Metin Koç
Köpek / Genelkategorisi.

Köpek sahiplenirken nelere dikkat etmeliyiz

Arkadaşlar köpek sahiplenmek istiyorum ama internette insanların hikayelerini okudukça korkuyorum. Kimi bir köpek satın almış kısa zamanda ölmüş. Kimisi almış ama hayvan hasta çıkmış. Bazı kişiler dolandırılmış vs vs.

Olumlu sahiplenme hikayeleri olduğu kadar, olumsuz hikayelerinde sürüsüne bereket...

Petshop gibi yerlerden almak istemiyorum. Ya birisinden ücretsiz olmak yada uygun fiyatla bulursam satın almak istiyorum ama kötü bir deneyim yaşamamak için köpeği alırken nelere dikkat etmeliyim?

    5 CEVAP
    243 GÖRÜNTÜLENME
İlk cevap için teşekkürler, Tuğçenur Durmuş
Bu soruya cevap yazabilmek için oturum açmalısınız.
CEVAPLAR
Yeşim Atahan

Tuğçe hnm merhabalar bana köpeğin resinlerini atabilirmisiniz?

Hasan Karadavut

BİZİMKİ 2 AYLIK 2 YAVRU UZERLERİNDE YATARLAR AYRİ KALMAK İSTEMEYEN POİNTER CİNSİ KOPEKLER İSTERSENİZ PAZARLİK YAPARIM

Administrator

Evcil hayvan sahiplenmekte bir çok şeye dikkat etmelisiniz. Hem köpeğin sağlığı, hemde evinize sokacağınız için kendi sağlığınızı gözetmeniz gerekir.

Bizlere gelen şikayetlerde genel olarak, köpeklerde en yaygın görülen ve diğer hastalıklara göre kendini daha kısa sürede belli eden 2 hastalık mevcuttur.

1 - Kanlı İshal (Parvoviral).

2 - Gençlik Hastalığı.

Yeni köpek sahiplenmiş ve evlerine geldiklerinde köpeğin hasta olduğunu fark eden kullanıcılardan gelen bilgi ve şikayetler, sıklıkla bu 2 hastalığı işaret etmektedir.

Hastalıklar hakkında daha detaylı bilgileri ayrı başlık altında paylaşacağım. Ancak sahiplenme veya satın alma aşamasında "köpeğin bu virüsleri taşıyıp taşımayacağını nasıl bileceğim" diyorsanız, virüsün yeni bulaşma halinde 100% olarak anlayabileceğiniz bir yöntem yok. Fakat üzerinden zaman geçmiş ve canlıda iyice yer edinmiş bir durumda ise, aşağıda ki yöntemleri denemeniz bir kötü deneyim şansınızı azaltacaktır.

Sahiplenmeden önce kakasını görün!

Köpeği temin ettiğiniz (sahiplendiğiniz) kişi ile vakit geçirin. Genel olarak bir satıcı veya sahiplendiren, virüsün bulaşıcı olduğunu bildiği için size vereceği canlının hastalık durumunu bilecektir. Genel olarak dışarıda buluşma önerecektir. Ev veya üretim yeri buluşmalarında köpeği eve götürmeden önce, bulunduğunuz yerde olabildiğince fazla durun. Oturup çay için, kahve için, bilgiler alın... Vakit geçirmeniz köpeğin kakasını yapmasını ve bu dışkıyı gözlemleme fırsatını doğuracaktır. Dışkıda bir kan görürseniz, canlıyı eve götürmeden veterinere götürmesi için sahiplendiren kişiye ısrar edin.

Gençlik hastalığının ise bir çok yan etkisi vardır ve köpekte bunlardan her hangi biri var mı iyice kontrol edin. Gençlik hastalığı belirtilerinden bazıları, irinle ve balgamlı burun akıntısı, hayvanda durgunlaşma, aksırık ve öksürük, gözden sulu, sümüklü veya irinli akıntı, göz kapaklarının içi kirli kırmızı, göz kapaklarında yapışma veya ışıktan korkma, kas gruplarının bazılarında tikler, yürümede dengesizlik ve titreme halleri gibi buna benzer sinirsel farklıları gözlemlerseniz o köpeğin sağlıklı olduğunu söylemek pek doğru olmaz.

Bunlar hastalığa yakalanıp üzerinden azda olsa bir zaman geçmiş ve hastalığın orta seviyede halleridir.

Kısacası sahipleneceğiniz köpekle vakit geçirmek, kötü bir sahiplenme deneyimi yaşamanıza engel olabilir.

Metin Koç

Tuğçe hanım teşekkür ederim cevabınız için, ama pomeranian boo'lar yanılmıyorsam küçücük bir köpek. Evde onun için uygun olmayan şey nedir ki? Yani nasıl bir sıkıntı yaşıyorsunuz, farklı alan ihtiyaçlarımı mevcut.

Tuğçenur Durmuş

ben1 hafta önce köpk sahiplendim şimdi satıyorum instagramdan aldım hiçbir sorun yaşamadım ama köpeğe bakamıyorum boo cinsi çok uygun bi fiyata satmak üzereyim öncelikle evinizin köpeğe uygun olması gerek bizim evimiz uygun değildi malesef satmak zorunda kaldım