ÇİN ASLANI

Irk Bilgileri / Köpek

Diğer Adı: Chow Chow, Çov çov

Yaşam Süresi: 9 ile 15 yıl arasında yaşarlar.

Boy: Erkek 43-51 cm, dişi 43-51 cm boylarında.

Kilo: Erkek 25-32 kg, dişi 20-27 kg aralığında.

Fiyat: 3.000 TL - 6.500 TL arasında (detay)

Çin Aslanı Hakkında

Dünyanın en eski köpek ırkları arasındadır. Genetik testler ve arkeolojik buluntular (M.Ö. 206 – M.Ö. 22), Çin Aslanı köpeğinin kökeninin Moğolistan ve Çin’e dayandığını kanıtlıyor. Çin hanedanlığı tarafından av ve bekçi köpekleri olarak kullanıldığı, döneme ait hanedanlık heykelleri ve çanak, çömlekler üzerinde bulunan izleri bunu ispatlar niteliktedir.

Bu cinsin bazı meraklıları tarafından, Çin Aslanı köpeğinin “Çin” kökenli olmadığı ve yaklaşık 3000 yıl önce işgalci Moğollar tarafından oraya getirildiği söylenir.

M.S. 7. Yüzyıllar da, o dönemin Çin imparatorunun av amaçlı yaklaşık 2500 adet Çin Aslanı köpeğine sahip olduğu söyleniyor. Bu cins tarihte her zaman av köpeği olarak düşünülmüş ve kurtlar, leoparlar gibi diğer canlıların izlerini sürmek için kullanılmıştır. Ancak M.Ö. 7. Yüzyıla kadar sürülerin güdülmesi (çoban köpeği) ve koruma köpekleri olarak da kullanılıyordu.

Mükemmel izleme becerileri ile avcılık, soğuk kışa günlerine dayanıklılıkları ve güçlü bedenleri ile kızak köpeği olarak kullanıldı. Ayrıca Çin’de etleri ve kürkleri için de gözde köpeklerdir. Günümüzde hala o ülkede onlara “lezzetli bir et” gözü ile bakılmaktadır.

Çin, 1800’lü yıllardan önce dış dünyaya kapılarını kapatan bir ülke olduğu için bu köpekler gizemini korumaya devam etti. 1865 yılında Kraliçe Victoria bir Çin Aslanı hediye aldı ve o yıllarda henüz bu köpeğe sahip başka bir ülke yoktu. 1895 yılında İngiltere’de ilk Chow Chow kulübü kuruldu.

Günümüze gelecek olursak, şuan Türkiye dahil tüm dünyada beğeni toplayan ve tanınan köpek ırkları arasında yer alıyor.

Çin Aslanı hakkında ilginç bazı bilgiler

 • Kraliçe Victoria’nın sahip olduğu ve dünyanın her yerinde popüler bir köpektir.
 • Shar Pei haricinde siyah (koyu mavi) dile sahip tek ırk olduğu düşünülüyor.
 • Yüzyılda dönemin Çin imparatoru tarafından bu ırk av amaçlı kullanıyordu.

Çin Aslanı Özellikleri

Olumlu Özellikler

 • Son derece sadık aile hayvanlarıdır. Tüm aile bireyleri ile arası iyi olmasına rağmen, sahiplerine karşı ayrılma endişesi yaşayacak kadar bağlıdırlar.
 • Koruyuculuk içgüdüleri ile mükemmel bekçi ve koruyucu köpeklerdir. Çevrenizde olup biten kuşkulu veya olumsuz bir durumu hızlı bir şekilde haber alabilirsiniz.
 • Avcılık konusunda yeteneklerini tarih boyunca göstermişlerdir. İyi bir iz sürücüdürler.
 • Fazla havlayan köpek türü değildir. Gerekmediği sürece havlamaması, şehir yaşamı için onları uygun kılar. Yine de arka bahçeli bir evin daha ideal olduğunu ve bir apartman dairesinde çok mutlu olmayacağını unutmayın. Tabi ki bu apartman dairesinde yaşayamaz anlamına gelmemektedir.
 • Zeki olmaları onları yeni şeyler öğrenmeye müsait kılar. Ancak yine de inatçı karakterlerinin ağır bastığını ve itaat eğitimlerinin doğru kişilerce uygulanması gerektiğini unutmamalı.
 • Günlük egzersiz ihtiyacı azdır. Yalnızca 40-60 dakika arasında bir yürüyüş onlar için yeterli olur.

