• Tavşan sağlığı, hastalıkları ve tedavisi
 • Tavşan sağlığı, hastalıkları ve tedavisi

  Tavşan (Genel)
 • forumunda,
 • Sağlık
 • - 3 Mart 2015 12:44 paylaşıldı.
 • Bir çoğumuz beslediğimiz tavşanlarımızın ölümüne bazen anlam verememekteyiz. Ancak ölümlerin bir çoğu tavşan beslemede ki bilgisizliğimiz den kaynaklanmaktadır. Tavşan hastalıkları ile ilgili bilgi sahibi olmak ve erken tedavi tavşanlarımızın hayatı için fazlasıyla önem taşımaktadır.

  Biz insanlar bile hastalık dönemlerimiz de bağışıklık sistemlerimizin ne kadar zayıfladığını ve diğer hastalıklara ne kadar açık halde olduğumuzu bilirken, bu ufak canlıların hastalık halinde ölüme ne kadar yakın olduklarını düşünebilir ve bu konuya fazlasıyla önem gösterebilirsiniz.

  Öncelikle tavşanlarımızın hastalanmasına sebebiyet verebilen konuları ele alalım.

  Tavşanların hastalanmasında genel etkenler nelerdir ?

  Tavşanın yaşam ortamında ani gürültü.
  Tavşanın yaşam ortamın da stres faktörlerinin olması.
  Hijyen kurallarının dikkatli uygulanması gerekmektedir.Özellikle dışkı ve idrar alanları temiz olmalıdır.

  Tavşanlar banyo yaptırılabilir mi ?

  Tavşanlar kesinlikle banyo yaptırılamaz !

  Tavşanlarda içme suyu nasıl olmalıdır ?

  Su temiz olmalı ve gün aşırı değiştirilmelidir.su sabit devrilmeyen kaplarda verilmeli ve asla soğuk olmamalıdır.Tavşanların sebzelerden aldıkları su oranı kesinlikle yetersizdir ilave suya ihtiyaç duyarlar.Tavşanlar günlük 300-600 ml su tüketirler.

  Tavşanlarda havuç ve beslenmede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

  Tavşanlara fazla havuç vermek bilinenlerin aksine zararlıdır. iki günde bir adet günde ½ havuç verilmelidir tavşanlara fazla havuç vermek havucun içindeki yüksek şeker yüzünden zararlıdır.Her yeşillik tavşana ikram edilmemelidir.yıkanıp kurulanmalıdır.

  Tavşanların ortam sıcaklığı ne olmalıdır ?

  Tavşanların ortam sıcaklığı 10 derecenin altına inmemelidir,30 derecenin üzerine çıkmamalıdır.Tavşanlar için optimum sıcaklık 15-25 derecedir.Özellikle balkonda bulunan tavşanların yazın kulaklarının ıslatılması gerekmektedir.

  Tavşanların beslenmesi nasıl olmalıdır ?

  Tavşanlar bol saman ,kuru yonca,yeşillik,kuru hazır mama (pelet) verilmelidir.Tavşanlara su yeterli miktarda verilmelidir.tavşana sınırsız oranda saman verilebilir.günde iki avuç kuru mama ,iki avuç kuru ot (yonca yaprağı) ,yeşil yapraklı (marul –lahana ,dereotu, maydanoz, sebze kabuğu, bürüksel lahanası,yeşil fasulye,enginar,karnabahar yaprakları verilebilir. Yarım havuç günlük ve salatalık tavşanlara günde 3 kez farklı yeşillik verilir 3kg lık tavşana 1 kg yeşillik.Tavşanlar için saman diş bileyicisidir uzun olmalıdır sindirim sistemini rahatlatır diş sağlığı için önemlidir.Saman yurt dışında sıkıştırılmış olarak satılmaktadır günde 2 avuç verilmektedir.Kuru yonca hazım sorunu çeken tavşanlara önerilmektedir.Tavşanlarda ishal olgularında hazır gıda ve yeşillik yasaktır ot ve saman verilmesini önermekteyiz.Tavşanlara ödül olarak kurabiye parçaları, meyve, ceviz, badem, meyve az,bir iki günde bir meyve ,kepekli kurabiye sevdiği gıdalardandır.Tavşanınıza kafes içinde yem ve su vermek onu mutlu etmez.Tavşan yavrularına mama yasaktır.Hazır tavşan mamalarında mineral ve protein açısından zengin pelletler ve buğday ,arpa karışımı günde 1-2 avuç yer ama fazla besleme tavşanlarda şişmanlık obesite olmasına neden olur.Karabuğday ve arpa altınbaşak veya kepekli çubuklarıda sever.

