• Solucan Üreme Ve Çiftleşme
 • Solucan Üreme Ve Çiftleşme

  Solucan (Genel)
 • forumunda,
 • Makaleler
 • - 28 Kasım 2016 00:41 paylaşıldı.
 • Bu solucanlar yumurtadan çıktıktan sonra yaklaşık olarak 4 ile 8 hafta içerisinde cinsel olgunluğa erişirler. Ayrıca bu verilerin laboratuvar ortamında elde edildiği unutulmamalı ve tüm koşulların olumlu olarak sağlanması durumunda aynı üreme hızının üretim sistemlerinde de yakalanabilmesi mümkündür.

  Solucan Çiftleşme

  Solucanlar nasıl çiftleşir ?

  Çiftleşme dönemi solucanlarda Temmuz’dan Ekim ayına kadar sürer.

  Solucanlar çiftleşirken sessiz, ılık ve nemli gece boyunca, veya güneş doğmadan önce sabah saatlerini tercih ederken. Bu çiftleşmeler birkaç saat sürer.

  Üreme ve çiftleşme için uygun ortam sağlanabildiği sürece, tüm yıl çiftleşip üreyebilir.
  Solucanlarda, dış cinsel organlar bulunmasa da, spermlerin yer aldığı cinsel gözenekleri vardır. Doğurganlık bezlerinde boşalma ihtiyacı duyulduğunda, yalnızca içgüdüsel olarak tahrik olan solucanlar, şeritlerini bir araya getirip öylece kalmalarını sağlayan bir pozisyon arayışında olurlar. Böylece hareketsiz olarak, uygun bir pozisyonda yaklaşık 15 dakika boyunca beklerler. Bu zaman zarfında karşılıklı olarak sperm değiş tokuşu yaparlar.

  Çiftleşme, solucanlarda testisler yeterince olgunlaştığında meydana gelir. Çiftler arasında birbirine kenetlenme Clitellum’un yapışkan salgısı ve aksesuar bezlerinde ki salgıyla oluşur. Karşılıklı olarak tohumlama sonrası eşler birbirinden ayrılır.

  Solucanda Kokon üretimi çiftleşmenin hemen sonrasında yumurtalıklar olgunlaştığında gerçekleşir.

  Solucanlar da bazı türler çiftleşme için yüzeye çıkabilir ve çiftleşme yaklaşık olarak bir saate yakın sürebilmektedir. Birleşmenin olduğu sırada dış uyaranları mümkün olduğunca engeller ve dokunma, ışık gibi durumlara yanıt vermezler. Çiftleşme esnası boyunca bol miktarda mukus salgılayarak birbirlerine sıkıca baskı yaptıklarında aralarında sperm transferi yapılır.

  Karanlık ortamlarda çiftleşen solucanlar, diğer solucanları çiftleşme için uyarıcı madde olan Feromon salgıladıkları düşünülüyor. Solucan çiftleşme sonrasında, solucanda Clitellum içinde yumurta ve diğer eşin spermlerinin yer aldığı yüzük benzeri kokonların sertleşmesini sağlayacak bir madde salgılar.

  Clitellum pembeye benzer bir renkten, kırmızımsı renge kadar değişime uğrar. Çiftleşme gerçekleştikten çok sonra, clitellum solucan etrafında halka şeklini oluşturmaya başlayan kokonu salgılamaya başlayacaktır. Yaklaşık 2mm boyutunda kokon, sonunda solucanın baş kısmına doğru kayarak limon şeklini alacak ve sonunda ağzı kapanacaktır. Döllenme ise bu kokon içerisinde gerçekleşecektir. Tüm bu süreç, solucanın içerisinde yumurta ve döllenmenin kendi kendine oluşmasını engellemek içindir.

  Bu sürecin sonunda solucanda ki bu halka şeklini yitirir ve bu zaman zarfında solucan kendi yumurtası ile çiftleştiği solucandan aldığı spermleri , daha önceden oluşturduğu kokonlar içerisine enjekte eder. Solucanlar hareket ettikçe bu kokonların uç kısımları, içerilerinde embriyonik solucanların gelişmeye başlayacağı limon şekline benzer bir kuvöz olarak mühürlenir. Bu her bir kuvöz içerisinde 3 – 15 arası yumurta yer alır. Yumurtaları kaplayan bu kapsülün biçimlenmesinden yaklaşık 3 hafta sonra yavru solucanlar kapsülden çıkış yollarını yiyerek beslenir.

