarak adlandırıldı. En son 1700’lü yıllarda yüz ifadesinin Marmoset pug maymunu ile benzerlik göstermesinden dolayı, kalıcı olarak PUG ismini aldı.

Görünüş

Pug köpekleri görünüşleri ile diğer tüm köpeklerden çok kolay bir şekilde ayırt edilebilen, özgün ve farklı bir görünüşe sahiptir. Görünüşte ilk dikkat çekenler arasında kısa boyları, kocaman gözleri, buruşuk yüzleri ve kırışık derisi ile ikonik şaşkın bakışları vardır. Uzun dillerinin sık sık dışarıda olması da onların görünüşünde bir farklılık yaratır. Ayrıca düz bir namlu gibi duruşları, kadife hissi yaratan sarkık kulakları, karakteristik bir alt çene çizgisi ile kısa ve sıkıca kıvrılmış bir kuyruğu görülür.

Pug köpeğinin kısa, ince ve pürüzsüz çift katman tüyleri vardır.

Pug cinsinin tüy renkleri birden fazladır ancak buna rağmen en çok krem veya gümüş, siyah, kayısı (sütlü kahve) ve açık kahverengi tonlarında görülürler. Örneğine az rastlanıyor olsa da tamamen beyaz renkli Pug köpekleri de vardır. Siyah harici diğer renklerde, baş bölgesine doğru koyulaşan siyah renkler hakim olabilir. Kürkünde yer alan bu siyah izler, boyun bölgesinden kuyruğa kadar bir sırt çizgisi yaratır.

Eğitim

Pug eğitim konusunda biraz sıkıntılı bir köpek olabilir. Sadık bir köpektir ancak bir o kadar itaatkâr olmayabilir. Söylenen şeyleri yapma konusunda inatçılığı ağır basacaktır. Eğitilebilirlik konusunda bizden düşük puan alması için, itaat eğitiminin zorlu olması yeterli bir sebeptir. Yine de eğitilmesi imkânsız köpek olduğu anlamına gelmiyor. Yalnızca daha sıkıntılı bir süreç yaşayacağınızı bilmeniz yeterli.

Bir Pug cinsi temel eğitimleri mutlaka almalı ve düzenli uygulamalıdır. Bu eğitim, otur, kalk gibi köpek üzerinde otoritenizi oluşturacak komutlar zinciridir. Temel eğitimi almış bir köpek ikinci aşama olarak ileri derecede eğitim alabilir. Ancak Pug için bunlar sınırlıdır. Örneğin koruma ile ilgili çok fazla içgüdülere sahip olmamaları onları koruyucu bir köpek olarak kullanma amacıyla eğitime müsait canlılar yapmaz.

Başlıca tuvalet ve temel eğitim, uygulanacak ilk eğitim programlarından olmalıdır.

Yiyecek ve ödüllere düşkün olan Pug cinsi için bol ödüllü bir program oluşturmak, eğitim sırasında daha kolay ve hızlı sonuç elde edilmesini sağlayacaktır.

İnatçı çizgilerini eğitim sırasında koruyan bu cins için nazik davranışlar iyi olur. Olumlu her türlü pekiştirmeye yanıt vereceklerdir. Sert veya olumsuz çıkışlar onun bir şeyleri iyi yapmaması için bir sebep olacaktır. Sert eğitim yöntemlerine iyi cevap vermedikleri gibi, bu durum köpeğin üzerinden olumsuz etkiler bırakabilir.

Ona karşı istekleriniz ve komutlarınızda her zaman tutarlı ve sabırlı olun. Zaman zaman inatçı olsalar da çevresine ve karşı oldukça hassastır. Onların ev içerisinde ki yerlerini bilmelerini erken yaşta öğrenmelerini sağlamak gerekir. Baskın davranış geliştirmelerini engellemek için ona kimin sahip olduğunu hissettirmelisiniz.

Sağlık

Genelde sağlıklıdır ancak, bir Pug köpeği sağlık yönü ile sahiplerinin daha dikkatli ve özenli bakım yapmasını gerektirir. Kompakt bir solunum yoluna sahip bu köpekler, vücut sıcaklıklarını verimli bir şekilde düzenleyemezler. Bu köpeklerin çoğu kez dillerini dışarıda görüyor olmamızın sebebi de budur. Bunun tam aksi olarak kış aylarında ise çok üşürler ve çok soğuk havalara maruz kalmaları durumunda hipotermi geçirebilirler.

