Banned İzmir
 • YAVRU SİNCAP BAKIMI
 • YAVRU SİNCAP BAKIMI

  Sincap (Genel)
 • forumunda,
 • Makaleler
 • - 19 Mayıs 2018 18:29 paylaşıldı.
 • Herhangi bir sebep ile yavru bir sincaba geçici veya kalıcı olarak bakma ihtiyacı duyabilirsiniz. Güzel bir günde orman içerisinde çıkacağınız bir gezintide karşınıza çıkabilecek ağaçtan düşmüş bir sincap yavrusu yada annesi başka yırtıcılar tarafından yok edilmiş bakıma muhtaç yavrular ile karşılaşabilirsiniz.

  Bu gibi durumlarda sincaplar hakkında bilmeniz gereken en önemli detayları sizler için hazırladım. Makale içerisinde sincapların yuva ihtiyacı, bakımı, beslenmesi gibi bir çok konuya değineceğim.

  1. İlk olarak sincabınızın kaç haftalık olduğunu bilmelisiniz. Gözleri kapalı sincaplar 4 haftadan küçüktür, sincap yavrularını gözlerini 4. Haftadan (28 – 32 gün) itibaren açarlar.

  2. Sincap yavrusunu sağlıklı bir şekilde büyütebilmek için, içinizden gelenleri değil doğasını dinlemelisiniz. Anneye muhtaç bir sincap yavrusu doğada hiçbir zaman yuvadan çıkmaz. Bu yüzden sincap yavrusu belirli bir ergenliğe ulaşana kadar yuvadan çıkarılmamalı. Özellikle 4 hafta öncesi (gözleri açılmamış) hiçbir sincap sahiplenmek için, uygun değildir. Yolculuk, uykusuzluk, soğuk, yanlış beslenme, stres vs vs gibi hiçbir olumsuz şartı kolay atlatabilecek kadar gelişmediklerinden ve anne sütünü tam almadıklarından ölme riski çok çok fazla olacaktır. Hem size alışması hem de sizi dinlemesi açısından en uygun sahiplenme 5-6 haftalık yavrulardır. 6. Haftadan sonra sincaplarda hem yuva hem de sahip değişmesi onlar için çok zor bir dönem olacağı gibi, yeni sahipleri ve yuvaya daha zor alışırlar.

  3. Sincap yavrularında ölüm sebeplerinden bir tanesi de, her hayvan yavrusunda olduğu gibi strese bağlı gelişen hastalıklar veya bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Sincap yavrunuzu besleme dışında yuvasından çıkarmamanız, uyurken uyandırmamanız çok ama çok önemlidir. Sevmek veya gezsin diye yuvadan çıkarmak, uykudan uyandırmak strese sebep olur. Çünkü henüz yön bulma gibi hisleri gelişmediğinden ve evinize yeni gelmiş bir yabancı olduğundan kendi yuvası nerede olduğunu bilemez ve yuvasının yerinden emin olmayan her yavru strese girecektir. Bazen yavruların anlamsız dolaşmaları ve arayış içerisinde olmaları bizler tarafından sebebi bulunamaz, aslında onlar yuvalarını arıyorlar. Bunu aynı doğada yuvadan düşen çaresiz bir sincabın panikleme haline benzetebilirsiniz.

  4. Sincapların erişkinleri dahi çok uykucu hayvanlardır. Sabahları öğlene kadar çok aktif olurlar ve öğlenden ikindiye kadar şekerleme uykuları halindedir. İkindi vaktinde tekrar hareketli olur ve ikindi sonrasında uykuya dalan sincaplar ertesi günün sabahına kadar uyanmaz veya yuvadan çıkmazlar. Erişkinlerin bile bu denli uykuya düşkün olduklarını düşünürsek, onlarla daha fazla vakit geçirmek adına, yavruları uykusuz bıraktığımız her vakit stres ve strese bağlı sağlık sorunlarının baş göstermesi kaçınılmaz olabilir. Yavrular ile temas etmek hem sizin hem de sincabınızın isteyeceği bir şeydir. Fakat gözleri açılmamış bir beslenme haricinde sevmek için yuvadan çıkartıp elinize almayın. Rüzgâr almayan ve polar ile sarılı yumuşak yuvası onun için daha sıcak ve sağlıklı olacaktır. Onu yuvasında iken de sevebilirsiniz. Bu kadar küçük bir sincabın çok fazla uykuya ihtiyacı olduğundan, uykusundan çok fazla mahrum etmemeye de özen gösterin. Ona yuvası içerisinde bol bol masaj uygulayın, bu yavru sincabınıza çok iyi gelecek ve aranızdaki bağın kurulmasına fazlasıyla yardımcı olacaktır.

