• Tavşanların beslenmesi
 • Tavşanların beslenmesi

  Tavşan (Genel)
 • forumunda,
 • Beslenme
 • - 3 Mart 2015 12:08 paylaşıldı.
 • Tavşanlar otobur canlılardır, yeşillik ve ot ile beslenmelidir. Tavşan beslerken bir çok insan kulaktan dolma yanlışlar yapabilir ve bu ufak canlılara istemeden de olsa zarar verir. Tavşanların beslenmesin de bu yanlışlara düşmemek ve tavşanımızı sağlıklı bir şekilde büyütebilmek için yazımızın devamını dikkatlice okuyun.

  Tavşanlar ne yerler ?

  Malum, tavşan deyince hemen aklımıza havuç gelir. Aslında tavşanlar havuca o kadar da meraklı değildir. Ayrıca çok fazla havuz yüksek şeker sebebi ile tavşanlar için zararlıdır. İki günde bir adet veya her gün yarım havuç verilmesinde bir sakınca yoktur ancak daha fazlası zararlı olacaktır.

  Tavşanlar ve havucun neden bu kadar özdeşleştiğini düşünürsek, havucun turuncu yerini değil sağlarında ki yeşillik kısmını sevdiklerinden olabilir.

  Peki ama bu hayvanlar ne yiyecekler sorunuzu duyar gibiyim. Tavşanlarınızı bol saman (kutu ot), kuru yonca, yeşillik, kuru hazır mama (pelet) ve sudan oluşan dengeli bir beslenme planı ile besleyebilirsiniz.

  Örnek sağlıklı diyet

  - Sınırsız saman ve kuru ot
  - 2 avuç kuru mama
  - İki avuç kuru ot (yonca yaprağı)
  - Yeşil yapraklar (maydanoz, dereotu, roka)
  - Sebze (yeşil fasülye, lahana, brüksel lahanası, salatalık, enginar yaprağı, marul)
  - Yarım havuç
  - Su

  Yeşillik ile beslenme

  Tavşanlar tamamen ot-oburdurlar ve yeşil olan her şeyi yerler : Dereotu, maydanoz, salatalık, salata, lahana, enginar ve karnabahar yaprakları, Brüksel lahanası ve yeşil fasulye gibi. Tavşanların da insanlar gibi damak zevkleri vardır, ve bazı yeşilleri sevip bazılarına burun kıvırabilirler. Yeşilliklerin ve sebzelerin fazla verilmesi durumunda ishal olabilecekleri unutmamak ve bunları mutlaka dengeli vermek gerekmektedir.

  Daha önce verilmemiş yeni yeşillik veya sebze denemek istiyorsanız önce bunu az verilip kakasında bir değişiklik yaratıp yaratmadığı gözlemlenmeli, yaratmamışsa verilmeye devam edilmelidir.

  Günde 3 çeşit farklı yeşillik yemelerinde yarar vardır. Miktar konusunda ise önerilen 3 kiloluk bir tavşan için 1 kiloya yakın yeşillik verilmesidir.

  Saman ile beslemenin önemi

  Tavşan bakımı ile ilgili anahtar madde samandır. Tavşanların her zaman yaşadıkları yerde bol bol (tercihen sınırsız) saman bulunması gerekir. Çok kısa kesilmemiş, uzun samanların tavşan için bir çok faydası vardır: öncelikle sindirim sistemini mükemmel çalıştıran doğal bir gıdadır. Sert yapısından dolayı doğal bir diş bileyicisidir ve diş sağlığı için de son derece yararlıdır.

  Saman dışında önemli bir gıda kuru otlardır. Bunlar yurt dışında çok yaygın olarak sıkıştırılmış olarak büyük paketlerde satılıyor (yan taraftaki resim). Bunlardan da günde iki avuç kadar vermenin yararı büyük. Bazı petshop'lardan kuru yonca yaprağı istetmek ve özel olarak getirmek mümkün. Kuru yonca yaprağı da özellikle hazım sorunu çeken tavşanlar için önerilen gıdadır.

