POMERANİAN

Irk Bilgileri / Köpek

Diğer Adı: Pom, Pom pom, Deutscher Spitz, Zwergspitz, Spitz nain, Spitz enano, Zwers

Yaşam Süresi: 12 ile 16 yıl arasında yaşarlar.

Boy: Erkek 18-30 cm, dişi 18-30 cm boylarında.

Kilo: Erkek 1-3 kg, dişi 1-3 kg aralığında.

Fiyat: 9.000 TL - 24.000 TL arasında (detay)

Pomeranian Hakkında

Günümüzde küçük ve modern Pomeranian cinsi köpekler isimlerini asıl geliştirildikleri Almanya ve Polonya arasında kalan bir bölge (eyalet) olan Pomerania (Pomeranya) bölgesinden almışlardır. Bu sebeple birçok kaynak kökenlerinin Almanya olduğunu söyler. Ancak asıl atası Rusya, Sibirya ve Kuzey Kutup bölgeleri gibi daha uzaklarda bulunan büyük Spitz türü köpeklerdir.

1700-1800’lü yıllarda, Spitz köpekleri bugün görünenden çok daha büyüktü. Spitz’in Başka köpekler ile melezlenerek daha modern bir görünüşe sahip olan Pomeranian köpeğinin geliştirilmesinde rol oynamıştır. Bu melezleme ve geliştirmelerde rol oynayan diğer köpek ırkları hakkında kesin bilgi yoktur. Bu sebep ile her kaynakta, kullanılan ırklar hakkında farklı bilgi veya söylentilere denk gelmeniz muhtemel.

Pomeranian köpeklerinin popülerlikleri, Kraliyet çevresinde gördüğü yoğun ilgi, Martin Luther, Michelangelo, Newton ve Mozart gibi ünlü kişilerinde bir Pomeranian sahibi olmalarıyla hızla yükseldi. 1880 yıllarına gelindiğinde ise Kraliçe Victoria, Marco adında, kızıl renkli, 12 kg ağırlığında bir Pomeranian köpeğine hayran kaldı. Bunun sebeplerinden biri bilindik Pomeranian köpeklerinden biraz daha küçük oluşuydu. Victoria’nın sevdiği çeşitli köpek türlerini barındırdığı bir kulübeye (bahçe-çiftlik veya alan) sahip olduğu biliniyordu. Âşık olduğu Marco’da bu kulübede ve ırklar arasında kendine yer buldu.

Bu durum köpek yetiştiricilerinin dikkatini çekerek, Pomeranian cinsi köpeklerin daha küçük ve sevimli hallerini üretmeleri için ilham kaynağı oldu. Kraliçe Victoria döneminde üreticilerin bu köpeği daha küçük boylarda üretme çabaları, standart boyda Pomeranian köpeklerinin popülasyonun da neredeyse yarı yarıya bir düşüş olduğu söylenir. Avrupa’nın yanı sıra İngiltere’de de hızlı bir şekilde popülerliği artıyordu.

İlk Pomeranian köpek kulübü İngiltere’de 1891 yılında kuruldu ve ırka ait standartlar belirlendi. Günümüzde halen popülerliğini tüm dünyada sürdürmektedir. Birçok yarışma ve programlarda boy gösterirler.

Pomeranian Özellikleri

Olumlu Özellikler

 • Her zaman enerji dolu, oyun düşkünü, sahibine âşık, küçük ve mutlu görünümlü bir köpeğe sahip olmak size çok iyi gelecektir. Ayrıca sizi her türlü ortamda ilgi odağı ve dikkat çekici kılar. Size olan bağlılığı sizin özel duygular hissetmenizi ve yalnızlık hissinden kurtulmanızı sağlar. Bu köpek size iyi gelecek.
 • Zeki olmaları eğitimi kolaylaştıracak ve taleplerinize yanıt veren bir köpek olmalarını sağlayacaktır.
 • Küçük boyları yüzünden iyi bir koruma köpeği olamasalar da, dikkatleri, koruyuculuk ve seslere karşı hassasiyet onları iyi bekçi köpeği yapar.
 • Şımarık ve oyuncu tavırları size her zaman yavru bir köpeğiniz varmış hissini yaşatır.