  5. Beslenme yavruların gelişimi ve sağlığı açısından en önemli unsurdur. Sincaplar 10 haftalık olana kadar süt içerler. Fakat ilk 6 hafta süt haricinde hiç bir şey tüketmemeli. Bu sütün asla tamamı inek sütünden oluşmamalıdır! Tümüyle inek sütü vermek sindirim sisteminde aşırı gaz oluşmasına neden olur ve sincap yavruları için bu durum çok sakıncalıdır. Birazdan tarif vereceğim üzere keçi sütü ile inek sütü karıştırılacaktır. 6 haftadan sonra sütün yanında ek olarak yavaş yavaş kuru gıdalarda verilebilir. 10 haftalık olduklarında süt yavaş yavaş kesilir ve katı gıda ile kemirgen suluklarından su verebilirsiniz. Evinizde hazırlayacağınız süt, anne sütünün yerini tutmayacaktır. Bu yüzden olabildiğince besleyici bir süt karışımı hazırlamalısınız. Günlük olarak verilen sütün, 1/3 oranı inek sütü – 2/3 oranı keçi sütü olarak karıştırılmalı ve içerisinde az miktarda yoğurt ile multivitamin ilave edilmelidir. Multivitamini veteriner hekimlerin önerdiği dışında kullanmayın çünkü her vitamin her hayvana kullanılamayacağı gibi, her hayvana aynı oranda vitamin takviyesi yapılamaz. Sağlıklı beslenen bir yavru, gelişimi daha hızlı olacaktır. Biberon ile ilgili tercihinizin şırınga olmamasına özen gösterin. Mümkün ise petshoplar dan temin edebileceğiniz yavru besleme biberonlarından satın alınmalı ve biberonun ucu toplu iğne ile delinmelidir. Büyük delikler fazla miktarda sütün gelmesine ve yavrunun ciğerine süt kaçmasına sebep olabilir. Bu (ciğere süt kaçma) ciddi bir sağlık sorununa sebep olur. Yavru sincaplarda süt içme sonrasında gaz çıkarma kendiliğinden olmayabilir ve sincabınız karın ağrısı, şişkinlik ve sağlık sorunlarına maruz kalabilir. Bu yüzden süt ile beslenme sonrasında sincabınızın genital bölgesine bir pamuk yardımı ile ufak ufak masaj uygulayarak uyarılmalı, bu işlem sincabınız gazını çıkartana kadar devam etmelidir.

  6. Sincap yavruları ile sık sık iletişim kurulmalı ve durumu kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra vücut sıcaklığı kontrol altında tutulmalıdır. Bir sincap yavrusunu elinize aldığınızda sıcacık bir canlıdır. Eğer elinize aldığınızda soğuk bir burun, karın veya patiler hissediyorsanız yavru hemen ısıtılmalıdır. Çünkü yalnız kalan bir yavru sizin bakımınıza muhtaçken, aç kaldığı süre boyunca stres yapacaktır.

  7. Sincapların ağaçlarda yaptıkları yuvalarda küçük bir girişi bulunur. Yavrular ve anne içerideyken yavrular hiç rüzgâr almazlar. Annenin koruması altındadırlar. Dışarıda ki sıcak veya soğuk yuvayı etkilemez. Bu sebepten yavrular sıcak veya soğuk fark etmeksizin rüzgâr görmemelidir. Hava akışı hiçbir şekilde olmamalı. Bunun ile ilgili plastik, karton veya ahşaptan kutusu üzeri kapalı ve çok küçük bir hava deliği olsa yeterlidir. Ancak gündüz yuvaya ışık girmesi açısından plastik kutular tercih sebebi olabilir. Plastik kutu içerisinde ekstradan tavşanınızın altına girip uyuyacağı bir polar tipi battaniyesi olsun. Plastiğin zeminine de aynı şekilde bir kaplama yapabilir ve alttan soğuk çekmesini önleyebilirsiniz. Uzun lafın kısası hayvanlar rüzgâr almadan sabit bir ortam sıcaklığında durmalı. Örneğin klima bile sincap yavrularına zarar gösterebilir. Bu yüzden plastik kutu içerisinde duran sincabınız klimalarınızdan etkilenmez. Evlerde kaybolan sincaplarımızı genelde kalorifer, kombi tarzı peteklerin yakınında uyurken bulabilirsiniz. Sıcağı ne kadar sevdiklerinin göstergesidir. Sincabınız için hazırladığınız her yuvada, sincap büyük dahi olsa yumuşak ve sıcak tutucu şeyler bulunmalı. Genelde insanlar doğayı yansıtmaya çalışırlar, fakat sincaplar için doğada elyaf, polar, battaniye gibi şeyler bulma imkânı olsaydı emin olun yuvalarına yosun, yapraklar veya otlar yerine onlar ile zemin hazırlamayı tercih ederlerdi.