  Tavşanlarda ishalin sebepleri nelerdir ?

  Tavşanlarda ishal yavrularda fazladır. Tavşanlarda enfeksiyon (bakteri,virüs,parazit), beslenme hataları.İshal olan tavşanlarda halsizlik,ateş,yemek yemez,halsizlik,sıvı kaybı görülmektedir.Tavşanlarda boyalı kağıt,kartonlar yasaktır.Kurşun ve kimyasal boyalar kronik zehirlenmelere neden olmakta bu durumda tavşanda ishal görülebilmektedir. Sindirim sistemi gelişmeden yaş sebze meyve,marul kıvırcık,domates,elma yasak(6 aydan önce yasaktır)6 aydan sonra haftada 1-2 kez verilmelidir.Yavru tavşanlara 20 günlükten itibaren kuru ot,kuru yonca(temini zordur)kuru yonca ve unlu pelet tercihtir.

  Tavşanlarda veteriner olarak uygulanması gereken aşılar nelerdir ?

  Tavşanlara yılda bir kuduz iki ayda bir parazit aşısı ve pire keneye karşı koruma yapılmaktadır.Tavşanlarda tırnak kesimi iki ayda bir yapılmalıdır.Çene ve dişler maksimum 6 ayda bir kontrol edilmelidir.Uzayan dişler kesilmelidir.

  Tavşanlarda kulak uyuzu çok sık görülen vakadır..Tavşanlarda görülen kulak uyuzu tipleri psoroptes canucili dir özellikle kahverengi kabuk görüntüsü ile karakterizedir.

  Tavşanlar nasıl tutulmalıdır ?

  Tavşanlar elle enseden diğer el ile bacaklardan kavranarak tutulmalıdır bel kemiği ve ayak kırılma riski vardır.Tavşan kendini emniyette hissetmelidir arka ayakları yere basmalıdır.

  Tavşanlarda tüy topu ve mide tıkanmasının sebepleri nelerdir ?

  Tavşanlarda yanlış beslenmeden meydana gelir ,tavşanların beslenmesinde çok yüksek karbonhidrat ve az lif içeren besinlerin besinlerin verilmesinden kaynaklanır.Teşhiste radyolojik yöntemden yararlanmaktayız acil veteriner müdahalesi gerekmektedir.

  Tavşanlarda ısı çarpması nedir ?

  Tavşanlar ısıya çok duyarlıdır bu tür termal ısı değişikliklerinde vücut ısıları tavşanların yükselir ve solunum güçlükleri başlar acil olarak veteriner hekime baş vurmak gereklidir ıslak havluya sarmak,serin ortama almak ,bol su vermek.

  Tavşanlarda ishal sebepleri nelerdir ?

  İshalli olan tavşanlarda zayıflık,su içmeme, bitkinlik,iştahsızlık, ateş,virüsler,parazitler, bacteriler(pasteuella,klebsiella,e.coli,salmonella,listeria),yanlış beslenme.

  Tavşanlarda karşılaşılan bakteriyel hastalıklar ?

  1-pasterurellosis 2-Bordetellosis 3-Colibacillosis 4-tyzzers hastalığı 5-staphylococcus enf 6-Venerea spirochetosis (rabbit suyphilis,vent disease,cuniculosis) 7-zührevi spirochetosis (tavşan frengi) 8-Proliferative ıleotyphlitis 9-Salmonellosis 10-Tularemia

  Tavşanlarda en iyi dezenfeksiyon yöntemi ?

  %1'lik çamaşır suyu spreyi kullanılabilmektedir.Tavşan ortamında kullanılabilen güvenli bir dezekfektandır.

  Tavşan hastalıklarında tanı yöntemleri nelerdir ?