Olumsuz Özellikler

 • Yalnızca bir kişi ile güçlü bir bağ kurması onların aileler ve ilk kez köpek sahibi olacaklar için uygun olmaması için bir sebep olabilir. Çünkü gösterdikleri sahiplerini kıskanma eğilimleri, aile içerisinde ki diğer fertlerin işini bir ölçüde zorlaştırabilir. Tabi ki her köpek bir birinin kopyası olmayacaktır. Bu sebep ile bu durumları iyi bir sosyalleşme ve doğru eğitim ve yaklaşımlar ile çözebilirsiniz.
 • Kısa veya uzun süre evde yalnız kalmaktan hoşlanmıyorlar. Yalnız bırakıldıkları taktirde yüksek ses ile havlayacaklardır. Alan ihtiyacı olarak her boyutta alan onlara yeterlidir ancak havlama eğilimleri erken yaşta çözülmez ise apartman yaşamında sorun haline gelebilir. 
 • Başka hayvanın bakıldığı haneler için çok uygun değiller. Onlar koruyucu ve kıskanç karakterleri ile bunu kabullenmeleri zor olacaktır. Küçük yaştan itibaren yetiştiği evcil hayvanları kabullenmeyi başarsa da, evinize sonradan gelen bir canlı veya dışarıdaki herhangi bir hayvan ile arası hiç iyi olmayacaktır.
 • Küçük çocuklu aileler için uygun değiller. Ani atakları ve kıskançlık huyları onlara karşıda huzursuzluk yaratabilir. Özellikle beslenme vakitlerinde daha fazla problem çıkartırlar.
 • Yüksek oranda bakım gerektirirler. Tüy ve kürk bakımlarının yanı sıra, diş bakımları da bu cins için oldukça önemlidir. Günlük birkaç kez fırçalamanın yanında, yılda 4-5 kez tüylerinin tıraş ve düzenlenme ihtiyacı gerekmektedir.
 • Yaşamları boyunca elde ettikleri popülarite onları pahalı köpekler yapar. Pomeranian köpeğine sahip olmak ve düzenli bakımları için yüksek maliyetler gerekebilir. Dünya genelinde ünlü veya maddi geliri yüksek kişilerce tercih edilirler. Bu durumun Türkiye içinde aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Pomeranian Bakımı

Yavruları oldukça küçük boyutlardadır. Bu yüzden her hangi bir kazanın önlenebilmesi için kaçabilecekleri küçük aralıkların dahi dikkatle kapatılması tavsiye edilir.

Bu köpeğin kürkünü en iyi durumda tutmak zaman ve çaba gerektirir. Günde birkaç defa fırçalamak etrafa tüy dökümünü azaltması ve tüylerin dolaşmasını engellemek için önemlidir. Diğer tüm köpeklerde olduğu gibi Pomeranian cinside belirli aralıklarda tıraşa ihtiyaç duyarlar. Tüylerinin daha güzel ve bakımlı görünüşü, temizliği için tıraş onlara iyi gelecektir. Yüz, kulaklar, arka kısım ve ayaklar düzenli olarak tıraş gerektirir. Yılda en az 4-5 kez kuaför hizmeti almak gerekeceğinden şüpheniz olmasın.

Banyo ihtiyaçları ayda 1 veya 2 kez olabilir. Özellikle dışarıda vakit geçirdiklerinde banyoya daha fazla ihtiyaç duyar.

Kürk ve tüy bakımları zamanınızın çoğunu alsa da, diğer bakımlarda önemlidir.

Diş sağlığı ile ilgili yatkın oldukları sağlık sorunları olduğundan, dişler bakımın çok önemli bir parçasıdır. Dişler haftada en az 2-3 kez fırçalanmalıdır. Tırnakları kesmeyi, kürk ve derisini kene, pire veya kızarıklıklara karşı düzenli kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Bu köpeğin günlük egzersiz ihtiyacı düşük seviyededir. Bu yüzden küçük alanlarda bile beslenebilirler. Ancak günlük egzersiz ihtiyaçlarının aksatılmaması, köpeğinizin enerjisini atabilmesi, formda ve sağlıklı kalabilmesi içinde önemlidir. Bunun yanı sıra köpekler yaşamları boyunca kaliteli ve besin ihtiyaçlarını karşılayan gıdalar ile beslenmelidir. Günlük en az 30 dakika koşuşturma ve egzersiz yapmalarını sağlayacak oyunlar ile eğlenmelidir. Bir evin bahçesinde çok iyi vakit geçirirler ancak bahçe çitlerinde bir güvenlik açığı olmadığından emin olun.