Pug cinsi köpekler eğlencelidir ancak genelde hareketsizdirler. Bu sebep ile Obezite onların baş düşmanlarından birisi olabilir. Obezite ihtimaline karşın günlük en az 30 dakika kadar egzersize ihtiyaç duyarlar. Bu egzersiz amaçlı yürüyüşler sırasında köpeğin vücut sıcaklığını kontrol altında tutmalı ve yorulduklarında ara verilmelidir. Özellikle güneş altında veya çok sıcak havalarda fazla yürütmemeniz önerilir.

Tüm bunların yanı sıra aşağıda ki sağlık sorunlarından da etkilenebilecekleri bilinir.

Kısa burunları ve kaş yapısından dolayı göz yaralanmalarına müsaittirler. Köpek Ensefaliti, Epilepsi, Sinir dejenerasyonu, Katarakt, Korneal ülserler, Hemi-vertebra, Kalça displazisi, ve Legg-perthes hastalıklarına sahip olma eğilimindedirler.

Bazı Pug köpekleri Cheyletiella Dermatit, Staph Enfeksiyonu, Maya Enfeksiyonu ve Demodectic Mange gibi cilt problemleri yaşar. Bu cilt sorunlarını yaşama ihtimalini en az düzeye indirmek düzenli ve doğru bakım ile mümkündür. Örneğin “Bakım” başlığı altında belirttiğimiz gibi, buruşuk cildinde “kırışıklıkların temizlenmesi ve kuru tutulması” maya enfeksiyonu (mantar) için en iyi önlemdir.

Pug cinsinde göz akıntı ve çapaklanma sorunları sık görülebilir.

Beslenme

Pug, kilo alma eğiliminde olmasından dolayı beslenmesi özen ve dikkat ister. Beslenme sırasında günlük mamanın miktarı, besin ve beslenme sıklığı başta olmak üzere birçok şeye göre düzenlenebilir. Bu miktar köpeğin yaşı, büyüklüğü (boyutu), aktivite seviyesi, hareketliliği, metabolizması ve verilen ödüller dahil her şey hesaplanarak yapılmalıdır.

Yetişkin bir Pug köpeği için uygun yiyecek mükemmel kalitede kuru köpek maması olmalıdır. Onlara asla yemek artıkları vermemelisiniz.

Tipik bir az aktif sayılan Pug köpeği için 410 kalori yeterli olabilirken, fiziksel olarak çok aktif bir Pug köpeğinde 620 kaloriye kadar çıkabilir.

Diyeti genel olarak protein (balık, kuzu, bizon), ılımlı yağ ve enerji için düzenlenmiş kompleks karbonhidratlar bakımından zengin olmalıdır. Çoğu düz burunlu köpek ırkı gibi, cilt alerjilerine de meyillidir. En sık görülen alerjenler tavuk, sığır eti ve mısır, buğday ve soya gibi ucuz dolgulardır.

Fiyatları

Orjinal bir pug cinsi köpeğe 900 $ ile 1.750 $ arasında sahip olabilirsiniz.

İlgilendiğiniz bir Pug için fiyatı değiştirecek bir dizi faktör vardır. Bunlar köpeğin görünüşü, yaşı, sağlık durumu, besleyenin veya satıcının yaptığı masraflar (aşılar, veterinerlik veya mama vb.), SCR ve pasaport benzeri belgeler veya var ise kayıtlı olduğu dernek ücretleri gibi şeylerdir. Bunların birçoğundan yoksun, yavru bir Pug cinsi köpek çok daha uygun fiyatlı olacaktır.

Yukarıda yazılı fiyat aralıkları tamamen RUHSATLI , sağlık ve ırk garanti belgeli (veteriner hekim kaşeli) ŞECERE belgeli, ırkının saflığında şüpheye yer olmayan yavrular için geçerlidir. Söz konusu fiyatları belirleyen faktörler genelde ülkemizde üretimi sayılı olması ve ithal ediliyor olmasıdır. İş yükü bakımdan incelendiğinde geldiği ülkenin para birimi, havayolu şirketlerinin bilet fiyatları, ülkemizde vergilendirilmesi gibi durumlardır. Hatta çoğu zaman tüm bunlardan hariç çok küçük detaylar bile olabilir. Örneğin; yavruların (anne-babanın) yediği mama , aşılama durumları , veteriner masrafları gibi.

