Hayati Öztürk
Köpek / Eğitimkategorisi.

Çin aslanı köpeği neden eğitilmez ?

Öncelikle herkese selam.

Bir Çin aslanı almayı düşünüyorum ama bu köpeğin eğitimi ile ilgili sorunların yaşandığını duydum. Genel olarak eğitilmeyen bir köpek olmasından ve bakıcılarının bu durumdan çok şikayetçi olduğundan bahsediliyor.

Bu köpeği alsam, çin aslanının eğitimi konusunda yapacak hiç bir şey yok mu yani ?

    4 CEVAP
    958 GÖRÜNTÜLENME
İlk cevap için teşekkürler, Administrator
Bu soruya cevap yazabilmek için oturum açmalısınız.
CEVAPLAR
Beyza Yıldırım

Çin aslanları hareketli bir köpek türü değil sürekli uyuyolar ve çok fazla tüyleri var tüyde döküyolar evdede strese girebilir ve hastalanabilirler. İnsanlarıda pek takmıyolar bence kendi hallerindeler

Atıf Erdoğmuş

Köpek eğitimi konusunda tecrübeliysen, Çin Aslanı köpeğini de eğitmek bence her türlü mümkün. Eğer eğitimi bu kadar zor bir cins ise, öyleyse yeni köpek alacaklara ben önermem.

Güllü Koç

Çin aslanı kendi ağır baskın karakterini yaşar. O yüzden onu eğiterek karakterini değiştirmeye çalışmak çok zor diyebilirim.

Administrator

Çin aslanı eğitiminin zor olduğunu söyleyebiliriz fakat hiç bir canlı için imkansız (eğitilmez) diyemeyiz. Beslediği canlı ile azimle uğraşanlar, bir muhabbet kuşunu bile pek ala eğitebilmekte.

Çin aslanı özgürlüğüne çok düşkün bir köpek olduğu için, yalnızca sabırlı olmanız gerekiyor.

Eğitime başlamadan önce, köpeğin çok iyi bir şekilde sosyalleşmiş bir canlı haline geldiğinden emin olmalısınız. Çevre, insanlar, diğer canlılar gibi bir çok şeyle arası çok iyi olmalı. Özgürlüğüne bu kadar düşkün bir köpeğin, kalabalık ve sıkışık ortamlarda durmak istemeyeceği kadar normal bir şey yok.

İyi sosyalleşmemiş bir çin aslanın da istenmeyen bazı davranışlar olabilir. Siz ısrarla ve kararla onu eğitmeye devam ederseniz, mutlaka başarılı olursunuz.

Onun için bir eğitim programı hazırlamalı ve bu programa uymalısınız. İradesi yüksek bir köpek olduğu için, kendi isteklerini de size yaptırmak konusunda ısrarcı olacaktır. Bu sebep ile, uygulayacağınız eğitim programınız mutlaka bol ödüllü olmalıdır.

Eğitim süresini çok uzun tutmak ve köpeği çok zorlamak, onun eğitimden kopmasına sebep olur. Bu yüzden sık ve az aralıklar ile programı uygulayıp ödül konusunda her seferinde cömert olun.

Çin aslanını, diğer köpekler ile kıyaslarsak, aşağıda ki notları da aklınızda bulundurun.

- Doğuştan inatçı, kendilerine has bir mantıkla doğdukları için diğer köpekler kadar itaatkar olmalarını beklemeyin.

- Geç öğrenir fakat, öğreneceği komutların bir anlamı olduğunu da bilmeli. Bu yüzden her seferinde sizde tutarlı olmalısınız.

- Kısa tüylü çin aslanları daha kolay eğitilir diye bir inanış var. (doğruluğundan emin değiliz).

- Ele avuca sığmaz bir ırk olsa da, sakin, sabırlı ve kibar bir köpektir.

- Bazılarına ne yaparsanız yapın, tasma ve kayışı kabul ettirmeniz çok zor olabilir. Bu yüzden yavruluk döneminde alıştırmak iyi mantıklı olabilir.

- Çoğu çin aslanı diğer köpeklere karşı hep hükmetmeye çalışabilir.

- Çocuklar ile arası gayet iyi bir köpektir, çocuklar konusunda ek bir eğitim vermenize gerek yoktur.