BİCHON FRİSE

Irk Bilgileri / Köpek

Diğer Adı: Bişon Çuha Köpeği, Tenerife Köpeği

Yaşam Süresi: 12 ile 15 yıl arasında yaşarlar.

Boy: Erkek 23-30 cm, dişi 23-28 cm boylarında.

Kilo: Erkek 3-5 kg, dişi 3-5 kg aralığında.

Fiyat: 5.000 TL - 8.000 TL arasında (detay)

Bichon Frise Hakkında

Tarihi bilgiler ve kayıtları tartışılır olsa da, kökeni Fransa olan bu sevimli köpeğin Avrupa’nın Akdeniz bölgesinden geldiği ve Barbet, Su Spanyeli (water spaniel) cinslerinden türediği düşünülmektedir. Bu düşünce köpeğin ilk ırk isminin Barbichon olarak belirlenmesine sebep olsa da, sonraları Bichon olarak kısaltılmıştır.

Günümüzde dört farklı türe ayrılmış olan bu cins, Bichon Maltais, Bichon Bolognais, Bichon Havanai ve son olarak Bichon Teneriffe olmak üzere adlandırılır. Her farklı isimde ki Bichon cinsi, farklı bölgelerde bulunmuştur. Tenerife adasında denizciler tarafından keşfedildiğinde, onları Tenerife Köpekleri olarak adlandırdılar. Denizciler buradan aldıkları köpekleri yanlarında Avrupa’ya götürerek, sattı ve bir şeyler ile takas ettiler.

Görünüşleri ile birçok Avrupa ülkesinde kendine hemen yer buldu. 14. - 15. Yüzyıllar da İspanyol ve İtalyan kadınlarının yanı sıra, Avrupalı soylular ve elit kesimlerce sevilen popüler ırklar arasındaydı. İspanya’da ise birçok ressamın ilgisini çekerek tablolarına yansımıştır. 1800’lü yılların sonuna gelindiğinde ise soylular tarafından ilgiyi kaybetmiş ve basit bir köpek haline gelmiştir. I. Dünya savaşı sırasında neredeyse soylarının yok denilecek kadar az sayıya düştüğü söyleniyor.

1900’lü yıllarda ise Fransalı üretici ve geliştiricilerin tekrardan ilgisini çekmeye başlayan bu cins Bichon ve Tenerife olmak üzere iki isim altında korundu. Sonrasında Fransızca da “Kıvırcık Paltolu Bichon” anlamına gelen Bichon à poil frisé, kısaltılarak “Bichon Frise” olarak yeniden adlandırıldı. İlk Bichon Frise ismi ile 1934 yılında Fransız Kennel Kulübü kayıtlarında yer aldı.

Ülkemizde ise “Bişon Çuha Köpeği” olarak bilinmektedir.

1933 yılında cinse ait ırk standartının oluşturulması ve cinsin geliştirilmesinde payları olan Fransa, Belçika, İtalya ülkeleri bu türün menşei ülkeleri olarak kabul edilirdi.

Irkı geliştirme yönünde çabalarını devam ettiren Amerikalı yetiştiriciler de vardı. 1960’lı yıllarda bir Amerikan dizisinde, ünlü bir aktörün yanında Molly isimi ile yer alan Bichon, dizi sayesinde Avustralya’da büyük beğeni topladı ve doğu eyaletlerinde gördüğü talep ile sayıları artmaya başladı. O yıllardan günümüze kadar görüldüğü her ülkede popüler olmayı başardı ve halen İngiltere de en popüler ırklar arasında yer almaktadır.

Henüz Türkiye’de Pomeranian veya Toy Poodle cinsi kadar biliniyor olmasa da, yeni yeni tanınan ve popülerliği her geçen gün biraz daha artacak olan köpek cinslerinden olduğunu söyleyebiliriz. Yine ülkemiz için gerek sahip olma bedelleri ve bakım masrafları göz önüne alındığında, gelir düzeyi yüksek kişilerce daha fazla tercih edilen bir köpektir.

