GOLDEN RETRİEVER

Irk Bilgileri / Köpek

Yaşam Süresi: 10 ile 12 yıl arasında yaşarlar.

Boy: Erkek 58-61 cm, dişi 55-59 cm boylarında.

Kilo: Erkek 29-34 kg, dişi 25-29 kg aralığında.

Fiyat: 1.200 TL - 3.000 TL arasında (detay)

Golden Retriever Hakkında

Golden Retriever tarihi hakkında net olmayan bilgiler mevcut olsa da, kökeni İngiltere ve İskoçya olarak bilinir. Irkın çıkış noktası için birçok söylenti var. Bunlardan bir tanesi 1800’lü yılların ortalarında bir sirk köpeği olarak kullanılan Rus çoban köpeklerinden türediğine inanılıyor. Avlar sırasında su ve bataklıkta iyi bir performans sergileyecek köpek cinsi yaratma merakı olan Lord Tweedmouth tarafından İskoçya’ya götürüldüğü ve günümüzde ki hali Rab isimli bir üretici sayesinde geliştirildiği yönündedir.

Ancak 1950’li yıllarda bu düşüncenin aksi öne sürüldü. Rab isimli üreticinin yeğeni olan 6. Ilchester of Earl çıkardığı kitapta Golden Retriever cinsinin sirklerden gelmediğini iddia ediyordu. 1835 yıllarından bu yana zaten bu cinsin kullanıldığını ispatlayan bir damızlık kitabı sağladı. O zamanlar da Retriever ırkı siyahtı ancak bunlar içerisinden üreyen bir “sarı” renkli köpek, İngiltere’nin Güneydoğu bölgesinde yer alan Brighton kentinde bir köpekti. Kitap bu “Nous” adlı köpeğin ilk kez Brighton’da bir ayakkabıcıdan satın alındığını söylüyordu.

Golden Retriever köpekleri ilk kez gösterimleri 1908 yılında Viscount Harcourt tarafından Kristal Saray’da ve hemen akabinde 1 yıl sonra Crufts’ta yapıldı. Bu sergilenen köpeklere 1913 yılına kadar Flat Coat Golden (Düz Ceket - Altın) ismi ile hitap ediliyordu. 1920 yılında yalnızca Golden Retriever (Altın Avcılar) olarak tekrar isimlendirildiler.

İlk kez KC tarafından (Kennel Club)  1903’te ayrı bir cins olarak resmen tanındı ve kabul edildi.

Günümüzde, Türkiye dahil tüm dünya ülkelerinde popüler ve bilindik köpekler arasındadır.

Golden Retriever Özellikleri

Olumlu Özellikler

 • Nazik mizaçları ve sakin doğaları, nerede ne istenirse onu yapan bir köpek olmasını sağlar. Her zaman itaat etmeye hazır ve bunu büyük bir memnuniyet içerisinde yapan köpeklerdir.
 • Oyunculuk, hoşgörü, sabır, nezaket ve uyumluluk size tek bir paket içinde sunulmuş gibidir.
 • Avcılıkta iz sürme ve av getirmede başarılıdır. Bu yönleri tarih boyunca onların av amaçlı kullanılmasına da sebep olmuştur.
 • Eğitimi kolay köpek cinsleri arasında yer alır. Bir çok eğitim türüne olumlu yanıt vermeleri, onları arama kurtarma veya bomba dahil bir çok şeyde arama köpeği olarak kullanılmaya yatkın yapar.
 • Sevgi ve saygı dolu yönleri ile çocuklu veya başka bir evcil hayvana sahip insanlar için ideal köpeklerdir.
 • Çok zekilerdir. Köpeklere uygulanan bir IQ testi uygulamasında Alman Çoban Köpeği’nin (Alman Kurdu) 1. geldiği listede 4. olmaya hak kazanmıştır.
 • Uyumlu yönleri ile ilk kez evcil hayvan sahibi olacaklar için uygun bir cinstir. Çünkü sahipleri için fazlasıyla olumlu yöne sahiptirler. Detaylar için karakter bölümünü okuyunuz.
 • Türkiye’de yaygın olarak bulunmaları ve uygun fiyatları ile kolayca sahip olabileceğiniz bir köpektir. Ücretsiz olarak sahiplenme şansınız bile olabilir.