  8. Evlerimizde ortamın ısısı, ısıtıcılar ile belirli bir düzeyde kontrol altında tutulabilir. Fakat serin havalarda parkeler, yer taşları, fayanslar gibi zemin her zaman soğuk olacaktır. Örneğin klima odanızı ne kadar ısıtırsa ısıtsın zemin her zaman soğuk oluyor. Bu yüzden sincap yavrularınızı ilk 10 hafta zeminden koruyun. Yuvasını zemine koymayın ve sincabınızın yerde dolaşmasına izin vermeyin.

  9. Sincaplar için en önemli şeylerden bir tanesi yuvadır. 6. Haftadan sonra sincaplar yuva değişikliklerine tepki verirler. 6.haftadan önce birlikte oldukları kişiden de ayrılırsa ne yeni yuvaya nede yeni kişiye kolay alışamazlar. Ancak aynı sahibinin yaptığı yuva değişikliklerinde bu o kadar zor olmaz. Yavru bir sincap sahiplenmeden önce yuvasını hazır ederseniz daha iyi olacaktır. Çünkü sincaplar yuvalarına alışırlar ve yuva değişkenliği de onları strese sokar eski yuvasını arar. Bu yüzden stresi kaldıramayacak kadar küçük yavrularda yuva değişkenliği yaşatmamaya çalışın. Örneğin sincap size geldiğinde bir yuva değişmiş olacak, zaten onun stresi var ve tam alışıyorken 2-3 gün sonradan tekrar bir yuvasını değiştirirseniz birde onun stresi eklenecektir.

  10. Sincap yavrularında tüm kürklü hayvanlar gibi dış parazit görülebilir. Bu parazitler onları güçsüz düşürebilir veya ilerledikçe baş edemeyeceğiniz bir noktaya gelebilir. Güçsüz sincap yavruları için hayati sorun teşkil edebilir. Yeni sahiplendiğiniz bir sincabın sık sık tüylerinin arasını kontrol edin, dış parazit veya yumurtalarını görürseniz bir veteriner hekime götürebilir dış parazit damlası yaptırabilirsiniz. Bu konuda aşı kesinlikle yaptırılmamalıdır. Ayrıca her hayvana ait dış parazit ilaçları ve spreyleri sincap yavruları için uygun olmadığını kesinlikle bilmelisiniz. Özellikle yaygın olarak kullanılan Fipronilum etken maddesi (Frontline,Effipro,Eliminall,Flevo) toksik etki eder ve tamamen uygunsuzdur. Çok ciddi parazitlenme durumlarında eğer ilaç kullanmadan çözemiyorsanız uzman gözetiminde kedi yavruları için olan Stronghold az dozda etkili olabilir. Dış parazit ilaçlarının yüksek dozda kullanılması yavruyu zehirleme riski yarattığından tecrübesiz kişilerce uygulanması tavsiye edilmez. Uzman kişilerce veya bu kişilerin gözetimi altında ilaç kullanımı daha doğru olacaktır.

  11. Sincaplar iç veya dış parazitler yada kuduz gibi hastalıklar için aşılanmaz. İç parazitler için yavru sincabınızın sütüne 1 hafta kadar koyacağınız yoğurt karışımı iç parazitleri ortadan kaldıracaktır.

  12. Yavru sincaplarda sık sık ayak burkmaları, incitmeleri meydana gelebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda kırık veya çatlak olduğundan en ufak bir şüphe duyuyorsanız derhal veterinere götürüp kontrol ettirmek en doğrusu olur. Eğer imkânınız var ise şüpheniz olmasa dahi kontrole götürün.