  Özellikle ishal olduklarında hazır gıda ve yeşilliği kesip saman+ot ile beslenmek genellikle tavşanın beslenme sorununu çözer ve normale döndürür.

  Hazır, kuru mamalar

  Kutu içinde satılan hazır tavşan mamaları mineral ve protein açısından zengin pelletler ve buğday, arpa gibi tohumların karışımdır, biraz hazır kuş yemlerini hatırlatırlar. Tavşanlar bu mamalarını çok severler ve günde bir, iki avuç bundan yiyebilirler. Bunlar besin açısından yüklü oldukları için fazlası tavşanı şişmanlatabilir.

  Bunları bulunmadığı zaman kuru buğday veya arpa da verilebilir. Altınbaşak veya kepekli çubukları da severek tüketirler. Yine, bunların çok sınırlı miktarlarda verilmesi gerekir. 1-2 kilo arasında olan tavşanların alması gereken miktar 6 yemek kaşığı, yani 2 avuç kadardır.

  Tatlı kaçamaklar

  Arada ödül olarak badem, ceviz, meyve ve kurabiye parçaları verilebilir. Özellikle meyveyi çok severler ama çok fazla verilmesi durumunda zararlı olabilir. Hatta arada kendi yediğiniz kurabiyelerden bir parça bile verilebilir, çünkü tavşanlar buna bayılır, hatta vermezseniz aşırma eyleminde bulunabilirler. Ancak verilen miktar çok az olmalıdır ve sadece arada verilmelidir. Bir iki günde bir olmak üzere bir parça meyve, çok uzak parça kepekli kurabiye gibi.

  Su ve önemi

  Her canlının olduğu gibi tavşanların da temiz su içmeye ihtiyaçları vardır. Çok sık duyulan “suyu yediği sebzelerden alıyor nasılsa, su vermeye gerek yoktur” bilgisi kesinlikle yanlıştır ve tavşanın ölümüne sebep olabilir.

  Tavşanların her gün kafeslerine veya yemek yedikleri alana su bırakılması gerekir.

  Ufak not : Tavşanlar su kaplarını devirip oynamayı çok severler. Bu yüzden su kutusunu sabitlemeniz, devrilemeyecek özel bir kap veya pet shoplarda satılan özel su haznelerinden alınması gerekebilir.

  Ama asla susuz bırakılmamalıdır !

   0
  kişi beğendi

   0
  yorum

  1.090 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yap veya kayıt ol.
  Henüz hiç yorum bulunamadı.
  Bunlar ilginizi çeker mi ?
  Administrator
  Tavşanların günlük bakımı nasıl yapılmalıdır ?

  Tavşanların günlük bakımı nasıl yapılmalıdır ?

  Severek beslediğimiz küçük arkadaşlarımız tavşanla...
  Sefa Ocak

  tavsanlar ve yasam

  Tavsaniz dogurdugunda sakin elinizi surmeyin yoksa...
  Administrator
  Tavşanların günlük bakımı nasıl yapılmalıdır ?

  Tavşanların günlük bakımı nasıl yapılmalıdır ?

  Severek beslediğimiz küçük arkadaşlarımız tavşanla...
  Administrator
  Yavru tavşanlar nasıl beslenir ?

  Yavru tavşanlar nasıl beslenir ?

  Yavru tavşanlar nasıl beslenmelidir konusu oldukça...
  Administrator
  Tavşan sağlığı, hastalıkları ve tedavisi

  Tavşan sağlığı, hastalıkları ve tedavisi

  Bir çoğumuz beslediğimiz tavşanlarımızın ölümüne b...
  Administrator

  Tavşanlarda hastalık belirtileri nelerdir ?

  Tavşanları sürekli gözlemleyerek hastalık belirtil...
  YENİ KONU AÇ
  Tavşan forumuna git ve hemen sende yeni bir konu başlat.