Olumsuz Özellikler

 • Bir apartman dairesinde yaşamaya uyarlanabilir bir köpektir ancak bahçeli veya koşturacak alanları olan bir ev için daha uygunlar. Çünkü orada daha mutlu olabilir ve kendini daha iyi ifade edebilir. Uzun süre yalnız kaldıklarında çok fazla havlamaya meyillidir. Buda onları apartman hayatı için uygun köpekler yapmaz.
 • Her yönü ile olumlu ve ılımlı karaktere sahip bu köpek iyi bir bekçilik yapamaz. Çevrede ki bir yabancıyı size bildirebilse de, ona saldırganlık göstermekte başarılı değiller. Bu sebep ile bir bekçilik görevi için başka cins seçmeniz daha iyi olur.
 • Ona acı çektirecek kalıtsal sağlık sorunları gözlemlenebilir olduğundan, düzenli veterinerlik hizmeti ile sağlık kontrolü altında yaşaması en iyisidir.
 • Mevsim geçişlerinde daha bol tüy döküyor olsa da, genelde de yoğun tüy dökücülerdir. Bu sebep ile tüyleri düzenli bir fırçalanmaya ihtiyaç duyar.
 • Hareketli doğaları gereği egzersiz ihtiyaçları olan köpeklerdir. Bu sebep ile her gün düzenli olarak yürüyüşe çıkarmanız ve eğlenceli aktivitelerde bulunmanız önemlidir.

Golden Retriever Bakımı

Bir Golden Retriever bakımında ilk akla gelecek şeylerden biri tüyleridir. Bu konu yanılmıyorsunuz, çünkü yoğun ve uzun tüyleri her gün düzenli olarak taranmaya ihtiyaç duyar. Ömürleri boyunca bu taranma ihtiyaçları olacağından, erken yaşta alıştırılması çok iyi olacaktır.

Taranmak, bakımlı görünmelerinin yanında ölü tüylerden kurtularak, tüy dökümünü azaltmaları içinde gereklidir. Ayrıca zaman zaman tüyleri profesyonel bir tımar ve bakım isteyebilir. Böylece kısalmış biraz daha kısalmış ve düzenlenmiş tüyler daha kolay bir bakım sağlar.

Diğer ırklardan farklı olarak bu köpeğin ayak parmakları ile pençe arasında kalan uzayan tüyler vardır. Bunları kısa tutmak önemlidir. Çünkü uzaması durumunda onu yürüyüş esnasında rahatsız edecek topaklanmaya neden olabilir.

Kulalar, kurtulması zor olan her hangi bir enfeksiyon oluşumuna karşın sık sık kontrol edilmeli ve kuru tutulmaları gereklidir.

Suyu çok seven bir köpek oldukları için ihtiyaç duyduğunuz her zaman yıkayabilirsiniz. Bu ondan hiç rahatsız olmayacaktır. Golden Retriever için dikkat edilmesi gereken en önemli husus, banyo sonrası tüylerinin iyi bir şekilde kuruduğuna emin olmalısınız. Uzun tüyleri sebebi ile kurumuş görünse de, cildi ve saç dipleri ıslak kalabilir. Bu dip kısımlar yoğun paltosu sebebi ile iyi bir şekilde havalanıp kısa sürede kendiliğinden kuruyamaz. Her hangi bir cilt sorunu veya enfeksiyon gelişimine sebep olabilir.

Kimyasal içeriklere karşı alerji gelişimi olabileceği göz önünde bulundurularak köpeğe özgü bir şampuan kullanmanızda fayda vardır.

Hareketli ve aktif köpeklerdir ve her gün düzenli bir şekilde bu egzersizi yapmaları gerekir. Yavrular için bir bahçede oyunlar oynamak veya 15-30 dakika kadar koşuşturmak yeterli gelse de, erişkin bir Golden Retriever için bu süre 2 saate çıkabilir.