Olumsuz Özellikler

 • Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında çok fazla tüy döken bir köpektir. Bu sebep ile daha fazla tüy bakımı ve fırçalama gerektirir.
 • Diğer hayvan türleri veya diğer köpeklere karşı davranışlarına çok fazla güvenilmemeli. Her zaman aynı şekilde tutarlı ve olumlu davranışları sergilemeyebilir.
 • Çok küçük çocuklu veya ilk kez köpek sahibi olacaklar için tavsiye edilmez.  Karakter başlığı altında detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.
 • Uzun süre evde yalnız kalmaktan hoşlanan köpekler değillerdir. Bu yüzden evde kimse yoksa onu bırakıp işe gitmeyi hayal etmeyin.
 • Genç yaşta yeterli sosyalleştirme sağlanmaz ise, yabancılar ile etkileşimleri saldırganlık ile sonuçlanabilir.
 • Özgürlüğüne düşkün karakter yapısı ile size itaat etmek onlara göre kolay değildir. Bu sebep ile onu eğitmek zor, sabır ve zaman gerektiren bir iştir.
 • Oyuncu köpekler değillerdir. Her ne kadar bir nebze eğlenceli halleri olsa da genel olarak eğlenceli türler arasına maalesef koyamadık.

Çin Aslanı Bakımı

Böylesine yoğun ve kalın tüyler ile kaplı bir köpeği evinizde besliyorsanız çokta şanslı sayılmazsınız. Çünkü Çin Aslanı’nın bakımı ev için oldukça ciddi bakımlar gerektirir. Yatkın oldukları cilt hastalıkları unutulmadan düzenli bakımı yapılmalı ve tımar ihtiyacı giderilmelidir.

Çin aslanı köpeğinin tüy bakımı için haftalık en az 3-4 kez fırçalanması gerekir. Bu durum ilkbahar ve sonbahar aylarında tüy dökümünün artması sebebi ile daha fazladır. Vücudunu fırçalamak için orta kabalıkta bir fırça, uzun tüylerin yer aldığı yerler için “pim fırçası” ve bacaklar için kaygan bir fırça kullanmak en doğru alet tercihiniz olacaktır. Tüylerde kırılmayı önlemek için daima saç kremi kullanmanızda önemlidir.

Tırnak bakımı, göz ve kulak bakımları her köpek ırkında olduğu rutinde yapılabilir.

Çin aslanı her ne kadar yüksek enerjili bir köpek olarak bilinmese de, her köpeğin günlük belirli miktarda egzersiz ihtiyacı vardır ve bu cins içinde durum aynıdır. Her gün yaklaşık 40-60 dakika kadar egzersiz yapmaları gerekiyor. Her ne kadar arka bahçede dolaşmayı seven köpekler olsa da, birlikte dışarıya çıkarak yürüyüşler yapmaktan keyif duyar. Yoğun tüyleri nedeni ile bu köpeklerin vücutları çok çabuk ısınmaktadır. Bu yüzden sıcak yaz günlerinde egzersiz için, sabah vakitleri ve akşam güneş battıktan sonraki zamanları seçmeniz iyi olur.

Yavru köpeklerde sert egzersizler yapmaktan kaçınmanız gerekir. Çünkü kemikleri henüz büyüme aşamasında olduğundan olumsuz yönde etkilenebilir. Örneğin yavrular için merdiven inmek veya bir yerden atlamak sert bir egzersiz sayılabilir.

Bir Çin Aslanı edindiyseniz onun inatçı ve kafasına buyruk karakterinden haberiniz vardır. Bu yüzden erken yaşta sosyalleşmesi ve eğitilmesi bu ırk için çok önemlidir. Köpeğinizi küçük yaşlardan itibaren yeni insanlar, yeni çevreler ve diğer canlılar ile tanıştırmak çok iyi olacaktır. Kendine özgü karakteri ile sizi biraz zorlayacak olan Çin Aslanı için, eğitim kısmını okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Beslenme için her zaman mama içeriğine önem vererek, yüksek kaliteli mamalar tercih etmeniz önemlidir. Çünkü bu köpek ırkında sindirim sorunları ile birlikte meydana gelebilecek yatkın olduğu sağlık sorunları vardır.

