• Yavru papağan boynunda şişlik var - green check konur (ACİL)
 • Yavru papağan boynunda şişlik var - green check konur (ACİL)

  Papağan (Genel)
 • forumunda,
 • Sağlık
 • - 17 Haziran 2018 00:12 paylaşıldı.
 • elimde mevut iki tane yavrudan büyüttüğüm biri el beslemeden yeni düşmüş 9aylık jakolarım var. Fakat hayvansever olduğumu bildiklerinden arkadaşlarım annesinin dolduğu dışladığı bir konur papağan almışlar. kaç gündür besliyordum fakat bugün bayram dolayısıyla acele ile verdim o esnada hafif çok abartı olmayacak şekilde tepindi ve şişti halsizleşti dolapta muhafaza ettiğim jakomdan kalma Psittacus mamayı kullandım kalın geldi ondan mı bilmem yoksa o hafif debelendi de ondan mı oldu bilmiyorum. ama onun kadar bende çok kötü oldum. Veterinere götürdüm su varsa dezenfekte edip çekmeye çalıştı resimde de şırınga giren yer belli zaten ama o operasyondan sonra daha da halsizleşti verdiği ilaçlarda resimde mevcut. Lütfen yardım edin. Ben Hayvanı eceli ile ölen bir iki muhabbet kuşu dışında hata, dalgınlık, yanlış veterineer seçimi gibi şeylerden hayvanlarımın ölmesine alışık değilim. (LÜTFEN KİMSE LAFLARI CIMBIZLAYIPTA SIRF ELEŞTİRMEK İÇİN LAF SALATASI YAPMASIN VARDIR İLLA BİR HATA VEYA EKSİK JAKOLARDAN TECRÜBELİYİM DİYE YOĞUNLAŞAMAMIŞTA OLABİLİRİM NELER YAPILABİLABİLİR ONUN YARDIMINI DİLİYORUM)

   1
  kişi beğendi

   6
  yorum

  515 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yap veya kayıt ol.

  Uğur bey tekrar merhaba.

  Papağanınız ile ilgili danıştığımız uzman görüşü ve tavsiyeleri şu şekilde.

  Boğazda ki şişlik, fazla koyu mama verilmesi veya mama verilme sırasında aparatın çok fazla boğaza sokulmasından dolayı oluşan tahriş. Bu tahrişin çok fazla şekilde oluştuğu ve papağanını öldürebileceği. Popo ve dışkı durumuna bakıldığında olumsuz bir durum yok, ancak mide durumuna bakıldığında görülen koyuluk bir sıkıntıya işaret ve midede zararlı bakterilerin üremesi söz konusu olabilir.

  Durumun ve papağanın sağlık durumunda iyiye gidebilmek için izlemeniz gereken yol. Öncelikle midede ki fazla mama eritilecek. Bunun için papağanınıza mama vermeyi kesin. Midede ki gözle görülen mama ne zaman erir ise, midenin temizlenmesi amacı ile yalnızca ılık su verin. Vereceğiniz ılık su ne zaman midede tükenir ise, (mideyi eliniz ile tutuğunuzda deri şeklinde boş olduğundan emin olun) o zaman papağan tekrar beslenmeli. Ancak vereceğiniz mamalar artık koyu değil daha sulu bir şekilde verilmeli. Mide de bulunan mama erimeden kesinlikme yeni mama vermeyin durum daha kötüye gidebilir.

  Papağanınızı bol güneşli bir odaya alın, ancak direk güneş ışığı altında maruz kalmasın. Bol güneşli odalar yavruların psikolojik durumlar için önemlidir ve gelişimlerinde önemli rol oynar. Ayrıca bakımsız olan tüyleri için iyi gelecektir.

  Papağanın altına sıcak tutacak bir şeyler koyun asla soğuk almamalı.

  İzmir'de iseniz papağan hakkında daha bire bir fazla yardımcı olunabilir ancak gördüğüm kadarıyla İstanbul'da ikamet ediyorsunuz.

  Veterinerin vermiş olduğu multivitamin tüyleri için, ancak diğer Terramycin isimli toz boğazı için. Bu toz boğazı iç kısımdan yumuşatacak ve bakteri oluşumunu önleyecektir. Ancak bunun yanında Terramycin isimli ilacın krem şeklinide boğaza dıştan uygulayarak boğazı yumuşak tutmanızda fayda vardır. Şuan elinizde mevcut değil ise en basitinden bir Arko krem sürmeniz boğazın yumuşaması ve antibakteriyel özelliği sayesinde faydalı olacaktır.

  Ek olarak size, papağanlarınız için mamaları cam içerisinde kesinlikle hava almayacak şekilde muhafaza etmeniz öneriliyor.

  Yarın durum hakkında tekrar bilgi vermenizi ve durumun iyiye gitmemesi halinde sirke ile uygulanacak bir yöntem paylaşmak isteriz. Ancak profesyonel uygulama gerektiğinden uzman arkadaş şuan için uygulanmasının yanlış olacağını ve yarın ki duruma göre uygulanıp uygulanmamasının tavsiye edileceğini bildirdi.