Egzersizlerin etkileşimli oyunları, yürüyüş, koşturma ve çok fazla zihinsel stimülasyon gibi şeyleri içermesi önemlidir. Bu köpek ciddi oranda zekidir ve mutlu yaşayabilmelerinin tek yolu sürekli fiziksel ve zihinsel olarak meşgul olmalarıdır. Bir yürüyüşten evinize geri döndüğünüzde, huzurlu bir şekilde dinlenmeye çekilen bir köpeğiniz var ise, demek ki yeterince egzersiz onun için sağlanmıştır.

Golden Retriever Karakteri

Golden Retriever her ne kadar av köpekleri grubunda yer alıyor olsa da, avcılığı onlara hiç yakıştıramayacak kadar muazzam karakterlere sahiptirler. Tüm dünyada bu zaman kadar popüler kalmalarını sağlayan bir zekâya, aile yapısına uygunluk ve eğitilebilirliğe sahip olmanın yanında tam bir insan dostu özelliklere sahip köpeklerdir.

Sakin, sadık ve şefkatli doğaları olan Golden Retriever, aileler, çocuklar ve diğer canlılar ile çok iyi anlaşır. Her türlü ortama kıs sürede uyum sağlamaları sahiplerinin tüm işlerini kolaylaştırır. Bu güzel ve olumlu yönleri, onları rehber köpek olarak kullanılmasını da sağlar. Başlangıçta avlarda “avı getirme” olarak kullanılıyor olsa da, günümüzde bu durumu ve çalışma azimlerini hala koruyorlar. Bunun haricinde ondan yapılmasını istenen her şeyi yapmakta başarılı ve isteklidir. Bombaların tespitinden, arama ve kurtarma ve insan için refakatçiliğe kadar her alanda başarılı kullanılır.

Sizinle vakit geçirerek oyunlar oynamayı sever, açık veya kapalı her ortamda bakılabilirler. Her ne kadar birçok olumlu yönleri olsa da, olumsuz tek yönleri vardır oda fazla insancıl, sabırlı ve şefkat dolu canlılar olmasından dolayı iyi bir bekçi köpeği olamazlar. Çünkü onlarda saldırganlık fazlasıyla ender görülür.

Golden Retriever ilk defa bir evcil hayvana sahip olacak kişiler için mükemmel köpeklerdir. Çünkü uyarlanabilir, eğitilmesi kolay ve her ortama kolay adapte olabilen canlılardır. Ancak uzun süre yalnız bırakılmaktan nefret ederler. Sahibi ve ailesi ile böylesine iyi bir bağ kuran köpeği, onun için yeterince vakit ayırabilecekseniz edinseniz iyi olur.

Oyuncu bir köpektir ve her yaşta sizinle oyunlar oynamaya bir köpek yavrusu kadar hazırdırlar. Ayrıca çeviklik ve hızlı öğrenme kabiliyetleri ile her türlü hileli oyunları öğrenebilirler. Ancak hareketli ve aktif bir köpek olduğundan kendisi için yeterli olacak bir alana ihtiyaç duyarlar. Bahçeli müstakil bir evde, apartman dairesinden daha mutlu bir şekilde yaşayacaktır.

Çok fazla havlayan veya sorun çıkaran köpekler değillerdir. Ancak her köpekte olduğu gibi rahatsız oldukları durumları da bir şekilde bildirmek isterler. Örneğin uzun süre onu evde tek başına bırakmak bir rahatsızlık sebebidir ve havlayarak sıkıldıklarını dile getireceklerdir. Ayrılma endişesine girebilir, bu yüzden birkaç saatten fazla yalnız bırakılmak depresyona sokmakla kalmaz çevrenin dikkatini çekmek içinde sürekli havlar veya ağlarlar.

Su ile yakın bir ilişkisi olan köpeklerdir ve sudan çekinmez nerede görürse içine atlayacak köpeklerdir. Nasıl olsa çift katmanlı su geçirmez tüyleri sayesinde sudan çok etkilenmeyecektir.

Golden Retriever Görünüşü

Genel olarak 61 cm boya ve 34 kg kadar ağırlığa erişebilen bu köpekler büyük ve iri bir cüsseye sahiptir. Güçlü vücudu ile görünüşü dengelenmiş bir yapıdadır. Keskin kafa yapısı, güçlü boyun ile güçlü bir çeneye ile orta uzunlukta kulakları vardır. Koyu kahverengi gözleri etrafa samimi ve akıllı bir bakış yayan görünüşe sahiptir.