Çin Aslanı Karakteri

Çin aslanı karakterini köpekten daha çok bir kediye benzetebilirsiniz. Bu köpeklerin her insan ile aralarının iyi olduğunuz söyleyemiyoruz. Yaşadığı aile bireylerine karşı sevgili ancak ailede onunla en fazla ilgilenen tek bir kişiye bağlanan seçici bir köpektir. Sahibi olarak benimsediği kişiye karşı diğer insanlardan daha fazla sabır ve hoşgörü ile yaklaşır. Tarihte her zaman koruma ve av karakteri ile öne çıkarak bu yönde kullanılan Çin Aslanı, içerisinde istemsiz bir koruyuculuk ruhu taşır.

Bir Çin Aslanı beslemek tecrübe gerektirir. Bu yüzden ilk kez köpek besleyecekler için uygun türler değillerdir. İnatçı ve baskın karakterli köpeklerin nasıl yetiştirilmesi gerektiğini bilen kişilerce bakılması daha doğru olur. Bu köpekler erken yaşta sosyalleştirilmeli, eğitilmeli ve sizin baskın karakter olduğunuzu kabul etmelidir. Aksi halde işin içinden çıkamayacağınız talepkar ve sizi asla dinlemeyen bir köpek sahibi olacaksınız. Hatta o sizi yönetmeye çalışır dersek abartmış sayılmayız.

Yabancılarla arasının iyi olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü koruyuculuk içgüdüleri herkese karşı kuşku ve tedbirle yaklaşmasını gerektirir. Evine ve aile bireylerine karşı koruyucu yaklaşımlarından dolayı eve gelen yabancılar ile yakın temas kurmadan önce tanışmaları sağlanmaktadır.

Bir Çin Aslanı köpeğine nasıl yaklaşacağını bilen yaşta çocuğa sahip aileler için uygun olabilirler. Ancak çok küçük yaşta çocuğu olan aileler için uygun köpekler değillerdir. Sahibi haricinde kimseye karşı fazla sabır dolu bir köpek olmadıklarından, kendileri ile oyuncak gibi oynayan bir çocuğa da fazla hassasiyet ve hoşgörü göstermezler.

Diğer köpek cinsleri ile anlaşmaları kolay olabilse de, kendi cinsine karşı saldırgan tavırlar görülebilir. Avcılık içgüdüleri kaçan her şeyi kovalama tepkisi doğurur. Bu sebep ile yavru Çin Aslanı köpeğiniz evdeki canlılar ile birlikte büyümüş ise sorun olmasa da, eve yeni evcil hayvan alacaklar için büyük problem olabilir.

Harika bekçi köpekleridir. Çevrelerinde olup bitenlere hızlı tepkiler verebilir ve böylelikle sahiplerine çok hızlı bir şekilde haber verirler.

İnsanlar ile genelde uzak kalmayı tercih etseler de, uzun süre evde tek başlarına kalmaları onları hiç mutlu etmez. Özellikle sahiplerinden ayrılma kaygısı yaşarlar. Bu sebep ile kimsenin evde olmayacağı durumlarda, en az 1 kişi evde bırakılırsa daha doğru bir seçim olacaktır. Aksi taktirde problem yaratabilirler.

Doğa ve açık alanları çok severler. Her ne kadar gerekmediğinde havlayan bir tür olmasa da, bir ev veya apartman dairesinde bakım için hiç uygun değillerdir. Bu yaşayamayacağı anlamına gelmez, apartman dairesinde mutlu olmayacaklarını ve onlar için en iyi yer olmadığını bilmeniz yeterli. Arka bahçesi olan evler daha uygundur. Onlar için en iyi seçim, arka bahçesi çitlerle çevrili bir evdir.  

Çin Aslanının karakterinde bir oyunculuk yatmaz. Tamamen kendi içgüdüleri ile hareket eden bu köpekler “At-Getir” oyunları için mükemmel canlılar değillerdir. Siz ona getirmesi için bir şey attığınızda “sen attın, sen al ve getir” bakışı atacaklarından hiç şüpheniz olmasın. O kendi çapında eğlenceli bir köpektir fakat ona oyuncaklar almanız çok gerekmez.

Suyu çok seven köpekler değiller. Örneğin yağmurlu bir havada dışarıda dolaşarak ayaklarını ıslatmaktan hiç hoşnut olmayacaklardır. Böylesine kalın ve yoğun tüylü bir kürke sahip oldukları için ıslanmayı sevmemek gayet anlayış gerektirecek bir durum.