Bichon Frise Özellikleri

Olumlu Özellikler

 • İlk kez köpek sahibi olacaklar için uygun bir karakteri vardır. Zorlayıcı bir karaktere sahip olmamaları işinizi kolaylaştırır. Ayrıca son derece uyarlanabilir ve inanılmaz derecede sevimli hayvanlardır. Farklı ortamlara kolay adapte olabilirler.
 • Zeki ve doğru ortamda eğitime gayet açık canlılardır. Ayrıca sizin mutlu olduğunuz şeyleri yapmaya meraklı olmaları sayesinde aşılması imkânsız zorluklar yaratmazlar.
 • Düşük egzersiz ihtiyaçları vardır. Günlük sadece 30 dakika kadar koşuşturma içeren bir oyun oynamak bile onların enerjilerini atmaya yetecektir. Bunun yerine dışarı çıkarsanız da, uzun uzuna yürüyüşlere gerek yoktur. 30 dakikalık dışarıda yürüyüş yapmanız kâfidir. Belki de bir market alışverişine çıkmak bile onun bu ihtiyacını karşılar.
 • Sahipleri ve aileleri ile güçlü bağlar oluşturur. Bulunduğu ortama mutlak neşe ve eğlence katacak evcillerdir. Eğlenceli olmalarının yanında diğer küçük ırklara göre daha sakindir. Bu özellikleri sayesinde çocuklu aileler içinde uygun bir köpek.
 • Her türlü ortamda bakım için uygunlar. Küçük bir ev veya apartman dairesi onlar için fark etmez. Ancak havlama huyları ile çevreyi rahatsız etmesini istemiyorsanız erken yaşta sosyalleştirmeniz bunun için önemli.
 • Koruma için uygun olmasa da, bekçilik konusunda iyidir. Şüphe duyduğu bir şey olur ise hızlı bir tepki vererek sizi haberdar edeceğinizden şüpheniz olmasın.

Olumsuz Özellikler

 • Tüy ve kürk bakımları ciddi bir özen ve düzen gereklidir. Bakım vaktinizin çoğunu onun güzel görünüşünü kaybetmemesi için harcayabilirsiniz. Günlük taranma ihtiyacının yanı sıra, belirli aralıklar ile kuaför hizmeti gereklidir. Bu hizmet ise ekstra bir bakım masrafı doğurur.
 • Ailesinden ayrılma kaygısı içerisinde olduğundan evde uzun süre yalnız kalmak onlar için uygun değil. Bu stres yüksek ses ile havlama veya yaramazlık yapma gibi bazı problemlere sebep olabilir. Bu sebep ile evde daima birisi olması gerekir veya her etkinlikte onu da yanınızda götürmeniz iyi olacaktır.
 • İyi sosyalleşmemiş bir Bichon Frise köpeğine sahip olursanız fazla havlama problemleri sizi bekliyor olacaktır. Kendinden daha küçük canlılar içinde sosyalleşme önemli. Sonu hazin biten kovalamacalar yaşanmaması için tüm canlılar ile erken yaşta tanıştırılmalı.
 • Popüler ve nadir türler arasında yer almak fiyatların yüksek olması için geçerli bir sebeptir. Emin olun Bichon Frise köpeği içinde durum böyle. Türkiye’de pek uygun fiyata sahip olabileceğinizi düşünmüyoruz.

Bichon Frise Bakımı

Tüm diğer köpek ırklarında olduğu gibi tüyleri ve cildi düzenli bir bakım gerektirir. Günlük egzersiz ihtiyacı ve yaşamları boyu kaliteli mamalar ile beslenmesi de dikkat ve özen gösterilmesi gereken şeyler arasındadır.

Bu köpeği besleyen biri için en zor olan şey tüylerinin bakımıdır. Çünkü en fazla zamanı bu konuda harcarsınız. Güzel ve bakımlı görünümlerini kaybetmemeleri için her gün düzenli olarak en az 1 kez yumuşak ve kaygan bir fırça ile taranmalıdır. Bu taranma tüylerin düğümlenmemesi ile tüy dökümünü azaltmak için çok önemlidir. Çünkü çok hızlı bir şekilde köpeğiniz bir paspasa benzeyebilir.  