  Leke gram smear,burun-göz ektsridatları,kültür,radyoloji,elisa antikor teknikleri vs.

  Yeni alınan tavşanlarda öncelikle yapılması gereken nedir ?

  Petşhoplardan vs alınan tavşanlarda öncelikle bir veteriner hekime götürülerek dışkı tahlili yapılması gerekmektedir.Tavşan yavruları iki haftalıkken karantinaya alınması gerekmektedir.Tavşanlarda karantina koksidiyoz yönünden önemlidir.Bu özellikle yavru tavşanlarda ölümcül bir hastalıktır.Erken teşhiste koksidiyoz tedavi edilebilir bir hastalıktır,özellikle yavru tavşanlarda karın şişliği şiddetli ishalle karekterizedir.

  Tavşanlarda deri hastalıkları görülür mü ?

  Evet çok sık görülmektedir.Tavşanlarda 20 ye yakın deri hastalığı görülmektedir.Acil veteriner hekim müdehalesi gerekmektedir.Tavşanlardaki deri hastalıklarında kazıntı alınması gerekmektedir.

  Tavşan bakımında en önemli kurallar nelerdir ?

  Tavşanlar için düzgün,temiz hjyenik bir ortam yaratılmalı dengeli bir beslenme uygulanmalıdır.yeterli hareket alanında eğsersiz yapmalıdır.Tavşanın ortamında deodorant toz,oda spreyi,kötü havalandırma ,aşırı sıcak,aşırı kalabalık ortamda tutulmak,çok fazla yeşillik vermeyiniz,yavrularda yeşillik erken verilmemeli,inek sütü kesinlikle vermeyiniz.

  Tavşanlarda idrardan kan gelmesi normal midir ?

  Hayır kesinlikle normal değildir.Tavşanınız idrarını yapamıyorsa veya zor yapıyorsa acil veteriner hekiminize baş vurmanız gerekmektedir.piyometra(rahim içi iltihabı) olgularında,kum ve böbrek taşı olgularında görülmekte tavşanlarda 1-2 haftada kilo kaybı görülmektedir.

  Tavşanlarda diş hastalıkları önemli midir ?

  Evet en yoğun karşılaştığımız hastalığıdır,Bu çoğunlukla doğru beslememekten kaynaklanmaktadır. Diğer bir nedeni de genetik olmasıdır.Unutmamamız gereken tavşanların dişlerinin devamlı olarak büyümesidir ve yavru yavru döneminde 6 ayda bir yetişkinlerde yılda bir veteriner kontrolü şarttır.

  Tavşanlar için olumsuz kabul ettiğiniz faktörler nelerdir ?

  -Tavşanların hassas iskelet yapısı vardır tutma şekli kesinlikle önemlidir.
  -Yüksek nem gebelik döneminde özellikle rahatsız eder.
  -Doğrudan güneş ışığı tavşanlarda ısı çarpmasına neden olur.
  -Aşırı beslememeye çalışınız obesite tavşanlar için olumsuzdur.
  -ileri yaşlarda yetersiz havalandırma
  -yetersiz ve temiz olmayan içme suyu vermeyiniz.
  -Ulaşım durumlarında ,içki,kalabalık tavşanlarda stres ve ankisiyete yaratır ve panik üst seviyelere ulaşabilir.

  Tavşanlarda görülen deri hastalıkları nelerdir ?

  1-cuterebra istila 2-dermatofitozlar 3-pire ve lice 4-akarlar 5-mikroma virüs 6-pasteurellosis 7-Tavşan oral papillomatosis 8-Rabbit(shope)fibroma virüs 9-rabbit(shope)papilloma virüs 10-sore hocks(ülserratif pododermatitis) 11-stapylococcus enfec 12-zührevi spirochetosis(tavşan frengi hastalığı)13-cuniculosisvent

  Tavşanlarda görülen sindirim hastalıkları (gastrointestinal) nelerdir ?

  1-sestodikoksidiyosis 2-enterotoxsemia 3-hairballs(trichobezoar )maloklüzyon4-mukoid enteropati 5-çekal dysbiosis 6-passalurus ambiguus 7- proliferatif ıleotyphlitis 8-salmonellosis 9-tyzzer hastalığı

  Tavşanlarda görülen solunum hastalıkları nelerdir ?