Yavru Pomeranian köpeklere çok fazla egzersiz yaptırılmamalı, çünkü kemikleri hala gelişim aşamasındadır. Merdiven inip çıkmalar veya bir yerden atlamaları önlenmelidir.

Yetişkin olduklarında bile gürültüye karşı hassas köpeklerdir. Özellikle yavruların yanında yüksek sesle müzik, televizyon ses düzeyi, ani sesler gibi onları rahatsız ederek strese sokacak seslerden kaçının.

Zorlu oyuncakları ve oyun oynamayı sever. Zeki köpekler oldukları için zihinsel olarak onları uyarmak ve aktivitelerde bulunmak faydalıdır.

Bir Pomeranian sahibinin deneyimleri 

Pomeranian Karakteri

Akıllı, çevik, hareketli ve dışa dönül karakteri ile küçücük boyuna rağmen çok büyük bir kişilik olarak karşımıza geliyor. Pomeranian cinsi köpekler ailede ki her insan ile iyi geçinse de, özellikle sahiplerine karşı fazla bağlılık duygusu ve benimseme hisseder. Bu özellikleri onları kıskanç köpekler haline getirebilir. Genelde diğer hayvanlar ile de iyi geçinen bir ırk ancak kışkırtıldığı taktirde hiç boyuna bakmadan kendinden büyük canlılara bile atak ve saldırganlık gösterir.

Pomeranian yalnızlıktan hiç hoşlanmaz ve ayrılma kaygısı içerisine giren köpeklerdir. Bu yüzden yoğun ve evde vakit geçiremeyenler için uygun köpekler değillerdir. Yalnız bırakıldıkları durumlarda gürültücü ve fazlaca havlayan bir evcil hayvana dönüşebilir.

Her ne kadar şirin ve sorunsuz bir canlı olarak görünseler de, çekingen ve idareyi sağlayamayacak durumda olan ilk köpek sahibi olacak kişiler için uygun olmayabilir. Çünkü Pomeranian cinsi kişiliğinde inatçılıkta söz konusudur. Henüz bir Pomeranian küçük yaşlarda ise, sizin Alfa rolünüz onun tarafından kabul edildiğinde her şey kolayca düzeltilebilir.

Bu yüzden ona karşı sabır göstermek en doğru anahtardır. Hızlı öğrenen ve bazen çok talepkar olabilen canlılardır. Şüphe duyduğu yabancılara karşı aşırı havlama eğiliminde olmaları, onları mükemmel bekçiler yapar. Onlar iyi birer yaygaracı bekçi köpekleri olsalar da, küçük boyutları dolayısıyla etkili bir bekçi köpeği olamaz.

Dikkat çekmek ve övülmeyi her zaman severler. Düzgün bir karakter yapısına sahip olmak için, eğitim, sosyalleşme ve temel köpek davranışları üzerine yoğunlaşmanız iyi olur.

Mükemmel oyuncudurlar ve onları birçok kez neşe içerisinde gülümserken görürsünüz. Her zaman, bir yavru köpek kadar oyuncu olabilirler. Eğlenmeyi ve ilgi odağı olma arzusu ile çevresini de iyi eğlendirmeyi bilir. Çevre ile kısa sürede uyum sağlayan köpek olmaları, Pomeranian cinsinin küçük bir ev veya apartman dairesinde mutlu bir şekilde yaşayabilmesini sağlar. Ancak onun havlama konusunda ki kontroller ele geçirilmez ise apartmanda bakımı çevre rahatsızlığı ile sonuçlanabilir. Bu sebepten aşırı havlamaları küçük yaşta düzeltilmez ise onlar apartman yaşamı için zor köpeklerdir.

İyi eğitilmiş bir Pomeranian bile olsa, genelde kendi seslerini beğeniyor olmaları bile bir havlama sebebidir. Neyse ki zeki bir köpeğe sahip olduğunuzdan ona “sessiz” komutunu öğretebilir ve susturabilirsiniz. Ancak sizin evde olmadığınız durumlarda komut verecek kimsenin de olmayacağı durumlar tekrar sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Dışarı çıkmayı seven bu köpekler çocuklar ile ilgili bazı sıkıntılar yaşıyor. Aşırı koruyucu karakterleri çocukların yanında veya yemek vakitlerinde sorun olabilir. Küçük çocuklu aileler için uygun bir seçenek değiller çünkü Pomeranian çevik ve hızlı ataklarda bulunuyor. Çocukların olduğu vakitlerde, etkileşimlerin yetişkinlerin denetimi altında olması tavsiye ediliyor.