Golden Retriever köpeğinin renkleri KC tarafından belirlenen ırk standartlarında en iyi olanı krem, altın (gold) tonlarıdır. Diğer kızıl veya maun tonlar kabul edilemez. Göğüslerinde birkaç beyaz bölge veya tüyler bulunabilir.

Kalın ve yoğun tüylere sahip kürkü su geçirmezdir. Tüyleri düz veya dalgalı şekilde olabilir. Ancak bu tüyler göğüs, uyluk ve kuyruk bölgelerinde daha yoğun ve uzun görülür. Ayrıca karın bölgeleri ve ön ayaklarının arka kısımlarında da uzun tüyler dikkat çeker.

Görünüş itibari arka kısımları ön taraftan daha zayıf görünse de aksine kaslı ve sağlamdır.

KC tarafından belirlenen ırk standartlarına göre, yalnızca biraz daha hafif veya ağır, biraz daha uzun veya kısa olabilirler. Bunun yanında safkan hatasız bir Golden Retriever, asla standartlardan uzak bir aralıkta görünüşe sahip olmamalıdır.

Golden Retriever Eğitimi

Doğal bir akıllı ve itaatkâr köpek olmaları Golden Retriever’ı çok kolay eğitilebilir bir cins kılar. Sabır ve odaklanma gibi özellikleri sayesinde saatlerce sessiz bir şekilde oturabilir veya bekleyebilirler. Kolayca öğrendiği gibi bu becerilerini sürekli korurlar.

Eğitime her zaman istekli bir şekilde katılacakları için hiçbir zaman sert bir eğitime gerek yoktur. Ona nazikçe her şeyi öğretebilirsiniz. Olumsuz eğitim yöntemleri onları üzeceği gibi aksine başarılı olmaz.

Özellikle itaat eğitiminde en iyi ırklardan biridir. Bir Golden Retriever arama kurtarma, yardım, hizmet, terapi ve yaşlı veya engellilere rehberlik yönünde eğitilebilir.

Eve gelen bir Golden yavrusuna ilk olarak, gel, git, bekle, otur, kalk, yat, kalk, ileri, geri, yukarı, aşağı ve sessiz ol, gibi belirgin komutlar öğretilmeye başlanabilir. Her köpekte olduğu gibi erken yaşta eğitime başlamak ve bazı temelleri öğretmek en doğrusudur. Çünkü erken yaşta öğreneceği her komut, ileride alacağı profesyonel eğitimleri daha kolay hale getirir.

Golden Retriever Sağlık

Golden Retriever köpeği genel olarak dayanıklı ve sağlıklı olarak bilinirler. Uygun bir diyet ve uygun bir yaşam ortamında 10-12 yıl kadar ömrü vardır. Eğer bu cins ile evinizi paylaşacaksanız muzdarip oldukları birkaç kalıtsal sağlık sorunlarına karşı tedbirli ve bilgili olmalısınız. Çünkü bunlardan herhangi biri onun acı duymasına sağlayabilir.

Bilmeye değer sağlık sorunları:

 • Kalça displazisi
 • Dirsek displazisi
 • Göz sağlığı ile ilgili problemler
 • Ektopik üreter

Bu kalıtsal sağlık sorunlarının gelecek nesillere aktarılmaması için, üreme yapılacak bir Golden Retriever köpeğinin, her hangi birini taşıyıp taşımadığına dair test ve muayenelere girmesi iyi olacaktır.

Ayrıca böylesine yoğun tüylere sahip bu köpeğin yatkın olduğu bazı alerjiler vardır. Özellikle ıslanmış ancak kısa sürede iyi bir şekilde kuruyamamış ise, derisinin uzun süre nemli kalması enfeksiyon gelişmesi veya herhangi bir cilt rahatsızlığı yaşamasına sebep olabilir. Ek olarak aşağıda ki bazı durumlar da alerji veya bir tepkimeye neden olabilir.