  1-Bordetellosis(pnömoni hapşırma nezle 2-pasteurellosis 3-sıcak çarpması

  Tavşanlara diş sağlığı için ne verilmelidir ?

  Tavşanlara yüksek lifli diyet yem verilmeli saman ve kuru ot.6 ayda bir dişlerle ilgili olarak veteriner hekim kontrolü şarttır.Tahta sağlanmalıdır. Oyuncaklar izolasyon,kafes,spor egsersiz,sessiz ve sakin bir ortam sağlanmalıdır.

  Tavşanlarda tüy bakımı ve dökülmesinin engellenmesi nasıl olmalıdır ?

  Tavşanların haftada bir kez tüyleri taranmalıdır.Bu tarama işlemi uzun tüylü tavşanlarda daha sık yapılmalıdır.tavşanlarda kürk değişimi olmaktadır,mevsim geçişlerinde kış kürkü –yaz kürkü değişim zamanlarında dökülen tüy sayısında artma görülür.

  Tavşanlar yıkanır mı ?

  Tavşanlar yıkanmaz.Yıkama sonrası üşütebilirler.nemli bezle silme işlemi önermekteyiz.Ama ayaklar hijyen açısından yıkanabilir.

  Tavşanlarda kalıtsal hastalıklar görülür mü ?

  Evet görülmektedir.Hidrosefali,şevlileg,buphthalmia,maloklüzyon,glakom,diş bozuklukları,bacaklarda ayrık yapı,a vitamin eksikliği kalıtsal hastalıklardır.

  Tavşanlarda görülen göz hastalıkları nelerdir ?

  Glakom,kornea bulutlu,keratit,konjektivit,ülserasyon,corneada yırtılma tek veya çift taraflı tavşanlarda ensık görülen göz hastalıklarıdır.

  Tavşanlarda görülen önemli başka hastalıklar var mıdır ?

  Tavşanlarda yetersiz lif diyeti,midede top(yeme durur,dışkı azlır röntgenlerde kontras çekimle saptanır,elle palpe edilir acil veterinere götürmenizi tavsiye ederim),sıcak çarpması,ülseratif pododermatitis,gebelik toksemisi sık görülen hastalıklardır.

  Tavşanlarda travmatik vertebra kırıklarının sebebi ve tedavisi nedir?

  Tavşanlarda özellikle idrar ve dışkı yapmama durumlarında aklımıza gelmektedir.L 7 lumber vertebra veya caudal eklem radyolojik ve nörolojik testler yapılarak hasarlı bölge bulunur tedavisi istirahat ,cerrahi ve ilaçla yapılmaktadır.Tavşan hastalıklarının tedavisi konusunda en çok zorlandığımız bir hastalıktır o yüzden tavşanınızı tutuş şeklini mutlaka doğru öğrenmeniz şarttır.

  Tavşanlarda tümör ur kanser görülür mü?

  Evet görülür.tavşanlarda tümör görülme olasılığı ırk,cinsiyet,yaşa bağlı olarak değişir.En sık görülen tavşan tümörleri uterinadenokarsinom,lymphosarcoma,çeşitli neoplastik hastalıklar meme papillomları,meme adenokarsinoma ve skuamöz hücreli yapılar görülebilir.

  Tavşanlardaki paraziter paraziter hastalıklar görülür mü?

  Evet görülür özellikle karaciger ve bağırsak coccidia ,encephalitozoonosis,passalurus ambiguunus,baylisascarisprocyonis,cestodlar,akarlar(kulak içi),pire ve lice(kaşıntı,anemi,enfeksiyon),cuterebra istila.

  Tavşanlarda görülen viral hastalıklar nelerdir ?

  Mikroma virüs,rabbit(shope)fibroma virüs,rabbit(shobe) papilloma virüs,rabbit oral papilloma virüs,virüs hemorajik hastalığı(viral kanama ateşi),viral hepatit nekrozatizan.