Çok erken yaşta başka evcil hayvanlar ile birlikte bakılırsa onları kabullenebiliyorlar. Ancak yine de saldırganlığa yol açabilecek koruyuculuk ve kıskançlık huylarından vazgeçmezler. Diğer hayvanları ve özellikle küçük evcil hayvanlar ile arası çok iyi değildir. Buda onlar ile herhangi bir temastan kaçınmanız anlamınız gelir. Örneğin Pomeranian bir kedinin bulunduğu bir evde büyüdüyse o kedi ile iyi geçinebilir. Ancak yine de dışarıda ki herhangi bir kediyi kovalamak için bir an bile düşünmeyecektir.

Pomeranian Görünüşü

Oyuncak süs köpeği grubu arasında yer alan Pomeranian, kalın tüylü ve pelüş görünümlü bir kürke sahiptir. Kabarık ve pofuduk görünen tüyler ile mini bir tilki benzeri görünümleri onları kolayca ayırt etmenizi sağlar. Ayrıca sürekli gülümsüyor gibi görünmeleri, onların çekici ve beğenilen özelliklerinden yalnızca biridir.

Badem şeklinde olan göz çevreleri siyahtır. Koyu renkli olan gözlerinin yanı sıra, burunları da siyah veya kürk renkleri ile aynı olabilmektedir. Kulakları küçük ve dik durur. Üst ve alt dişlerinin düzgünce bir birlerine bindiği, güçlü makas ısırığına sahip çeneleri vardır. Kısa bir boynu ve uzun kıvrık kuyrukları, en az vücudu genelinde yer alan tüyler kadar uzun tüyler ile kaplıdır.

Kısa vücudu ve sırt bölgesinin namlu gibi düz bir duruşu var. Genel görünümünde ön taraftan kalın bir görünüş, ince kemikli bacakları orta uzunluktadır. Arkaya doğru daralan vücudu ile dar bir kalça sahibidir.

Sürekli uzayan ve bakım isteyen tüyleri ile bakım için kuaför hizmeti alması gereken köpeklerdir. Bu yüzden çok fazla şekilde tüy kesim modeline ve bu neticede farklı görünüşleri olabilir. Ancak kuşkulanmayın, hangi modelde bir kesim yapılsa da Pomeranian her zaman sevimli ve güzeldir.

Renk çeşitleri olarak birden fazla desen ve tüy rengi görülebilir. Ancak bu türler için genelde “Merle” adı verilen renk bir hata olarak kabul edilir. Beyaz renkli olan Pomeranian köpeği, her hangi bir sarımsı (limon) tonundan tamamen arındırılmış olmalıdır.

Tüylerin sahip olduğu renkler genelde şu şekildedir:

 • Kunduz
 • Siyah
 • Kahverengi
 • Samur
 • Krem
 • Limon
 • Beyaz
 • Kızıl
 • Turuncu
 • Gri

Bu renklerin her tonunu (açık-koyu) görmekte mümkündür. Kürkleri yukarıdaki renklerden bir tanesi veya birden fazlasını aynı anca içerebilir.

Bu köpek cinsinin tüm dünyada kesin olarak kabul görmüş ismi Pomeranian olsa da, Türkiye’de görünüşe göre 2 farklı isimle anılırlar.

Pomeranian Boo Görünüş

İsminin yanına Boo (Teddy Bear, Ayı Surat) yakıştırmasını alması yüz görüntüsünden kaynaklıdır. Burun kısmı daha kısa veya düz, kafa yapısı daha büyük ve yuvarlak olan Pomeranian cinsi köpekler için yakıştırılan isimdir. Yuvarlak kafa ve küçük kulaklar ile gerçekten bir ayı yüzünü andırır.

Ayrıca dünya üzerinde tanınan “Boo” isimli ve Pomeranian cinsi bir köpeğin sosyal medya da 17 milyon takipçisi olduğunu biliyor musunuz? Ülkemizde ki insanların bu cinsi tanımaya başladıklarında, internet fenomeni olan bu tanınmış köpeğinde isim üzerinde etkisi yok değildir. Çünkü sevimli resimleri ile herkesin beğenisini toplayan bu köpek, insanlarca cinsi ve adı ile birlikte “Pomeranian boo” olarak anılmaya ve arama motorlarında aranmaya başlandı.

