Banned İzmir
 • Kedilere inek sütü verilir mi ?
 • Kedilere inek sütü verilir mi ?

  Kedi (Genel)
 • forumunda,
 • Beslenme
 • - 22 Mayıs 2016 16:42 paylaşıldı.
 • Yıllardır çizgi filmlerden aşina olduğumuz "tavşanlar havuça bayılır" düşüncesi her ne kadar yanlış ise, kediye inek sütü vermekte o kadar yanlıştır.

  Süt kediler için doğal bir besin kaynağı olarak gözükse de, inek sütü kediler için hiç bir besin değeri içermez ve sindirim sistemlerinde bir çok soruna yol açabilir. Bu sorunların en başında ishal gelmektedir.

  Sebep olarak, sütten kesilmiş olan kedinin laktoza karşı dayanıklılığının düşmesi diyebiliriz. Laktoza karşı dayanıklılığı düşen kedinin, süt içerisinde ki şekeri sindiremedikleri anlamına gelir ve buda ishal ve başka sindirim sistemi sorunlarına yol açar.

  Bazı kedi besleyenler, kedilerinde arada sırada süte ihtiyaç duyduklarını düşünür, ne yazık ki inek sütünün kediye bir faydası yoktur. Kedi sütü bulabilirseniz ne alaa, ama buna da ihtiyaç yoktur. Hatta bir kedi uzun süre yalnızca süt ile beslenirse ölebilir.

  Bir çok kedi sütü sever görünür ancak bu kedi besleyen olarak ona ödüllendirme amaçlı veya beslenme amaçlı süt verme ihtiyacı olarak bizleri ikileme düşürür. Bunun sebebi bazı kedilerin laktoza dayanıksızken bazılarının dayanıklı olmasıdır. Bu tür kediler için arada sırada süt vermek zararsızdır. Kedinizin bünyesinin nasıl bir tepki vereceğini görmek için yapmanız gereken ona biraz süt vermektir. Eğer ishal olmazsa laktoza karşı dayanıklı ve sindirebilir demektir.

  Eğer kediniz süte karşı dayanıksız ama sütü çok seviyorsa onu üzmeden mutlu edebileceğiniz iki yöntem var. Birincisi, sütün yerine konabilen süt tozları bir çok pet shop'ta satılmaktadır.

  İkinci bir seçenek ise, marketlerde bulabileceğiniz, Laktozsuz süt vermektir.

  Yetişkinlerden farklı olarak, yavru kedilerin süte ihtiyacı vardır. Fakat ihtiyaçları olan inek değil annelerinin sütüdür.

  Anne kedinin sütünde yağ, protein ve antikor gibi kedinin ihtiyacı olabilecek besinlerin hepsi mevcuttur. Doğum sonrası 8 hafta boyunca yavru kedi sadece anne sütü ile beslenmelidir. Yavru bir kediyi kesinlikle inek sütü ile beslemeyin.

  Anne kedi bulunamıyorsa mutlaka bir pet shoptan süt yerine geçen süt tozlarından alın ve bunu kullanın. Bu konuda veterinerinize danışmayı sakın unutmayın.

  Özet olarak, inek sütü bir kedi için gerekli bir besin değildir. Fakat kedinizin (yavru kedi olmaması koşulu ile) bünyesi kaldırıyor ise bir kase sütün büyük bir zararı olmayacaktır.

  Yavru kedi ise, kesinlikle hiç bir şartta inek sütü vermeyin !

   0
  kişi beğendi

   0
  yorum

  1.968 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yap veya kayıt ol.
  Henüz hiç yorum bulunamadı.
  Bunlar ilginizi çeker mi ?
  Administrator
  Hangi cins kedi besliyorsun ?

  Hangi cins kedi besliyorsun ?

  Bu başlık altında hangi cins kedi beslediğinizi, b...
  Banned
  Kedi beslenen ev kokar mı ?

  Kedi beslenen ev kokar mı ?

  Kedi beslemek isteyen insanların bir çoğu bu tip r...
  Gürcan Koymaz
  Evde kedi beslemenin kötü tarafları :)

  Evde kedi beslemenin kötü tarafları :)

  Bende bir sitede bu başlığa denk geldiğimde ciddi ...
  Banned
  Kedi tuvalet eğitimi

  Kedi tuvalet eğitimi

  Bir kedimiz var ve tuvalet eğitimi konusunda sınıf...
  Banned
  Kediler hakkında özet ve önemli bilgiler.

  Kediler hakkında özet ve önemli bilgiler.

  İnsanların sağlıklı hayvan besleyebilmek için en d...
  Banned
  Kedi doğum anı videosu

  Kedi doğum anı videosu

  Kedilerin yavrularına herkes bayılır, peki hiç bu ...
  YENİ KONU AÇ
  Kedi forumuna git ve hemen sende yeni bir konu başlat.