  Yeni tavşan alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

  Özellikle yeni bir tavşan aldıktan sonra eve götürmeden önce hemen veteriner hekime muayne ettirmenizi tavsiye ederim bu muaynede tavşanınızın dışkısını iç parazit varmı yokmu diye tahlil ettirmeli ve 2 haftalık karantinaya alınmalıdır.bu karantina cocsidiyoz için gereklidir bu cocsidiyoz küçük tavşan yavrularında ölümcül seyretmektedir.özellikle yavru tavşanlarda ishal ve karın şişmesi görülmektedir.Acil veteriner hekim müdehalesi gerekmektedir.

  Tavşanlar çok sık hasta olurlar mı ?

  Tavşanların güçlü yapıları vardır nadiren hasta olurlar.Temiz bir kafes yeterli egsersiz,doğru gıda tüketimi bol su vermek ile hasta olmaları engellenebilir.

  Tavşanların hasta olduğunun belirtileri nelerdir?

  Tavşanlarda kabızlık,yoğun ishal,zor nefes alıp verme,burun akıntısı,sulu göz,yemek yememe,bitkin olması,kürkünün parlaklığını yitirmesi,bir köşeye çekilme,aksırma,öksürme bu hastalık durumları solunum yolu kökenlidir(aksırma,öksürme,burun akıntısı,ıslak burun ve gözler,kirli kafes,aşırı kalabalık,oda spreyi,deodorant,toz),kötü havalandırma,nem,aşırı sıcak,diş hastalıkları yoğun belirti gösteren hastalıklardır.

  Tavşanlarda aralıklı yumuşak dışkılama nedeni nedir?

  Tavşanlarda gerçek ishal çok sulu ve şekilsizdir bu durum tavşanlarda çok nadir dışkı puding gibi veya sıvı bir damla gibidir yapışkan ve kötü kokuludur.bu duruma özellikle ödül yiyecekleri ve karbonhidrat fazlalığı veya düşük miktarda sindirilmeyen lif(saman içeren diyetler,bol yeşillik ve kuru ot )neden olmaktadır.

  Tavşanlarda idrar yolu enfeksiyonları çok sıkmıdır?

  Evet sık karşılaşılır,tuvaletinin sık değiştirilmemesi,böbrek tümörleri, bacteriyel enfeksiyonlar,kan gelebilir,idrarını yapamayabilir taze yeşillik ve bol su verilmesi gereklidir.Acil durumlarda veteriner hekiminize tavşan veterineri başvurunuz.

  Tavşanlarda tüy topu ve mide tıkanmasının sebepleri nedir tedavisi?

  Yanlış beslenmeden şekillenmektedir.yeme içme durur yüksek karbonhidrat ve az lif içeren besin verilmesi,hazır tavşan mamaları,hububat,baklagiller neden olabilir kuru ot ve taze yeşillik vermek önemlidir.Acil veteriner hekime başvurulmalıdır.

  Tavşanlar tüy yutarlar mı?

  Tavşanlar kendilerini temizlerken tüy yutarlar.Tavşanınızı sık taramak tüy yutmayı engellemektedir.

  Tavşanlarda ısı çarpması?

  Tavşanlar yüksek sıcaklıklara dayanamazlar.solunumları hemen etkilenir ve bayılabilirler.sakın ısı çarpmalarında buzlu veya soğuk suya sokmayınız ıslak bir havluda acil veteriner hekiminize götürmeniz gerekmektedir.Isı çarpmalarında tavşanlarda soğuk bir extremite(kulak dahil) camsı veya kapak gözler zayıf nabız bozuktur ve tavşan şoktadır.

  Tavşanlarda ishal sebepleri ve belirtileri nelerdir?

  Ateş, su içmeme,halsizlik enfeksiyon veya yanlış beslenme,virüs,bakteri,parazitler(tenya,solucan,bağırsak koksidiyozu,tavşan yavrularında yanlış besleme inek sütü fazla yeşillik sebeptir.Tavşanda diğer ishal etkenleri stres,beslenme değişimi,buzlu gıda küflü gıda,bazı antibiyotiklerde ishal sebebidir.

  Tavşanlarda kulak uyuzu belirtiler ve tedavileri?

  Tavşanlarda görülen uyuzun etkeni psoruptes cunucili dir.kahverengi kabuk kaşımaya çalışır.Acil tavşan veterineri götürmeniz gerekmektedir.