Pomeranian Spitz Görünüş

Köpeğin asıl atası olan Spitz köpekleri gibi uzun burunlu Pomeranian cinsi köpeklere verilen isimdir. Tilkiye benzer kafa ve uzun ağız yapıları, görünüşte yüz ifadeleri ile birlikte tilki görünümünü andırır. Bu yüzden Türkiye’de “Tilki Surat Pomeranian” olarak sunulurlar.

Pomeranian Eğitimi

Zekâları, onların iyi veya kötü her şeyi hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar. Bu sebep ile kötü şeylerden uzak durmaları için genç yaşta doğru bir yaklaşım ve eğitim önemlidir. Kendi başlarına bırakılır ise, bu durum Pomeranian cinsinde baskınlık kurma ile sonuçlanabilir. Buda inatçı huyları ile sizin isteklerinize boyun eğmelerini zorlaştırır. Evde kimin patron olduğunu anlayabilmeleri için sıkı ve bilinçli bir ele alınmaları iyi olacaktır. O, ev içerisinde sizden baskın olmamalıdır!

Zeki olmaları yeni şeyler öğrenmeye istekli oldukları anlamına gelebilir. Bu eğitim konusunda sizin işinizi kolaylaştıracak bir özelliğidir. Bunun yanı sıra bir Pomeranian köpeğinin bir şeye vereceği tepkiyi kestirmekte güçtür. Eğitimi biraz zorlaştıracak şey bu tahmin edilemez olmalarıdır.

Bu köpeğin yavruluk döneminde ilk öğrenmesi gereken temel komutlar şunlardır:

 • Otur
 • Kalk
 • Gel
 • Bırak
 • Aşağı
 • Yukarı
 • Yatak
 • Sessiz

Komutları yavruluk döneminde öğretmeniz daha iyi olur, çünkü daha iyi bir şekilde pekiştirebilir ve ileri yaşlara gelindiğinde, ileri seviye eğitimlere geçmek için alt yapınız olur. Ayrıca temel kuralları ve sınırları anlamış olurlar. Bu komutlar arasında “sessiz” önemlidir. Çünkü Pomeranian sırf kendi sesini beğendiği için bile havlayabilecek bir köpektir. Ona susmayı öğretmeniz iyi olacaktır.

Pomeranian Sağlık

Bir Pomeranian köpeği ortalama olarak 12-16 yıl arasında ömre sahiptir. Pomeranian cinsleri genel olarak sağlıklı köpeklerdir ancak her oyuncak grubu köpekler gibi az sayıda kalıtsal hastalığa yatkındırlar. Evinizi bu köpek ile paylaşmaya karar verdiyseniz onun yaşayabileceği sağlık problemlerini de bilmeniz gerekecektir.

 • Luxating patella
 • Trakeal çöküş
 • Fontonel’in yetersiz kapanması (baş bölgesinde ki boşluklar, fontanel, bıngıldak)
 • Diş sorunları
 • Kemik Kırılması (Ön bacaklar daha fazla)
 • Katarakt (bir göz problemi)
 • Distichiasis
 • Hipotiroidi
 • Alopesi X (Siyah deri hastalığı)

Bir cilt hastalığı olan siyah deri hastalığı görülebilir. Bu köpekler hemen tedavi edilmeli ve üretim amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Çünkü bu bozukluk yavrularına da geçebilir. Ayrıca bir 10 aylık bir Pomeranian köpeğinin hala baş bölgesinde bıngıldak denilen açıklıklar görülebilir. Ancak tamamen olgunlaştığında kafatasında bu boşlukların (fontanel) tamamen kapanmış olması gereklidir.

Tüm küçük köpek ırklarında olduğu gibi fazla kilo almaya meyillidir. Bu sebep ile bir Pomeranian’ın fazla kilo aldığını gözlemliyorsanız beslenme miktarında değişiklik yapmayı önemle düşünmelisiniz.

