Nuri Se... İstanbul
 • Kedimin kulakları çok dikildi
 • Kedimin kulakları çok dikildi

  Scottish Fold
 • forumunda,
 • Soru ve cevaplar
 • - 25 Haziran 2018 22:26 paylaşıldı.
 • Öncelikle herkese merhaba. 4 aylık kızımın kulakları çok fazla dikilmeye başladı. Ve bı süreç nedense çok kısa bir zaman içinde oldu. İlk aldığımda henüz 2 aylıktı ve bu zamana kadar bir problem yoktu. 1. Lösemi aşısını yaptırdıktan sonra gözle görülür bir fark oldu. Kimisi sıcak havalarda, stresten vs. zamanlarda kulakları dikleşebilir, kışın eski haline döner; scottish foldların türlerinin özelliğidir diyor. Kimiside 1.Lösemi veya kalsiyum değerlerinden bahsediyor. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımcı olmasını temenni ederim

   0
  kişi beğendi

   5
  yorum

  631 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yap veya kayıt ol.

  Merhaba scottish fold profesyonel üretici olarak ben de görüşlerimi paylaşayım.
  ülkemizde bu durum çok yaygın bir sorun. 3 tip kulak mevcut scottish kulak kıkırdaklarında. Olması istenen çok minik ve çok yatık kapalı bir kulak, yuvarlak sevimli bir surat, burunsuz(uzun suratlı olmamalı), yuvarlak gözler(asla çekik olmamalı) Dünya kedi ırkları ırk standartında scottish Fold kediye bakıldığında bir baykuş görünümü istenmektedir. Esnek öne doğru simit gibi kıvrılan uzun bir kuyruk, Enfes ipeksi gür bir kürk, ön bacaklar uzun, atletik sağlıklı bir görünüm.
  Gelelim sizin sorununuza 2 aylık bir kedi öncelikle sahiplenilmiş sokakta bulduysanız evet kabul edilebilinir. Ancak 2,5 ay aktif emen bir canlıyı anneden ayırıp, özellikle özgüveni gelişme süreci olan min 3 aylık dönem tamamlanmadan anneden ve kardeşlerden ayırmak vicdansızlık.
  Neyse sizden ziyade size bu kediyi veren kişinin vicdanıyla hesaplaşması gereken bir durum. Geçiyorum..
  ırk kedide göz rengi, kürk rengi yapısı, kalitesi gibi çok önemli unsurlar 3.ayında belirginleşir. Kehribar-sarı göz tonlarına sahip blue lilac fawn, çikolata gibi renkleri 2 aylık bebek mavisi göz renginde iken mavi gözlü diye satılanları görüyoruz
  Kulaklara gelirsek mutasyon ne kadar güçlü ise (insandaki mavi gözlü, sarışınlık gibi bir mutasyon) kulaklar o kadar kıvrık olur.. sıcaklar, hormonal etkiler özellikle dişilerde Doğum sonrası kulaklar kalkar. Fold-Fold eşleşmesi eklem problemi olan kedilerde kulakların kalkmadığı görüldü. Erkek Fold kedilerde kulaklar genelde (safkan ise) kalkmaz.. merdiven altı üretim, damızlık kalite olmayan Pet kalite diye adlandırdığımız kedilerden üretim yapıldığı için göz kanatan ne Fold ne başka birşeye benzemeyen scottish Fold diye satılan kediciklere rastlıyoruz..
  Petshop’tan alıyorsanız zaten sonuçlarına katlanınız kaçakçılık ile korkunç şartlarsa gelen telef olan geçmişi belirsiz kedicikler oluyor paranızı kliniklere bayılırsınız..

  kedinizin kulakları 2 numara 1000-3000 dolar vermediyseniz şeceresi de yoksa çok da şey yapmayın.. kulaklar düşmeyecektir. Söylenenler teselli

  1 Eylül 2018 13:27
  Nuri Se... İstanbul

  Herhangi bir kalsiyum desteği vermiyorum, mama olarak Royal Canin Baby, 10 günde bir de ödül maması veriyorum. Bu kulakların dikilmesi çok hızlı bir şekilde gerçekleşti ve havaların sıcaklığıylada ilgisi olduğunu düşünüyorum. Bir de kulaklarını çok kaşıyor, veteriner bir sıkıntı olmadığını söyledi ancak benim aklımda yine de bir soru işareti kaldı.

  Edit: Görseller eklendi.

  30 Haziran 2018 02:48

  Kalsiyum destegi veriyorsaniz ondan olabilir bir de sicaklar etkiliyor

  29 Haziran 2018 11:15

  açık fold dediğimiz kulak yapısıdır muhtemelen.kulak yapıları bazı kedilerde yavruyken kapalı 2.aydan sonra dikleşir.o yüzden 3 aylıktan küçük yavru sahiplenmek bana göre sürprizlere neden olabilir.göz rengi kuyruk yapısı kulak yapısı hatta kürkü bile tam oturmamıştır. ben pratik bilgilerime dayanarak yazıyorum bunları ve bu konuda kesin tecrübelerim var.ama insanlar çok küçük kedilri tercih ediyor maalesef .bu üreticininde işine geliyor.herşey mükemmel görünüyor sonra karlar eriyor topraktakiler görünmeye başlıyor...yineliyorum 3 ayı bekleyin ne aldığınızdan emin olmak için.

  28 Haziran 2018 07:19
  Banned İzmir

  Soru başlığını okuduğumda ilk olarak benim de aklıma gelen şey kalsiyum oldu. Çünkü kulakları bir türlü dikleşmeyen Alman Kurdu köpeğimiz için veterinerin kalsiyum takviyesi işe yaramıştı. Kediler içinde durum aynı olabilir, ancak bu türü besleyen tecrübeli arkadaşlar daha doğru yanıt verecektir diye düşünüyorum.

  26 Haziran 2018 02:36
  Bunlar ilginizi çeker mi ?
  Aysun Uslu
  Kedimin gözünde çapak problemi

  Kedimin gözünde çapak problemi

  Merhaba, ben Leon. 5 şubat 2018 doğumlu Scottish f...
  Banned
  Bir birinden güzel scottish fold resimleri

  Bir birinden güzel scottish fold resimleri

  Bu sevimli kedilerin bir birinden tatlı hallerini ...
  Banned
  Bu kedileri yiyebilirsiniz :D

  Bu kedileri yiyebilirsiniz :D

  Kimi sahibi ile oynaşır, kimi yaramazlık peşinde, ...
  Administrator
  Scottish fold cinsi kedilerin tüy bakımı nasıl yapılır?

  Scottish fold cinsi kedilerin tüy bakımı nasıl yapılır?

  Scottish fold cinsi kediler tüy uzunluğu, tüy kali...
  Administrator
  Scottish fold beslenme

  Scottish fold beslenme

  Scottish fold kedilerinin beslenmesi konusunda öze...
  Administrator
  Scottish fold kedilerin günlük bakımı

  Scottish fold kedilerin günlük bakımı

  Scottish fold kedilerinin haftalık ve günlük periy...
  YENİ KONU AÇ
  Scottish Fold forumuna git ve hemen sende yeni bir konu başlat.