  Tavşanda Ringworm hastalığı belirtiler nelerdir ?

  Dermotamycosis olarak bilinen deri ve kıl hastalığıdır.Deride pullanma ve tüylerde matlaşma yapar.

  Tavşanda trwhophagy nedir?

  Tavşanda kürk yeme hastalığı davranış problemleri,çevre problemleri,kafesin yetersiz gün ışığı alması,fazla kalabalık ve dar kafesler sebebidir.

  Tavşanların kalp hızı kaçtır ?

  Tavşanlarda kalp hızı 180-300 minute.

  Tavşanların solunum sayısı kaçtır ?

  Tavşanlarda solunum 30-60 dakika.

  Tavşanların vucüt ısısı kaçtır?

  Tavşanlarda vücüt ısısı 38.5-40 derecedir.

  Tavşanın ağırlığı ne kadar olmalıdır?

  Tavşanın ortalama vücüt ağırlığı (cins bağımlı değişir) yetişkin 1-6 kg dır.

  Tavşan dışkısını yer mi?

  -Tavşan dışkısını yer buna kaprofaji diyoruz.

  Tavşan iskeletinin ağırlıgı ne kadardır?

  -Tavşan iskeleti vücut ağırlığının %7-8 ini oluşturur.
  -Tavşanlar ön ekstremite kısa ve ince arka ekstremiteler güçlü ve kontrast için uzundur.
  -Tavşanlar çok sosyaldirler.
  -Tavşanlar çene ve diş bakımı için radyografi ihmal edilmemelidir.
  -Tavşanlarda diş uzamalarında diş kesimi yapılmalıdır.

  Tavşanların günlük gıda tüketimi ne kadar olmalıdır?

  Tavşanların günlük gıda tüketimi günlük(granül)kg/50 gr.

  Tavşanların günlük su tüketimi ne kadar olmalıdır ?

  Tavşanların günlük su tüketimi 50ml/kg

  Tavşanların günlük idrar üretimi ne kadardır?

  Tavşanların günlük idrar üretimi 10-35 ml /kg

  Yavru tavşan ağırlığı ne kadardır?

  Yavru tavşanda vücut ağırlığı 30-80 gramdır.

  Tavşanların ortalama yaşam ömrü ne kadardır?

  Tavşanın ortalama yaşam süresi 5-8 yıldır nadiren 10 yıl yaşarlar.

  Tavşanların yem tüketimine mevsimlerin etkisi var mıdır?

  Evet vardır.Tavşanların yem tüketimi kışın yaza göre daha fazladır.

  Yeni yavru yapan tavşanların su tüketimi neden önemlidir?

  Yeni doğum yapan tavşanlar fazla su tüketirler.Serin su sürekli annenin önünde olmalıdır aksi durumda anne tavşan yavrularını yiyebilir.

   0
  kişi beğendi

   0
  yorum

  1.930 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yap veya kayıt ol.
  Henüz hiç yorum bulunamadı.
  Bunlar ilginizi çeker mi ?
  Administrator
  Tavşanların beslenmesi

  Tavşanların beslenmesi

  Tavşanlar otobur canlılardır, yeşillik ve ot ile b...
  Administrator

  Tavşanlarda hastalık belirtileri nelerdir ?

  Tavşanları sürekli gözlemleyerek hastalık belirtil...
  Administrator
  Tavşan doğum anı (video)

  Tavşan doğum anı (video)

  Doğum yapan dişi tavşanların, doğum anı videosu. B...
  Administrator
  Tavşan resimleri / duvar kağıtları

  Tavşan resimleri / duvar kağıtları

  Tavşanları sevmeyen sanırım hiç kimse yoktur. Bu ş...
  Administrator
  Tavşanlar nasıl çiftleşir ?

  Tavşanlar nasıl çiftleşir ?

  Bu video tavşan çiftleşmesi veya tavşanlar nasıl ç...
  Sefa Ocak

  tavsanlar ve yasam

  Tavsaniz dogurdugunda sakin elinizi surmeyin yoksa...
  YENİ KONU AÇ
  Tavşan forumuna git ve hemen sende yeni bir konu başlat.