Çin aslanı için oyun ve eğlence

Çin Aslanı Görünüşü

Ağırlıkları ve boyutları göz önüne alındığında, büyük köpek ırkları arasında yer alırlar. Yarım metreyi bulabilen boyları ve 32 kg ağırlığa erişebilmeleri onların büyük ırklar grubuna dahil edilmesi için haklı bir gerekçedir.

Çin aslanı köpeğinin, onları diğer ırklardan ayıracak belirgin görünüş farklılıkları vardır. Bu farklı özelliklerden bir tanesi koyu renkli mavimsi siyah dilleridir. Bu özellik dünya üzerinde çok fazla köpek ırkında görülmez. Onun haricinde yalnızca Shar Pei cinsi köpek aynı renk tonunda dile sahiptir. Benzersiz yoğun ve kalın paltoları ile ayı benzeri fiziksel özellikleri onları diğer köpek cinslerinden kolayca ayırır.

Kürklerinin türüne göre 2 farklı Çin Aslanı köpeği vardır. Bir tanesi yoğun, uzun tüyler ile kaplı kürke sahiptir. Bu tüyler baş ve boyun bölgesinde daha uzundur, boyunda yele görüntüsü oluşturmaktadır.  Kalın ancak yumuşak ve yün gibi bir tüy kaplaması ile donatılmıştır. İkinci tip görünüşe sahip olanı ise, sert, pürüzsüz ve kısa tüyler ile kaplıdır. Vücudunun geneli aynı uzunlukta tüyler ile kaplıdır.

Her iki kürke sahip Çin Aslanı köpeğinin KC standartlarında kayıtlı ve kabul gören renkleri:

 • Siyah
 • Mavi
 • Krem
 • Açık Kahverengi
 • Kırmızı (kızıl ve tonları)
 • Beyaz

Büyük kafaları, orta uzunlukta ağızları ile geniş ve büyük burunları vardır. Burunları beyaz ve krem kürklüler haricinde her Çin Aslanı köpeğinde siyahtır. Oval biçimli gözler, bir birinden ayrık küçük kulakları görülür. Göz renkleri genelde koyu renklidir ancak kürk renklerine göre uyumlu tonlar da görülebilir. Küçük görünen kulaklarının uçları yuvarlak (ayı kulağı benzeri) ve çok kalındır. Kulaklar hep dik durur ve baş bölgesinde konumu hafif öne doğrudur. Bu onlara diğer ırklarda olmayan kaşları çatık bir yüz ifadesi kazandırır.

Kaslı vücudu, gelişmiş omuzları, geniş göğsü, iri kemikli ön bacakları, kalın boyunları ile güçlü bir görünüm ve asil bir duruşları vardır. Bir Çin Aslanı (Chow Chow) köpeğini nerede görürseniz görün hemen tanıyacağınızdan emin olabilirsiniz.

Çin Aslanı Eğitimi

Akıllı olmalarına rağmen inatçı karakter çizgileri ağır basak köpeklerdir. Doğru ellerde olmadığında bu köpeği yetiştirilmesi ve eğitilmesi çok zordur. Bir Çin Aslanı gerekli olduğunu düşünmediği bir şeyi asla yapmaz. Örneğin sadece eğlenin diye isteklerinize yanıt vererek attığınız bir şeyi alıp size getirmez. Erken yaşlarda eğitilmeye başlanmaz ise tam tersine talepkar bir köpek olabilir ve siz onun isteklerini karşılar hale gelebilirsiniz.

Çin Aslanı eğitimi birçok köpek ırkına göre zorlayıcı süreçler ve daha uzun süre gerektirir. Eğitim sürecinde sabır ve anlayış en doğru anahtar olacaktır.

İlk olarak temel itaat ve ileri itaat eğitim programı uygulanmalı ve bir köpek eğitim merkezinde bu eğitim süresi ortalama 2 ay kadar sürebilir. Bu eğitim programlarını alan Çin Aslanı için daha fazla sosyalleştirme programları uygulanması doğru olur. Özgürlüğüne düşkün bir cins olduğundan sosyalleşmesi için eğitimler son derce önemlidir.

Çin Aslanı cinsinin itaatkâr olabilmesi ve patronun kim olduğunu anlayabilmesi için ona karşı davranışlarınızı gözden geçirin ve sınırlandırın.