Pomeranian Beslenme

Bir yetiştiriciden Pomeranian köpeği aldığınızda ondan mutlaka bilgiler alın. Hangi köpek mamasını ve günde ne kadar vermeniz gerektiğini mutlaka danışın. Yetiştiricinin hangi markayı kullandığı önemlidir çünkü ani mama değişimleri sindirim ve buna bağlı beslenme problemlerine yol açabilir. Bu sebep ile beslenme rutinine her zaman sadık kalmak önemlidir. Sonradan diyetini ve mama markasını değiştirebilirsiniz ancak herhangi bir problemin olmadığından emin olmak için bunu yavaş yavaş bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir Pomeranian günde 2 kez tam beslenerek ara öğünlerden yoksun kalacağına, gün içerisinde az miktarlarda ancak sık sık yiyecekler vermek daha olacaktır. Ayrıca köpeğin kilosuna göre doğru miktar ile egzersiz süresini de ayarlamak fazla kilo almasını önler. Obeziteye doğru giden fazla kilolar sağlık sorunları ile köpeğinizin ömrünü birkaç yıl azaltabilir.

Bir Pomeranian cinsi köpeğin her beslenme zamanında porsiyon başına ¼ ile ½ oranında kuru köpek maması olmalıdır. Yiyecek miktarının köpeğin yaşı, aktivite seviyesi, kilo ve metabolizması göz önünde bulundurularak hesaplanması gerektiğini unutmayın. Her zaman en doğru beslenme şekli için araştırmalar yapın ve veterinerinize danışın.

Örneğin yaşlı veya az aktif bir Pomeranian köpeği için günlük 270 kalori yeterli olurken, normal tipik bir Pomeranian köpeği 300 kaloriye ihtiyaç duyacaktır. Fiziksel olarak sürekli çalışan ve çok hareketli bir Pomeranian günlük 450 kaloriye kadar ihtiyaç duyabilir. Kalori miktarını, köpeğinizin o gün içerisinde yaptığı aktiviteleri düşünerek ihtiyaca göre az miktarda çoğaltabilir veya azaltabilirsiniz.

Doğru ve kaliteli bir beslenme için mama içeriği %85 oranında protein ve geriye kalan %15 hayvansal kaynak ve sebzelerden oluşmalıdır. Cilt alerjilerine yatkın evcil hayvanlar olduklarından tahıl içeren mamalardan uzak durmak en iyisidir. Kolay çiğneme ve sindirimin daha kolay olması küçük ırk köpekler için özel olarak üretilmiş mamaları tercih edin.

Sağlıklı bir cilt ve tüyler için, içeriğinde yeterince balık kaynaklı Omega yağ asidi içeren gıdalardan aldığından emin olun. Eklem sağlığı içinde glukozamin ve kondroitin içerikli takviye gıdalar kullanın.

Fiyatları

Pomeranian cinsine ait fiyatları duyduğunuzda, bu kadar pahalı bir köpeğe daha önce hiç rastlamadığınızı düşüneceksiniz. 9.000 TL ile 24.000 TL arasında fiyatlara rastlayabileceğiniz Pomeranian ırkı, köpeğin surat tipi, kürk ve renk kalitesi, boyutları ve yaşı göz önüne alınarak fiyatlandırılmaktadır.

Ayrıca bu uçurum fiyat aralığına sebep olan şeylerden biri ise, köpeği kimden aldığınızdır. Belgeli bir üreticinin, kayıtlı bir yavrusunu satın almak ucuza mal olmayacaktır. Yavruların fiyatları, yapılması gereken bazı masrafların henüz üretici tarafından yapılmadığından, köpeğin yetişkin olduğunda nasıl bir anotomi ve görünüşe sahip olacağı tam bilinmediğinden daha uygun olur. Örneğin siz Boo görünümlü (kısa burun-ayı surat) bir köpek hayal ederken, yetişkinliğe eriştiğinde köpeğiniz Spitz (uzun burun) çıkabilir.

Köpeğin renkleri, yaşı, ırk kalitesi ve belgeleri fiyatlandırmada büyük rol oynar. Bu denli pahalı cinsleri gelişi güzel bir yerden almamanız önemle tavsiye edilir. Çünkü bu köpeklerde bilinmedik üreticiler veya düşük maliyetler, sonu hazin biten öyküler içeriyor.

Ayrıca dolandırıcılığın fazla olduğu bir köpek cinsi olduğunu unutmamanız,  güvenilir Pomeranian satıcıları için web sitemizde ki evcil hayvan ilanları bölümünü ziyaret ederek ve Pomeranian ilanları kategorisinde kurumsal üyeler (onaylı hesaplar) ile iletişime geçebilirsiniz.