 • Küf
 • Toz akarları veya mevsimsel polen alerjileri
 • Kene ve bit ısırığı
 • Bazı markaların içeriğinde yer alan et veya tahıl ürünleri
 • Ev veya çevre temizliğinde kullanılan herhangi bir kimyasal

Golden Retriever Beslenme

Golden Retriever köpeğinin yiyeceklere karşı bir düşkünlüğü olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında yanlış miktarlarda beslendiklerinde fazla kilo almaya yatkındırlar. Bunun yanında köpeğinizin kendine özgü özellikleri de göz önünde bulundurularak besleme miktarı düzenlenebilir. Bu ona özgü şeyler köpeğinizin yaşı, boyutu, kilosu, günlük aktivitesi ve egzersiz miktarı gibi ona ait şeylerdir.

Yetişkin Golden Retriever için günlük kalori ihtiyacı (ortalama):

 • Yaşlı veya az aktif: 1,070 kaloriye kadar.
 • Tipik yetişkinler: 1,300 ile 1,500 kaloriye kadar.
 • Fiziksel olarak çok aktif: 1,900 ile 2,500 kaloriye kadar.

Diyetin içeriğini ana madde olarak kaliteli et türleri ve diğer protein kaynakları oluşturabilir. Ancak bir köpek maması kullanacaksanız içeriğe önem vermeli ve yapay katkı maddelerinden uzak durmalısınız. Tüy ve cilt sağlığı için Omega yağ asitleri gibi takviyelerde önemlidir.

Eğer bir yavru Golden Retriever sahibi olduysanız, üretici veya satıcıdan beslenme ve diyeti ile ilgili bilgileri mutlaka edinin. Çünkü ani mama değişimleri köpeğinizin sindirim sistemini alt üst edebilir. Her zaman aynı tür mama ile beslemek bu yüzden önemlidir. Eğer bir mama değişimi olacak ise, bunu yavaş yavaş ve hiçbir sorunun olmadığından emin olarak yapmalısınız.

Yavruların beslenmesinde mamanın, onun için tüm besin ihtiyaçlarını karşılıyor olması önemlidir. Çünkü yavrular gelişim aşamasında olduğundan ihtiyaçları özenle karşılanmalıdır. Daha az aktif veya yaşla Golden Retriever köpeğinin metabolizması daha yavaş olacağından biraz daha az beslenmelidir.

Özellikle her köpek için günlük gerekli kaloriden fazlasının kilo alımına sebep olarak sağlık sorunları yarattığını bilmeniz ve buna göre davranmanız gerekir. Bu sebep ile eğitim gibi özel durumlarda kullanılacak olan ödül mamaları bu kalori limitini aşabilir. Bu sebep ile ödül maması yiyeceği günler, daha az miktarla yemek vererek veya daha az kalorili yiyecekler ile besleme yaparak bunun önüne geçebilirsiniz.

Fazla kiloların köpeğinizin sağlığı ve yaşam süresi üzerinde olumsuz etki edeceğini unutmayın.  Bu sebep ile fazla kalorilerin yakılması için günlük egzersiz ihtiyaçları da düzenli giderilmelidir.

Fiyatları

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın olarak görülür ve yüksek sayıda bulunur. Bu sebep ile edinmesi kolay bir köpektir. Golden Retriever sahibi olmaya karar verdiyseniz 1.200 TL’den 3.000 TL’ye kadar fiyatlara sahip olabilirsiniz. Hatta bu cinsi ücretsiz olarak sahiplendirenler bile vardır.

Köpeği edindiğiniz kişinin yalnızca besleyen bir sahip, mağaza veya üretici olması gibi durumlar fiyatları etkiler ve değişkenliğe sebep olur.  Ayrıca sahip edinilecek köpeğin yaşı, aşılar ile veterinerlik hizmetleri ve var olan belgeleri gibi şeylerinde rakamlar üzerinde etkisi vardır.

Ücretsiz ya da satılık bir Golden Retriever arıyorsanız, ilanlar sayfamızdan satıcılar ile iletişime geçerek beğendiğiniz köpeğe ait fiyat bilgisini isteyebilirsiniz.