  13. Yavru sincabınız katı gıdaya geçtiğinde ana öğün olarak Antep fıstığı tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra tüm kuruyemişleri çekinmeden verebilirsiniz. Ancak bu kuruyemişlerin tuzsuz olmasına özen göstermelisiniz. Yiyeceklerde çeşitlilik olmasına ayrıca özen gösterin. Olabildiğince çeşitli kuruyemişler vermeniz yararlı olur. Ancak ana öğünleri genelde kalsiyum ve fosfor açısından zengin kuruyemişleri tercih edin. Narenciye haricinde birçok meyve parçaları vermeye başlayabilirsiniz. Asit içeren, mandalina, portakal, greyfurt ve benzeri meyveleri vermeyin. Yiyecek ve içecekleri doğrudan buzdolabından veya soğuk olarak vermemelisiniz.

  14. Sincaplarınız ne kadar büyüklükte olur ise olsun yuvasında doğal gaga taşı bulundurun. Gaga taşlarını pet shoptan kuşlar için satılanlardan temin edebilirsiniz. Gaga taşları birçok insanın bildiği gibi yalnızca diş veya gaga törpülemek düzenlemek amaçlı kullanılan bir ürün değildir. Canlıların yem gibi yedikleri besin takviyesidir. Gaga taşı sincaplarınıza içeriğindeki mineraller ve kalsiyumdan yararlanmaları açısından faydalıdır. Sincabınız ara sıra toprak ile temas etmeli, bu her hayvanda olduğu gibi toprağı yiyerek bazı mineral ihtiyaçlarını topraktan almalarını sağlar. Ancak çok küçük yavruları dışarı çıkarmaktan sakının, bu yüzden az miktarda toprağı ara sıra yuvasına getirin.

  15. Ayrıca sincaplar hakkında her veteriner hekimin bilgisi yoktur. Bir sincap besliyorsanız onun için bir veteriner bulmak için hastalanmasını beklemeyin. Bulunduğunuz bölgede veterinerler gezilmeli ve hangilerinin sincabınıza acil durumlarda yardım edebileceği konusunda bilgilenmelisiniz. Böylelikle acil bir durum söz konusu olduğunda “hangi veterinere gitsem?” , “burası kapalı başkada anlayan var mı?” bilmem gibi zaman kaybedici sorunlar ile uğraşmayarak sincabınızın hayatını riske atmamış olursunuz.

  Eğer bulmuş olduğunuz sincap 10 haftadan küçük ise şu bağlantı da yer alan "Yavru sincap için süt hazırlama" yazımızı okuyabilir veya 10 haftadan daha büyük bir sincap ile karşı karşıya kalırsak, tavsiye edebileceğim multivitamin içerikli şu bağlantı da hazırladığımız gibi mamaları öğünlerine katabilirsiniz.

  Yavrunuzun tüyü kadar ömrü olması dileğiyle.

  Yahya Koç.

   1
  kişi beğendi

   1
  yorum

  678 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yap veya kayıt ol.
  Erhan Mersin

  Son derece faydalı ve kapsamlı bir yazı olmuş . Elinize emeğinize sağlık

  6 Temmuz 2018 13:05
  Bunlar ilginizi çeker mi ?
  Banned

  Sincap beslemeye karar verdim ? [Acil Yardım]

  Bir arkadaşım sincap besliyor ve videolarını gördü...
  Banned
  Bayan şanslı'ya bir isim bulalım :)

  Bayan şanslı'ya bir isim bulalım :)

  Sonunda bir minik sincap yavrumuza kavuştuk. Gecen...
  Banned
  Sincaplar ile ilgili yararlı kaynaklar

  Sincaplar ile ilgili yararlı kaynaklar

  Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. 2 Gün önce "...
  Banned
  Sincap alırken nelere dikkat edilmeli ?

  Sincap alırken nelere dikkat edilmeli ?

  Bir sincap sahiplenmeye karar verdiğiniz de ilk ol...
  Banned
  Yavru sincaplar için süt hazırlama

  Yavru sincaplar için süt hazırlama

  Yavru sincap sahiplenenlerin en büyük sorunu araşt...
  Banned
  Sincap maması hazırlama

  Sincap maması hazırlama

  Bu makalemizde sincap maması yapımını öğreneceğiz....
  YENİ KONU AÇ
  Sincap forumuna git ve hemen sende yeni bir konu başlat.