  Sabaha sizden güzel haberler almak dileğiyle, tekrar geçmiş olsun.

  17 Haziran 2018 01:43
  Uğur Yı... İstanbul

  şimdiden ilginize teşekkür ederim. gecenin bu saati uğraştığınız içinde ayrıca teşekkür ederim. Dediğiniz gibi hazırladığım mamadan sonra artanı bir daha kullanmıyorum. genelde artmıyordu. Toz halinde kullandıktan sonra geri kalanı yine tekrardan dolapta muhafaza ediyorum demek istemiştim. Ve dediğiniz gibi fazla mamadan olmasını ümid ediyorum. ki mantıklı da yardımlarınızı bekliyorum. ve bugün şunu da anladım ki papağanlar veteriner işi değil. papağanda/kuştan yine papağancı/kuşçu anlar.

  17 Haziran 2018 01:09

  Bazen çok fazla beslenmesi gibi durumlarda kursaktan boyuna kadar bu tür şişlik olabilir. Veterinerin şırınga ile çekim işleminde bir su çıkmadıysa muhtemelen öyle bir ihtimal yüksektir. Diğer ihtimaller üzerine bir tavsiye verebilmek için bu konu ile ilgili uzman görüşü alıyorum, talep ettiği video oldu. Konu ile ilgili video bekliyor, ona göre size daha ayrıntılı bilgi aktarabileceğim. Ancak bilmenizi isterim ki toz mamalar hazırlanıp fazla kalanı dolapta muhafaza edilmemelidir. Mamalar taze olarak yeni hazırlanmalıdır. Yavru papağanlar yetişkinlere göre çok daha zayıf ve her şeye açıktır.

  Bir papağan besleyen olarak bilirsiniz ki diğer hayvanlara göre kuşlarda hastalıklar veya hataların telafisi çok daha ağır sonuçlar doğuruyor. Yani diğer canlılar kadar fazla tedavi yöntemi ve çaresi bulunmuyor. Bu yüzden çok daha özenli ve dikkatli davranmakta fayda var.

  Bir kuşu iyileştirmek, bir kediyi veya köpeği iyileştirmekten daha zor olduğu için en ufak hata maalesef diğer canlılarda ki en büyük hataya eşdeğer oluyor.

  17 Haziran 2018 00:56

  Uğur bey durum acil olduğu için size özelden şahsi cep telefonumu iletiyorum, çünkü çok fazla şey önemliymiş, toz mamanın yenimi yapıldığı yoksa daha önce hazırladığınız bir mamayımı dolapta saklıyordunuz vs. papağanın şuan ki durumunu, boyun, poposu ve duruyor ise mamayı video olarak çekip atabilir misiniz.

  17 Haziran 2018 00:49
  Uğur Yı... İstanbul

  çok teşekkür ederim. panik olmam sebebiyle acele yazdım anlatım bozukluğu hatsafhaya ulaşmışt olabilir. ben elle besleme yaparken debelendi de mi oldu bilmiyorum net olarak. ancak ufak bir şişlilk oldu. veterinere götürdüğümde de tendürdiyot sürüp şırınga iğne ile çekmeye çalıştı. o aşamada ise morardı.

  17 Haziran 2018 00:47

  Merhaba uğur bey, öncelikle çok geçmiş olsun. Yazım kurallarında çok fazla hata olduğu için bazı yerleri tam olarak anlamış değilim. Papağanı beslediğiniz sırada bir debelenmesi oldu ve sonucu olarakta bu durum mu meydana geldi? Şırınga izi veteriner tarafından su çekilmeye çalışırken mi oldu yoksa sizin besleme esnasında mı oluştu? Konu ile ilgili ona göre bazı çözümler edinip sizinle paylaşmak isterim.

  17 Haziran 2018 00:41
  Bunlar ilginizi çeker mi ?
  Administrator

  Papağan eğitimi ve konuşturulması

  Papağanınıza vereceğiniz eğitim, konuşmasında çok ...
  Faruk Sert
  Pakistan papağanı cinsiyeti hakkında yardım

  Pakistan papağanı cinsiyeti hakkında yardım

  Yeni bir yavru Pakistan aldım baya küçük erkek diy...
  Serdar İnan

  Papağanımın çenesinde bir sorun mu var ?

  Pakistan papağanımın çenesinin altı delik gibi sad...
  Administrator
  Papağanların beslenmesi

  Papağanların beslenmesi

  Papağanlar tam bir beslenme uygulanmazsa normal ge...
  Cihan

  Sultan papağanları

  Merhaba Sitede yeniyim, öncelikle hepinize selaml...
  Ali Svr

  Papagan yavrusu yumurtadan kaç günde çıkar ?

  Cennet papaganı ve sultan papaganı yavruları kaç g...
  YENİ KONU AÇ
  Papağan forumuna git ve hemen sende yeni bir konu başlat.