Puanlama

Golden Retriever köpeğinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:

 • Türkiye için Popülarite: 10
 • Zekâ: 8
 • Çocuklarla Arası: 10
 • Bakım İhtiyacı: 8
 • Oyunculuk: 8
 • Eğitilebilirlik: 10
 • Egzersiz İhtiyacı: 10
 • Köpeklerle Arası: 9
 • Hayvanlarla Arası: 9
 • Koruyuculuk: 5
Golden Retriever hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
GOLDEN RETRİEVER YORUMLAR
Kubilay Aziz Ersoy

Datça'da yaşamaktayım. 2-3 aylık sağlıklı bir hakiki Golden erkek yavru sahiplenmek istiyorum. Daha önce de aynı cins bir köpeğimiz vardı. 17 yıl yaşadı ve vefat etti. Lütfen ciddi anlamda ilgilenenler mail adresime bilgi verirseniz çok sevinirim. Saygılarımla

Nedim Şahin
Nedim Şahin

Merhaba İstanbuldan yazıyorum.kızım için yavru erkek bir Golden sahiplenmek istiyorum.Teşekkürler

Fatma Çamlı

Orjinal rotiwer 2.5 aylık yavru acil yeni sıcak yuvasını arıyoruz akıllı sevimli cana yakın eğlenceli oyuncudur dişi tuvalet eğitimi var komutları yerine getiriyor İstanbul için ilgilenenler iletişime geçebilirsiniz

Denizz

İzmirde yaşıyorum erkek golden yavru köpeğim vardır ilgilenenler iletişime geçebilirler

Emre Öz

Merhabalar Kocaeli İzmit daha henüz 2 buçuk aylık safkan orjinal golden yavru vardır ilgilenenler ulaşabilir

Ali Coşkun

Kayseri'de yaşıyorum yanıma tatlı bir arkadaş arıyorum varsa ücretsiz verebilen seve seve alırım.

Nazif Ekren

Merhaba ücretsiz yavru erkek golden sahiplenmek istiyorum ilgilenenler lütfen ulaşsın

Berkay Yıldızöz

İzmir 3 yavru golden 2 dışı 1 erkek 10 günlükler şuan bakicak yerimde imkanından yok anneleri öldü sahiplenmek için ilgilenler bana ulaşabilirsiniz şimdilik süt ile besliyorum 20-30 günlük olunca yeni yuvalarına teslim edeceğim şartları konuşmak için iletişime geçebilirsiniz

Efe Yavuz

sakaryada yaşıyorum yetişkin golden arıyorum erkek olsa çok daha iyi olabilir lütfen

Efe Yavuz

sakaryada yaşıyorum yetişkin bir golden arıyorum erkek olabilir

Cavad Najafzada

Merhaba 2 aylık altın renkli golden yavrusu sahiplenmek istiyorum ücretsiz ilgilenenler bana mail ile ulaşabilir

Genco Çölgeçen

2 aylık golden yavrusu sahiplendirilecektir.

Ece Özdemir

İstanbul içi 3 aylık erkek Golden isteyen bana ulaşabilir

Elif Türkoral

2 yaşında golden köpeğimiz var çiftleştirmek istiyoruz ilgileneler lütfen ulaşsın

Doğan Dirmit

Golden sahiplenmek istiyorum ücretsiz yavru ulaşmak isteyenler mail atabilir

Bekir Eren

Kayseri'de yalnız yaşıyorum. Yanıma arkadaş olarak yavru bir golden arıyorum. Sahiplendirmek isteyenler ulaşabilirler.

Zeynep Ceylan Şenocak

Ücretsiz yavru ve erkek safkan açık renk golden retriever sahiplenmek istiyorum.

Uğur Güvercin

TRABZON İÇİ 50 GÜNLÜK ERKEK GOLDEN ACİL YUVASINI ARIYOR

Muhammed Celik

Ankara içi 2-3 aylık golden sahiplenmek istiyorum. Müstakil bahçeli çok iyi şartlarda çocuklarla büyüyecek.

Tuna Han Eken

Ankara içi 9 aylık aşıları tam dişi Golden. Ulaşmak için