  Bu Kuvöz içerisinde oluşum tamamlandığında tüm yumurtalar döllenmesine rağmen, bazı kaynaklara göre yalnızca 1, bazı kaynaklara göre ise birkaç yavru solucan bu kokondan çıkar. Diğer yumurtalar ise gelişmekte olan solucanlar için yiyecek olarak kullanılmaktadırlar.

  Yavru solucanlar yaklaşık 2mm boyutunda ve beyaz renkte, görünüş olarak solucan formunda yumurtadan çıkar. Birkaç gün içerisinde kırmızımsı renklerine bürünürler. Cinsel gelişimleri ise yaklaşık 2 ayda gerçekleşir ve cinsel olgunluğa erişmiş solucanlar kalan yaşamları boyunca uygun ortam şartlarında her 8 günde bir çiftleşirler.

  Solucan Üreme

  Solucanlar nasıl ürer ?

  Solucanlar olumlu koşullarda çok hızlı bir şekilde ürer ve çoğalırlar. Cinsel olgunluklarına 60 gün kadar bir zamanda erişen solucanlar yaklaşık her hafta çiftleşir. Kompost solucanlarının ise 4 yıl ve üzerinde yaşayabildikleri bilinir. En olumlu koşullarda 8 adet solucan, 6 hafta içeridine 1500 yavru solucan dünyaya getirebilir.

  Bir solucan yatağında (bölgesinde) azami solucan nüfusuna erişildiğinde, beslenmeyi bırakırlar. Clitellum’ları incelir ve çoğunlukla görülmez olurlar. Solucanların kokon üretebilmeleri için yakşalık ortam sıcaklıkları 21 derece üzerinde olmalıdır. Aynı zamanda sabit ısı değerini sağlamakta önemlidir. Sürekli ısı değişimleri üremeyi etkiler. ve kokon üretildikten sonra yavruların sağlıklı bir şekilde çıkabilmesi için ortamda ısı dengesinin korunması çok önemlidir.

  Solucanların baş kısımlarında ki beyaz halka, yavrular 4 – 6 haftalıkken oluşur ve solucanlar hem erkek hemde dişi üreme organlarını bu halkalar üzerinde birlikte barındırır. Bir birine zıt yönde duran solucan, bu beyaz halkalar da birleşir ve eşler arasında sperm transferi başlar. Bu spermler kese içinde toplanır ve daha sonra bu keselerde yumurtalar oluşmaya başlar. Geri çekildiklerinde ise sperm ve yumurtalar kokon içerisinde toplanmış olur.

  Geri çekilme sonrasında kokonlar içerisinde döllenme başlayacaktır. Bu keseler bir prinç tanesinden küçük ve yeşile benzer renktedir. Her bir kokon birden fazla solucan yumurtası içerir. Eğer solucanlar için ortam koşulları kokonlardan çıkış için uygun değilse, örneğin kuraklık gibi dönemlerde bu kokonlar uyku halinde yıllarca durabilir ve koşullar normalde döndüğünde yavru solucanlar dışarı çıkmaya başlar.

  Olumlu şartlarda yavru solucanların bu kokonlardan çıkma süreleri 2-3 hafta kadar sürmektedir. Yavru solucanlar beyaz şeffaf arası bir renktedir ve yakşalık uzunlukları 2,5 cm kadardır. Solucanlar doğar doğmaz kendi başlarına yalnızdırlar.

  Bir solucan doğduktan 6-8 hafta sonra ise kendi yavrularını doğurabilmek için hazırdırlar.

   0
  kişi beğendi

   0
  yorum

  1.158 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yap veya kayıt ol.
  Henüz hiç yorum bulunamadı.
  Bunlar ilginizi çeker mi ?
  YENİ KONU AÇ
  Solucan forumuna git ve hemen sende yeni bir konu başlat.