• Sincap yuvası yapımı
 • Sincap yuvası yapımı

  Sincap (Genel)
 • forumunda,
 • Teknik bölüm
 • - 2 Mayıs 2017 17:27 paylaşıldı.
 • Evet arkadaşlar bugün sincabımız için uygun bir yuva yapımını evimizde uygulamalı olarak öğreniyoruz. Daha önce bir kağıt üzerine çizerek anlattığım yuva tarzında sincaplarınızın rahat edebileceği bir yuvayı yaptık. İşlerden vakit olmadığı için her akşam 2-3 saat kadar uğraşarak toplamda 5 günümüzü alan bu yuvayı, eğer vaktiniz ve gerekli malzemeleriniz var ise 1 günde bile yapmanız mümkün.

  Ayrıca petshop'lara gidip sincabınızın hiç hoşlanmayacağı ve zaten kapısını hep açık tutacağınız kafeslere yüzlerce lira ödemek yerine evinizde böyle bir proje uygulamak çok daha mantıklı olacaktır. İnanın kafes parası kadar tutmuyor bile. Elinizde malzeme ve birazda yeteneğiniz var ise, masraf yok gibi bir şey. Ancak diğer türlü bir marangoza dahi yaptırsanız kafesten daha pahalı tutmayacağına emin olabilirsiniz.

  Geçen günlerde yazmış olduğum kağıt üzerinde ki yuva çizimi "Sincap yuvası nasıl yapılır ?" başlıklı makaleye şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz : bağlantı

  Evcil sincaplarınız için ev, yuva tasarlarken dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta vardır. Bu önemli kuralları düşünerek yuvayı uygularsanız sincabınız daha mutlu ve huzurlu olacaktır. Göz önünde bulundurmanız önemli hususları şöyle sıralayabiliriz :

  1. Sincaplar kafes türü kapalı yerleri sevmezler. Bu yüzden yapacağınız yuvanın çevresine bir kafes teli geçirmeyi filan düşünmeyin.

  2. Sincaplar yerden yüksek yerlerde kendilerini güvende hisseder ve daha huzurludurlar. Bu yüzden yuvanın konumunu oda içerisinde ki diğer şeylerden ve yerden olabildiğince yüksekte tutun. Fakat temizlik ve acil durumlarda daha rahat müdahale edebilmeniz için ortada bir yerde karar kılın.

  3. Sincaplar yuvalarında uyurken karanlığı severler. Bu yüzden yuva içerisinde karanlık alan oluşabilmesi için avize veya oda lambasından olabildiğince uzağa yapın. Ayrıca yuvanın giriş deliğini kutunun orasına değil kenarına yapın. Böylelikle deliğin karşı köşesi karanlık olacaktır.

  4. Sincaplar sıcak kalması gereken canlılardır. Bu yüzden yuva içerisinde mutlaka altına polar gibi sıcak tutucu bir şey koyun. Ayrıca üzerini örtmesi için yine ayrı bir polar olmalı.

  5. Yuvanın büyüklüğünü en az 2 sincap gireceği şekilde ayarlayın. İleride büyük yere ihtiyacınız olur ise veya başka sincap sahiplenmeye kalktığınızda, alışılmış yuvadan sincabınızı ayırmamış olursunuz.

  6. Sincaplar doğada en çok, yerden gelecek tehlikeler kadar havadan gelen tehlikeleri de sürekli gözetlerler. Bu yüzden yuva deliği üzerinde veya yuvanın çatısında öne doğru az bir çıkıntı bırakırsanız, onun için daha güvenilir olacaktır.

  7. Yuva büyüklü göz önüne alındığında, doğada sincap yuvaları 35-40 cm dış çap, 15-20 cm iç çap büyüklüğüdür. Bu ölçüleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Tabi evimizde hava şartları dışarısı gibi olmayacağından, yalnızca iç çapı göz önüne alın ve bir kaç santim daha büyük yapın.

  8. Sincaplar doğada tekil yaşayan hayvanlardır. Yalnızca çiftleşmek için çift olarak bir süre yaşayan sincaplar, çiftleşme veya yavrulama sonrasında erkek yuvadan kovulur. Bu yüzden sincap yavrularınız büyüdüklerinde tek yuvada yaşamayı da reddedebilir. Birden fazla sincap sahibi iseniz, yuvanın tabanını tek fakat yuva gözü olarak birden fazla yapmanız daha iyi olur. Yan yana iki farklı yuva veya iki katlı yuva inşa edebilirsiniz.

  9. Yuvanızda acil durumlarda müdahale için mutlaka bir kapak bulunmalı. Fakat sincabınızın yuvasına güvenilirliğini kaybetmemesi adına bu kapak sık sık açılmamalı. Sincap yuvasında uykuya veya dinlenmeye çekildiğin de rahatsız edilmemelidir.

  Sincapların barınma alanları ile ilgili evinizde yapacağınız projelerde bu hususlara dikkat edebilir veya kendi bilgileriniz ışığında eklemeler yapabilirsiniz. Daha önceki çizimde bahsettiğimiz gibi evimizde uyguladığımız sincap yuvamız resimlerde paylaştık. Sizde bunu örnek alabilir veya geliştirebilirsiniz.

  Yorumlarınızı bekliyorum.

   1
  kişi beğendi

   2
  yorum

  1.416 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yap veya kayıt ol.

  Teşekkürler gürkan, keşke halen yaşıyor olsaydı yuvasında doya doya vakit geçirmeye fırsatı olsaydı. Artık yuvası bomboş bir şekilde duruyor malesef.

  24 Temmuz 2017 23:06
  Gürkan ... İstanbul

  Ellerinize sağlık gerçekten muhteşem olmuş, emekleriniz içimde ki sincap sevgisini bir tık daha öteye taşıdı.

  22 Haziran 2017 19:08
  Bunlar ilginizi çeker mi ?
  Yahya Koç
  Sincap yuvası nasıl yapılır ?

  Sincap yuvası nasıl yapılır ?

  İş yerinde bol vaktiniz var ise, öncelikle benim g...
  Yahya Koç
  Sincap maması hazırlama

  Sincap maması hazırlama

  Bu makalemizde sincap maması yapımını öğreneceğiz....
  Erhan

  Sincap sağlığı

  Merhaba değerli sincap sever arkadaşlar, yaptığım ...
  Yahya Koç
  Sincap cinsiyet ayrımı

  Sincap cinsiyet ayrımı

  Sincaplarda cinsiyet ayrımı nasıl yapılır sorusuna...
  Ercan Yağmur

  Sincapların tuz ihtiyacı varmı?

  İyi günler , sincaplar da küçükbaş hayvanlar gibi ...
  Yahya Koç
  Sincaplarda üreme

  Sincaplarda üreme

  Sincaplar yılda 2 kez ve çok sayıda üreyebilen can...
  YENİ KONU AÇ
  Sincap forumuna git ve hemen sende yeni bir konu başlat.