Yürüyüşlere her zaman tasma ile çıkın ve hiçbir zaman sizden önde yürümesine izin vermeyin. Yemek ve beslenme zamanlarında öncelikli olarak kendiniz yemek yemeli ve ona bu sırada asla bir şey vermemelisiniz. Kucağınıza çok nadir olarak alın ve bu sırada omuz hizanızdan daha yukarı kaldırmayın.

Eğitim sırasında ödüllere karşı her zaman olumlu yanıtlar vermesi işi kolaylaştıran bir şeydir. Bundan faydalanarak bol ödüllü programlar uygulayın. Aynı zamanda istenmeyen durumlar el işaretleri ve ses tonunuz ile cezalandırılmalıdır. Ancak aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Çünkü fazla negatif olmak ha fazla sinirlenmesine ve eğitimin ters etki yaratmasına neden olabilir.

Yavruyken çok fazla sayıda insan ve hayvan ile tanışması sosyalleşmesinde önemli rol oynayacak. Bu yüzden olabildiğinde insan ile haşır neşir hale gelmesine izin verin.

Bir çin aslanı eğitiminden görüntüler

Çin Aslanı Sağlık

Çin Aslanı köpeğinin ortalama yaşam süresi 9-15 yıl arasındadır. Bu süre doğru bir bakım ve beslenme kalitesine göre değişkenlik gösterebilir.

Yaşamı bir Çin aslanı ile paylaşmayı düşünüyorsanız, bu köpeğin sağlık durumu hakkında bilmeniz gereken bazı kalıtsal sorunlar ve yatkın olduğu hastalıklar vardır.

Cinsin yatkın olduğu sağlık sorunları:

 • Entropion ve diğer göz sorunları
 • Egzema
 • Cruciate ligament – rupture
 • Hipotiroidi
 • Bloat
 • Cushing hastalığı
 • Addison hastalığı
 • Ekzokrin pankreas yetersizliği
 • Phemghigus foliaceus
 • VHK ve Uveo dermotolojik UV sendromu
 • Kalça displazisi
 • Nefes alma sorunları
 • Dirsek displazisi
 • Sıcak çarpması
 • Alopecia X

Pankreas yetersizliğine sebep olan şey, köpeğin ihtiyaç duyduğu besinlerin emilmemesi veya sindirememesiyle sonuçlanan yeterli miktarda sindirim enzimi üretmemesidir. Çok fazla sindirilmemiş besinin ince bağırsakta birikmesi, bakteri oluşumu artırarak süreci olumsuz etkiler.

Alopecia X, Çin Aslanı haricinde de birçok köpek türünün yatkın olduğu bir hastalıktır. Ancak Çin Aslanı köpeğinin de bundan etkilendiği bilinir. Daha çok 9 aydan daha küçük, 1 ile 3 yaşları ve yaşlı köpeklerin son zamanlarında daha sık görülür. Sağlıklı bir erkek bu sağlık sorununa karşı daha güçlüdür.

Her köpekte olduğu gibi fazla kilo Obeziteye yol açarak ömürlerini kısaltabilir. Bu sebep ile her canlı gibi Çin Aslanı köpeği de doğru bir bakım ve beslenme gerektirir.

Çin Aslanı Beslenme

Her köpek için aynı içerikli mamalar ile beslemenin doğru olmadığını Çin Aslanı ile daha iyi görebilirsiniz. Özellikle protein içeriği fazla olan yiyecekler bu köpek cinsinde böbrek sorunlarına yol açıyor. Çin Aslanı köpeği daha az protein ihtiyacı duyar. Protein yerine diyetin asıl bölümünü, yulaf, kahverengi pirinç, mercimek, nohut ve diğer sebzelerden oluşması onun için sağlıklı bir beslenme seçimidir. Protein kaynağı olarak mamanın içeriği, kuzu, hindi, tavuk veya diğer yağsız et kaynaklarından olmalı. Ayrıca balıktan elde edilen yağlarda tüy ve kürkünün sağlığı için önemlidir.

Yavru bir Çin Aslanı edindiyseniz, temin ettiğiniz yer büyük olasılıkla size bir beslenme programı ve mama markası söyleyecektir. Bu bilgilerin önemli olduğunu ve uygulanan diyete sadık kalmaya özen gösterin. Ani bir şekilde mama değişimi, köpekte sindirim ve akabinde sağlık sorunları yaratabilir. Mamayı değiştirmek zorunda kalırsanız, bunu az az miktarlarda denemeler ile zamana yayın. Hiçbir sorun olmadığını görerek yapmalısınız.