Puanlama

 • Pomeranian köpeğinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:
 • Türkiye için Popülarite: 10
 • Zekâ: 9
 • Çocuklarla Arası: 4
 • Bakım İhtiyacı: 8
 • Oyunculuk: 6
 • Eğitilebilirlik: 7
 • Egzersiz İhtiyacı: 4
 • Köpeklerle Arası: 5
 • Hayvanlarla Arası: 5
 • Koruyuculuk: 8
Pomeranian hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
POMERANİAN YORUMLAR
Gürkan Aksu

Yer İstanbul pomeranian spitz cinsi 4 aylık oğlumuza yuva arıyoruz sağlık sorunlarım var ilanda fotoğraf ve özellikleri var

Ali Kartal

10 aylık erkek Pomeranian yer izmir ücretli sahiplendirilecek

Gönül Durum
Gönül Durum

Ankara da 2 aylık iki pomeranian yavrum var ikisi de dişi siyah ve kahverengi

Halit Yıldız

Yeni aldığım yavruya bakamadığımız için başka bir aileye vericez ilanda var

Mehmet Bayram

2 yaşında aşıları tam Amerindian boo köpeğimiz var çiş kaka eğitimi var oldukça akıllı ücretli sahiplendirmek istiyoruz

Ceyhun Kaplan

her şeyi tam 7 aylık dişi pomeranian cinsi köpeğim var burada ilanda da var eğitimli

Anhelina Hryshchuk
Anhelina Hryshchuk

Iki disi satıyorum. 18.03 2023 doğrudu

Defne Özyer

10 aylık Pomeranian köpeğimi ücretli sahiplendirmek istiyorum (erkek)

Derya Karahan

6 aylık dişi pomeranian köpeğim var oğlumla kıskançlık krizleri yaşadıkları için ücretli sahiplendirmek istiyorum.

Serhat Berk
Serhat Berk

Ekran resim deki erkek 3 aylık sahiplendirecem

Betul Guven
Betul Guven

2 aylık çok sevimli bir dişi bir erkek Pomeranian ayı surat en küçük boy siyah yavrum var. Uygun fiyata sahiplendirmek istiyorum

Savaş Can

Elazığdayım Pomeranian varsa sahiplenmek istiyorum.

Erdem Altun

2 aylık erkek boo ayi surat kusdasi ve cevresi elden sahiplendirilir

Samet Baydı

Merhabalar 4 aylık pomeranian boo oğlumuzu makul bir fiyat ile sahiplendireceğiz yoğun çalıştığımız için pek ilgilenemiyoruz tuvalet eğitimi var bu zamana kadar olan bütün aşıları tam

Funda Neğiş

Merhaba 5 yaşındaki kızımız için bütçemiz çok olmasa da pomeranian sahiplenmek istiyoruz bize yardımcı olabilecek var mı

Burcu Güner
Burcu Güner

Mrb adanada yaşıyorum Pomeranian yada pekinez sahiplenmek istiyorum

Sedat Serin
Sedat Serin

6 yaşında kızımız için severek aldığımız pomeranian cinsi 9 aylık yavrumuzu ücretli sahiplenilmek istiyoruz uygun fiyatlı tüm aşıları yırt dışı pasaportu bakımlı ve sağlıklı bir köpektir.

Cevdet Örnekel

Doğan istanbullu zahmet olmazsa ulaşabilirmisiniz

Doğan İstanbullu

5 AYLIK POMERIANIMIZ VAR KIZIMIZA BİR YAŞ DOĞUM GÜNÜ İÇİN HEDİYE GELDİ FAKAT İKİSİ DE BEBEK BİRBİRİNİ
ÇOK KISKANIYORLAR İLGİLENEMİYORUZ TUVALET EĞİTİMİNİN YANI SIRA İSMİYLE SESLENİLDİĞİNDE KOŞARAK GELİYOR DUR HAYIR GEL GETİR OTUR GİBİ KOMUTLARA UYAN ÇOK AKILLI BİR BEBEK LÜTFEN GERÇEKTEN EVLADI GİBİ SEVECEK İLGİLENECEK KİSİLER ARASIN MAKUL Bİ FİYATLA VERECEĞİM

Mevlüt Gökmen
Mevlüt Gökmen

Elimizde 2 erkek pomeranian boo var ücretle sahiplendirmek istiyorum