Mükemmel görünüşlerini koruyabilmeleri için her 4-6 hafta da,  profesyonel bir bakıma ihtiyaç duyarak kuaför hizmeti almanız gerekebilir. Tüylerin düzenli kesilmesi sırasında kulak içlerinde ki tüylerin de temizlendiğinden emin olun.

Bunun yanı sıra Bichon Frise köpeğinin en çok bakım gerektiren şeyi kürkü olsa da, tırnak ve kulak bakımı da aksatılmamalı. Kulaklarda balmumu şeklinde pisliklerin birikmesi önlenmeli, tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Cildi herhangi bir leke veya parazitlere karşı düzenli kontrol edilmesi sağlığı açısından gerek arz eder.

Bichon Frise için günlük en az 30 dakikalık bir egzersiz gereklidir. İç mekânlarda da gayet mutlu olan bu köpeklere bir ev içerisinde bile bu koşuşturma veya oyun dolu kısa egzersizi sağlayabilirsiniz. Ancak dışarı çıkma şansınız var ise tabi ki bundan daha çok mutlu olurlar.

Bichon Frise için banyo ve tıraş zamanı

Bichon Frise Karakteri

Mutlu ve eğlenceli karakteri ile daima sizi neşelendirmeyi bilecek Bichon Frise köpeği, daima ilgi odağı olmayı seven iyi bir aile köpeğidir. Çocuklar ile iletişimi, ailesine bağlılığı, diğer evcil hayvanları ile geçinme konusunda olumlu yaklaşımları bu tavsiyeyi destekler. Neşeli tavırları ile evinizin her zaman palyaçosu olacaktır.

Bichon Frise köpeğinin insanlara olan düşkünlüğü, onları evde uzun süre yalnız kalamayan köpekler yapar. Dışarıda olacağınız vakitlerde, hane içerisinde hiç kimse kalmayacaksa onun için bir strestir. Bu durum birçok Toy grubu küçük köpek ırklarında görülür. Çünkü sahiplerinden ayrılma endişesi içerisine girerler. Unutmayın ki o sizinle her türlü etkinliğe katılmak için her zaman hazır olacaktır.

Sahiplerine olan bağlılıkları onları biraz kıskanç yapabilir. Bu yüzden başka bir evcil canlıya sahipseniz, her zaman ikisi arasında eşit bir yaklaşım içerisinde olmanızı gerektirir. Küçük yaştan itibaren büyüdükleri diğer köpekler ile problem olmayacaktır. Yüksek oranda bir avcılık içgüdüsü olmasa da, kendinden daha küçük bir canlıya sahipseniz eğlence veya av amaçlı kovalamacalar feci sonlar ile sonlanabilir. Bu yüzden ilk tanışmalar ve ilk dönemler, daima dikkatli bir şekilde kontrol altında olmalıdır. Ayrıca eğlence amaçlı dahi olsa, önünden geçen komşunuzun kedisini kovalamasını istemiyorsanız yavruluk döneminden itibaren sosyalleşmeye önem vermelisiniz.

Zeki köpeklerdir ve bu sayede her şeyi kolay bir şekilde öğrenirler. Her hangi bir gösteriyi, hileyi veya komutları hemen kapacaktır. Sahiplerini daima memnun etmeyi sevdiklerinden eğlenceli bir eğitime açık ve yeni bir şeyler öğrenmek içinde heveslidir.

Bu beyaz tüy yumakları, enerji dolu ve canlı karakterler olmasına rağmen, Bichon Frise kendi grubunda ki diğer köpeklere göre biraz daha sakindir. Bu ve ayrıca çocuklara karşı gösterdiği sabır ve duyarlılık onları çocuklu aileler için daha güvenilir yapar. Bakım zorluğunu göz önüne almazsak karakteristik özellikleri ile ilk kez bir evcil hayvana sahip olacaklar için doğru bir seçimdir.

Yaşam alanı olarak bir seçicilikleri yoktur. Her hangi büyüklükte olan her ev için uygun ve apartman dairelerinde beslenebilen evcil bir köpektir. Sosyal ve sabırlı olarak bilinen Bichon Frise cinsi çok nadir olarak saldırgan tavırlar gösterir.

