İrem Devecioğlu
Kemirgen / Sağlıkkategorisi.

Tavşanımı hastalıklardan nasıl koruyabilirim?

Bundan 2 yıl önce bir tavşanım vardı. 2-3 ay kadar baktım büyüttüm ama bir gün hastalandığını fark ettim. Sonrasında ise her gün biraz daha durumu kötüye gitti ve öldü.

Şimdi tekrar bir tavşan aldım ve aynı üzüntüyü yaşamak istemiyorum.

Bu kez onun hastalanıp ölmemesi için nelere dikkat etmeliyim ?

    4 CEVAP
    470 GÖRÜNTÜLENME
İlk cevap için teşekkürler, Alaaddin Karakuş
Bu soruya cevap yazabilmek için oturum açmalısınız.
CEVAPLAR
Hakan Yılmaz

merhaba çok besleme ve beslerken verdiğin şeylere dikkat et belki yediği birşey rahatsızlık vermiş olabilir. Banyo yaptırılabilir ama şampuan vesayre kullanmadan. Islakken kurutmak için sakın saç kurutma makinesi kullanma ve suyun altında çok bırakma.

Petcim

Merhaba İrem.

Öncelikle bilinçli bir şekilde hayvan beslemeye özen gösterdiğin için tebrik ederiz.

Tavşanlar kesinlikle banyo yaptırılmamalıdır. Tavşanınızı balkonda besliyorsanız yalnızca yaz aylarında kulaklarını ıslatabilirsin.

Tavşanlar da, hastalık ve ölüm riskini artıracak şeyler için şunları söyleyebiliriz.

Stres her hayvanda olduğu gibi tavşan içinde uzak durulması şeyler arasındadır. Bulunduğu ortamda ani gürültü bunların en başında gelir.

Hijyen kurallarına dikkat etmelisiniz. Özelikle dışkı ve idrar alanlarını temiz tutun.

Önünden temiz suyunu mutlaka eksik etmeyin. Tavşanların yediği taze sebzelerden su ihtiyaçlarını karşıladığı düşünülür. Ancak bu doğru değildir, ilave suya ihtiyaçları vardır. Tavşanlar günlük 300 - 600 ml su tüketirler.

Havuç vermek, bilinenin tersine fazlası tavşanlar için zararlıdır. Yetişkin bir tavşan için, en fazla 2 günde bir yarım havuç idealdir. İçerisinde ki yüksek şeker tavşan için zararlıdır.

Her yeşillik tavşana verilmemelidir. Yeşillikleri yıkayıp kuruladıktan sonra vermek daha iyi olacaktır.

Tavşanların bulunduğu ortamın sıcaklığı, 10 - 30 derece aralığında olmalıdır. 15-25 derece tavşanların bulunduğu ortam için ideal bir ısı değeridir.

Tavşan hastalıkları ve sebeplerinden biri olarak doğru beslenmesine de dikkat etmeliyiz.

İrem Devecioğlu

Alaaddin bey çok teşekkür ederim. Peki tavşanların bakımında ve hastalıklarında beslenme haricinde rol oynayan şeyler var mıdır.

Mesela, tavşanlara banyo yaptırılabilir mi?

Alaaddin Karakuş

Geçmiş olsun İrem hanım. Öncelikle çok fazla yeşillik yedirmemeniz gerekiyor. Ana yemleri, palet, kuru yemler ve yonca olmalıdır. Ana yemeklerini düzenli verdiğiniz de arada yeşillik vermeniz de sakınca olmaz ama sürekli yeşillikle tavşanlarımızı beslemeye kalkarsak büyük ihtimalle ishal olacaklardır ve kurtarmak zor olacaktır.

Aldığınız yemlerinde paket olmasına ve kaliteli olmasına özen gösterin. Pet shop'larda açık tavşan yemleri satılır. Onlardanda uzak durun, çünkü açık tavşan yemi diye bir yem yoktur. Pet Shop'lar bir kaç yemi karıştırıp alın size açık tavşan yemi diyerek daha ucuza veriyorlar ama tavşanlarımız o yemlerden gerekli proteni ve besin değerlerini alamıyorlar.