Filiz Devecioğlu
Köpek / Genelkategorisi.

Köpeğime isim koyarken neye dikkat etmeliyim?

Arkadaşlar merhaba.

Yakın bir zamanda bir köpek sahiplenmek istiyorum. Benim hayatımda beslediğim ilk evcil hayvanım olacağı için heyecanımı tahmin ediyorsunuzdur :)

Köpeğimin henüz cinsiyeti belli değil, ancak isim koyarken dikkat edilecek noktalara baktığımda bir sürü şeyler çıkıyor karşıma. Onun isimini daha iyi anlayabilmesi veya daha kolay öğrenebilmesi için bir dizi tavsiyeler..

Sizin bu konuda bir tavsiyeniz var mı veya koyulan isim gerçekten köpek üzerinde önemli rol oynuyor mu?

Şimdiden teşekkürler.

    2 CEVAP
    890 GÖRÜNTÜLENME
İlk cevap için teşekkürler, Gürkan Kaymaz
Bu soruya cevap yazabilmek için oturum açmalısınız.
CEVAPLAR
Öner Sert

Köpeğe hal it ham it gibi isimler koymayın

Gürkan Kaymaz

Köpeklere isim koyarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır ve bunlara dikkat ederseniz ileriye dönük çok doğru bir tercih yapmış olacaksınız.

İsimler, köpeklerde insanlar gibi karakter üzerinde belirleyici rol oynar mı yoksa oynamaz mı pek bilinmez ancak, köpeğinizin eğitiminde büyük rol oynayabilir. Çünkü bir köpeğe koyacağınız komutlara yakın isimler ileri zamanlar da komut ile isimin karıştırılmasına sebep olabilir.

Köpeğe isim seçerken dikkat edilecek noktaları sırasıyla şöyle özetleyebiliriz :

Kısa ve net isimler seçmelisiniz. Çünkü köpekler uzun isimleri, kısa isimlere göre algılamakta daha fazla zorlanır. Tercihen tek veya iki heceli isimler seçmeye özen gösterin.

Alfabede ki sert ünsüzlerin içerisinde geçtiği isimler köpek tarafından daha iyi algılanır. Bunlara örnek vermek gerekirse, isim içerisinde "ç, p, t, k, ş" harfleri bulunan isimler köpek tarafından daha net algılanır. Örnek : Çakıl. Paris. Çapkın. Tarçın. Paşa.

Köpeğe isim seçerken birde seçilen isimin, komutlara benzerliği olmamasına dikkat edin. Örneğin köpeğinize vereceğiniz isim "Potur" olacak ise, bunu ileride "Otur" komutu ile karıştıracaktır. Tabi ki bu yalnızca örnek bir isimdi, siz köpeğiniz için Potur'dan daha yaratıcı bir isim bulacağınıza eminim. :)

Bir diğer önem arz eden nokta ise, günlük hayatta kullanılan kelimeleri seçmeyin.

Köpeğinize seçeceğiniz isime karar verirken, köpeğinizin fiziksel, karakter özellikleri göz önünde bulundurularak tercih yapın. Örnek vermek gerekirse sert fiziksel görünümlü bir köpeğe Fıstık ismi koymanız hiç hoş durmayacaktır. Sokakta veya bir parkta yürürken, bir Pitbull sahibinin "Fıstıkkk gel buraya..." diye sesleniyor olması, çevredekilerin köpek sahibinden ani bir şekilde soğuma sebeplerinden biri olacaktır diye düşünüyorum :)