Yine havlama huylarının olmaması veya minimuma indirilebilmesi için erken yaşta sosyalleşmesi çok önemlidir.

Boyları küçük olsa da, size çevrede olup bitenleri ve kuşku duydukları şeylerde bilgilendirmekte gayet hızlıdırlar. Buda onları iyi bir bekçi köpeği yapar. Ancak unutmayın ki yalnızca “Bekçi”, bu minik canlıdan bir alan için “Koruma” bekleyemezsiniz.

Bu yazımızda ki karakteristik özellikleri cins hakkında genellemeleri içerir. İyi bir çevre, eğitim, sosyalleşme,  zekâsı ile karakterinin daha olumlu şekilde gelişmesine yardımcı olur. Diğer Bichon Frise köpeklerinden daha güzel bir karaktere sahip olmak istiyorsanız, köpeğinizin midesi kadar karakterini de her zaman doğru ihtiyaçlar ile beslemeyi unutmayın.

Bu eğlenceli karakteri mutlaka izleyin

Bichon Frise Görünüşü

En fazla 3 ila 5 kg ağırlığa, 30 cm boya erişebilen sevimli ve küçük bir cins olarak dünya genelinde görüldüğü her ülkede popülerlik başarısını yakalamıştır. Boyutları nedeni ile Oyuncak türü (Toy Grubu) süs köpekleri grubunda yer almaktadırlar.

Bichon Frise köpeğini diğerlerinden ayıran en belirgin görünüş özellikleri, bukleli veya kıvırcık olarak göze çarpan tüylerinin yalnızca saf beyaz renkte olmalarıdır. Bu özelliği 18. Aylarda tüylerde görülmeye başlayan krem veya sarımsı renkler ile bölgesel olarak değişebilir.

Derileri ırk standardı olarak genelde koyu renkli olarak arzu edilse de, tenlerinde mavi, bej veya siyah renkli işaretler kabul edilebilir. Kürkleri yaklaşık 10 cm uzunluğunda tüyler ile kaplıdır. Kıvırcık tüyleri tirbuşona benzer kıvrımda bukleli, kabarık ve ipeksi yumuşaklıktadır.

Bichon Frise cinsi köpekleri genel görünüş itibari ile kuyruk, kulaklar, ağız ve bacaklar vücudu ile orantılı bir şekildedir. Çekiciliğini artıran uzun boyunları, yuvarlak kafa yapıları ve genelde büyük parlak siyah burunları göze çarpar. Ayrıca yuvarlak ve koyu renkli gözler onu oyuncak bir köpek kadar sevimli kılar.

Akıcı tüyler ile kaplı uzun kulakları aşağı sarkık olarak durur. Üst ve alt dişlerin bir birine düzgünce bindiği güçlü bir makas ısırığına sahiptir. Ayrıca siyah renkli dudakları da bu cinsi ele veren bir diğer görünüş özelliklerinden biridir.

İyi gelişmiş ön göğsü, düz omuzları ve omuzlarından aşağı doğru eğik bacaklara sahip. Yuvarlak patiler siyah renkli tırnakları ile tamamlanır.

Bichon Frise Eğitimi

Her ne kadar zeki ve eğitilebilir bir köpek olsa da, onu ele geçirmeniz biraz zaman alabilir. Evet, Bichon Frise eğitime çok fazla yatkındırlar ancak bu eğlence ve gösteri kısımları için daha iyidir. Çünkü oyun ve eğlenceye daha fazla isteklidirler. Bir itaat veya tuvalet eğitimi gibi temel şeyler, diğer ırklara göre biraz daha zaman alabilir. Bu hususta yapabileceğiniz tek şey zaman, sabır ve tutarlı bir şekilde eğitime devam etmeniz kilit rol oynar.

Patronun siz olduğunu bildiği sürece sınırları iyi bilir. Ancak ondan uzaklaşıp yalnızlığa itmeniz, onu küçük köpek sendromu denilen Alfa köpek rolüne itebilir. Bunun yanı sıra sevimli görünüşleri nedeni ile çok fazla her şeye katlanmanız yine aynı role girmesi için bir sebep olacaktır. Sizin de dengeli ve düzenli davranmanız işleri kolaylaştırmak için önerilebilir. Ev içerisinde ki hiyerarşiyi öğrenmeleri biraz zor ve zaman isteyen bir şeydir. En sonunda öğrenir ve kabulleneceklerdir.

