Cihan Yılmaz
Balık / Bakım & Temizlikkategorisi.

Akvaryum suyu berraklaştırma yöntemleri nelerdir ?

Akvaryumun suyunu nasıl berrak hale getirebiliriz. Su içerisinde ki kirli görüntüden bir türlü kurtulamadım. Kimyasal su berraklaştırıcı filan kullanmak istemiyorum, doğal yöntemler ile bulanık suyu temizleyebilir miyim ?

    1 CEVAP
    391 GÖRÜNTÜLENME
İlk cevap için teşekkürler, Administrator
Bu soruya cevap yazabilmek için oturum açmalısınız.
CEVAPLAR
Administrator

Akvaryum suyunu doğal yollar ile berraklaştırmanın yöntemleri tabi ki vardır. Öncelik ile, bulanıklığa sebep olan şeyi bulmak en doğru şey olacak. Akvaryumda kullanılan, kum, taşlar, aksesuarlar, iç filtrenizin çalışma sağlığı ve temizliği, dış filtre içerisinde ki katmanlar gibi şeyler kontrol edilmelidir.

Dış filtre içerisinde kullanılan aktif karbon, su içerisinde ki kimyasalları etkisiz hale getirdiği gibi, suyu berraklaştırma özelliğini de barındırır. Ancak aktif karbonların ömürleri süresiz değildir. Belirli aralıklar ile yenisi ile değiştirilmelidir.

İç filtreniz bakımsız ve debisi düşmüş ile iyi temizlik yapmayacaktır.

Akvaryuma yeni ekleyeceğiniz kaya, kum, bitki kökleri, dekorasyon malzemeleri suyun berraklığını bozabilir. Bunlar kontrol edilecek şeylerdir.

Tüm bunların kontrolleri yapılıp, her şey yolunda olmasına rağmen bir berraklık sorunu yaşıyorsanız, su tamamen temizlenene kadar sık aralıklar ile 1/3 oranında su değişimi yapmanızı öneririz.

Size temiz ve sağlıklı bir akvaryum diliyoruz.