Yavru Çin Aslanı, birçok köpek türünde olduğu gibi daha az ama daha fazla adette beslenmelidir. Örneğin bir yavru köpeği günde 3-4 kez besliyorsanız, ihtiyaç duyduğu kaloriyi sağladığınız sürece yetişkin bir köpeği günde 2 kez beslemelisiniz. 3 aylıktan daha küçük Çin aslanı günde 4 kez beslenmeli ve 3. Aydan itibaren öğün sayısı üçe düşürülmelidir. 1 yaşına gelen olgun köpeğiniz için ise artık günde 2 kez (sabah ve akşam) besleme yapmak en iyisidir.

Beslenme miktarı köpeğin yaşı, aktiflik durumu, kilosu ve mamanın içeriği gibi birçok şey göz önünde verilerek yapılması daha doğru olur.

Tipik bir yetişkin Çin Aslanı köpeği günde 1400 kaloriye ihtiyaç duyabilirken, yaşlı ve az aktif bir köpek günlük 1300 kaloriye ihtiyaç duyar.  Yetişkinlerde köpeğin aktiflik durumuna göre 1600 kaloriye kadar çıkabilir.

Bir egzersiz programı uygulamak ve yürüyüşlere çıkmak, köpeğin fazla kaloriyi yakmasına yardımcı olarak, fazla kilo almasını engeller. Ayrıca Çin Aslanı derin bir göğüs yapısına sahip köpekler olduğundan şişkinlikten muzdarip canlılardır. Bu yüzden bir yürüyüş öncesi veya yürüyüşten gelir gelmez hemen beslenmemelidir.

Çin aslanı meyve ve sebzelere verdiği tepkiler

Fiyatları

Çin Aslanı köpeğinin fiyat tablosunda diğer ırklarda sık görülmeyen bir aralık görülüyor. 3.000 TL’den 6.500 TL’ye kadar fiyatlara rastlamak mümkün. Bunun sebebi ise bu türde öne çıkan itaat eğitimi ve sosyalleşmenin önemi. Eğitim yönü ile donanımsız bir Çin aslanı köpeğini daha uyguna bulmak mümkün iken, iyi donanımlı bir köpek daha pahalıya gelecektir.

Ayrıca fiyatlarda ki değişkenliğe sebep diğer şeyler ise, köpeğin yaşı, sağlık durumu, kayıt belgeleri, satın alının yer (petshop, üretici, hobici vs.), köpek için harcanan masraflar (aşılama ve veterinerlik, bakım ve sahip olduğu belgeler) gibi birçok etkenlerdir.

Fiyatlar hakkında kesin ve güncel bilgiler almak için, sitemizde ki ilanlar bölümünde Çin Aslanı satıcıları ile iletişime geçiniz.

Puanlama

Çin aslanı köpeğinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:

 • Türkiye için Popülarite: 9
 • Zekâ: 9
 • Çocuklarla Arası: 4
 • Bakım İhtiyacı: 10
 • Oyunculuk: 3
 • Eğitilebilirlik: 3
 • Egzersiz İhtiyacı: 6
 • Köpeklerle Arası: 4
 • Hayvanlarla Arası: 4
 • Koruyuculuk: 9
Çin Aslanı hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
ÇİN ASLANI YORUMLAR
Ültan Özdemir

Alman kurdu sahiplenmek istiyorum İzmir

Niyazi Aydın

Çin aslanı vermek istiyorum trabzon beşikdüzünde oturuyorum 1500 2000 tl civarlarında bir fiyat düşünüyorum

Yağmur Keskın
Yağmur Keskın

Çin aslan yavrusunu sahiplendirmek istiyoruz, mersinde oturuyoruz

Yağmur Keskın
Yağmur Keskın

Merhaba köpek yavru sahiplendirmek istiyorum cins olsun .... Mersinde yaşıyoruz

Murat Eker

Harika bir yavruya sahibim. İnatçı ama eğitilebiliyor. Sadece biraz sabır ve dik duruş önemli

Belgin Korkmaz

terrier cinsi erkek köpegimi vermek istiyorum

Seymen Alkan

Bana pitbull sahiplenmek istiyorum

Seren Yılmaz

Bende bir chowchow annesiyim harika köpekler ♥️