Yavru bir Bichon Frise eğitimine çok erken yaşta başlayabilir ve ona komutlar öğretebilirsiniz. Böylelikle kimin komut veren ve evde ki patron olduğunu daha kolay öğreneceklerdir.

Yavru ve yetişkin Bichon Frise köpeğinin davranışları

Bichon Frise Sağlık

Sağlıklı bir Bichon Frise, özenli ve düzenli bir bakım ile 12 ile 15 yıl arasında yaşayabilmektedir. Sağlık sorunu olarak genelde iyi ve sağlam ırklar arasında sayılırlar. Ancak buna rağmen bazı kalıtsal sağlık problemleri de olabilir.

Alerji, mesane sorunları, katarakt gelişimi ve aşı duyarlılığı bunlardan sık görülenidir.  Ancak aşağıda ki kalıtsal sorunlarda görülebilir.

 • Patella lüksü
 • Otoimmün Hemolitik Anemi
 • Kalp rahatsızlığı
 • Portosistemik şant
 • İmmün aracılı hemolitik anemi
 • İdrar yollarında taş oluşumu
 • Tip 1 diyabet
 • Sağırlık
 • Solunum bozukluğu
 • Kan pıhtılaşması (hemofili)
 • Siliyer diskinezi
 • Episodik serebellar disfonksiyon
 • Sekonder glokom
 • Kanser veya bazal hücre tümörleri

Köpeğinizin sağlık durumu hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız, almanız gereken önlemler için önemlidir. Bu yüzden gerekli testleri yaptırarak kalıtsal sağlık problemlerini öğrenebilir ve köpeğinizi üretmeyi düşünüyorsanız problemli yavrular doğmasının önüne geçebilirsiniz. Çünkü bazı kalıtsal problemlere sahip Bichon Frise cinsi, gelecek nesle hastalığı aktarmamak için üreme programına alınmamalıdır. Irkların genel sağlı kalitesi ancak bu şekilde korunması mümkündür.

Bichon Frise Beslenme

Bichon Frise sahibi olduğunuzda, üreticiniz size köpeğin diyeti ve beslenmesi gereken düzen ile ilgili bir talimat verecektir. Bu talimatlar önemlidir çünkü ani mama değişimleri sindirim sistemlerinde problemlere yol açabilir ve bu kötü sonuçlar doğurabilir.

Sahip olduğunuz köpeği her zaman aynı mama ile besleyin. Bir mama değişikliği söz konusu olacak ise, bunun bir sorun yaratmadığından emin olmak için yavaş ve kademeli bir şekilde geçiş sağlayın. Az miktarlarda vereceğiniz yeni mama bir soruna sebep olur ise durdurun ve bu gözlemlerinizi veteriner ile tartışarak öneriler alın.

Taze ve kaliteli malzemeler kullandığınız sürece yiyecek türü tamamen size kalmıştır. Çiğ veya pişmiş olması fark etmez. Ancak besinlerden tam olarak sağlayamadığı eksikler için takviyeler mutlaka kullanın. Eğer bir ticari markaya ait mama yiyecek ise, (konserve veya kuru mama) malzeme içeriğinin sınırlı olmasına özen gösterin. Tahılsız mamalar onun için en mükemmel bir tercihtir. Omega 3 ve 6 yağ asitleri ile takviyeler yapmanız cildini ve kürkünü sağlıklı tutmak için önemlidir.

Yetişkin bir Bichon Frise, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez beslenmesi yeterlidir. Ancak bu beslenmede uygulanan diyet mutlaka gün içinde ihtiyacı olan kaloriyi sağlayabilecek kalitede iyi bir mama ile olmalıdır. Ayrıca köpeğin aktivite seviyesi, kilosu, yaşı gibi şeyleri göz önünde bulundurarak bir seferde verilen miktar üzerinde oynamalar yapılabilir.