Daha uygun fiyatlı yavrular da bulmak elbette mümkündür ancak bu takdir de aşağıda sıralanacak riskler konusunda sizleri uyarmak isteriz.

 • Viral hastalıktan kaynaklanan yoğun bakım ya da ölüm
 • Irkı ile alakalı karışım.
 • Yavruyu görmeden, muayene ettirmeden ödenmiş ücretlerde dolandırılma ihtimali.
 • Kırma yavrularda eğitim sorunları (eve adaptasyon, saldırganlık hali gibi).
 • Alerjik reaksiyonlar yaşama, sağlık durumunu olumsuz etkileyecek sorunlar.

Ayrıca satıcının, pet mağaza, üretici veya yalnızca kendi evinde ki köpekleri sahiplendiren bir besleyici olması da fiyat değişkenlikleri yaratacaktır.

Daha güncel ve ilgilendiğin köpeğe ait fiyat bilgisini öğrenmek için sitemizdeki evcil hayvan ilanları bölümünde Pug satıcıları ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

İthal köpek fiyatlarında dolara göre değişkenlik söz konusu olduğundan, bu yazıda sizlere daha doğru bilgi sunabilmek için fiyatlandırmalar dolar üzerinden yazılmıştır. Ayrıca fiyatlandırmalar konusunda safkan, ırkı kusursuz yansıtan ve belgeleri ile birlikte tamamen eksiksiz ithal köpek ırkları baz alınmıştır.

Yerli üretim olarak daha uygun bir fiyat ile bu köpeğe sahip olabilmeniz de mümkündür. Bunun için "Pug İlanları" sayfamızdan köpek satıcıları ile iletişime geçebilir ve güncel fiyatları öğrenebilirsiniz.

Puanlama

Pug köpeğinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:

 • Türkiye için Popülarite: 10
 • Zekâ: 7
 • Çocuklarla Arası: 8
 • Bakım İhtiyacı: 7
 • Oyunculuk: 5
 • Eğitilebilirlik: 4
 • Egzersiz İhtiyacı: 2
 • Köpeklerle Arası: 9
 • Hayvanlarla Arası: 10
 • Koruyuculuk: 5

Pug Resimleri

Pug PugPugPugPug
Pug hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
PUG YORUMLAR
Buğra Erel

arayın görüşelim bakabilecek uygun yerim var gelip görebilirsiniz mama karşılığı yada bakamayan sıkışık olanlardan alırım iyi günler

Buğra Erel

Merhaba pug yetişkin yada yawru fark etmez bakamayan sahiplendirmek istegen mama karlisiği da olur hiç fark etmez Düzce'de oturuyorum bakabilecek yerim var gelip görebilir

Ahmet Tunç

Sakarya ve yakın illerde pug arıyorum yardımcı olabilecek varsa iletişime geçebilirsiniz

Bahattin Taştan

Puf sahiplenmek istiyorum ama parayla değil ticaretine karşıyım yavru varsa yer Kocaeli Gebze

Doğan Can Türedi

Şafak ÖZKUL rica etsem iletişime geçer misiniz?

Cengiz Camcı

Şafak Özkul şehir ?

Safak Ozkul

8 aylık erkek pug var mama-su kabı kıyafetleri pasaportu herşeyiyle vericem. Eşimden ayrıldığım ve evde iş dolayısıyla fazla ilgilenemediğim için ayrılmak zorundayım can dostumdan...

Erdoğan Arslan

2.5 yaşında çift pug Tlf :532 701 0503

Erdoğan Arslan

2.5 yaşında beyaz dişi erkek çift pug var takasta olur şehir Ankara

Emoc

Ben pug cins köpek sahiplenmek istiyorum ama parayla dil hayvan ticaretine karşıyım köpeğini gerçekten mutlu edicek ve onu çok sevicek bir aileye vermek isteyen lütfen bana ulaşsın herkezin birşeylere zarfı vardır benimde bu köpeğe zafim var çok sevdiğim bir hayvan gerçek hayvan sever aile istiyorsa ben seve seve almak istiyorum tesekkurler