Yavru Bichon Frise köpekler biraz daha sık beslenmelidir. Yavrular 6. ayına gelene kadar günde 4 defa, 1 yaşına kadar günde 3 defa besleme yapmak uygun olur. 1 yaşından sonra günde 2 kez besleme yapabilirsiniz.

Bichon Frise cinsinin günlük kalori ihtiyacı ortalaması:

 • Yaşlı veya az aktif: 470 kaloriye kadar.
 • Tipik yetişkinler: 320 kaloriye kadar.
 • Fiziksel olarak çok aktif: 590 kaloriye kadar.

Beslenmeler kadar egzersizlerde önemlidir. Köpeğinizin fazla kilo almasını önleyerek Obezite veya fazla kilodan kaynaklanan diğer sağlık sorunlarını yaşamanızı engeller. Egzersiz ihtiyacı hakkında bilgi ve yeterli süreyi “Bakım” başlığı altında bulabilirsiniz.

Fiyatları

Kaliteli saf ırk Bichon Frise köpeği, şecere durumuna göre 5.000 TL ile 8.000 TL arasında değişen fiyatlara sahiptir. Tabi ki köpeği nereden edindiğinize bağlı olarak fiyatlar değişkenlik gösterecektir. Örneğin bir mağaza veya üreticiden aldığınız yavrular ortalamaya sadık kalsa da, evinde bir yavru üretmiş birinden daha uyguna sahiplenmeniz mümkündür.

Ayrıca tüm canlılarda olduğu gibi bu köpek cinsinde de fiyatı değiştiren bir çok etken mevcut. Yetiştiricinin köpeğe yaptığı her ek masraf bu aralığa sebep olur.

 • Aşı masrafları
 • Mama masrafları
 • Veterinerlik hizmetleri
 • Belge masrafları
 • Kayıtlı olduğu dernekler
 • Satın alma ve transfer bedelleri (Yurt dışından getirildiyse)

Ayrıca bunlara ek birçok köpeğe özel yapılacak mikroçip benzeri donanımlar fiyatları sabit kılamaz. Bu yüzden en doğru sonucu alabilmek için web sitemizde ilanlar bölümünden Bichon Frise satıcıları iletişime geçerek beğendiğiniz canlı için, ona ait gerçek bilgileri talep edebilirsiniz.

Puanlama

Bichon Frise köpeğinin tüm özelliklerini göz önünde bulundurularak bizden alacağı (10 üzerinden) puanlar tam olarak şöyledir:

 • Türkiye için Popülarite: 6
 • Zekâ: 8
 • Çocuklarla Arası: 7
 • Bakım İhtiyacı: 8
 • Oyunculuk: 9
 • Eğitilebilirlik: 6
 • Egzersiz İhtiyacı: 4
 • Köpeklerle Arası: 6
 • Hayvanlarla Arası: 6
 • Koruyuculuk: 6
Bichon Frise hakkında yorum yazabilmek için oturum açmalısınız.
BİCHON FRİSE YORUMLAR
Hayvan Severr
Hayvan Severr

Ücretsiz sahiplendirme olan bir hayvan arıyorum

Büşra Eyibardakçı

Elimizde bichon var tüm eşyaları ile verilecek Gaziantep

Muhammed Yasin Sürücüoğlu
Muhammed Yasin Sürücüoğlu

Elimizde mevcut Bichon yavruları Aydın/Dog Paradise Üretim Çiftliği..

Erkan Arangül

Maltese 2 aylık aşılar tam

Oktay Günbay

Kayserideyim maltipoo yada maltese besleyen var mı acaba

Serkan Özyiğit

Gerçekten çok tatlı ve sevimli bir köpek küçük köpeklere bayılıyorum

Aslı Karaosmanoglu

Boo cinsi yavru sahiplenmek istiyorum..

Beren Bozkurt

Bence çok tatlı bu köpekler ilgili bir sürü şeye baktım

Yasemin Akgül

Ben bu köpekten alcamda ne kadar fiyati

Sinan Alp

Yavru köpekler hakkında bilgi nasıl alabilirim?